FIT VUT - špatná volba?

tttom

FIT VUT - špatná volba?
« kdy: 22. 10. 2012, 08:55:03 »
Zdravím,
chci se zeptat především absolventů FIT VUT a taky lidi, kteří mají zkušenosti s jinými VŠ v informatice.
Jsem teď čerstvě v prvním semestru FIT VUT a mám dost velký problém s tím, že mi učivo, které se zde učí, příliš nebaví, nechápu ho (Assemblery, diskrétní matematika..) nebo hold nejsem schopnej se naučit celý Cčko za 4 týdny jako někteří tady, jinak řečeno se tady začínám docela solidně trápit, protože už nyní máme vytvářet projekty v Cčku a není jich málo...Hold čekal jsem, že to bude jiné a hlavně mě to bude více bavit, takhle jen nechápavě sedím na přednáškách a vůbec mě to nebaví. Ze začátku jsem měl docela velké deprese a psychika šla dolů, protože v dosavadním v životě jsem neměl nikdy před sebou takovou překážku, gympl jsem prolezl skoro bez učení.
Před školou jsem se tak celkově věnoval počítačům, bavily mě především webové aplikace (HTML, CSS, PHP + MySQL), maturoval jsem dokonce z informatiky, takže jsem měl určité ponětí o tom, jak PC fungují a z čeho se skládají, prostě zájem o tento obor jsem měl...

Nyní se chci s vámi poradit ohledně toho, co by bylo ideální dál.... Můj plán je nejspíš pokusit se jít na kreditové stropy tady na FIT VUT, tak abych tady ten rok vydržel, poté bych nejspíš chtěl přestoupit na nějakou lehčí školu - VŠB, Zlín, možná UPOL, prostě bych chtěl někam, kde člověk bude schopný učivo chápat a nebude se muset denně věnovat x hodin škole a nervit se z každého hloupého projektu, chápu, že informatika je těžký obor, ale nechci strávit 3-5 let opravdového biflování a makání každej den, jednak na to nemám hlavu a jednak bych z toho asi zešílel. Přemýšlel jsem taky, že bych si našel nějaký obor, který tedy není vyloženě čistá informatika, třeba v kombinaci s ekonomii nebo něčím jiným. Programovaní jako takové mě docela baví (i když teď mi FITko poměrně znechutilo vše), rozhodně bych ho ale nechtěl moc a ne příliš náročné.

Zajímají mě tedy vaše názory, protože bych chtěl určitě na školu, kde mám velkou šanci jí dokončit, hlavně by tam měl být velký výběr předmětů, kvůli profilování, abych se mohl věnovat i tomu, co mě baví (hw, webové aplikace).

Předem díky.


Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2012, 09:08:50 »
1) maturita z informatiky neni nic. IT VS = matematika.
2) pokud te bavi HW, delas to predevsim pro titul, tak me se libilo na VUT na strojarne na oboru Aplikovana informatika a rizeni - neni to ciste programovani, spis tak jako technicky pojate. Clovek se tam nauci hodne do dalsiho zivota. (a ted programatori klidne do me, ale podle me tadyhle tazatel neni zadnej velkej programator a zrovna tahle skola pro nej muze byt hodne dobra)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

karel

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2012, 09:17:41 »
Tohle je celkem běžná věc mezi lidmi ze střední (hlavně z gymplů). Taky jsem si to zažil. Je potřeba přestat věřit v to jak jseš dobrý a začít něco dělat. Za půl roku, za rok si zvykneš a budeš to zvládat stejně v pohodě jako na tom gymplu. Problém je příliš vysoké sebevědomí a přílišná důvěra ve vlastní schopnosti. Je potřeba sklonit hlavu a začít od nuly. Pochybuju, že bys na lehčí škole neměl stejný problém.


tttom



Waseihou

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #5 kdy: 22. 10. 2012, 09:33:47 »
Přejdi na dálkové studium a rychle do praxe, nejlépe ve velké firmě kde uvidíš všechny pozitiva i negativa a jak funguje byznis. Potom ti i předměty jako softwarové inženýrství budou dávat větší smysl (paradoxně je to pro praxi užitečnější, přitom ti to teď nejspíš přijde jako vata).

Realita bude nejspíše vypadat takto: po té co dostuduješ přijdeš do firmy, kde ti po programátorské stránce bude stačit to co umíš už se střední, a spíš budeš valit oči na to ostatní, jako je třeba bordel při řízení a plánování, požadavky na odhad termínů dokončení, neznalost problémové domény, NEJASNÉ ZADÁNÍ od zákazníka, atd. Ten největší problém na který tě ve škole nepřipraví je právě ona nejasnost a neurčitost. Představ si že nastoupíš a začneš udržovat 10+ let starý systém v žalostném stavu (asi nehrozí u webů), kdy nerozumíš průmyslu pro který je ten software určen, a dojde ti bug "na téhle screeně ty hodnoty jsou nějaké divné". A řeš to. Strávíš 3 dny zjišťováním, mailováním a voláním co že se tam vlastně má počítat, protože to nikde není specifikované, a nakonec opravíš jeden řádek v kódu se vzorečkem... a to je to REÁLNÉ programování...

