VŠ z trochu jiného úhlu

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1665 kdy: 07. 01. 2014, 12:43:20 »
To je jasne, ze sa nam to vypomsti, vraj scientific computing uz outsourcuju do Ciny a Indie. Speje to k tomu, ze tu nebude o vedu zaujem a nebudeme schopni nic samostatne robit, iba kupovat cinske produkty.
Ale pozor! Musíš si trochu přečíst něco o tom, proč jde Asie tak dopředu. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by to bylo proto, že se na jejich univerzitách dělá vzdělání pro vzdělání. Jejich způsob myšlení je přesně opačný: dril, disciplína, jasné zaměření, uplatnění, pragmatismus.

Je klidně hypoteticky možný, že by na to mohli dojet a my bysme je převálcovali tím našim vzděláním pro vzdělání, ale já bych si vsadil na opak.


JS

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1666 kdy: 07. 01. 2014, 12:55:50 »
Jistě, taky tam mají theoretical CS. Uváděl jsem to hlavně proto, abys tady přestal vytvářet dojem, že CS je vyčíslitelnost, Turing a podobné věci a všechno ostatní je pro pitomce. Není. Jak máš možnost vidět, na jedné z neprestižnějších škol na světě se CS vysvětluje na --- PYTHONU! Na té přednášce můžeš taky vidět, že se tam jasně mluví o skills. A taky o "computational thinking", čímž se myslím umět něco naprogramovat.

Vzdyt jsem nic takoveho netvrdil. Naopak, napsal jsem, ze priklady jsou take potreba ke studiu te teorie. A dale, Python je muj oblibeny jazyk, uz v dobe sveho studia jsem byl zastance toho, aby se ucil misto Pascalu. Konecne, jsem zastance toho, ze by se programovat (aspon trosku) mel ucit kazdy - je to nova gramotnost.

Citace
To, co se tady snažíš obhajovat, prostě zjevně nefrčí. Je klidně možný, že všichni, včetně profesorů na MIT jsou pitomci, kteří učí zbytečný nesmysly pro cvičený opice, jenom anonym na rootu je letadlo, který přesně ví, jak by univerzita měla vypadat, ale abych pravdu řekl, moc bych si na to nevsadil.

To si nemyslim, akorat mi pripada, ze to co ty obhajujes (nebo jsi alespon zpocatku obhajoval) je neco zcela jineho nez jak to vypada na MIT. Jinak ja jsem byl se svou alma mater spokojeny, bylo to presne to, co jsem si od toho sliboval. A konecne, nepripadam si jako anonym, ja sve jmeno znam. :-)

Novy

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1667 kdy: 07. 01. 2014, 13:00:51 »
Ale pozor! Musíš si trochu přečíst něco o tom, proč jde Asie tak dopředu. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by to bylo proto, že se na jejich univerzitách dělá vzdělání pro vzdělání. Jejich způsob myšlení je přesně opačný: dril, disciplína, jasné zaměření, uplatnění, pragmatismus.

Je klidně hypoteticky možný, že by na to mohli dojet a my bysme je převálcovali tím našim vzděláním pro vzdělání, ale já bych si vsadil na opak.

Pro Čínu a Asii vůbec je neštěstím Konfuciánství apod. a hlavně teze, že starší má vždycky pravdu a že autority je třeba poslouchat. Vinou tohoto se Čína už ve středověku nestala velmocí a dodnes má vzhledem k počtu obyvatel podřadné místo.

Vy snad znáte nějakou čínskou nebo indickou softwarovou firmu, která by na vlastní triko celosvětově prodávala své produkty?

JS

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1668 kdy: 07. 01. 2014, 13:08:50 »
Ale pozor! Musíš si trochu přečíst něco o tom, proč jde Asie tak dopředu. Nikdy jsem neslyšel o tom, že by to bylo proto, že se na jejich univerzitách dělá vzdělání pro vzdělání. Jejich způsob myšlení je přesně opačný: dril, disciplína, jasné zaměření, uplatnění, pragmatismus.

