Koupit MacBook nebo normální notebook?

TKL

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #15 kdy: 03. 11. 2011, 09:14:34 »
Ad velký touchpad - nevadí to při psaní, že si člověk kliká dlaní? S tím bojuju u svého současného notebooku, ne kvůli velikosti, ale výrobce chytře umístil touchpad doprostřed notebooku, nikoli pod mezerník...

Snad ani jednou se mi nestalo, že bych klikl dlaní (MacBook, MacBook Pro).

K Macbooku a Macům obecně - nedá se o tom jenom psát a číst, je to třeba osahat a vyzkoušet. Pak člověk zjistí, že všechny ty argumenty o předraženém hardware a uzavřeném software začnou rychle ztrácet dech... Já jsem na Macy přešel asi před 5 lety a nikdy jsem ani na chvíli nezalitoval. Ano, jsou situace, kdy člověk potřebuje něco, co na Mac OS X neběží, ale díky tomu, v jakém stavu se dnes nachází virtualizační nástroje (placené i OpenSource) a při dnešních cenách RAM je to zcela zanedbatelný detail.

Díky tomu, že je konečně možné kupovat přímo od Apple se ceny příjemně snížily...
http://store.apple.com/cz/

Pokud se pro MB rozhodnete, nerozšiřujte si RAM při koupi, ale dokupte si kompatibilní moduly za rozumnou cenu např. od Kingstone. Výměna je otázkou odšroubování/zašroubování 8 šroubků. Stejně tak výměna disku (např. za SSD - a že MacBook se SSD je něco neuvěřitelného) se vyplatí uživatelsky, na záruku to nemá vliv a ušetříte mraky peněz.

Externí monitor rovněž šlape perfektně, ale pozor - budete potřebovat redukci na VGA nebo DVI a tady doporučuji originální od Apple. Levné náhrady mají dost často problémy vyššími rozlišeními.


Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #16 kdy: 03. 11. 2011, 09:22:54 »
   Myslím si, že by člověk měl nejdřív stanovit, jak bude pracovat. Jestli malej prcek a pak k tomu velkej monitor nebo bude mít velkou krávu a nebude chtít mít monitor atd. Pak bych řešil, jestli je efektivnější mít Apple, Win, linux nebo BSD. Na základě práce a nástrojů si stanovit hw požadavky jako velikost RAM, procesor, gpu. Po zhodnocení výše uvedeného bych si pak vybral konkrétní stroj. Jinak nemá diskuze žádný význam:(
   
BTW.
   Jako uživatel Macbooka Pro a Thinkpadu můžu s klidem říct, že oba dva stroje jsou super, ale u Lenova to musí být X, T, nebo W třída jinak je to šunt na podkládání postele. Ostatní výrobci jsou většinou pod úrovní Lenova a nestojí za zmínku (HP, Dell a Toshiba se během posledních let dost zhoršily ) U Applu je každej stroj po HW stránce úžasný jak návrh tak provedení. Dokud jsem ho neměl v ruce tak jsem si myslel, že je to naleštěná bída, ale opak je pravdou.
   Navíc pracovní prostředí Macosx a pak Virtualizované hosty je asi nejlepší fungování co je možné jak v SMB tak enterprice prostředí.
   Jediný problém co jsem zpozoroval je, že Mac člověka pomalu odvede od linuxu k BSD... :)

ooo

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #17 kdy: 03. 11. 2011, 09:26:27 »
Pokud nemas uplne spatne oci, tak bych spis sel do neceho mensi nez nejake velke kravy. Ja 3 roky pouzival T61 - 14" - 1440x900. Kdyz si clovek zoptimalizuje pracovni plochu, nauci se dobre pouzivat zkratky atp, tak se na tom da velmi slusne pracovat. Pri nejhorsim clovek muze pripojit externi monitor.

