VŠ z trochu jiného úhlu

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #465 kdy: 09. 10. 2012, 22:37:57 »
U nás byla skladba podobná. A onanie je to čistě z toho důvodu, že si z toho nepamatuju vůbec nic, protože jsem to nikdy nepoužil

Mně se třeba nedávno hodil SVD rozklad a vlastní/singulární čísla, když jsem potřeboval odmocnit matici. Ale zajímavější by bylo se zeptat: Co z matematiky jsi použil?

(a to jsem - jak jsem už říkal - dělal docela zajímavé věci, čili "normální" programátor to nevyužije na tisíc procent tím spíš, o nějakém síťaři či správci serverů nebo databází už vůbec nemluvě). 

Pro síťaře či správci serverů nebo databází u nás ani není studijní obor.


Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #466 kdy: 09. 10. 2012, 22:39:29 »
Bohužel nemám při ruce tehdejší studijní plány, ale u mne to bylo nějak takto:
Taky dobrá sada :) Jenom pro dokumentaci: uváděl jsem předměty, které jsem si nutně musel zapsat v rámci toho slavného "povinného základu"...

Když to vidíš, musíš ten nový studijní plán jistě ocenit alespoň za snahu :D
Možná jsem škarohlíd, ale mám pocit, že je to spíš z donucení - starý styl by mnozí z nich rádi drželi, ale už je to prostě neudržitelné ani zuby nehty... Tak jim aspoň zbydou ti pohrobci, co si tady budou honit triko, že "ti dnešní informatici už nemají ani X, to MY, MY JSME MĚLI I Y!"

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #467 kdy: 09. 10. 2012, 22:42:26 »
Ale zajímavější by bylo se zeptat: Co z matematiky jsi použil?
No hlavně diskrétní matiku - různé ty grafy a tak. A logiku. Na tyhle dvě věci nedám dopustit a nepochybně se hodí každému, kdo aspoň trochu programuje. Ale zbytek mi přijde celkem zbytečný en bloc...

Pro síťaře či správci serverů nebo databází u nás ani není studijní obor.
No a o tom byl právě ten úvodní příspěvek a o tom mluví Kapitán, Lenin a tisíce zaměstnavatelů. Místo toho chrlíme poloteoretiky, který neumí dobře ani teorii ani praxi.

Jirka

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #468 kdy: 09. 10. 2012, 22:50:38 »
Citace
Pro srovnání, jakými předměty jsem prošel během magisterského studia aplikované informatiky na MU:
M003 Lineární algebra a geometrie I
...

Tak to se ani nedivim, ze si tenhle thread zalozil. Vy jste opravdu nemeli zadny predmet, kde byste neco normane programovali? To se mi nechce ani verit.

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #469 kdy: 09. 10. 2012, 22:54:05 »
No hlavně diskrétní matiku - různé ty grafy a tak. A logiku. Na tyhle dvě věci nedám dopustit a nepochybně se hodí každému, kdo aspoň trochu programuje.

Hmm, teď si fakt nejsem jist, jestli jsem něco z toho za poslední dobu ṕotřeboval :D


Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #470 kdy: 09. 10. 2012, 22:58:17 »
Tak to se ani nedivim, ze si tenhle thread zalozil.
No asi jsem tenhle seznam měl napsat hnedka, aby bylo jasný, že proti rozumné matice nic nemam, ale co je moc, to je moc :)

Vy jste opravdu nemeli zadny predmet, kde byste neco normane programovali? To se mi nechce ani verit.
Ale jo, tohle je jenom seznam toho "povinneho teoretickeho minima". Část předmětů se dá zvolit jinak, ale já jsem si zámerně volil to nejpraktičtější co šlo - a tohle je výsledek :(

A to ještě nemluvím o tom, že i v řadě praktických předmětů byla další nálož matiky - třeba v Neuronových sítích měl vyučující (nějaký externista, tuším právě z MFF) potřebu nás zkoušet převážně z výpočtu, jak ty neuronky vlastně fungují a důkazů, co umí a neumí - a právě proto se v tom jeho předmětu stačilo probrat jenom málo a všeobecný přehled, co za metody existuje, člověk stejně nezískal - prostě odstrašující případ, jak se to imho dělat nemá. (jmenovat vyučujícího nebudu, i když tady bych to klidně udělal - bez ohledu na to, jaký to byl nepochybně skvělý odborník, ten předmět byl na bačkoru)

