Stačí střední bez maturity?

Stačí střední bez maturity?
« kdy: 25. 01. 2024, 16:54:41 »
Čus, zajímá mě jaké má člověk vzdělání pokud neudělá maturitu ale na střední školu (SOŠ) řádně docházel a má splněné 4 roky?
Přijde mi trochu nespravedlivé že někdo, kdo chodí na střední školu bez maturity 2-3 roky tak má výuční list a tím pádem dokončené vzdělání a někdo,kdo studoval obor s maturitou a neudělá ji tak má jen základní? ...jestli to chápu dobře
Tím se také nabízí otázka, zda pokud se v pracovní nabídce píše "středoškolské vzdělání" kde není zmínka o maturitě má možnost se o ni ucházet neúspěšný maturant?

V květnu budu dělat poslední pokus zbývají mi oba didakťaky
z ČJ a AJ, které opakovaně nemohu dát, z ústních mám kromě jedné trojky za 4. A průměr za čtvrtak je
3,9.

Částečně už pracuji tudíž mám částečný úvazek. Pokud bych to nedal ani napotřetí, jaké mám potom možnosti jestli musím komplet od začátku celou SŠ, nebo jestli nemám rovnou si jít udělat vyučák? Xd

Díky


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2024, 17:24:18 »
a proc? jsi lempl, nebo ti neni dano shury?

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2024, 17:40:16 »
Tak striktne statisticky vzato - nekdo musi byt i na pokraji gaussovy krivky. Ze jsi na tom spatnem okraji.. je uz vec jina :D

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #3 kdy: 25. 01. 2024, 17:44:41 »
No co tak mám zkušenost, tak budou po tobě chtít kopii maturitního vysvědčení. Tak, že si nějak prolejzal školou moc k ničemu není. Zkoušel si spíš místo zaměstnání hledat si nějaký doučování?

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2024, 18:04:18 »
Přehodnotil bych situaci a dal maximum energie do přípravy na poslední pokus. Pokud k tomu ovšem přistupuješ tak, že to na poslední pokus dát nemůžeš, pak to opravdu nedáš. A mimochodem, i na ten výuční list musíš složit zkoušky, byť (asi) znatelně lehčí než je maturita, takže bych moc nepřemýšlel, jestli to je nebo není fér, a snažil se využít poslední možnosti tu maturitu udělat.


Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2024, 18:13:42 »
Zjistit, že střední nedáš až u maturity, jsou vyhozené 4 roky života, protože jako nejvyšší dosažené vzdělání budeš i nadále uvádět Základní.

Pokud si šikovný, nemusí absence maturity nikomu vadit. Často se tě při pohovoru na vzdělání nikdo neptá, a je hloupost na sebe prásknout, že si školu nedal.

Výučák si můžeš jít klidně udělat, třeba na zedníka... pokud se tím však nebudeš chtít živit, bude mít stejnou hodnotu jako ta základka.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2024, 18:25:10 »
Co vím, tak střední bez maturity se nepočítá, resp. tam kde po Vás budou chtít maturitu. Je to stejné jako s VŠ, pokud nemáte finální zkoušku, tak nemáte nic. Prostě tak to je, a nemá cenu v tom hledat nějakou spravedlnost nebo nespravedlnost. Do května je ještě daleko, být Vámi, zkusil bych omezit práci, a soustředil bych se na školu. Za dva tři měsíce se dá ledacos dohnat.

A kdyby se to nepovedlo, tak je to nepříjemný, ale fakt je fůra horších věcí, co se může člověku stát - někdy chybí motivace, někdy je na něco člověk extra antitalent, někdy má zdravotní problémy on nebo někdo blízký - mému kamarádu v třeťáku umřeli rodiče, na všechno se vykašlal, ale nakonec si maturitu udělal na učňáku o pár let později. Jiný kamarád začínal s učňákem, pak si udělal nadstavbu a pak i výšku (a to je z dost šílené rodiny), jiná známá měla fůru problémů na střední škole, chlastala ligu, ale pak si udělala maturitu (co jsem slyšel) někdy ve třiceti. Později to jde o něco hůř, ale zase třeba člověk má motivaci, kterou dřive neměl. Vůbec si nemyslím, že každý musí mít maturitu, ale je důležitý něco umět, aby se člověk uživil. Kdo umí nějaké řemeslo, a umí ho dobře, tak si může žít dobře. A pokud ho umí hodně dobře, tak se člověk neztratí.