A stejne jsem si ted koupil jeste mensi X220, 12,5", 1366x768 a vubec si nestezuju. A na nedostatek vykonu si stezovat taky nemuzu. Vsechen vyvoj delam ve virtualu.

to je jedno

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #18 kdy: 03. 11. 2011, 09:41:18 »
14" - 1440x900
bohuzel toto se jiz dnes nevidi a pritom mi to taky suprove vyhovovalo. 1366x768 je mi malo, tim spis kdyz to clovek vidi na patnactce... (u 13" a mensich ok)

martin

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #19 kdy: 03. 11. 2011, 09:46:02 »
Ad velký touchpad - nevadí to při psaní, že si člověk kliká dlaní? S tím bojuju u svého současného notebooku, ne kvůli velikosti, ale výrobce chytře umístil touchpad doprostřed notebooku, nikoli pod mezerník...

Zatímco na Thinkpadu jsem si občas ťuknul do horních tlačítek nad touchpadem a tak ztrácel focus (v lepším případě :-)), tak na macbooku s touchpadem jsem neměl podobný problém ani jednou. Samotná klávesnice je totiž dost vzadu a vedle touchpadu jsou velké plochy na podporu zápěstí, takže ruce nesklouzávají a palec je celou dobu dost vysoko nad touchpadem.

Nicméně může vadit jedna věc. OSX se defaultně chová tak, že když se dvakrát poklepá (bez kliku tj. bez promačknutí) na text, tak začne označovat. Nemusí se tedy tlačit a tahem se označí kus textu. Konec označení se ale neděje zvednutím prstu, ale musí se zlomek sekundy počkat nebo opět jednou poklepat. Výborně se to hodí pokud uživatel dojede na kraj touchpadu a musí přehmátnout, protože select resp. jakýkoli DND je v tu chvíli zamknutý. Lze to pochopitelně vypnout (na thinkpadu to jde tuším ve win naopak zapnout). Pokud se použije klasický klik, tak to funguje stejně jako jinde. Se zamknutím ale stačí na select a DND jeden prst, se kterým lze pohybovat i mezi virtuálními plochami.

Nejvíc se peru s layoutem klávesnice. Koupil jsem českou verzi (resp. International) verzi, která se od US hodně liší. Samo o sobě by to ani nevadilo, ale problém jsou některé klávesové zkratky. Přepínání aplikací se dělá Cmd+Tab, jak by člověk čekal, ale mezi jednotlivými okny jedné aplikace se přepíná Cmd+`. Na US klávesnici je to obojí na jedné straně a hned vedle sebe. Na české je ten znak vedle Enteru. Ale na tohle se ještě zvyknout dá. Už jsem se ale párkrát setkal s aplikací, jejíž některý shortcut na CZ klávesnici prostě nešel nebo bylo potřeba obou rukou. Je to sice minimu případů, ale může to v danou chvíli zamrzet. I tak bych ale do US klávesnice nešel, jelikož píšu maily, příspěvky a dokumenty převážně v češtině. A všechny "programovací" znaky jsou i v CZ layoutu.

Jak psal TKL, 8GB RAM jsem pořizoval z obyč. eshopu. Při ceně cca 1000Kč to fakt nemá cenu řešit. Monitor mám LP2475w s nativním display portem, ale kupoval jsem i nějakou noname redukci minidisplay port - hdmi a v mém případě mi funguje bez problémů.

Souhlas s tunkilou. Pokud Thinkpad tak X,T nebo W.

BTW teď mi přišel tenhle odkaz: I swapped my MacBook for an iPad+Linode http://yieldthought.com/post/12239282034/swapped-my-macbook-for-an-ipad


kmarty

  • ***
  • 194
    • Zobrazit profil
Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #20 kdy: 03. 11. 2011, 10:14:30 »
Nejvíc se peru s layoutem klávesnice. Koupil jsem českou verzi (resp. International) verzi, která se od US hodně liší...
...I tak bych ale do US klávesnice nešel, jelikož píšu maily, příspěvky a dokumenty převážně v češtině.
To se resi tak, ze si koupis US layout a nechas si dovypalit laserem ceske znaky (o podsviceni neprijdes, dovypalene znaky sviti taky):


P.S.: U touchpadu mam povypinane veskere tapani, protoze to nemam rad (obecne, jabko nejabko).

