Chytrý telefon pro běžné používání

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #15 kdy: 22. 03. 2024, 08:51:26 »
Ale ty se pohybuješ očekáváními i cenou v naprosto jiné kategorii než poptává darebacik.
(...)
Ale ano, pro někoho, kdo chce velký levný telefon je to varianta.

to je právě ten problém, že dostaneš doslova to, co jsi ochoten si zaplatit.
já mám aktuálně Poco X5Pro, má pár vlastností co mi doslova pijou krev, ale za těch 6k jsem zatím ochoten to tolerovat. jen nemám úplně pocit, že je ta cena přiměřená; podle by měla být, s ohledem na chyby, ještě tak o litr níž.
většina rodiny má motolice G4x, stály kolem 3,5k, a to že občas slyší pár dropoutů v BT sluchátkách nebo se jednou za hodinu resetuje BT spojení s převodníkem u věže, taky dokážou skousnout.
starší syn má teď nevím jestli S20 nebo S21 FE, funguje mu DEX, pořád dostává aktualizace, ale fakt nemám pocit, že by ten telefon stál za těch oficiálních 21 klacků (slovy JEDNADVACET TISÍC DPČ !!!).

akorát máti má iP (po ukončení podpory mobilního bankovnictví v prvním SE) SE2022(?), rozbalenej byl za cca 12, a i když mi ten telefon ovládáním nesedí a vendor lock-in je na něm totální, a třeba fotky musím z iCloudu na Synology přetahovat ručně, vzhledem k tomu že to za rok a půl nepotřebovala ani jednou restartovat protože všechno furt funguje a nikde nejsou vyslovený chyby, připadá mi ta cena za rozbalenku celkově docela v pořádku. akorát teda za funglovku těch tehdy snad 18 byl taky totální nesmysl.


Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #16 kdy: 22. 03. 2024, 09:26:17 »
Občas nedostaneš co chceš i když bys to byl ochotný zaplatit - protože to prostě v nabídce není.
Hledal jsem loni telefon v cenové relaci kolem 5000 Kč (z toho vyplývající parametry jsou pro mé použití dostačující) a s vnějšími rozměry cca do 70x150 mm (velikost podobnou jako má např. Galaxy S23, Xiaomi 14, Pixel 8 nebo měl Galaxy A40) a nic takového neexistuje - všude jen samá pádla >6,5", normálně velké telefony jsou dnes buď jen v daleko dražších kategoriích nebo hračky v cenách do 2500 Kč.

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #17 kdy: 22. 03. 2024, 09:29:26 »
Tak jasně že jsi omezen existující nabídkou.
Co se týče menších telefonů, existovalo něco jako JellyBean Phone, bylo to kolem 4,5". Narazil jsem na několik obdobných, nestálo to moc, ale odradilo mě to, že
1) nulová podpora a výhled aktualizací
2) už v době vydání otřesně zastaralý systém
3) vývoj a výroba v Číně, takže kdoví s jakým hnojem se to dodává

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #18 kdy: 22. 03. 2024, 09:34:22 »
Samsung dělal třeba foťáky, vykašlal se na to = podpora nula
Samsung dělal tiskárny, vykašlal se na to, prodal to HP = podpora nula, už pomalu nelze stáhnout ani ovladače.
Totálně proprietárny a uzamčené televize s jejich geniálním Tizen OS, na který většina aplikací prostě není. Předinstalované aplikace se mění s každým update, zabírají většinu úložiště, nelze je odinstalovat.
Z lednice teče voda.
U pračky upadl po pár letech buben.
Nový monitor má mrtvé pixely - nezájem.

Prostě jsou to šmejdy.

Bankovní aplikace a další podobné zmetky, které mi tvrdí, že telefon plný čínského malware je bezpečnejší, než telefon s čistým OS, mě opravu nezajímají. Doklady nenosím, řidičák je v autě, platební kartu si vemu když jdu do krámu, a nemusím s sebou vláčet telefon.

Jsme na IT fóru, proto rady necílí na BFU. BFU ať jde to Datartu a koupí si tam něco vystaveného.

Samsung má úplně stejný zájem, aby ti zboží vydrželo, jako číňan, Apple, a jakákoliv jiná, na zisk orientovaná, firma = téměř nulový.

