Job vs. VŠ

marwyn

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #30 kdy: 29. 08. 2012, 11:43:14 »
IMHO záleží na tobě, mě osobně vyhovuje přístup "studuj dokud to jde", protože
a) je zde, alespon v čr, inflace titulů (většinou sice netechnických ale je)
b) lepší pozice mají v požadavcích VŠ vzdělání
c) finančně sice jsem oproti těm, co začali pracovat hned po sš, ve ztrátě, ale předpokládám, že je relativně brzo doženu
d) mám zázemí a nemusím se zatím živit sám

Jeden můj učitel na SŠ nám řekl, že vysoká škola zkratka k vyšším pozicím.

c) imho není pravda, protože pokud opravdu chceš, tak po prváku, když se člověk na vš zaběhne, sehnat dobře placenou práci v oboru není nejmenší problém. Jenom si člověk musí odpustit hospody a podobné blbosti.


Kozzi

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #31 kdy: 29. 08. 2012, 17:29:59 »
Reknu to asi takto, pokud to pujde tak doporucuji zkusit VS. Ne ze by byla nejak extra potreba nebo tak, ale i kdyz casto nadavam jak jsou VS na houby a nic moc nenauci, tak i presto jsou zde pozitiva.
Za prve jsou pozice na ktere se bez titulu clovek nedostane.
Za druhe zivot na VS je super (prodlezene mladi, akce, chlast sex (riziko nemoci  :) ))
Ackoliv se naprvni pohled zda ze se clovek nic moc noveho nenauci, tak to neni zcela pravda,
casto se clovek musi naucit veci o ktere by jinak nezavadil, a muzou se mu hodit.

Jinak ja stale jeste studuji uz asi 5 rokem dodelavam Bc. :D. Jelikoz na to nespecham a pracuji pri tom. Vyhoda je ze budu mit v 24 letech jak titul tak i sposutyu praxe (cca 5 let). Nevyhoda je ze mi nezbyva moc casu a hlavne uz nevim zda budu mit dost sil takto delat i magisterske studium.

mop

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #32 kdy: 29. 08. 2012, 17:50:07 »
Za prve jsou pozice na ktere se bez titulu clovek nedostane.
...
Za druhe zivot na VS je super (prodlezene mladi, akce, chlast sex (riziko nemoci  :) ))

Například?

Ne. Nebo ne každý to tak má.

Trident

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #33 kdy: 29. 08. 2012, 18:12:03 »
Reknu to asi takto, pokud to pujde tak doporucuji zkusit VS. Ne ze by byla nejak extra potreba nebo tak, ale i kdyz casto nadavam jak jsou VS na houby a nic moc nenauci, tak i presto jsou zde pozitiva.
Za prve jsou pozice na ktere se bez titulu clovek nedostane.
Za druhe zivot na VS je super (prodlezene mladi, akce, chlast sex (riziko nemoci  :) ))
Ackoliv se naprvni pohled zda ze se clovek nic moc noveho nenauci, tak to neni zcela pravda,
casto se clovek musi naucit veci o ktere by jinak nezavadil, a muzou se mu hodit.

Jinak ja stale jeste studuji uz asi 5 rokem dodelavam Bc. :D. Jelikoz na to nespecham a pracuji pri tom. Vyhoda je ze budu mit v 24 letech jak titul tak i sposutyu praxe (cca 5 let). Nevyhoda je ze mi nezbyva moc casu a hlavne uz nevim zda budu mit dost sil takto delat i magisterske studium.

No nevim jak ty, ale ja bych pri studiu moc praci nestihal. Studium bylo narocne a toho casu fakt pomalu. Jsem totiz spis praktik nez matematik(to si zas mysleli zrejme o informaticich) a tak mi to moc neslo. Jestli dve az tri hospody za mesic tak to bylo moc a o sexu ani nemluvim.Mozna tak malou brigadu. Ale tehdy bylo brigad malo a zajimava mista v IT byla spis pres znamosti. Bylo to v dobe kdy Lukacevic rozjizdel svuj zhebznam a pocitace se teprve stavali beznou soucasti domacnosti. Prace na dalku nemozna a clovek byl vdecny za to ze sel na download na strahov;) Nakonec VS byla nahouby a nejvic mi dala praxe. Uplne nejvic mi dali drevni zacatky s osmibitakem kdy clovek musel mit tu teorii zmaklou a hlavne umet lowlevel myslet. Tedy to co rada dnesnich informatiku zapomene hned po zkousce.