Pupupaj

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #471 kdy: 09. 10. 2012, 22:59:57 »
osobne za me programatora (sem bazant s 8 lety praxe), musim souhlasit s Kapitanem a Mirkem. Myslim, ze mnoho skol zaspalo ve svych IT programech. Nastesti ovsem existuji skoly (v tomhle pripade fakulty), ktere si byly a jsou vedomi toho, ze ona vysoka matika neni uplne potreba pro (jak rad rikam a jsem jim sam) "lopaty" programatory. Zkuste treba kouknout na novou fakultu informacnich technologii CVUT a jeji studijni programy http://fit.cvut.cz/zajemce/bakalar/pruchody. Rekl bych, ze si tam uz clovek dokaze dle sveho oboru aspon trosku vybrat bez nutnosti te matematicke "onanie".


Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #472 kdy: 09. 10. 2012, 23:00:56 »
Hmm, teď si fakt nejsem jist, jestli jsem něco z toho za poslední dobu ṕotřeboval :D
Neříkej, že jsi nepotřeboval prohledávat strom ;)

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #473 kdy: 09. 10. 2012, 23:07:13 »
Neříkej, že jsi nepotřeboval prohledávat strom ;)

No fakt nepotřeboval :)

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #474 kdy: 09. 10. 2012, 23:11:07 »
No fakt nepotřeboval :)
Tak co se dá dělat, budeme teda muset z minimálního základu vyhodit i teorii grafů ;)

KapitánRUM

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #475 kdy: 09. 10. 2012, 23:11:17 »
http://fit.cvut.cz/zajemce/bakalar/pruchody

Zdá se, že se konečně objevilo něco, co není úplně imbecilní a má hlavu a patu.
Až mě to překvapuje, že to je i v naší zemi  ::)

KapitánRUM

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #476 kdy: 09. 10. 2012, 23:13:01 »
http://fit.cvut.cz/zajemce/bakalar/pruchody
Zdá se, že se konečně objevilo něco, co není úplně imbecilní a má hlavu a patu.
Až mě to překvapuje, že to je i v naší zemi  ::)

Má to dvě podstatné vady:
A) Před 10-ti lety to nebylo.
B) Než se to dostane i mimo hlavní město, bude to trvat pár světelných let.

KapitánRUM

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #477 kdy: 09. 10. 2012, 23:16:28 »
Počítačové inženýrství (bakalářský)
Ten by se mi třeba i líbil!
Není to jen o matematice a "vypadá" to použitelně.
Je zajímavé, že problémy našeho školství, vyřešili až zase komunisti (EU)  ::)
Tím se vracíme ke staré myšlence a sice že Češi si nikdy sami sobě vládnout nesmí  ::)

Jirka

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #478 kdy: 09. 10. 2012, 23:18:36 »
Citace
Nastesti ovsem existuji skoly (v tomhle pripade fakulty), ktere si byly a jsou vedomi toho, ze ona vysoka matika neni uplne potreba pro (jak rad rikam a jsem jim sam) "lopaty" programatory.

Tohle nam presne na skole rikali. "My do Vas zadnou velkou teorii prat nebudem, devadesat procent z vas stejne bude bouchat nejake ISka nebo eshopy". Zrovna na tech neuronkach jsme tak proleteli zakladni veci, k cemu to je, k cemu to neni, jak zhruba to funguje, proc to funguje, jake existuji typy siti. Na cviku jsme si pak "nabouchali" backpropagation. za ukol dostali vymyslet trenovaci mnozinu pro nauceni rizeni opravdu hodne jednoducheho modelu auticka, 2 vstupy (vzdalenost od trati, vzdalenost od trati za 1s), 2 vystupy (toceni volantem, plyn), na konci semestru jsme to napichli na skolni server a soutezili na ruznych tratich kdo to projede nejrychleji a pokud mozno bez smyku. popravde nic extra, to je tak uloha spis do zajmoveho krouzku, ale aspon nebyl zadny stres a byla to zabava. coz se rozhodne o tom bouchani eshopu v praci rict moc neda ;-)

Jakub Galgonek

Re:VŠ z trochu jiného úhlu
« Odpověď #479 kdy: 09. 10. 2012, 23:22:23 »
Tak co se dá dělat, budeme teda muset z minimálního základu vyhodit i teorii grafů ;)

Teď si stejnou otázku položme i o informatických předmětech a můžeme z VŠ udělat prázdninový kurz :D