Stačí střední bez maturity?

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #15 kdy: 25. 01. 2024, 21:30:32 »
Kamarád to má stejně (těsně před maturitou se vykašlal na školu; šlo o jedno lepších gymnázií v Praze) a v životopisu a personálních dopisech si píše „studium na gymnáziu XYZ“, nikomu neříká, že neskončilo očekávaným způsobem, a lidi mu to žerou a imho na to prostě kašlou. Hned po této vykašlané SŠ dělal několik let v korporátu za korporátní peníze standardní korporátní bullshit job (IT obor) a teď mají nějakou konzultační firmu. Teď jsem se kouknul na linkedin a má různé oborové certifikace, snad je opravdu má a není to stylem „studium na certifikaci XYZ“ ;D Má různé koníčky a celkově si užívá života a vypadá spokojeně.

Je to stejné jako s VŠ, pokud nemáte finální zkoušku, tak nemáte nic.
Pár lidí z okolí si píše něco jako „studium informatiky na MFF UK X let (nedokončeno)“, ale nevím, jestli to nějak pomáhá.

Možná v IT - možná dříve - ale nedovedu si představit někoho, kdo by měl jenom základku.
V mé bublině se na formální vzdělání vůbec nehraje. Ta otázka asi někde v půlce pohovoru padne, ale její odpověď má podobný význam, jako jaké má uchazeč koníčky.

Ještě před 2-3 roky v IT brali každého, kdo měl ruce. To už ale neplatí. A začínají se dost osekávat peníze na IT, takže další 2 roky bude spíš hůře.
Tohle mě překvapuje, nepřijde mi, že bych toto pozoroval.

O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou.
Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #16 kdy: 25. 01. 2024, 21:53:30 »
Můžete falšovat životopis, ale když se to pak zjistí, tak to je extra průser, který končí vyhazovem.

Neni potreba nic falsovat. V zivotopise uz ma pracovni zkusenosti a az pod nimi bude v odstavci "vzdelani" polozka "Stredni skola XXX 2020-2024". Kdyz se zeptaji, tak bude muset s pravdou ven, ale zadna lez v tom neni a nekde to pocitam projde bez zkoumani.

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #17 kdy: 25. 01. 2024, 22:14:44 »
O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou.
Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.
Pokud někdo má v posledním ročníku školy prakticky samé 4 ze všeho, tak bude pravděpodobně opravdu neschopný. Pokud by byl chytrý, ale lempl, tak alespoň část známek bude lepších, protože buď ho bude alespoň něco trochu bavit (a bude si to pamatovat) a nebo mu zůstane v hlavě něco i jen z hodin. Ono tempo výuky na SŠ není nijak závratně vysoké.

Jinak na známky se nikdo ptát nebude. Chybějící maturita nebo i jen výuční list bude jasným indikátorem "kvalit" uchazeče o místo.

Mimochodem v jednom roku mého studia na SŠ průměr celé třídy přesáhl 3.0, takže mám celkem představu jak asi vypadá student který dostál téměř 4, tj. prakticky nejhorší možné číslo aby člověk ještě nebyl vyhozen. K maturitě se z té naší třídy dostala cca 1/2, tj. ti kteří se blížili k těm 4 se k maturitě vůbec nedostali.
« Poslední změna: 25. 01. 2024, 22:16:36 od Jimmyx »

alex6bbc

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2024, 22:28:21 »
ja jsem oslnil svoji ucitelku na stredni v prvnim a druhem rocniku svymi znalostmi, ze i kdyz jsem se na to v tretaku a ctvrtaku opravdu vykaslal, tak mi ucitelka ze setrvacnosti nedokazala dat horsi znamku nez dvojku.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2024, 02:09:49 »
O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou. To není selhání v jednom předmětu, ani v kategorii předmětů (zde jazyky), ale prakticky ve všem.

Já měl něco dost podobného, a nemyslím si, že bych nějak zůstal na ocet 🤷 ale přesně ti průměr neřeknu, ani nevím kde ten mokrý diplom mám.

Důležitý je nebejt blbej a něco umět.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #20 kdy: 26. 01. 2024, 08:10:43 »
_Jenda - jasne som debil tak ako najlepsie ojebabrat system vs. priznat si limity a zapracovat.

A k zakladatelovy tematu = na kopanie zakladov, dokladanie tovaru, robotovanie za pasom nepotrebujes v podstate ziadne vzdelanie.

Na trosku odbornejsie ako murar,kuchar, instalater aspon tu ucnovku ale to sa da relativne lahko spravit.

