Arch Linux vs. Gentoo

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #45 kdy: 25. 10. 2012, 20:27:21 »
když zrovna nemám potřebu ždímat z toho počítače maximum (přes noc, když jsem ve škole/práci, když jdu ven, ...). A to už mě pak nezajímá jestli se aktualizace nainstalují za hodinu, nebo za deset minut ...
No jo, ale co účet za elektřinu?

i keď mu pomáha desktop (distcc)
Dá se pro Gentoo (s rozumnou námahou) vytvořit vlastní binární repo? Když budu mít pět stejných strojů, tak přece jako pako nebudu na všech kompilovat +/- to samé se stejnými volbami...


#

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #46 kdy: 25. 10. 2012, 20:59:48 »
Dá se pro Gentoo (s rozumnou námahou) vytvořit vlastní binární repo? Když budu mít pět stejných strojů, tak přece jako pako nebudu na všech kompilovat +/- to samé se stejnými volbami...
Samozrejme http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-amd64.xml?part=3&chap=4#doc_chap3

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #47 kdy: 25. 10. 2012, 22:02:24 »
Ohledne binarni distribuce balicku bych doporucil k precteni toto http://wiki.gentoo.org/wiki/Binary_package_guide . Provozuju 6 instalaci a pouze na jednom stroji kompiluju. Usetri to spoustu casu. Neni problem ani v pripade ze na vsech strojich nejsou stejne USE flagy. Balicky ktere maji stejne flagy se instaluji s binarniho repo ostatni se zkompiluji ale tech je v mem pripade minimum. Kazdopadne Gentoo bych zatim nemenil za jinou distribuci. Pouzivam ho jiz 7 let.

FrostyX

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #48 kdy: 25. 10. 2012, 22:19:22 »
Citace
No jo, ale co účet za elektřinu?

Ten za mě platí někdo jinej, takže netuším. Posledních pár let jsem bydlel na intru a teď na ubytovně, kde účet za elektriku neplatím.
Ale i tak. Jak moc velkou spotřebu může mít takovej noťas při 100% vytížení. Když si vezmeš, že ten proces zabere pár hodin týdně, .. To přece nemůže být nic hroznýho.

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #49 kdy: 25. 10. 2012, 22:55:59 »
Když si vezmeš, že ten proces zabere pár hodin týdně, .. To přece nemůže být nic hroznýho.
Jo, tak to jo. Pár hodin týdně, to bude nějaká dvacka nebo tak něco měsíčně.


Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #50 kdy: 25. 10. 2012, 23:22:34 »
Když si vezmeš, že ten proces zabere pár hodin týdně, .. To přece nemůže být nic hroznýho.
Jo, tak to jo. Pár hodin týdně, to bude nějaká dvacka nebo tak něco měsíčně.

Zvýšená spotreba pri kompilácii sa v podstate vyrovná zníženej záťaži pri prevádzke. Neoceniteľné je to pri prevádzke na baterku, kompilujem samozrejme pripojený k sieti.

Citace
Ohledne binarni distribuce balicku bych doporucil k precteni toto http://wiki.gentoo.org/wiki/Binary_package_guide . Provozuju 6 instalaci a pouze na jednom stroji kompiluju. Usetri to spoustu casu. Neni problem ani v pripade ze na vsech strojich nejsou stejne USE flagy. Balicky ktere maji stejne flagy se instaluji s binarniho repo ostatni se zkompiluji ale tech je v mem pripade minimum.

Mám Gentoo na 4 strojoch, každý na celkom inej archtektúre:
  • Amd Phenom II X6
  • Intel Dual Core T2370
  • Intel Atom D525
  • Amd Ontario C60
Samozrejme každý počítač má iné zameranie: Atom - home server, C60 a T2370 notebooky, Phenom II X6 - desktop. Väčšina uses sú rovnaké, aj soft je podobný, ale binárne balíčky nepoužívam, musel by som sa čiastočne vzdať optimalizácie, čo je jedna z výhod Gentoo.