Co bych dělal s Netflixem na telefonu netuším. Představa, že někde čumím hodinu do telefonu na nějaký seriál mi přijde ujetá. Jako kde? Se jako půjdu projít do lesa, sednu si na pařez, a budu čumet na seriál?
A Xiaomi dělá koloběžky a podpora taky nulová. To jsou argumenty jako hrom, že Samsung prodal divizi tiskáren a kvůli tomu si nekoupím mobilním telefon nebo proto, že mám smůlu na pračku, která se rozbije (a kdoví, co za tím vlastně bylo, jestli ne spíš chyba uživatele, že ji třeba přetěžoval větším objemem prádla, než je dáno). Jinak výmysly typu, že z lednice teče voda, to můžeš dát k dobru tak někde u kamarádů z Mokré čtvrti, protože jinak u no-frost lednic ti může vytéct tak leda petka s pitím, když ji zapomeneš zavřít :D

A že jsme na IT fóru nutně znamená, že každý prahne po nějakých rootech telefonu nebo si chce do mobilu nahrávat jiný OS? To jsou ale novinky :D Spíš bych tipl, že každý zdejší diskutující - kromě tebe - používá mobil jak pro bankovní aplikace, tak pro placení přes NFC a další věci, kde je root problém. Tím samozřejmě nezpochybňuji tvoje hračičkovství, každý se holt v životě baví nějak, ale ať se ti to líbí nebo ne, tak zůstáváš zanedbatelnou minoritou.

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #19 kdy: 22. 03. 2024, 09:43:44 »
Občas nedostaneš co chceš i když bys to byl ochotný zaplatit - protože to prostě v nabídce není.
Hledal jsem loni telefon v cenové relaci kolem 5000 Kč (z toho vyplývající parametry jsou pro mé použití dostačující) a s vnějšími rozměry cca do 70x150 mm (velikost podobnou jako má např. Galaxy S23, Xiaomi 14, Pixel 8 nebo měl Galaxy A40) a nic takového neexistuje - všude jen samá pádla >6,5", normálně velké telefony jsou dnes buď jen v daleko dražších kategoriích nebo hračky v cenách do 2500 Kč.
Dá se koupit třeba Samsung Galaxy Xcover 5 s 5,3" displejem za 5100 Kč, ale zázrak se od toho čekat pochopitelně nedá...


Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #20 kdy: 22. 03. 2024, 09:51:57 »
Předchozí telefon Redmi 4X jsem měl rootnutý, bylo tam TWRP, verze FW od Miuios.cz a žádný problém s bankovními aplikacemi jsem nezaznamenal - RB i mBank fungovaly bez problémů (dokud nepřišla aktualizace mBank, která chtěla Android 8+).
Současný Edge 30 Neo rootovat nepotřebuju, není důvod. Mám ho od října 2023 a už přišly 2 velké aktualizace (Android 13 a Android 14) + spousta menších. A rychlonabíjení 65W (+5W bezdrátové - mám v autě MagSage držák s integrovaným bezdrátovým nabíjením) je docela návykové.  :)

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #21 kdy: 22. 03. 2024, 09:58:09 »
Dá se koupit třeba Samsung Galaxy Xcover 5 s 5,3" displejem za 5100 Kč, ale zázrak se od toho čekat pochopitelně nedá...
Ale to je zase jiná kategorie - odolné telefony. Spousta gumy a plastu a uprostřed menší displej.
To mi na běžné používání a nošení vcelku k ničemu není - když vidím, že do tohohle vnějšího rozměru se dá v pohodě dostat 6" displej, tak proč chtít 5,3" s černým pásem nahoře i dole - to je 10 let starý koncept?

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #22 kdy: 22. 03. 2024, 10:22:51 »
Výhradně Samsung, neboť v podstatě neexistuje přímá konkurence, která by dodržovala standardy, poskytovala dlouhodobou podporu
Ta firma neumí ani pračku vyrobit, aby vydržela záruku...

Já sice samsungy taky fakt nemusím, ale na druhou stranu třeba LG dělá pračky skvělé ale ze segmentů smartphonů se stáhli a žádné zázraky jejich smartphony nebyly. Takže úplně nevím, jestli to zase až tolik souvisí :D

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #23 kdy: 22. 03. 2024, 10:26:17 »
Právě Samsung je jeden z mála, který podporu dává a nikoliv jako ta plejáda čínských modelů, kde rok, max. dva podpory a pak to můžeš vyhodit...

Proč bych to, proboha, vyhazoval? Ale jo, já vím, že teď určitě dostanu nekonečnou přednášku a nezměrném počtu bezpečnostních aktualizací a nekonečné nezodpovědnosti nekonečných uživatelů, ale, upřímně... Víte co mi kdo může. Někteří lidé jsou snobové co se týká aut, jiní co se týká domů, jiní telefonů a pro některé jsou alfou a omegou aktualizace.