Na "kancelarsku robotu" - pokial tatko alebo niekto znamy nespravy cary mary fuk. Zabudaj.

Hrat sa na to ako ojebabrat svet ked na to nemam v zivote nic dobre neprinesie. Skus to za tie 3 mesiace dat taku sancu v zivote a veku mas len jednu. Ak to citis ze to nedas tak sa na to vykakaj popozeraj sa okolo seba a zacny makat. Ale mne osobne by bolo vnutorne strasne kokotno prist na pohovor kde chcu aspon stredoskolske vzdelanie a pisat si tam navstevoval skolu alebo podobne. A takeho cloveka by som s principu neprijal a mohol by mat skills ako svina ale povaha bude praveze svina.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #21 kdy: 26. 01. 2024, 08:22:35 »
...
Presne. Vzdelani je neco co nikoho nezajima, a lidi, pro naprosto libovolnou praci, setrvale nejsou.

Nikdy vzivote po me nikdo vzdelani dokladat nechtel. A neni se vzhledem k tomu jak to vypada, ani cemu divit. Stejne tak nejaky papir nezajima me.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #22 kdy: 26. 01. 2024, 08:30:06 »
jjrsk jasne takze ked si zhanas robotu alebo v zivotopise nemas ze mas vysoku skolu? Mas tam zakladne vzdelanie lebo si rebel? Mne sa napriklad ked som pracoval v Bankovom sektore normalne overovalo vzdelanie, to iste v pharma.

To "vzdelanie" ma taku trosku psychologicku rolu. Taka firma si povie ,staci zakladne lebo nic od teba neocakava. Da si maturitu aby tam bolo to ocakavanie ze vies splnit ulohu/zadanie. Vysokoskolske asi uz vies tu ulohu zadat/vypracovat...

Alebo takto. Ako si mozem byt isty ze clovek ktory nebol schopny za 4 roky dokoncit ulohu (zmaturovat) a je jedno ci za 1 alebo 4 ale ulohu dokoncil/nedokoncil, bude plnit pracu ktoru som mu dal?

Casy ked v IT stacilo vediet zapnut PC a s trochou snahy si bol kral su uz davno labutia piesen. Staci sa pozriet na Juniorske pozicie programatorov. Dokopy nic alebo fakt total mizeria. A preco? Lebo uz je vsetko framework a ludia sa chytaju uz na vysokych skolach kde dostanu prachy a firma si ich uz vychovava.

A jasne kazdy pozname niekoho kto sa na to v skole vyprdol a dnes ma vilu, bussines a neviem co. Ale taky sa na root spytat do fora nepojde :D

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2024, 09:05:35 »
Ze sveho nedokonaleho uhlu pohledu mohu rict, ze formalni vzdelani je ve svete IT naprosta zbytecnost a orientuji se dle toho firmy, pro ktere fakt delat nechces.(ti s pravitkem v zadnici).

Je mi kolem 35, ucil jsem se na ucnaku, pri teorii jsme se ucili neco jineho nez na dilnach, kdyz jsem ve skole opakoval postupy co jsem delal na dilnach a kde jsem byl chvalen, mel jsem same petky a poslal jsem ucitelku do haje takovym zpusobem, ze i ted z toho bude mit PTSD...

Jsem tedy jen lempl se zakladkou..

A ted realita.. Umel jsem s Linuxem, jen jsem nevedel, ze natolik dobre, ze me to muze zivit. Z hecu jsem i jako lempl, sel do X webhostingovych firem na vyberka na pozici Linux Admina... A oni by me i tak VSUDE vzali.. Firmam totiz nezalezi na caru papiru, ale na tom, jestli umis to, co oni potrebuji.

Jedno misto jsem vzal.. Po 3 mesicich jsem byl na dvojnasobku prumerne mzdy, i jako lempl, cerstve po vykaslani se na skolu...

Nyni, i jako lempl, delam vedouciho adminu, takze ani ty manazersky pozice nejsou no-way, kdyz s lidma jednas ferove a jsi ochotny se vzdelavat sam.

Hlavu vzhuru, skola neni vse a dulezita je zkusenost a um, nikoli papir.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2024, 09:11:11 »
Možná v IT - možná dříve - ale nedovedu si představit někoho, kdo by měl jenom základku. Můžete falšovat životopis, ale když se to pak zjistí, tak to je extra průser, který končí vyhazovem.
Není potřeba vzdělání v životopise vůbec zmiňovat, a když se vás někdo zeptá, tak nedokončené střední. Ve spoustě firem je důležité, co umíte. Zejména na support často berou každého.