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #21 kdy: 03. 11. 2011, 10:26:52 »
Nejvíc se peru s layoutem klávesnice. Koupil jsem českou verzi (resp. International) verzi, která se od US hodně liší...
...I tak bych ale do US klávesnice nešel, jelikož píšu maily, příspěvky a dokumenty převážně v češtině.
To se resi tak, ze si koupis US layout a nechas si dovypalit laserem ceske znaky (o podsviceni neprijdes, dovypalene znaky sviti taky):


P.S.: U touchpadu mam povypinane veskere tapani, protoze to nemam rad (obecne, jabko nejabko).

:) Kolik za to chtěli?

kmarty

  • ***
  • 194
    • Zobrazit profil
Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #22 kdy: 03. 11. 2011, 10:30:35 »
Ono je tomu dva roky, ale myslim ze to bylo za 600,-

martin

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #23 kdy: 03. 11. 2011, 11:06:04 »
600,- za gravírování klávesnice je hodně dobré. Koukám, že dělají i tělo notebooku. Některé nápady nevypadají vůbec špatně.
 
Ještě mě napadlo, že ne každému musí sednout defaultní Mail.app (sám jsem si ho drobně upravil). Thunderbird a Opera ale na OSX funguje a o Muttu nepochybuji.

Ale ještě jsem si vzpomněl, že určitě bude trochu problém dělat způsob odstraňování/deinstalace některého typu standalone SW (mimo app store). Většina klasického SW se instaluje "přesunem" do složky "Aplikace" příp do koše. V případě ale "pkg" souborů, se provedou i nějaké skripty a často takový balíček neobsahuje deinstalační proceduru nebo se deinstalační procedura neinstaluje a je třeba si schovávat instalační balíčky atd. V horším případě je třeba hledat na internetu jak daný balík odstranit. http://geekyninja.com/archives/how-to-uninstall-mac-os-x-pkg-packages/

kmarty

  • ***
  • 194
    • Zobrazit profil
Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #24 kdy: 03. 11. 2011, 11:59:23 »
Clovece, co se tyce tech pkg balicku, to je dobre zes je pripomnel.
Co se mi na nich ale fakt ekluje, je fakt, ze v klidu ma vic balicku tentyz soubor.

Takze odinstalace je mozna, ale zaroven si clovek musi hlidat aby ten soubor nebyl v jinem balicku a neodinstaloval tak i to co nechtel.
A tenhle binec dela i Apple, to neni jen o 3rd party sw:
Kód: [Vybrat]
kmartys-mbp:~ root# pkgutil --files com.apple.pkg.BaseSystemBinaries | grep usr/sbin/securityd
usr/sbin/securityd
kmartys-mbp:~ root# pkgutil --files com.apple.pkg.update.os.10.7.2.11C74.patch | grep usr/sbin/securityd
usr/sbin/securityd
Pricemz jediny ceho se muzes strojove drzet je asi snad jen "install-time" dostupny pres pkgutil --pkg-info.

