Znechutenost z IT

nobody

Znechutenost z IT
« kdy: 12. 08. 2012, 04:23:32 »
Tento prispevok, ci skor clanok, som sa rozhodol napisat z jednoducheho dovodu. Prestava ma bavit informatika a programovanie. Studujem na vysokej skole, do jej ukoncenia mi zostava uz len rok, len napisat diplomovku a malo by byt hotovo.

Informatika ma vzdy bavila. Velku zalubu som si nasiel v administracii linuxov a bsd systemov, najma FreeBSD. Vzdy to bola ale zaluba len na doma, ved to kazdy pozna ... domaci server. Programovat som programoval tiez, ale nikdy nic extra. Male veci, nieco sam pre seba. Nejake C, Java ...

Moja prva “vacsia” praca bola zamerana na implementaciu linuxu na mieru pre jednu firmu. Jednoducho povedane - “linux from scratch”. Bola to zaujimava praca, dostal som sa linuxu dost pod kozu a bez ohladu na dalsie smerovanie toho projektu mi to dalo vela. A nielen po profesnej stranke. Snad sa mi podari vysvetlit, co tym myslim.

Ako konci skola, pozeram do buducna a som trochu zmateny. Podla mojho, zrejme nevyspeleho a dost naivneho ale zaroven aj triezveho nazoru, ma cerstvy absolvent vysokej skoly informatickeho zamerania tieto moznosti:

   zamestnat sa vo velkej korporacii
   zamestnat sa v stredne velkej ci malej firme
   zamestnat sa ako zivnostnik a robit freelancera
   zalozit firmu

Rozoberiem tieto moznosti od poslednej po prvu.

Na zalozenie firmy nemam ani technicke a ani mentalne schopnosti. Ako absolvent, a to nie je nieco, za co by som sa mal hanbit, ale je to proste fakt, nemam sancu zalozit firmu. Nemam skusenosti a hlavne kontakty, portfolio ... Bez ohladu na osobnostne predpoklady (a tie zohravaju v zalozeni firmy velmi podstatnu ulohu) nemam na zalozenie firmy momentalne vedomosti a ani schopnosti. Bodka.

Zamestnat sa ako zivnostnik / freelancer. Hm. Tiez nic moc. Tu by sa snad nieco uz robit dalo, web developer, motat sa okolo Java ekosystemu a patlat nejake weby ... Toto obsahuje viacero “ale”. Ako prvy problem je najst si zakazky. Dalej to vyzaduje podla mojho nazoru velmi velku sebadisciplinu, pretoze freelancer pracuje typicky doma a oddelit pracu od volnocasovych aktivit ci rodiny alebo sa dokazat prinutit pracovat “od do” by sa mi vela krat nedarilo. Na to sa poznam dost dobre.

Zamestnat sa vo firme. Pred par mesiacmi som sa zamestnal v jednej velkej IT korporacii. Pracuje sa v open space-i, studujem a teda to mam na polovicny uvazok, dostal som notebook, firemna atmosfera celkom ok. Co ma ale neskutocne hneva je akasi pracovna anonymita. Robim nieco, k comu nemam absolutne vztah. Nezalezi mi na tom, ako a ako kvalitne nieco naprogramujem alebo spravim. Som frustrovany z toho, ze robim nieco, za co ma v konecnom dosledku nikto nepochvali a neoceni to. Som len male kolecko v obrovskej masinerii na ktorom vlastne ani nezalezi. Mam pocit, ze v tej praci jednoducho zabijam cas (a kazdemu to je jedno).

Ja som si to takto teda nepredstavoval. Neviem ... tento prispevok moze vyzerat, ze som sa zobudil az teraz, ale ved si to preberte. Informatika je strasne cudna profesia. Ked to zjednodusim, nie je to ako byt lekarom, pravnikom, ci pekarom. Kazdy robi viac menej stale to iste, ma viac ci menej presne stanoveny pracovny cas a pracovnu napln. Vie kolko penazi za co dostane. Informatici? Kazdy rok sa musite doslova naucit novu technologiu, novy programovaci jazyk, novy framework, novu metodiku prace. Pracujete nadcasy, po vikendoch, v noci, pracu si tahate casto domov. Pracujete skoro stale. Mentalne to je strasne narocne. Nemate cas na rodinu, ak nepracujete v korporacii ale ako freelancer ci sam na seba vo firme, aj financne to nemusi byt vzdy ruzove a mate stresy z toho, ci budete mat co jest. No fuj ...