To, ze je nekdo lepsi (i kdyz v pripade Asie o tom mam trochu pochybnost) jeste neznamena, ze je lepsi ve vsem. Mozna se zhorsujeme naopak my. Dril je dobra vec (ktera na Zapade chybi), disciplina je spis zlo (viz ten prispevek o konfucianstvi), pragmatismus je kratkozrakost.

O tom, ze MIT dava duraz hodne na teorii, jsem tady uz psal. Shodou okolnosti koukam na Wikipedii a oni to ve skutecnosti okopirovali od Rusu: http://en.wikipedia.org/wiki/Bauman_Moscow_State_Technical_University (A pozdeji na tom take postavili FJFI.)

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1669 kdy: 07. 01. 2014, 13:42:01 »
Vy snad znáte nějakou čínskou nebo indickou softwarovou firmu, která by na vlastní triko celosvětově prodávala své produkty?
No... mám telefon THL W200 ze kterýho jsem nadšenej a kterej mě stál asi tak polovinu toho, co by mě stál telefon "euroamerické" značky (vyráběný taky v Číně).

Myslím, že kdo má oči k vidění, vidí. Ostatním to je zbytečná ztráta času vysvětlovat.


Novy

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1670 kdy: 07. 01. 2014, 13:50:13 »
No... mám telefon THL W200 ze kterýho jsem nadšenej a kterej mě stál asi tak polovinu toho, co by mě stál telefon "euroamerické" značky (vyráběný taky v Číně).

Myslím, že kdo má oči k vidění, vidí. Ostatním to je zbytečná ztráta času vysvětlovat.

A pod čím že jede? Pod Androidem? To je přesně to, o čem mluvím. Dokážou něco existujícího vzít a vyrobit levněji, ale nic nového nevymyslí.

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1671 kdy: 07. 01. 2014, 14:35:18 »
A pod čím že jede? Pod Androidem?
Stejně jako 80% všech telefonů, takže nevím, jak to souvisí s Asií. Nicméně i kdyby to pádný argument byl, jde o trend. Ještě před 20 lety jsme si mysleli, že v Číně se vyrábí jenom aušusový cingrlátka za pětikorunu, pak tam "naše značky" začaly vyrábět drtivou většinu všeho, co používáme, a teď už to nejsou ani naše značky.

Ale jak jsem řekl: Ostatním to je zbytečná ztráta času vysvětlovat. Pokud máš pocit, že nás Asie neohrožuje, tak si to mysli no, proč bych ti to měl vyvracet? Když evropským firmám věříš, tak jim věř. Můžeš do nich i investovat. Třeba Nokia je supr evropská značka, lídr na trhu.

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1672 kdy: 07. 01. 2014, 14:58:37 »
Po příchodu nicku Novy jsem si chtěl jen udělat představu o tom, jaké ad hoc přezdívky tu lidé používali, ale počty příspěvků per nick jsou asi zajímavější:

    437   Mirek Prýmek
    249   Jakub Galgonek
    129   KapitánRUM
    109   JS
     92   Zz
     54   Radek Miček
     50   Rax
     50   Patrik
     34   PanKapitanRUM
     31   poiu
     29   Lenin POWER!

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1673 kdy: 07. 01. 2014, 15:16:33 »
počty příspěvků per nick jsou asi zajímavější:
Tak to je děsivý :(

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1674 kdy: 08. 01. 2014, 17:50:46 »
Mirek Prýmek - díky za tip na skorosuprfoun! Ale já bych si ještě asi připlatil za více RAM. Zatím mám v hledáčku Xiaomi a teď toto. A fakt to má klasický velký SD karty ne jen mikro?

Abych nebyl jen OT tak já mám ze školy pocit že po nás chtěli hlavně dril. Drilovat nazpaměť. Pamatuji si slova jedný pančitelky: Žádný škola hrou, drezura, drezura, drezura!!! >:(  ;D

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #1675 kdy: 08. 01. 2014, 17:58:47 »
A fakt to má klasický velký SD karty ne jen mikro?
SD kartu jednu micro. Sim karty dve normalni.