Stačí střední bez maturity?

hmmmw

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #30 kdy: 26. 01. 2024, 10:27:59 »
Možná v IT - možná dříve - ale nedovedu si představit někoho, kdo by měl jenom základku.

...
Takže žádné možná a žádné dříve. Naopak skutečná praxe ukazuje, že se situace mění k lepšímu a žádná škola už téměř nikoho nezajímá (kdysi tato absurdita bývala mnohem častější). Pokud firma vyžaduje nějaký papír, že jsem x let zvládl docházet do školy, tak by to měla být výstraha, že tam hiruje lidi nějaký ne úplně nadaný junior.

Možná by ses mohl naučit chápat psaný text. Tebe už dávno nabírají za tvou praxi a zkušenosti, kterými se můžeš ohánět. Narozdíl od tazatele, kterého bychom na pohovor nepozvali ani u nás, a to se tu takřka výhradně nabírají lidi bez zkušeností, protože je neumíme zaplatit.


jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #31 kdy: 26. 01. 2024, 10:40:15 »
jjrsk jasne takze ked si zhanas robotu alebo v zivotopise nemas ze mas vysoku skolu? ...
Hele ja vlastne ani vzivote neshanel dzob. Vzdycky ke me prisel sam. A kdyz se budem bavit o necem na tema "pohovor", tak to vzdy skoncilo nekde u 10% toho co znam, s tim ze to bohate staci.

A presne stejne to vidim i z pozice zamestnavatele, je mi vurt jakou mas skolu. Zajima me co umis. A specielne co se maturit tejce, tak to, ze nevis co je epizeuix je (nejen)u me velke plus. Aspon mas misto pro podstatny veci, kdyz ses nedrtil tyhle voloviny. Treba aspon vis co je to francouzak a k cemu je to dobry ...

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #32 kdy: 26. 01. 2024, 12:05:43 »
Možná by ses mohl naučit chápat psaný text. Tebe už dávno nabírají za tvou praxi a zkušenosti, kterými se můžeš ohánět....
Já jsem se ale nezhmotnil z ničeho nic s dvacetiletou praxí. Taky jsem měl první den.. A jak jsem jasně napsal, mě se na formální vzdělání za těch 20 let nikdo neptal. Ani první, ani dvacátý rok - i když dříve těch inzerátů bylo podstatně víc. Vždy je zajímalo co umím, v čem programuju, atd.
Já nikomu ty školy neberu, prop mnoho lidí to může být z různých důvodů fajn. Jen mi vadí, když tady někdo úmyslně lže, že je to nutnost. V tomto oboru je to naprosto nezajímavá informace. Papír ze školy tady o člověkovi neříká absolutně vůbec nic. Kdysi k nám přišel vysokoškolák, který jakože hodně dbal na to, aby jsme věděli, že tu VŠ udělal...  a nakonec byl rád, že bylo kolem vánoc, tak mohl aspoň balit balíky pro zásilkovnu, protože se na té škole setkal s umělým prostředím a v podstatě mu to nebylo k ničemu. (dnes už je to možná technicky lepší)
Připadá mi to, že tu školu doporučují hlavně ti, klteří tím prošli, aniž by tušili proč to doporučujou. Dnes už vědí, že to byla ztráta času, ale je to takové to klasické češství - když se mi rozbilo auto, tak chci, aby se rozbilo i sousedovi...

T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Wasper

  • ***
  • 112
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #33 kdy: 26. 01. 2024, 12:07:52 »
Hele, koukej se učit a nesmlouvej.
Jako jak už tu několikrát zaznělo, důležitost vzdělání ubejvá s délkou tvého CV, ale tam máš jako (ne)absolvent docela problém.
Pak bez maturity zapomeň i na státní správu, případně v korporátu by mohl být problém, když jim pak na HR tu maturu nedoneseš. A když ti to jde blbě už teď, tak za 20 let to nedoděláš naprosto určitě.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #34 kdy: 26. 01. 2024, 12:13:57 »
Tak třeba ve státní správě je škola opravdu nutnost, tedy není to nutnost, ale řídí se tím plat. To je prostě fakt. Že jsou IT místa, kde je první síto dosažení vzdělání je také fakt. To, že šikovný člověk najde místo bez školy je také pravda. Jen musí ukázat že něco umí. Ale člověk, kterému to přemýšlí a bude mít mozkový potenciál na IT práci by měl tu maturitu asi zvládnout.