Takze, neviem co chcem. Akymkolvek smerom sa pozriem, nic prijemne ma tam necaka. Bud makat na seba a mat z toho stresy a “no life” alebo v korporacii kde znamenate prd ale mate istotu (najma tu financnu).

V poslednom case si hromadim knizky (skorej pdf) ktore si treba precitat aby som bol “up-to-date” ale pribudaju rychlejsie ako ich stiham citat. Informatika je taka brutalne komplexna veda ze nemozete nikdy obsiahnut vsetko a treba si vybrat nieco uzko specializovane a byt v tom dobry. Ale zasa vas to velmi determinuje ako pracovnu silu a tazsie si hladate pracu. (alebo naopak? ste viac ceneni?)

Pokusil som sa teda opat si spravit v hlave rebricek “technologii” a moznych smerov kam by sa dalo uberat.

1. naucit sa na dost dobrej urovni C. Programovat nizkourovnove veci, embedded systems, systemove utility ...
2. administrovat unix-like os, spravit si certifikaty
3. naucit sa Javu EE (a vsetko okolo co si predstavite)
4. Zamerat sa na nieco kompletne nove a spravit s tym dieru do sveta. Napr. nejaky programovaci jazyk, ktory nie je taky mainstream ale u ktoreho sa da predpokladat ze nim bude za par rokov. Tym padom mate na trhu “naskok”. (napr. funkcionalne programovanie, haskell, erlang, scala). Toto ale zozerie dost casu a da sa tomu venovat aj popri praci, kym sa “neodlepite”.

Studovat ale nove veci popri praci ale vobec nie je jednoduche. Vzdy ked pridem z prace, s tym, ze si skusim precitat nieco co ma zaujima, nemam na to proste chut. Som z toho unaveny stale nieco “tlacit” do hlavy. Pocitac mi berie takmer vsetok volny cas a vysledky akosi nevidim. Neviem, mozno sa snazim naucit vela veci naraz a jednoducho to nejde. Na druhej strane mam pocit, ze neviem nic. (pretoze tych veci je tak vela). Dalej mam pocit, ze v IT je obrovska konkurencia. Prerazit s nejakym novym napadom je takmer nemozne (no i tak sa to niekomu raz podari). Cokolvek si zmyslite, niekto to uz spravil alebo nad tym uz minimalne rozmyslal tiez a mate X ludi co si na to brusia zuby a su daleko pred vami ... 

Cital som ohladom tohoto problemu par clankov a spomenul sa tam zaujimavy nazor - najlepsie je neprogramovat vobec nic a v nicom. Pretoze vsetci programatori si myslia, ze ich praca je jednoducho programovat. Ale to nie je pravda, ich praca je riesit problemy - aj pomocou programovania. Mne sa zda, ze IT sa mota stale na jednom mieste. Vsetky frameworky a nastroje sa tzv. “nabaluju”. Ich cielom je “obalit” funkcionalitu nejakeho nastroja, s tym, ze sa bude jednoduchsie pouzivat. Potom sa dorobi nadstavba na ten obalovaci nastroj. Potom sa testuju tie obalovacie nastroje na ktore dorobime nastroje ktore ich testuju pohodlnejsie ... atd atd atd. Napr. ak ste mali pred X rokmi len C a Makefile a debugger, teraz mate Javu, komplexne IDE s ktorym sa zoznamujete tyzdne, Maven, 305 framworkov ... A kde su vysledky? Spravilo nas to stastnejsimi? Produktivnejsimi? Mozno, ale aj tak mam pocit, ze riesime dokolecka uz raz vyriesene.
« Poslední změna: 12. 08. 2012, 20:13:00 od Petr Krčmář »


