Moje doporučení je oddělit pracovní a soukromý čas (což se mi právě dneska moc nedaří). V soukromém čase je potřeba relaxovat. Pro někoho je to četba beletrie, někdo surfuje po evropských jezerech, skáče o padáku, létá na ultralightu, a jsou i ajťáci, kteří ve volném čase točí porno nebo pořádají divoké kokainové párty. Viděl jsem i šílence, co si doma pěstuje trávu, fotí se nahý mezi palicemy s manželkou, a fotky dává na net
. Jinými slovy dělejte cokoliv, co vás baví. Vždy si v rámci možností uspořádejte život tak, aby vám vyhovoval. Většině lidí také pomáhá mít dobrou partnerku, i když někteří lidé to mají jinak. A určitě doporučuji dlouhé a zajímavé dovolené. Návštěva různých částí světa dá člověku věci trochu do perspektivy, a krásně to vyčistí hlavu.
IT je obrovský obor, takže není problém si projít nabídky, a vybrat si to, co vás zajímá a baví. Hodnoťte i prostředí a lidi, oboje je pro práci důležité. Není problém si dohodnout, že se v kanclu ukážete na pár dní na zkoušku, uděláte něco jednoduchého, promluvíte s lidmi, zajdete s nimi na oběd... Typická kariéra v IT začíná zaměstnáním u firmy, kde člověk získá praktické zkušenosti a kontakty. Menší firmy mají většinou zajímavější prostředí i kolektiv, i když existují výjimky. Část lidí se později zakládá s obchodími přáteli firmy, případně jde cestou freelancerů. Když máte dost zkušeností a zažitý režim z kanceláře, dá se pracovat nějakou dobu i z domova. Nakonec ale i většina freelancerů založí firmu nebo si pronajmou kancelář. Existuje i co-working, tj. kanceláře, kde se scházejí převážně freelanceři z různých oborů. Potkáte zajímavé lidi, a někdy je z toho i nový business. V další fázi jsou z těch úspěšnějších (spolu)majitelé firem, někteří se dají na projektový management apod. Někteří kolegové si "ke stáru" otevřeli restauraci, kavárnu, menší hotel, pár jich má jachtu v Karibiku a popíjejí tam piña coladu. Spousta lidí z IT investuje do nemovitostí.
Pokud vám přijde práce nudná, vyberte si prostě něco divočejšího. Můžete si nabrat prakticky libovolnou kombinaci programování, správy, podpory, cestování, managementu projektů, prodeje, školení atd. Zvlášť v malých firmách jsou podobné kombinace aktivit obvyklé. Pořád nuda? Zkuste to v zahraničí. Když zkusíte pracovat v Rusku nebo v Iráku, dostanete ranec peněz a užijete si i slušnou dávku adrenalinu. Na nudné aktivity si můžete najmout lidi. Junior, sekretářka nebo asistentka (klidně sdílená pro víc lidí) může udělat spoustu nudné práce za vás.
Kdo naopak preferuje klid a jistoty, může klidně sedět každý pracovní den od devíti do pěti nad kódem, mít rozplánované aktivity na půl roku dopředu, a strávit tak zbytek života.
Doporučení: pokud se v IT alespoň trochu vyznáte a nemáte k dispozici nějakou opravdu dobrou alternativu, rozhodně neměňte. Existuje jen málo oborů, kde po pár letech práce můžete brát tak zajímavé peníze.