Ivorne

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #51 kdy: 28. 10. 2012, 16:57:02 »
Tak Gentoo je nainstalované. Poslal jsem ho na zvláštní partition a instaloval jsem ho kompletně chrootem z Xubuntu podle tohoto návodu: http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-quickinstall.xml. Nejdříve jsem na tom strávil jeden večer a dovedl jsem to do stavu, že to šlo spustit, ale ukázalo se, že nějaké zásadní části systému chybí (nekompletní rozbalení stage3 archivu). Tak jsem tomu pak dal další večer a došel jsem až k instalaci xorgu, xfce a základních aplikací. A pak jsem celé dnešní dopoledne zabil snahou rozchodit lightdm nebo alespoň SLiM, což se asi v 11 hodin povedlo (lightdm).

Ad kompilace: rozhodně je to časově náročnější než binární instalace, ale nic hrozného. Kernel byl za pět minut, překompilování základního systému (libc, gcc etc.) trvalo 60 minut, pak xorg 54 minut, xfce4 za 80 minut a thunar+ff+abiword+viewnior+evince+vlc a podobné byly za 80 minut. Ještě mě čekají lahůdky jako compiz, blender, gimp, wine a codeblocks (a to nemluvím o fglrx), ale na to už nespěchám. Kompiluji to na HP ProBook 4530s (Core i3, Ivy Bridge, dvoujádro s hyperthreadingem) a přijde mi to celkem pohodový.

Btw zdá se, že opensource ovladače podporují direct rendering (což Xubuntu v čisté instalaci nedělalo).

Takže uvidím, jak se mi bude líbit používání.

Díky všem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #52 kdy: 28. 10. 2012, 18:42:20 »
Hm, to jsou jine casy, nez kdyz jsem to kdysi provozoval na tehdy relativne silnem stroji s 2x P III na 850 MHz. Ale pockejte, az kvuli necemu budete muset zmeni use flagy a bude se muset prekompilovat pulka systemu. Asi by nebylo spatne, abyste si nainstaloval nejakou utilitku na prepinani use flagu a pekne si to vsechno precetl a rozmyslel, co budete tak asi mozna potrebovat. Abyste se pozdeji vyhnul zbytecnym dlouhym rekompilacim.

sdf

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #53 kdy: 17. 01. 2013, 15:00:45 »
Arch pouziva systemd => nepouzitelny bastl. U Gentoo si afaik muzes vybrat. Nebo se vykasli na ztratu casu a porid si nejaky primy potomek Unixu.

michal

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #54 kdy: 17. 01. 2013, 16:59:21 »
zkousel jsem oboje a skoncil jsem u archlinuxu s xfce (asi jako hodne lidi;)  musis ale vzit v potaz ze gento jsem pouzival pred cca 10 roky a tehdy jsem mel o dost slabsi pocitac (amd duron?;) a za 10 let predpokladam se ta distribuce i nejak vyvinula (snad k lepsimu). ale po te co jsem skusil archlinux uz nemam duvod zkouset cokoliv jineho. archlinux je nejlepsi distribuce, nema zadne chyby vsechno je v ni best a nic jinyho uz mi nikdo nikdy nenacpe;)

je to asi dost zjednoduseny, ale arch mi pride jako gento bez tech neustalych kompilaci. je sice pravda ze jsem nedelal zadne benchmarky, ale rozdil ve vykonu jsem zadny nezaznamenal.

co se tyce ty ati grafiky. mam pocit ze v archlinuxu ten proprietarni ovladac vyradily z oficialniho repozitare, pry uz to bylo nadale neudrzitelny, nicmene stale se nachazi v uzivatelskem repozitari (auru) takze by to snad nak melo jit rozchodit (v ramci moznosti grafik ati;)

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #55 kdy: 17. 04. 2013, 13:43:19 »
Na všechno používám otevřené ovladče, takže nevím, jak jsou na tom ty zavřené, ale kdo by používal zavřené ovladače...