Jimmyx

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #35 kdy: 26. 01. 2024, 12:24:30 »
[Připadá mi to, že tu školu doporučují hlavně ti, klteří tím prošli, aniž by tušili proč to doporučujou. Dnes už vědí, že to byla ztráta času, ale je to takové to klasické češství - když se mi rozbilo auto, tak chci, aby se rozbilo i sousedovi...
Ehm, bavíme se o střední škole, ne o vysoké. Lidí kteří budou tak dobří, že půjdou po základce místo na střední školu/učiliště rovnou do procesu budovat úspěšnou kariéru asi moc nebude.

hmmmw

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #36 kdy: 26. 01. 2024, 12:36:30 »
Možná by ses mohl naučit chápat psaný text. Tebe už dávno nabírají za tvou praxi a zkušenosti, kterými se můžeš ohánět....
Já jsem se ale nezhmotnil z ničeho nic s dvacetiletou praxí. Taky jsem měl první den.. A jak jsem jasně napsal, mě se na formální vzdělání za těch 20 let nikdo neptal. Ani první, ani dvacátý rok - i když dříve těch inzerátů bylo podstatně víc. Vždy je zajímalo co umím, v čem programuju, atd.
Já nikomu ty školy neberu, prop mnoho lidí to může být z různých důvodů fajn. Jen mi vadí, když tady někdo úmyslně lže, že je to nutnost. V tomto oboru je to naprosto nezajímavá informace. Papír ze školy tady o člověkovi neříká absolutně vůbec nic. Kdysi k nám přišel vysokoškolák, který jakože hodně dbal na to, aby jsme věděli, že tu VŠ udělal...  a nakonec byl rád, že bylo kolem vánoc, tak mohl aspoň balit balíky pro zásilkovnu, protože se na té škole setkal s umělým prostředím a v podstatě mu to nebylo k ničemu. (dnes už je to možná technicky lepší)
Připadá mi to, že tu školu doporučují hlavně ti, klteří tím prošli, aniž by tušili proč to doporučujou. Dnes už vědí, že to byla ztráta času, ale je to takové to klasické češství - když se mi rozbilo auto, tak chci, aby se rozbilo i sousedovi...

Ale tys ty své zkušenosti mohl nabrat díky tomu, cos zpochybňoval u příspěvku Pavla. Že dříve stačilo přijít, říct že máš zájem, a oni ti dali šanci. Nyní už to opravdu nestačí, a firmy chcou tu praxi. A pokud někdo nemá tu praxi, tak to chce alespoň ten papír, aby se teda rozhodli to s tebou zkusit.

A nikdo tu netvrdí, že je to nutnost. Navíc konkrétně teď se tu bavíme o střední škole, což je snad takový základní prvek toho, že člověk není úplný imbecil.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #37 kdy: 26. 01. 2024, 12:44:34 »

Čus, zajímá mě jaké má člověk vzdělání pokud neudělá maturitu ale na střední školu (SOŠ) řádně docházel a má splněné 4 roky?

Vzdělání má pak samozřejmně základní.

Nicméně z mé osobní zkušenosti: ze střední jsem odešel z osobních důvodů. Protože mě bavilo programovat, začal jsem programovat za relativně malé peníze, tudíž jim nevadila škola. Teď (téměr) po 20 letech praxe můžu říct že:
- Celé vzdělání jsem z CV odstranil. Nikdo se mě na vzdělání neptal (zrovna teď měním místo)
- Když jsem ho tam měl při minulém pohovoru (10 let+) šéf se jen ptal proč jsem školu nedodělal a jestli si ji někdy budu chtít dodělat. Ale bylo to jen ze zvědavosti. Na výběrko to nemělo asi vliv.

Na druhou stranu:
- Lituju že jsem jí nedodělal, ne že by mě to pomohlo v oboru (nyní), ale spíš je to takové "osobní selhání" (i když tehdy jsem neměl moc na výběr)
- Když se kolegové baví o zážitcích z VŠ, člověk se nemá o čem bavit
- VŠ (ke které je potřeba maturita) dá člověkovi vhled i do dalších oblastí vývoje IT, které se blbě "šprtají" pokud se to člověk učí sám.
- Psychologicky se člověk může cítit "méněcenný" když je jediný v teamu kdo nemá VŠ

To co se člověk naučí z oboru na SŠ a pak následně na VŠ se musí našprtat po večerech.

Osobně kdybych měl na výběr tak zatnu zuby, zvláště takhle před koncem a školu zkusím dodělat. Pokud bych ji nedodělal, nevím jestli má cenu se o to pokoušet znovu. Po pár letech praxe to budoucímu zaměstnavateli bude stejně jedno a bude ho zajímat hlavně praxe. Největší oříšek je tedy získat praxi do té míry, aby to už zaměstnavatelům bylo jedno ;-)

Jediná reálná nevýhoda je (pokud člověk už má nějakou praxi) že nikdy nebudu moc jít dělat pro stát (ne že bych to chtěl). Tam se na formální vzdělání hledí. Taky si člověk nemůže zažádat o zelenou kartu do USA (kde se taky na formální vzdělání hledí ... nicméně nevím jak to je s VŠ ;-))


martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #38 kdy: 26. 01. 2024, 12:47:15 »
Že dříve stačilo přijít, říct že máš zájem, a oni ti dali šanci. Nyní už to opravdu nestačí, a firmy chcou tu praxi.
Nepřipadá mi, že by tenkrát někam šlo přijít s čistou nulou. Šlo (a stále jde) o to, projevit ten zájem už doma. Škola s tím nepomůže i když samozřejmě "nezvládl jsem ani střední i když jsem se snažil" asi lepší neříkat..  a jak říkám, on se nejspíš dnes nikdo ptát nebude. Btw. já to do "životopisu" ani neuvádím. Vůbec nepoužívám takové ty free šablony CV ve formátu od-do 123, od-do 456, ... není to povinnost. Stačí mít zájem, pár svých maličkostí třeba na githubu a "životopis" připravuju na míru pozici o kterou mám zájem. Už to prozradí hodně v záplavě unifikovaných cv..
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #39 kdy: 26. 01. 2024, 12:47:37 »
jeste ted 20 let od vysky mivam sny, ze musim jit na zkousku, nebo ze jsem prosvihnul termin pisemky a pak se probudim a ulevi se mi. pritom ovsem vyska byla v pohode a v pohode jsem ji stihnul :-)

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #40 kdy: 26. 01. 2024, 14:11:14 »
O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou.
Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.
Pokud někdo má v posledním ročníku školy prakticky samé 4 ze všeho, tak bude pravděpodobně opravdu neschopný. Pokud by byl chytrý, ale lempl, tak alespoň část známek bude lepších, protože buď ho bude alespoň něco trochu bavit (a bude si to pamatovat) a nebo mu zůstane v hlavě něco i jen z hodin. Ono tempo výuky na SŠ není nijak závratně vysoké.

Jinak na známky se nikdo ptát nebude. Chybějící maturita nebo i jen výuční list bude jasným indikátorem "kvalit" uchazeče o místo.

Mimochodem v jednom roku mého studia na SŠ průměr celé třídy přesáhl 3.0, takže mám celkem představu jak asi vypadá student který dostál téměř 4, tj. prakticky nejhorší možné číslo aby člověk ještě nebyl vyhozen. K maturitě se z té naší třídy dostala cca 1/2, tj. ti kteří se blížili k těm 4 se k maturitě vůbec nedostali.

Přitom střední, do které jsem chodil je nejlehčí z celých středních škol, je to škola s železničním zaměřením.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #41 kdy: 26. 01. 2024, 14:18:04 »
O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou.
Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.
Pokud někdo má v posledním ročníku školy prakticky samé 4 ze všeho, tak bude pravděpodobně opravdu neschopný. Pokud by byl chytrý, ale lempl, tak alespoň část známek bude lepších, protože buď ho bude alespoň něco trochu bavit (a bude si to pamatovat) a nebo mu zůstane v hlavě něco i jen z hodin. Ono tempo výuky na SŠ není nijak závratně vysoké.

Jinak na známky se nikdo ptát nebude. Chybějící maturita nebo i jen výuční list bude jasným indikátorem "kvalit" uchazeče o místo.

Mimochodem v jednom roku mého studia na SŠ průměr celé třídy přesáhl 3.0, takže mám celkem představu jak asi vypadá student který dostál téměř 4, tj. prakticky nejhorší možné číslo aby člověk ještě nebyl vyhozen. K maturitě se z té naší třídy dostala cca 1/2, tj. ti kteří se blížili k těm 4 se k maturitě vůbec nedostali.


Co se týče maturitních předmětů tak jsem si musel zvolit AJ, jelikož z matiky jsem během střední dělal z ní 3x reparát.

kate

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #42 kdy: 26. 01. 2024, 15:18:06 »
Já bych si přál, aby se po deseti letech přišel nějaký tazatel, který si tady vyslechl radu, že se má vykašlat na školu, pochlubit, jak dopadl.

Nějak jsem si nevšimla že mu tu někdo radí vybodnout se na školu. Otázka byla: Jde to bez, když tu maturitu nedám? A ano, jde. Pochopitelně musí být schopný předvést něco, co ten chybějící papír zastoupí, třeba osobní projekty, na pozici admina třeba rozchozenou soukromou infra se self-hosted službama… Cokoliv.

kate

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #43 kdy: 26. 01. 2024, 15:19:19 »
> AJ, které opakovaně nemohu dát

Ale popravdě, jestli fakt míříš do IT, na té angličtině by bylo dobré zapracovat tak jako tak…

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #44 kdy: 26. 01. 2024, 15:42:59 »
Pak jde myslím přihlásit se k opravné zkoušce, i za rok nebo za dva? To je každopádně otázka, s kterou by měl pomoct poradce na škole, ne náhodní internetoví kolemjdoucí na diskuzním fóru které se nezabývá školstvím.

Rozhodně bych to nevypustil, jednak tam jsou zainvestované roky a nejhorší je vzdát cokoliv těsně před cílem, také lidi se mění - pozoruju dost lidí, co lituje toho, že si nedodělali VŠ a v pozdějším věku je to stojí více sil, než kdyby zabrali tenkrát, nebo třeba si ve 40 nebo 50 dodělávali maturitu (ať už kvůli sobě, nebo většinou že to chtěl zaměstnavatel). I bez papíru se dá v pohodě žít, ale s ohledem na předchozí je myslím racionálnější to dotáhnout do konce.