Protože jsi webař, zaměř se ve volném čase na frameworky, SQL, JavaScript, a také nezůstávej jenom u PHP ale také mrkni na Ruby on Rails a nauč se python (+mrkni na django). Pracovních pozic pro PHPčkaře je nejvíce, ale počet zájemců ještě více, a u ostatních webových technologií je lepší poměr (počet znalých programátorů)/(počet míst), tedy menší konkurence.

X125

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #6 kdy: 22. 10. 2012, 09:38:37 »
Prostě na VŠ každý nemá. I když se v dnešní době líbí, že stále existují lidi, co na to nemají. To musí být bída v kvalitě středního školství, když se dneska dostane na VŠ každý, kdo umí číst a psát.

Přiznej si, že na to nemáš a běž dělat něco jiného.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #7 kdy: 22. 10. 2012, 09:42:07 »
No, co se matiky na FITu týče, ta funguje jako filtr - nevím o nikom, koho by bavila IDA, ale IMA už byla lepší a INM už přišla zajímavá řadě lidí. Prostě tu nejtěžší matiku z bakalářského studia dali hned na první semestr. :) Ale je fakt, že v jejím rámci se probere třeba teorie grafů, kterou pak zase potřebuješ v algoritmech, takže ony ty předměty na sebe celkem pěkně navazují. Další matematika je pak až na magisterském studiu, takže pokud přežiješ IDA, to nejhorší z matiky budeš nejspíš mít za sebou (no dobře, ještě bys ji měl vidět při přípravě na bc. ;) ).

S programováním je to horší - já taky znal na začátku rozumně jen php+js a bash, další jazyky jsem akorát viděl z rychlíku. C se sice dělalo na střední, ale to jsem proflákal, jak se dalo (kdo ne? :D), takže jsem s ním taky začínal. Projekty z IZP mi těžké nepřišly, o torchu horší byla zkouška, hlavně půlsemestrální - teoretická znalost syntaxe a chování při problémech, programování na papír...
Pokud ti ale dělá problémy už IZP, pak asi nejsi na správné škole, později v rámci jednoho předmětu probereš python+perl a v obou budeš dělat projekty, zároveň s tím ještě nejspíš přijde první seznámení s C++ hozením do vody...

Prostě pokud je pro tebe hlavní problém matika a ostatní věci se dají zvládnout, zvážil bych, zda se nepokusit vydržet. Pokud máš ale velké potíže i s jinými předměty, pak bych zkusil třeba to co navrhl to_je_jedno.



Putty

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #8 kdy: 22. 10. 2012, 09:55:54 »
Bud musis zabrat a zacit se skole venovat naplno (pak to pujde) nebo jit jinam. Pocitej s tim, ze kazdym semestrem bude prituhovat - a ne malo :).

Hold, FIT VUT neni o "studentskem zivote", ale o drine.

No, co se matiky na FITu týče, ta funguje jako filtr - nevím o nikom, koho by bavila IDA, ale IMA už byla lepší a INM už přišla zajímavá řadě lidí. Prostě tu nejtěžší matiku z bakalářského studia dali hned na první semestr.

Tak uz jednoho cloveka, ktereho IDA bavila znas. Me IDA bavila nejvice a mrzelo me, ze ji bylo tak malo - meli by to rozlozit tak do 3 semestru a vice do hloubky. IMA i INM mi uz prisla takova spise nuda.

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #9 kdy: 22. 10. 2012, 09:56:01 »
WTF?

Já nevím, je to lenost?

http://forum.root.cz/index.php?topic=5076.0
http://www.root.cz/diskuse/4861/
http://forum.root.cz/index.php?topic=1534.0
http://forum.root.cz/index.php?topic=3759.0
http://forum.root.cz/index.php?topic=5115.0
...

Jen pro informaci, tyhle topicy už jsem měl pročtené před založením tohodle :).

Schopnost jasně formulovat výchozí podmínky by měla patřit k základům dobrého programátora (a rozhodně vysokoškoláka) ...

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #10 kdy: 22. 10. 2012, 10:26:19 »
Hele, kluci, nejsem žádný grammar nazi a sorry za OT, ale tohle mi fakt trhá uši... Musíte vzdádat holD císaři, jinak holT přijdete o hlavu.

Jinak k tématu asi bylo řečeno podstatné, nic dodávat nebudu. Myslím, že výstižně to napsali to_je_jedno a Honza Ťulák.

DK

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #11 kdy: 22. 10. 2012, 10:45:08 »
no jak to napsat, vybrat si "lehci skolu" -> na vsb se budes ucit to same, ve zline to zase neni komplexne informatika

kdyz te to nebavi, co vlastne chces delat? (a propos, na vsb/cvut si zase budes stezovat na progtest a vsude se budes muset naucit zaklady cecka do ctyr tydnu)

Program

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #12 kdy: 22. 10. 2012, 11:21:13 »
Vysoká škola není jen formalita pro cár papíru. Myslíte, že PHP + MySQL a nějaké to HTML jsou znalosti na úrovni Ing. ? Co budete dělat až přijdou gramatiky, formalita nebo např. VHDL? FIT VUTBR je excelentní škola a čím dál tím víc zjišťuji kolik mi toho dala. Ale ano, je to makačka obvzlášť první ročníky. Pokud se Vám to nelíbí, tak přestaňte chtít vysokoškolské vzdělání. "Lehčí" škola pravděpodobně nepomůže, maximálně můžete zkusit titul koupit na nějaké soukromé škole.