Krtek + Krtek

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #1 kdy: 12. 08. 2012, 04:50:06 »
Ja to mel podobne a vyresil sem to tak, ze sem se jednoho dne proste zbalil a na pul roku vyrazil cestovat do Asie. Proste uplne vypnout mozek a jen tak se co par dnu presouvat z mista na misto, ze zeme do zeme, kochat se krasou prirody, poznavat ruzny kultury a tak. Me treba bavi fotografovani, takze pro me to byl raj. Navic ta moje cesta byla dost low-cost, takze se na to uplne s klidem da nasetrit. A kdyz na to koukam zpetne, tak hodne dulezity bylo se behem ty cesty co nejvic "odstrihnout" od dalsich turistu a pokud mozno byt co nejvic jen mezi domorodcema. No a po pul roce takovyhle cesty sem mel pomalu chut uz zase neco delat a vratit se (aspon na chvili) zpatky k IT.
-- My 2 cents

r23

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #2 kdy: 12. 08. 2012, 07:47:54 »
A pečené holuby bys nechtěl ?
Pokud chceš pracovat v technologickém odvětví, tak si zvykni, že se musíš učit neustále, stejně, jako třeba ten lékař nebo právník. Pokud jsi zjistil, že to pro tebe není, můžeš zkusit něco úplně jiného. Většina lidí pracujících "hlavou" si to nosí domů. Tady je výhoda zmíněného pekaře. Sám jsi tady uvedl poměrně dost možností co můžeš od čeho čekat. V životě je to vždy reálně trade-off mezi výhodami a nevýhodami. Třeba můj život by asi většina lidí nechtěla, ale já jsem mimořádně spokojený.
Ono chtít jednoduchou práci, vysoký plat, jistotu a hodně volného času jaksi není možné, i když by to skoro každý chtěl. Vždy je to kompromis.

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #3 kdy: 12. 08. 2012, 08:03:31 »
ja se jen pripojim k tomu, ze nejen IT si taha praci domu, nejen IT se musi neustale vzdelavat. Krom lopat to tak ma v podstate kazdy. Ja treba mel vztah k IT vzdy vrely, ale jako nedostudovany bez vetsich programatorskych zkusenosti jsem byl rad za "obycejnou" praci v jinem oboru a vzdelaval se po vecerech. Dnes jedu jako freelancer s tim, ze mam 2-3 stale zadavatele prace takze vlastne nemusim resit takovy ty non-IT zalezitosti. Dostal jsem se do idealni situace: stale dodavky prace, placeny na zivnostak, panem sveho casu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Radovan

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #4 kdy: 12. 08. 2012, 08:14:33 »


peter

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #5 kdy: 12. 08. 2012, 08:43:43 »
Ahoj, si moj rocnik a viem velmi dobre o com hovoris, pretoze to prezivam tiez. Makam uz 4 roky v IT od rana do vecera a tiez zacinam byt znechuteny.

1. Ja som zacal svoj problem riesit tak, ze viac casu si nechavam pre seba. Jednoducho treba vypnut a neskvor sa k tomu vratit. Ziskas tak fresh mind a aj tvor progress bude rychlejsi. Odbremenis hlavu.

2. Ako dalsi liek som pouzil optimalizaciu alebo mechanizmy na zlepsenie produktivity. Znie to dost kodersky, ale zacni optimalizovat kazdu technologiu, co vidis vo svojom okoli - mam na mysli toto - pouzivas Linux ako ja? Kup si Mac (je to jednoduchsie), usetris cas, z casu naberies fresh mind a mozes byt produktivny a zamerat sa na to, na co mas.

Kazdopadne nie si sam, treba iba zvolnit tempo. Good luck!

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #6 kdy: 12. 08. 2012, 09:22:38 »
   zamestnat sa v stredne velkej ci malej firme
Na tohle jsi ve svém výčtu zapomněl. Práce v ne-korporární menší firmě by ti mohla přinést do programátorského života novou motivaci. V menším týmu lidí by jsi mohl snáze prorazit a vybudovat si nějakou pozici, taky by jsi viděl na čem se podílíš a jaké má tvoje práce výsledky. Napadá mě odvětví, kde by jsi uplatnil již výše popsané znalosti - 1. naucit sa na dost dobrej urovni C. Programovat nizkourovnove veci, embedded systems. Ale platí to také obecně pro všechny it směry.

Inkvizitor

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #7 kdy: 12. 08. 2012, 09:56:40 »
Asi Ti docela rozumím, ale říkám si, jestli to není naše zhýčkanost. Proktolog se musí celý den hrabat někomu v pr..., pekař vstává ve čtyři ráno jako kretén, statik je pořád jednou nohou v kriminále no a programátor má zase jiné problémy. Buď rád, že máš (zatím) docela perspektivní práci a zkus z toho vytěžit co nejvíc. Věř tomu, že většina lidí je na tom v mnohých ohledech hůř.