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #34 kdy: 29. 08. 2012, 18:28:08 »
Zdravím, zaujímali by ma vaše názory, za rok budem vyberať medzi vyškami, alebo skôr či sa mi oplatí ísť na VŠ a niečo mi to
dá alebo to bude menej efektívne ako keby som si niečo našiel. V budúcnosti by som sa chcel venovať hlavne sieťarine (návrh, správa..) avšak k tomu prípadne aj správa systémov (WinSer., UNIX/LINUX, Solaris). Pripravujem sa už na CCNP, CCNA cer. plánujem až po skončení školy, kvôli istým dôvodom. Od pár ľudí som tiež počul, že pre nejaký ten networking nieje potrebná VŠ a aj podľa osnov by som sa pri Bc. štúdiu dostal opäť ku CCNA..čo mi príde skôr ako zbytočná revízia a prax v tejto oblasti je istotne zaujímavejšia, samozrejme neodsudzujem VŠ, nieje to len o nejakom jednom predmete. Samozrejme nikto nieje vševediaci, oplatí sa zamerať skôr na jednú oblasť, alebo byť guru, ktorého požaduje každý zamestnávateľ ? (networking - správa systémov). Ako to je s ponukami práce, alebo ak máte nejaké vlastné skúsenosti alebo o nejakých viete, rád by som mal vtom jasno. Ide mi o to, či by som nemal lepšiu možnosť získavať niekde prax ako stráviť ďalší čas ako študent niekde na informatike... (CCNA, CCNP, English - C2...). dik za odpovede.
Já bych doporučil se rozhodnout dle situace. Možná budeš mít po střední zajímavou pracovní nabídku, možná nebudeš. U některých IŤáckých profesí se dá vejška studovat celkem příjemně při zaměstnání (a neztratíš tak 5 let), jinde budeš tak vytížen, že budeš rád, když budeš mít padla.

Já  bych také při své kalkulaci automaticky nepočítal s úspěšným dokončením, klidně se může stát, že budeš studovat jeden, dva, tři, čtyři roky a pak toho prostě necháš, ať proto, že na to už nebudeš mít nebo z jakýchkoliv osobních důvodů. Také za 5 (pro tebe 6) let může dojít ke spoustě změn, to, co dnes umíš a možná ti zajistí zajímavou práci už za tu dobu nemusí platit. Také lze předpokládat, že byť SŠ, ale s 5 letou praxí na tom budeš lépe, než čerstvý absolvent.

Takže moje rada je: hledej místo, které ti bude vyhovovat a zároveň se pokus dostat na školu, která tě bude lákat. Nech tomu nějaký čas a uvidíš, co z toho se ti podaří. Zvládneš-li obojí, tím lépe. Nezvládneš-li, zůstaň u toho, co ti přijde jako větší jistota.

S vejškou máš lepší šance na "tabulkových" místech, zejména státní správa a některé velké firmy. Bez vejšky máš určitý startovací náskok ve formě praxe. Také je zde možnost nastoupit do práce a ohledně další školy si nechat třeba rok na rozmyšlenou - uvidíš, jestli tě bude práce bavit, jestli ti dá to, co jsi od ní očekával. Podle toho se nejen můžeš rozhodnout, jestli vejška ano nebo ne, ale i třeba která.