Já jsem dělal 2x postgraduál - z jednoho mám i státnice, ale bez obhajoby phd nebudu - a všechny termíny už mi dávno propadly. Možná jsem tím spálil 6 let, teď si to nemyslím, zjistil jsem, že tenhle level už pro mne není, ale za ty roky jsem se něco naučil, naučil jsem se i učit, a možná někoho něco naučil, a byl jsem s fajn lidma.

xyz

  • ***
  • 223
    • Zobrazit profil
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2024, 18:27:48 »
Asi bych se ted vubec nezaobiral, co je nebo neni spravedlive. Myslim, ze kazdy vi, ze stredni skola konci maturitou uz v 1. rocniku.

A snazil bych se pripravit co nejlepe na posledni pokus. Jeden hodne uspesny kolega z VS mel motto. Nevim, jakou dostanu znamku, ale udelal jsem maximum, co jsem mohl...

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #8 kdy: 25. 01. 2024, 18:33:28 »
Výučák si můžeš jít klidně udělat, třeba na zedníka... pokud se tím však nebudeš chtít živit, bude mít stejnou hodnotu jako ta základka.

Pořád je lepší mít učňák, i na toho zedníka, než jen základku. Bez ohledu na to, co člověk pak dělá.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2024, 18:47:26 »
V normální firmě to nezlišují, protože pochopí, že se někdo v IT samovzdělával, místo toho aby házel do míchačky.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2024, 18:57:03 »
...

Přesně, alespoň se něco naučí(pokud si učnák dobře vybere a bude ho to bavit) kámoš z výšky to měl přesně tak. Nejdřív se vyučil truhlářem, pak nástavba, potom udělal VŠ a dneska je hodně dobrej technolog a truhlařinu má jako koníčka.... Ale hlavně ať kluk nehází flintu do žita. Do května se dá lecos naučit, kor když je to čj a aj....
« Poslední změna: 25. 01. 2024, 18:59:50 od kopevi2 »

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2024, 19:05:24 »
V normální firmě to nezlišují, protože pochopí, že se někdo v IT samovzdělával, místo toho aby házel do míchačky.

Možná v IT - možná dříve - ale nedovedu si představit někoho, kdo by měl jenom základku. Můžete falšovat životopis, ale když se to pak zjistí, tak to je extra průser, který končí vyhazovem. Můžete být výjimka, můžete být extra dobrý, můžete mít osobní doporučení, jinak ale nemáte moc šancí sehnat první místo, aby si člověk mohl udělat praxi.

Ještě před 2-3 roky v IT brali každého, kdo měl ruce. To už ale neplatí. A začínají se dost osekávat peníze na IT, takže další 2 roky bude spíš hůře.

Jimmyx

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2024, 19:08:40 »
V normální firmě to nezlišují, protože pochopí, že se někdo v IT samovzdělával, místo toho aby házel do míchačky.

O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou. To není selhání v jednom předmětu, ani v kategorii předmětů (zde jazyky), ale prakticky ve všem.

Doučit se 4 roky studia i byť SOŠ za 4 měsíce by dalo zabrat i schopnému vysokoškolákovi. Pokud je dotyčný slabší, tak kde nic není ani smrt nebere. Pokud je flákač, tak by se musel na ty 4 měsíce úplně proměnit (a to ještě při práci na částečný úvazek).

Takže určitě se zkusit ještě jednou pořádně připravit a zkusit to udělat. Ale realisticky k tomu hledat co si udělat za výuční list když to nevyjde.

Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2024, 19:12:28 »
Nestačí, urob si aspoň maturitu. Máš ešte viac ako tri mesiace na učenie.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stačí střední bez maturity?
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2024, 20:48:15 »
ja bych se zeptal, zda tazatel pouziva linux, umi administraci linuxu a veci okolo, kdyz se dotazuje ve zdejsim foru?
takze je docela mozne, ze by v nejake firme i se zakladnim vzdelanim nasel misto administratora linuxu, pokud pujde hodne nizko pod cenu, pripadne pokud uz nekde pracuje, tak se sam vypracuje svou sikovnosti.
takze bych si zjistil, zda o nej firma ma i nadale zajem.