Kazdy, kdo si koupi grafiku a chce ji pouzivat i jinak nez jako podtacek pod pivo?

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #56 kdy: 17. 04. 2013, 14:51:01 »
Doporučoval bych taky zvážit debian. Když nasbíráte zkušenosti s debianem, můžete se po čase třeba zase klidně vrátit k ubuntu a užijete si s ním víc legrace ;]

Osobně jsem začínal na Gentoo, pak na pár let přešel na Arch a pak se zase vrátil. Mé zkušenost (nechci vyvolat flame, oba systémy mám rád):

Arch je sice bezva konfigurovatelný, ale neexistuje, že by ho člověk déle než dva týdny neupdatoval. Ten systém se tak rychle mění pod rukama, že v podstatě není nikdy stabilní. Nejlepší způsob správy je denně po ránu napsat 'pacman -Syu' a pro jistotu kontrolovat news, jestli není náhodou třeba něco dodělat ručně.

Gentoo je v tomto o něco konzervativnější, pokud člověk používá stabilní větev, tak se nemusí tolik bát, že mu něco každý týden přestane fungovat. Na druhou stranu pokud už člověk updatuje, musí opět dávat pozor na portage news a občas něco dobastlit sám. A kompilace je kapitola sama pro sebe. Update == vyhradit si páteční odpoledne na kompilaci + výkend na řešení případných problémů ;]

Sečteno a podtrženo: Protože jsem v posledních měsících hodně přičichl k debianu a ubuntu je v podstatě debian s kvalitnějšími repozitáři (subjektivní názor), nabyl jsem dojmu, že bych si dopřál spoutu pohodlí, kdybych přešel na ubuntu a využil na něm své zkušenosti s debianem.

Něco podobného tedy radím i Vám: Máte-li pocit, že jste vyrostl z Ubuntu, naučte se konfigurovat debian a pak si třeba nainstalujte Ubuntu nějakým custom způsobem. I Ubuntu je možné konfigurovat ručně, ne všechna klikadla je nutné instalovat..

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #57 kdy: 17. 04. 2013, 16:20:08 »
Celé téma jsem nečetl a navíc nemám s Degentoo vůbec zkušenosti, ale není dnes gentoo pro smrtelníka tak nějak pasé? Vždyť kompilace na míru snad nemůže dosáhnout takových výkonových skoků než běžný binární distra, nebo jo ?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Squirrel

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #58 kdy: 17. 04. 2013, 16:50:12 »
Zdravim, sice to je trosku OT ale tyka se to tehle dvou distribuci:

mam archlinux a miluju jeho KISS pristup a to ze si udelam jen to co mam, ale posledni dobou mne stve ze se "vsechno po rukama rychle meni"
co by jste doporucili jako "stable" linux distribuci, ktera ma ale porad KISS pristup? a moznost si vse configurovat etc... ?

Re:Arch Linux vs. Gentoo
« Odpověď #59 kdy: 17. 04. 2013, 17:24:07 »
mam archlinux a miluju jeho KISS pristup a to ze si udelam jen to co mam, ale posledni dobou mne stve ze se "vsechno po rukama rychle meni"
co by jste doporucili jako "stable" linux distribuci, ktera ma ale porad KISS pristup? a moznost si vse configurovat etc... ?
Začal jsem mít s Archem stejnej problém. A taky trochu přemýšlím, co zkusit, ale nijak mě to netlačí (na podstatné věci dávám FreeBSD). Asi se kousnu, překonám nechuť a půjdu do Centosu. Aspoň se ty zkušenosti (snad) zúročí...

Poslední dobou si taky říkám, jestli vůbec Linux a KISS nezačíná být protimluv... (dbus, hal, NetworkManager, systemd, UsrMove, ...)