Zdenek

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #35 kdy: 29. 08. 2012, 22:02:14 »
Zdravím, zaujímali by ma vaše názory, za rok budem vyberať medzi vyškami, alebo skôr či sa mi oplatí ísť na VŠ a niečo mi to
dá alebo to bude menej efektívne ako keby som si niečo našiel. V budúcnosti by som sa chcel venovať hlavne sieťarine (návrh, správa..) avšak k tomu prípadne aj správa systémov (WinSer., UNIX/LINUX, Solaris). Pripravujem sa už na CCNP, CCNA cer. plánujem až po skončení školy, kvôli istým dôvodom. Od pár ľudí som tiež počul, že pre nejaký ten networking nieje potrebná VŠ a aj podľa osnov by som sa pri Bc. štúdiu dostal opäť ku CCNA..čo mi príde skôr ako zbytočná revízia a prax v tejto oblasti je istotne zaujímavejšia, samozrejme neodsudzujem VŠ, nieje to len o nejakom jednom predmete. Samozrejme nikto nieje vševediaci, oplatí sa zamerať skôr na jednú oblasť, alebo byť guru, ktorého požaduje každý zamestnávateľ ? (networking - správa systémov). Ako to je s ponukami práce, alebo ak máte nejaké vlastné skúsenosti alebo o nejakých viete, rád by som mal vtom jasno. Ide mi o to, či by som nemal lepšiu možnosť získavať niekde prax ako stráviť ďalší čas ako študent niekde na informatike... (CCNA, CCNP, English - C2...). dik za odpovede.
Já bych doporučil se rozhodnout dle situace. Možná budeš mít po střední zajímavou pracovní nabídku, možná nebudeš. U některých IŤáckých profesí se dá vejška studovat celkem příjemně při zaměstnání (a neztratíš tak 5 let), jinde budeš tak vytížen, že budeš rád, když budeš mít padla.

Já  bych také při své kalkulaci automaticky nepočítal s úspěšným dokončením, klidně se může stát, že budeš studovat jeden, dva, tři, čtyři roky a pak toho prostě necháš, ať proto, že na to už nebudeš mít nebo z jakýchkoliv osobních důvodů. Také za 5 (pro tebe 6) let může dojít ke spoustě změn, to, co dnes umíš a možná ti zajistí zajímavou práci už za tu dobu nemusí platit. Také lze předpokládat, že byť SŠ, ale s 5 letou praxí na tom budeš lépe, než čerstvý absolvent.

Takže moje rada je: hledej místo, které ti bude vyhovovat a zároveň se pokus dostat na školu, která tě bude lákat. Nech tomu nějaký čas a uvidíš, co z toho se ti podaří. Zvládneš-li obojí, tím lépe. Nezvládneš-li, zůstaň u toho, co ti přijde jako větší jistota.

S vejškou máš lepší šance na "tabulkových" místech, zejména státní správa a některé velké firmy. Bez vejšky máš určitý startovací náskok ve formě praxe. Také je zde možnost nastoupit do práce a ohledně další školy si nechat třeba rok na rozmyšlenou - uvidíš, jestli tě bude práce bavit, jestli ti dá to, co jsi od ní očekával. Podle toho se nejen můžeš rozhodnout, jestli vejška ano nebo ne, ale i třeba která.

Myslim si, ze titul z VS otevre cestu k zajimave praci. Pokud chces delat "udrzbu" pocitacovych siti, tak asi vejsku nepotrebujes. VS se zacne pocitat az ve chvili, kdy se bude vybirat vedouci skupiny atd. Nerikam, ze to vzdy bude nejdulezitejsi parametr, ale znamena to, ze dany kandidat si dal praci a sel tu VS vystudovat. Vedlejsi effekt bude mit i ta matematika, kterou jsme nemeli tak moc radi, ale jsou hvezdne minuty, kdy mi pomuze (kdyz si vzpomenu co kde najit a obnovit znalosti :) ). A tyto hvezdne minuty jsou rozdil mezi SS a VS. Strach z toho, ze ti ujede vlak bych nemel, technologie se casto meni ...

Nekdo tady radil, ze je dulezite se na neco specializovat. Myslim, ze pravy opak je lepsi. Co nejvice obecne, principy se casto nemeni, konkretni technologie kazdych pet let, mozna i casteji. Znalost ostatniho sveta mimo sitarinu je taky vyhodou. Nikdy nevis, kam te vitr zavane. Stejne s jazykama.

Btw. pokud pujdes do zahranici, tak VS ti HODNE pomuze se dostat aspon na pohovor a dokazat jim, ze neco umis. (vlastni zkusenost)

Nikdo tady taky nezminoval, ze dnes je VS studium rozdeleno na Bc a Master. Aspon s Bc bych si tu praci dal. Mastra pak muzes dodelat pozdeji, ale moc s tim nepocitej. Budes mit jinaci starosti :).