RDa

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #8 kdy: 12. 08. 2012, 10:00:27 »
Souhlasim s prispevkem cdev a klidne bych odporucil jeste mensi strukturu - zalozit nejaky projekt/firmu s par lidma, kde neni problem si domluvit kompetence a zustat panem sveho casu. Nekdo je schopny na finance, nekdo na zakazniky a nekdo samozrejme musi resit i technicke zalezitosti :) Ostatne, shanime do teamu nekoho na programovani low level embedded veci (jak linux based, tak samostatne bezici ... vice na daniel@rozsnyo.com).

Dalsi moznost, ktera ti pomuze uvedomit si moznosti a otevrit oci jsou zahranicni staze (idealne vyuzit pocas VS), nebo pak prestehovani se do jine zeme a mesta - nemusi se jednat o Cinu a totalni vypnuti - staci byt v jinem prostredi kde zapomenes na domaci omezeni (a klidne tam muzes pokracovat ve freelancingu pokud mas neco rozjednano/rozdelano).

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #9 kdy: 12. 08. 2012, 11:02:44 »
Myslím, že popisuješ standardní vyhoření, to není nic novýho, nemusí tě to děsit, to se prostě někdy stane každýmu. Existují na to standardní rady, nemusíš vynalízat kolo. Nenech se tím stresovat, nemotej se v tom, prostě to vezmi jako fakt a poohlídni se po pragmatickým řešení.

Přidávám se ke Krtkovi a RDa - na vyhoření je nejlepší na nějakou dobu vypnout, vyčistit hlavu, poodstoupit, podívat se na všechno z nějaké jiné perspektivy. Teď máš (pravděpodobně) nejlepší příležitost to udělat - až budeš mít rodinu (předpokládám, že ještě nemáš), tak to už nepůjde, protože se z tebe stane standardní stroj na peníze :) a pro půlroční výlet do cizí země jaksi nikdo nebude mít pochopení :)

Pokud bys po tom resetu chtěl v IT pokračovat (nikde není napsaný, že to tak musí být), tak s tím freelancingem to nemusí být tak černý, jak to popisuješ. Práce doma je opruz a chce to disciplínu, to je pravda, ale on to stejně nikdo nevydrží dlouho a časem si nějakou tu kancelář pořídíš :) Já vždycky všem říkám, ať se co nejvíc drží toho, co umí (pokud to není nějaká totálně neperspektivní békovina) - klíčem ke spokojenosti je imho být v něčem dobrej a vytvořit si tak pozici (víceméně) nepostradatelnosti. To je pak něco úplně jinýho, než být někde cvičená opice, kterou je možný vyhodit a za pět minut mít novou... Takže pokud jsi trochu víc pronikl do správy unixů, tak bych se být tebou držel tohodle. Dobrej (!) unixovej admin nemá nikdy o práci nouzi a spíš si může podmínky určovat on než naopak.  Být tebou bych si v rámci toho resetu ujasnil, jestli ta touha po něčem novým (funkcionální jazyky atd.) není spíš symptom - touha po útěku, po změně. Prostě jestli je to racionální volba, nebo jenom racionalizace plynoucí z úzkosti vyhoření... Tím neříkám, že to je nutně špatnej nápad - dokud jsi na škole, určitě se ještě máš čas profilovat, to je v pohodě.

Taky souhlasím s cdev - malá firma může být vynikající kompromis mezi jistotou v korporaci a volností freelancerování, zvlášť pokud nemáš podnikavýho ducha a smysl pro dobrodružství :) Když se ti podaří dostat se do firmy, kde jsou prima lidi, může to být hodně pohodička a příjemná a zajímavá práce. A nemusíš se bát, že by tě nikdo nepochválil a tvoji práci neocenil.

Buď v klidu, dobře to dopadne. Nepodlíhej depresi a staň se pánem situace ;)

andy

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2012, 11:48:34 »
Padli tu dobre rady. Este ti dam ja nejake, lebo tiez som bol raz v podobnej situacii.
Vediet vsetko o vsetkom sa proste neda. Musis si vybrat, v com chces byt dobry a zameriat sa iba na to. Ak sa raz nieco budes potrebovat, potom si to pozries. Zaklad je vediet mat niektore veci na haku :).
Dalej je dolezite chodit von na slnko, vediet vypinat (aspon raz do tyzdna). Hovori sa, ze kde nechodi slnko, tam chodi lekar. Podobne depresivne stavy mozu nastat ak nechodis von, mas zlu zivotospravu (sedenie za PC a nepravidelne stravovanie az podviziva tiez narobi svoje..). Tiez treba aj spat a nie pisat o 4:23 na roota :).