smoofy

  • *****
  • 1 058
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #25 kdy: 03. 11. 2011, 12:01:12 »
Osobne muzu porovnat obe nabizene a oblibene kategorie a to jak MacBook, i kdyz jen v klasicke verzi, a ThinkPad, ktery uzivam momentalne. Vseobecne muzu rici, ze oba dva stroje jsou famozni a rozhodne clovek neudela vylozene chybu koupi ani jednoho z nich. Velikost displaye mi prijde spise rozmarem nez nutnosti. V praci nebo dome clovek muze mit externi monitor a v tramvaji stejne patnactku vytahovat asi nebudete. Kdyz jsem si porizoval onoho macbooka od kamarada z druhe ruky na vyzkouseni, mel jsem vselijake pocity a predsudky a mimo jine i pochyby o velikosti displaye. Po chvilce mi naopak prisla ona 13ka vice nez dostatecna na jakoukoliv beznou cinnost a to i vyvojarske hrani, da-li se to tak nazvat. Ted pouzivam dvanactku x201 a maximalne dostacuje, je perfektne mobilni (daleko mobilnejsi nez onen macbook a presto je obraz dostatecne velkej pro obcasne basleni v kresle etc. Urcite staci rozumna i5 a 8GB RAM. i7 uz je dost draha v pomeru cena-vykon a prej to i dost zere. Clovek si samozrejme na MacOS musi zvyknout, nicmene kupovat si apple s tim, ze si tam das jinej OS nema smysl a to tak ze zadnej. Jak jiz bylo zmineno, virtualizace byla super pouzitelna i na mem dualcore s 4GB takze multiplatformni vyvoj neni problem. Ja nakonec vyuzil prilezitosti a koupil super levne to lenovo a musim rici jednu vec, pro vyvoj mi lenovacka klavesnice sedi daleko vice, nakolik jsem se poradne nenaucil to rozlozeni klaves u maca (nerikam ze to nejde, jen sem se do toho nedostal) kde to pohodli PageUp-PageDown, End, Home etc. je proste k nezaplaceni :) a ne kazdemu klavesnice na macu sedne. Ja pouzivam momentalne i5ku s 4GB RAM s virtualboxem a bez problemu to zvlada i nekolik OS spustenych najednou. Do ramky urcite investovat budu taky a premyslim o SSD disku pripadne hybridnim pro OS coz by taky mohlo dost navysit uz tak dost vysoky vykon.

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #26 kdy: 03. 11. 2011, 12:14:01 »
Na odstraňování sw z macosx je dobrý appzapper...

Jak říkám nemám problém ani s macosx ani s win nebo něčím jiným. Je to vždy nástroj k práci ne práce sama o sobě... Každému vyhovuje něco jiného, ale k win je nutné připočítat ještě cenu za antivir, firewall a podobné na dobu cca 5 let.

Dalším, ale obecným problémem poslední doby je, že kvalita a výbava notebooku razantně jde ke dnu a vše se orientuje na pepu z horní dolní a na úžasné lesklé serepetičky :((

kmarty

  • ***
  • 194
    • Zobrazit profil
Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #27 kdy: 03. 11. 2011, 12:28:16 »
Na odstraňování sw z macosx je dobrý appzapper...
...nebo AppCleaner a podobne. Jasne, ale o tom tu nemluvim. Vsechny tyhle utilitky resi pri odinstalaci i odinstalaci uzivatelskeho nastaveni (proste vsechny soubory, ktere maji stejny "appkod" jako ta aplikace kterou prave mazes/odinstalovavas. Ale zatim jsem nenasel ani jednu, ktera by resila/uklizela ty receipt fajly.

A navic jsme OT (uznavam, ja zacal).

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #28 kdy: 03. 11. 2011, 12:48:29 »
Na odstraňování sw z macosx je dobrý appzapper...
...nebo AppCleaner a podobne. Jasne, ale o tom tu nemluvim. Vsechny tyhle utilitky resi pri odinstalaci i odinstalaci uzivatelskeho nastaveni (proste vsechny soubory, ktere maji stejny "appkod" jako ta aplikace kterou prave mazes/odinstalovavas. Ale zatim jsem nenasel ani jednu, ktera by resila/uklizela ty receipt fajly.

A navic jsme OT (uznavam, ja zacal).
No tak podobný průšvih májí i ostatní os :( Když je někdo prase tak může maximálně oželet ten sw (konec OT)

Rado2

Re: Koupit MacBook nebo normální notebook?
« Odpověď #29 kdy: 03. 11. 2011, 20:29:49 »
k win je nutné připočítat ještě cenu za antivir, firewall a podobné na dobu cca 5 let.

To je predsa úplný nezmysel, firewall je vo windows zabudovaný a antivír je aj zdarma, napríklad avira, alebo priamo od MS, určite ich je viac free, možno väčšina má aj free verziu.