Trochu ze zkušenosti. Po střední škole (Informační technologie) se z nás 30 hlásili na výšku skoro všichni, většina zkoušela ony "lehčí" školy... Dokončili jsme 3 (2x FIT a 1x nevím co).

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #13 kdy: 22. 10. 2012, 12:51:24 »
Zdravím,

bohužel nemám čas to tu celé číst, tak odpovím na původní dotaz:

Bakalářské jsem dělal na FITu. Ono třeba asemblery jsou důležité kvůli pochopení různých souvislostí, např. až budeš psát nějakou dll knihovnu, narazíš na tzv. volací konvence - úzce to souvisí s tím, jak funguje volání subrutin a předávání parametrů v assembleru ... a jelikož Tě baví PHP, zjistíš, že Ti třeba v nějaké aplikaci výkon jeho interpretu nevyhovuje (s výkonností na tom PHP opravdu moc valně není) a tak než celou aplikaci přepisovat nad JVM/.Net je lepší jeden modul napsat v C nebo v C++ a jsme u toho, co Ti teď tlačí do hlavy v IZP. Jinak pokud zvládáš PHP, jak je možné, že Ti dělá problém Cčko jako jazyk? Ten jazyk je mnohem jednodušší (= je čistě procedurální, nemá objekty, dědičnost, namespacy, výjimky ani garbage collector ...). Jo, pracuje se v něm krutě hůř než v PHP (viz třeba řetězce, unicode, datum/čas, řazení, komunikace (před týdnem jsem v práci dělal C knihovnu s Winsock2 + SSL - celkem peklo, neb jsem .Neťák :) )...) ale ty projekty v prváku nejsou nijak náročné (= dáš je za jedno, dvě odpoledne) a pokud programovat umíš, nemůžeš mít problém. Diskrétní matematika taky není nic hroznýho, jen se kousnout, odchodit cvika a minimálně Ečko je v kapse.

Z FITu jsem odešel z jiných důvodů, než jsou předměty na začátku bakalářského studia - především se mi nelíbil přístup vedení ke studiu a jeho chápání vysoké školy jako takové (= výzkumná a vědecká instituce, kde "projekt výuka" je dlouhodobě podfinancovaný a studenti jsou tedy jaksi vedlejší produkt - tohle řekl děkan na veřejném setkání vedení a studentů; případně zvyšování prestiže vyhazováním lidí po 3-4 letech studia atd).

Pokud si nejsi jistý, jestli chceš na FITu zůstat, tak si podej přihlášku a snaž se projít prvním zkouškovým, ať Ti zůstane aspoň status studenta, a dej tý škole mávačku. Ale pokud chceš mít dobrou školu a něco umět, nikde se každodenní makačce a matice nevyhneš. Dokonce i v práci se musíš furt učit, no way, zvolil sis těžkej obor.

Navazující magisterský jsem loni zkoušel na masaryčce (skončil jsem na matice - odborný předměty pro mě byly "opakování z bakalářskýho" a měl jsem to levou zadní ...), teď zkouším denní na hnojárně a kombinovaný na VŠB. Jestli chceš víc titul než znalosti, tak zkus Mendelovu univerzitu - zadarmo to rozhodně není, ale pokud je FIT peklo (... je :-) ), na hnoji to bude nebe, akorát musíš přežít, že je to spíš bordel, než univerzita. Ale informace tam dostaneš celkem "po lopatě" (vše se máš šanci dozvědět na přednáškách) a důraz na samostudium je tam nižší. VŠB rozhodně není lehká škola - na magisterským se tam učíme zhruba to, co bych měl na FITě a ano, makám do tý školy každej den. Z doslechu vím, že Zlínu se taky nelíbí pověst, že tam chodí odpad z FITu a snaží se proti tomu bojovat (ale jak, to nevím - když jsem se rozhodoval, kam jít na kombinovaný studium, Ostrava byla jasná volba - mám možnost si zajistit nocleh ve Frýdku, tedy v dojezdové vzdálenosti).

Jestli máš problém s něčím v Cčku, tak mi můžeš napsat, ale prosím konkrétní dotaz (např. mám řetězec a chci k němu něco přidat, jak to udělám nebo normálně můžu program zkompilovat, ale když na začátek napíšu #include<math.h> tak mi kompilátor řve, že nemůže najít knihovnu math atd).

Re:FIT VUT - špatná volba?
« Odpověď #14 kdy: 22. 10. 2012, 13:00:31 »
... když na začátek napíšu #include<math.h> tak mi kompilátor řve, že nemůže najít knihovnu math atd).

No to snad ne ...