Ohladom toho, ze vo velkej firme nic nedosiahnes - mozno nie, ale da sa tam vselicomu naucit. Neviem co tam presne robis, ale ak outsourcing, tak tam sa mozes dostat na projekty na ake by si sa inak nedostal a ako riesia niektore problemy a to nie je na zahodenie. Pochvaly sa nikde nedockas. Skus ale nieco dojekazit, to hned uvidis ako si nikto tvoju pracu nevsima :).

k bodom -
1.hm ak ta to bavi, tak ano. V tejto oblasti podla mna nie je velka konkurencia. Dnes vsetci robia .net.. Problem moze byt vid bod 4.
2.tiez celkom schodne. Odpada ti nutnost ucit sa stale nieco nove na kazdom novom projekte. Ja by som sa zameral aj na spravu DB.
3.java ma tiez certifikaty, ktore sa v poslednej dobe aj vyzaduju
4.nevidim to ako nejaku vyhodnu moznost. Ja som skor za trosku rozsirenejsie technologie. Ak ti padne projekt, nemas potom problem najst iny..

Rozhodne by som ale z IT neodchadzal. Predsa len je tam ta financna motivacia...skus si predstavit, ze zarabas 600eur.

ps:toto sa mi podarilo poslat na asi 8.pokus. Numeric request keys are invalid. Co to je?

KapitánRUM

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2012, 12:03:52 »
Problém je v tom, že v IT je PŘELIDNĚNO.
IT specialista musí umět to stejné co lékař (měřeno objemem znalostí) a přitom platy tomu neodpovídají, možná v Praze seženete flek za 80 000,- Kč, ale v menších městech dostanete po 5-ti letech praxe i jako slušný programátor 35 000,- Kč hrubého, což odpovídá platu obvoďáka. Problém je prostě v tom, že je v IT moc lidí a díky konkurenci je ocenění podstatně menší. Ostatně takový IT guru je vždy méně prestižní práce než třeba obvodní lékař. Přitom obvoďák si vystačí se znalostma i 40-let starejma. Kdyby bylo tolik doktorů co ITků, tak jejich prestiž taky nebude valná. Můj názor? Pokud nejste blbci, studujte raději něco jiného, než IT, pokud na to máte hlavu, kašlete na programování s staňte se doktory nebo právníky. IT je ideální práce pro Indy a Asiaty (Asie prý začíná 30 km na východ od Brna ;D hehe)

Jak z toho ven?
Odstěhujte se do zemí, kde se všichni nezbláznili a každej magor nechce bejt IT guru, to jsou země jako Finsko, Švédko, Norsko, Německo a podobě. Tam máte slušnou šanci, že práci, kterou tady děláte na pozici "ŠAŠEK", tam bude dělat na pozici "Máster".

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:znechutenost z IT
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2012, 12:36:48 »
Ztracite s nim cas.

Je to knoural, ktery misto aby maknul tak bude brecet ze to nejde at mu ostatni pofoukaji bolistku. On prece nechce nic jineho nez byt kvetinka ve skleniku kterou budou vsichni obdivovat a vytvaret ji idealni podminky.

Ses nula, nic v zivote nedokazes. Zalez do kouta, knourej a lituj se. Nic si z toho nedelej, nejses v tom sam.

Mnohem vetsi sranda je cist takzvane hodnotne rady. Mistni experti se vyznaji v ledascem: IT a zejmena mainframy je neperspektivni obor  ;D

ABC

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2012, 12:59:17 »
Semtam vzpomínám na bezstarostnej život elektromontéra za deset klacků hrubýho.

Re:znechutenost z IT
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2012, 13:00:27 »
Tohle je podobné skoro v každé profesi. Jen v IT je ještě navíc pocit osamění, zejména u freelance. Zkus třeba nějqký startup. Nebo lépe se zkus dostat na pozici, kde ty budeš vymýšlet to, co ostatní budou implementovat.