Hodne stesti a pevne nervy.

snekozo

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #36 kdy: 30. 08. 2012, 08:11:54 »
Nešpekuluj sokolíku, vyber si pořádnou školu,
jdi studovat a prodluž si mládí.
Když z tebe bude inženýr nebo magistr přes počítače,
budeš mít lepší pozici při přijímacích pohovorech.

katil

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #37 kdy: 30. 08. 2012, 09:02:29 »
...  (a neztratíš tak 5 let) ...
Dnešní mladí lidé půjdou do důchodu někdy kolem 70, spíš později. To znamená asi 50 let práce pokud začnou pracovat ve 20. Člověk tedy 5 let neztratí, ale naopak získá. Stejně potom bude muset pracovat 45 let, což je pořád víc než dost.

ferren

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #38 kdy: 30. 08. 2012, 10:16:13 »
ad vek,pokud je nekdo programatorem i po 40, tak nekde neco ve sve kariere po*ral. z tohoto pohledu bych na tech pocatecnich 5 let koukal

snekozo

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #39 kdy: 30. 08. 2012, 12:02:20 »
A proč si to myslíš Ferrene?

JS

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #40 kdy: 30. 08. 2012, 14:22:44 »
ad vek,pokud je nekdo programatorem i po 40, tak nekde neco ve sve kariere po*ral. z tohoto pohledu bych na tech pocatecnich 5 let koukal

Presne tak, jedine blazen by chtel dnes delat neco uzitecneho, napriklad pracovat.

ABC

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #41 kdy: 30. 08. 2012, 14:30:14 »
Jakkoliv má studium na technické VŠ řadu negativ, IMO pozitiva mírně převažují. To že se dá bezproblémů stihnout denní bakalář za tři roky a současně s tím získat tři roky praxe na specializované technické pozici je pro 9 z 10ti lidí nesmysl. Osobně jsem se smířil s tím, že během školního roku praktické IT dovednosti spíše stagnují. Na druhou stranu i mezi akademickýmy žvásty, kde často převažuje forma nad obsahem, se občas vyskytnou teoretické informace které se časem mohou hodit. Pro život užitečné věci, jako jsou cizí jazyky, základy práva, nebo softskill jdou přece dohnat až po formálním dostudování...
Moje hodnocení se zabývá aspektem rozvoje osobnosti. Finanční stránka těchto dvou variant srovnání je silně individuální.

Xjmeno363dec

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #42 kdy: 30. 08. 2012, 14:57:20 »
Za druhe zivot na VS je super (prodlezene mladi, akce, chlast sex (riziko nemoci  :) ))
Jinak ja stale jeste studuji uz asi 5 rokem dodelavam Bc. Vyhoda je ze budu mit v jak titul tak i sposutyu praxe


no o tebe se všichni poperou :)

Pedro

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #43 kdy: 30. 08. 2012, 15:30:21 »
@Zdenek: presne tak. Pokud nemas vysoke naroky a chces delat spravu siti nebo vyvijet CRUD aplikace, stredni staci.
Pokud chces delat narocne projekty, napr. v zahranici, tak se bez teoretickych zakladu, ktere ti vysoka skola da, proste neobejdes.
Uz te vidim, jak vyvijis napr. realtimovou simulaci NC-stroje a transformujes u toho souradnicove systemy bez znalosti linearni algebry. Nebo jak minimalizujes spotrebu materialu nebo casu pri opracovani bez znalosti simplexove metody a problemu obchodniho cestujiciho.
Jinak na zadne z techto cest neni nic spatneho, kazdemu to, co mu vyhovuje.

Re:Job vs. VŠ
« Odpověď #44 kdy: 30. 08. 2012, 15:42:41 »
Uz te vidim, jak vyvijis napr. realtimovou simulaci NC-stroje a transformujes u toho souradnicove systemy bez znalosti linearni algebry. Nebo jak minimalizujes spotrebu materialu nebo casu pri opracovani bez znalosti simplexove metody a problemu obchodniho cestujiciho.
Gratuluju. Trefil ses do dvou z asi tak tri veci, na co se ta VS matika da realne pouzit :)

Navic abysme si nelhali do kapsy: kdyz ty vypocty budou jenom trochu slozitejsi, tak je stejne musi udelat matematik, pac mi informatici jsme to bud nikdy tak dobre neumeli, nebo tak dluho nepouzili, ze uz zapomneli... Teda alespon pro me to plati 100%ne.