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #24 kdy: 22. 03. 2024, 10:28:22 »
A že jsme na IT fóru nutně znamená, že každý prahne po nějakých rootech telefonu nebo si chce do mobilu nahrávat jiný OS? To jsou ale novinky :D Spíš bych tipl, že každý zdejší diskutující - kromě tebe - používá mobil jak pro bankovní aplikace, tak pro placení přes NFC a další věci, kde je root problém

To je sice pravda, ale zrovna za tohle by v polovině bank potřeboval někdo důkladně profackovat.

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #25 kdy: 22. 03. 2024, 10:30:00 »
Právě Samsung je jeden z mála, který podporu dává a nikoliv jako ta plejáda čínských modelů, kde rok, max. dva podpory a pak to můžeš vyhodit...

Proč bych to, proboha, vyhazoval? Ale jo, já vím, že teď určitě dostanu nekonečnou přednášku a nezměrném počtu bezpečnostních aktualizací a nekonečné nezodpovědnosti nekonečných uživatelů, ale, upřímně... Víte co mi kdo může. Někteří lidé jsou snobové co se týká aut, jiní co se týká domů, jiní telefonů a pro některé jsou alfou a omegou aktualizace.
Vyhazovat nemusíš ani Dancall (EuroTel). Jako zarážka dveří proti průvanu jistě dobře poslouží ještě spoustu let :D

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #26 kdy: 22. 03. 2024, 10:33:26 »
Dá se koupit třeba Samsung Galaxy Xcover 5 s 5,3" displejem za 5100 Kč, ale zázrak se od toho čekat pochopitelně nedá...
Ale to je zase jiná kategorie - odolné telefony. Spousta gumy a plastu a uprostřed menší displej.
To mi na běžné používání a nošení vcelku k ničemu není - když vidím, že do tohohle vnějšího rozměru se dá v pohodě dostat 6" displej, tak proč chtít 5,3" s černým pásem nahoře i dole - to je 10 let starý koncept?
Pak třeba Motorola Edge 30 Neo 8GB/128GB s 6,28" displejem za 4990 Kč (https://www.eldum.cz/?cls=stoitem&stiid=128224) s rozměry 152,9 x 71,2 (což se blíží tvým požadavkům).

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #27 kdy: 22. 03. 2024, 10:42:03 »
A rychlonabíjení 65W (+5W bezdrátové - mám v autě MagSage držák s integrovaným bezdrátovým nabíjením) je docela návykové.  :)

Pro někoho je to návykové a někdo to třeba prakticky nepotřebuje. To dost záleží. Já osobně třeba skutečnou užitečnost rychlonabíjení nikdy moc nepochopil. A užitečnost bezdrátového nabíjení co by mi mělo zářit někde v ložnici u hlavy už vůbec ne.

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #28 kdy: 22. 03. 2024, 10:45:54 »
Pak třeba Motorola Edge 30 Neo 8GB/128GB s 6,28" displejem za 4990 Kč (https://www.eldum.cz/?cls=stoitem&stiid=128224) s rozměry 152,9 x 71,2 (což se blíží tvým požadavkům).
Ano, přesně tenhle telefon jsem si loni nakonec koupil (jak už jsem psal výše) - jen byl na podzim za 6500,- levněji se sehnat nedal.
Byl o trošku větší než jsem chtěl (nevešel se do stejného pouzdra jako předchozí telefon), byl o trochu dražší - ale jako kompromis byl akceptovatelný.
Uvažovanou alternativou byl ještě Google Pixel 6a - výkonnější (nepotřebuju), ale dražší a s pomalejším nabíjením.

Re:Chytrý telefon pro běžné používání
« Odpověď #29 kdy: 22. 03. 2024, 10:58:03 »
Pro někoho je to návykové a někdo to třeba prakticky nepotřebuje. To dost záleží. Já osobně třeba skutečnou užitečnost rychlonabíjení nikdy moc nepochopil. A užitečnost bezdrátového nabíjení co by mi mělo zářit někde v ložnici u hlavy už vůbec ne.
Já nabíjím telefon v zásadě náhodně 1x až 2x za týden (nepotřebuju každý den), takže když se najednou rozhodnu, že za 15 minut někam na celý večer odcházím a telefonu zbývá 15% baterie, tak ho hodím na nabíječku a za těch 15 minut než odejdu má přes 50%.
A bezdrátové nabíjení mám v autě - Waze je žrout baterie, takže jsem vždy v autě strkal mobil do držáku a připojoval nabíjecí kablík. Takže jsem teď rád využil MagSafe držák s nabíjením (Baseus), kde neřeším ani upevňování telefonu do držáku ani nabíjecí kablík - prostě jen vezmu mobil a položím ho na držák - magnet ho chytí a zafixuje a zároveň se rovnou začne nabíjet (5W sice není moc, ale i při použití navigace % nabití pomalu stoupá). A po dojetí ho zase jen popadnu a z držáku sundám.