Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #15 kdy: 16. 10. 2023, 13:33:30 »
Takže se tu rýsuje řešení - rychle pryč!


Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #16 kdy: 16. 10. 2023, 13:42:16 »
Tak svého času jsem od UPC utekl hlavně kvůli jejich nenažrané politice - každého skoro půl roku se snažili vnutit vyšší cenu za připojení (a kabelovku). A taky mě štvala ta jejich "free" wifina co jsem každou chvíli musel vypínat - s updatem modemu se to zase spustilo...

Nicméně to vesměs fungovalo OK, napojil jsem na to svůj routr a běhalo to celkem spolehlivě. Teď mám optiku od konkurence a zase OK, pár let jsem nemusel nic řešit...

Rád bych se zeptal, proč nutně  musíte mít ten jejich basmek v bridge modu, je přece úplně jedno jestli je tam routr co vašemu routru přidělí wan adresu a ten si pak obhospodaří NAT na vaši lokální síti, ne?

Podle mě v tom neni žádný rozdíl, pár milisekund navíc na pingu nikoho přece doma neprudí... A pak to dovolí mít vás v defaultu co chodí ostatním 99% zákazníků...
Gréta je nejlepší.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #17 kdy: 16. 10. 2023, 14:36:26 »
Proč v bridge? protože potřebuju mít tu WAN IP na svým routeru pro VPN a jiný vzdálený přístup. Nebo myslíš jako aby dělal VF modem NAT, já tam měl DMZ na svůj router a pak takhle pokračoval? To je blbost ne?

Jinak spotřeba toho modemu v bridge je 11W, měřeno na 12V (což bylo taky sranda zapojit, jelikož to má nějakej divnej konektor, ale nakonec jsem na aliexpressu našel něco kompatibilního). Potřebuju to napájet ze zálohovaných 12V a ne z 230
« Poslední změna: 16. 10. 2023, 14:38:11 od Atlantis Atlantis »

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #18 kdy: 16. 10. 2023, 14:52:22 »
Spotřeba je naprosto adekvátní a pokud chce někdo šetřit pár W, pak ať raději celý net hodí z okna a má klid :D

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #19 kdy: 16. 10. 2023, 15:19:07 »
No pokud to máte na UPS, tak chce ušetřit každý watt. Jinak musíte mít větší UPS, větší baterie a to všechno má zase nějakou režii, což znamená vyšší náklady. O potřebě to nějak chladit někde ve skříni ani nemluvě.

Pokud ta škatule navíc pro mne nic užitečného nedělá, jen tam musí být, protože podmínky ISP, tak jsou to zcela zbytečné náklady navíc.

10W navíc je docela dost, to můžu permanentně svítit v jedné místnosti.


Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #20 kdy: 16. 10. 2023, 15:49:12 »
Těch 11W mi přijde na router/modem docela dost.
Dívám se na spotřeby v POE switchi a kamera na baráku žere 3-4W a to zpracovává a ukládá 4K stream na NAS. To stejný wifi AP, to bere taky 4W. Přesně 11W mi ještě bere celej videozvonek, kde jsou dva monitory (v klidu teda zhaslý) + řídicí jednotka (je to krám připojený po 2 drátech, proto řídicí jednotka) + venkovní modul s kamerou, co zase 24/7 nahrává na NAS. 5W mi taky bere celej RB951G (mikrotik 5port router + wifi). Ve srovnání s tím ten modem žere teda hodně (dvojnásobek) na moje poměry...
Všechny tyhle spotřeby uvádím na DC napětí, reálná spotřeba z 230V bude ještě vyšší o nějakou tu účinnost zdrojů (řekněmě že mají 85%)

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #21 kdy: 16. 10. 2023, 17:01:54 »
Rád bych se zeptal, proč nutně  musíte mít ten jejich basmek v bridge modu, je přece úplně jedno jestli je tam routr co vašemu routru přidělí wan adresu a ten si pak obhospodaří NAT na vaši lokální síti, ne?

Co firewall (zdrojové IP adresy)? Vystrčené porty ven? IPV6? Nemít možnost bridge módu přináší akorát spoustu komplikací, mnohdy neřešitelných nebo nějak obskurdně řešitelných (což nechcete)

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #22 kdy: 17. 10. 2023, 10:50:35 »
No pokud to máte na UPS, tak chce ušetřit každý watt. Jinak musíte mít větší UPS, větší baterie a to všechno má zase nějakou režii, což znamená vyšší náklady. O potřebě to nějak chladit někde ve skříni ani nemluvě.

Pokud ta škatule navíc pro mne nic užitečného nedělá, jen tam musí být, protože podmínky ISP, tak jsou to zcela zbytečné náklady navíc.

10W navíc je docela dost, to můžu permanentně svítit v jedné místnosti.
K čemu dávat kabelový modem na UPS? Když vypadne elektrika, tak obvykle v celé lokalitě, takže nepojede ani zesilovač někde v přízemí v baráku, kde má VF rozvodnou skříň.