O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou. To není selhání v jednom předmětu, ani v kategorii předmětů (zde jazyky), ale prakticky ve všem.

Nikde se tím chlubit nebude, jeho nejvyšší dosažené vzdělání bude základní, tj. bude ho dokládat vysvědčením z 9. třídy. Ale souhlasím, problém je jinde, a ani s maturitou by to nebyl žádné terno, jen by se to asi ukázalo později.

Je ale otázkou, jak se může někdo s takovýmito výsledky dostat až do čtvrtého ročníku SŠ.

Buď něco umí, nbeo je schopný se to naučit, a maturitu potřebovat nebude, nebo mu ani maturita nepomůže.

kate

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2024, 09:30:59 »
Pár lidí z okolí si píše něco jako „studium informatiky na MFF UK X let (nedokončeno)“, ale nevím, jestli to nějak pomáhá.

Teoreticky ano - pro mě při pohovoru tohle bylo téma na které se dalo zeptat (Ne nutně proč nedokončeno, spíš nějaké zajímavé projekty na škole a tak)

Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.

Heh. Za celý můj profesní život chtělo vidět maturitní vysvědčení akorát HR na konci, aby si ho oskenovali do dokumentace.

kate

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2024, 09:40:49 »
Opravdu záležet na tom bude asi jen ve státní správě, kde jsou na školu navázané tabulkové platy.

Přímo v IT záleží hlavně na tom co ten člověk dovede ukázat že umí, nebo už udělal. V bývalé práci jsem třeba měla mladou programátorku, kterou jsme vzali pro secure vývoj a auditování kódu. 18 let, emigrovala před dokončením střední školy, ale mimo hobby v psaní emulátorů konzolí měla taky příspěvek do zdrojáku compileru, několik CVE včetně DOS gitlabu a když se nudila, lámala secure koprocesory v SOC Nvidie. Nevzít takového člověka protože nemá papír ze školy by byla blbost.

Jinak z mé zkušenosti jako zaměstnance… Čím jsem starší, tím míň je reálně škola zajímá.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #27 kdy: 26. 01. 2024, 10:03:27 »
Jsou místa, kde je vzdělání první síto, kde prostě bez školy člověk propadne. Prostě kdo má základku, tak asi nebyl nejostřejší pastelka v penále. Čest geniálním programátorským výjimkám. Pak jsou firmy, které si zakládají na vzdělání a tam také propadneš. Pak jsou místa, kde jsou tabulkové platy. Teď o nich neuvažuješ, ale kdo ví, co bude za deset let. Těch míst ve státní správě je opravdu hodně. Třeba budeš 5 let dělat IT, pak zjistíš, že to není pro tebe a budeš litovat. A pak jsou obory, kde za tebe budou mluvit činy a nikoho nebude zajímat nějaká škola.

Já třeba lituji, že nemám vysokou. Geniální programátor nejsem a místa, která by mě dnes zajímají jí občas vyžadují.

martyd420

  • ***
  • 211
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #28 kdy: 26. 01. 2024, 10:12:14 »
Možná v IT - možná dříve - ale nedovedu si představit někoho, kdo by měl jenom základku.

Já jsem třeba vyučený zedník a oficiálně to nikde není evidované - ten papír jsem dávno ztratil.
Za 20 let praxe v IT (bezpečnost, pentesty, fullstack web dev, vývoj hw a hw hacking) se mě na to nikdo neptal, vždy je zajímalo co jsem naprogramoval, vyrobil a s jakými technologiemi pracuji.
Takže žádné možná a žádné dříve. Naopak skutečná praxe ukazuje, že se situace mění k lepšímu a žádná škola už téměř nikoho nezajímá (kdysi tato absurdita bývala mnohem častější). Pokud firma vyžaduje nějaký papír, že jsem x let zvládl docházet do školy, tak by to měla být výstraha, že tam hiruje lidi nějaký ne úplně nadaný junior.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

hmmmw

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #29 kdy: 26. 01. 2024, 10:22:41 »
Já bych si přál, aby se po deseti letech přišel nějaký tazatel, který si tady vyslechl radu, že se má vykašlat na školu, pochlubit, jak dopadl. Všichni, co vždycky radí, jak bez papíru jde fungovat (ano jde), předvádí klasický https://en.wikipedia.org/wiki/Survivorship_bias