A ta "škatule" dělá to, že díky ní máš internet. Podobně jako jiní zase mají jiné "škatule" na bezdrát, na optiku, na xDSL apod. Málokdy ti jde na koncové místo jenom UTP (a i v takovém případě je switch někde v domě, takže náklady na elektriku pak zaplatí v podstatě všichni, co ten net využívají, když jim ISP tyto náklady automaticky přičte k ceně).

Těch 11W mi přijde na router/modem docela dost.
Dívám se na spotřeby v POE switchi a kamera na baráku žere 3-4W a to zpracovává a ukládá 4K stream na NAS. To stejný wifi AP, to bere taky 4W. Přesně 11W mi ještě bere celej videozvonek, kde jsou dva monitory (v klidu teda zhaslý) + řídicí jednotka (je to krám připojený po 2 drátech, proto řídicí jednotka) + venkovní modul s kamerou, co zase 24/7 nahrává na NAS. 5W mi taky bere celej RB951G (mikrotik 5port router + wifi). Ve srovnání s tím ten modem žere teda hodně (dvojnásobek) na moje poměry...
Všechny tyhle spotřeby uvádím na DC napětí, reálná spotřeba z 230V bude ještě vyšší o nějakou tu účinnost zdrojů (řekněmě že mají 85%)
Spotřeba odpovídá, protože kabelový modem má vysílací RF část pro upload a skutečně to není na úrovni jakési kamery kdesi na baráku. A celkově je naprostý nesmysl to řešit, protože člověk má v domácnosti podstatně víc spotřebičů s větším odběrem, než jakýsi modem s 11W, což při ceně 6 Kč za kWh dělá denně ani ne 2 Kč.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #23 kdy: 17. 10. 2023, 16:50:40 »
Jasně, nějakých 11W je nic v relativních číslech - mám spotřebu kolem 20-30kWh denně tak 11W se fakt ztratí. Spíš mi fakt jde o ot že to docela topí a je to prostě z princpu nějak moc

Zálohovat to má smysl - už jen když by mi vypadl jistič (natekla voda někam...) nebo takněco lokálního, tak abych mohl vidět co se děje. třeba kdyby přišli zloději a cvakli hlavní jistič před barákem. Plus nejsem v paneláku, takže je dost možný, že ten převodník je někde dál a mohla by vypadnout jen moje ulice a přitom ten převodník běžet. Jestli to mají zálohovaný oni netuším. xDSL má výhodu že zálohovaný bývá - vyzkoušeno několikrát u rodičů kde net jede pořád ikdyž nejde elektřina široko daleko

dzavy

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #24 kdy: 17. 10. 2023, 18:18:48 »
Taky jsem z toho nešťastnej. Speedtest sice ukazuje správně 500/30, ale trápí mě packetloss - mwan každou chvíli loguje ztracený monitorovací ICMP packet a taky je to znát na DNS - překlady jsou občas pomalejší. Je to sice pod 1%, ale je to opruz. Úroveň signálu/SNR mám dobrou, tak buď je to tím Compalem (v bridge módu) nebo jejich sítí.

FKoudelka

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #25 kdy: 17. 10. 2023, 18:39:44 »
Taky jsem z toho nešťastnej. Speedtest sice ukazuje správně 500/30, ale trápí mě packetloss - mwan každou chvíli loguje ztracený monitorovací ICMP packet a taky je to znát na DNS - překlady jsou občas pomalejší. Je to sice pod 1%, ale je to opruz. Úroveň signálu/SNR mám dobrou, tak buď je to tím Compalem (v bridge módu) nebo jejich sítí.
DNS překlady vnímám taky tak, nastavil jsem si proto na zařízeních dns manuálně. Škoda, že to nejde dát jako DHCP option na Compalu

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #26 kdy: 17. 10. 2023, 19:29:23 »
Jasně, nějakých 11W je nic v relativních číslech - mám spotřebu kolem 20-30kWh denně tak 11W se fakt ztratí. Spíš mi fakt jde o ot že to docela topí a je to prostě z princpu nějak moc

Zálohovat to má smysl - už jen když by mi vypadl jistič (natekla voda někam...) nebo takněco lokálního, tak abych mohl vidět co se děje. třeba kdyby přišli zloději a cvakli hlavní jistič před barákem. Plus nejsem v paneláku, takže je dost možný, že ten převodník je někde dál a mohla by vypadnout jen moje ulice a přitom ten převodník běžet. Jestli to mají zálohovaný oni netuším. xDSL má výhodu že zálohovaný bývá - vyzkoušeno několikrát u rodičů kde net jede pořád ikdyž nejde elektřina široko daleko
Trasové zesilovače v chodnících mají dálkové napájení, takže tam by výpadek někde v domě na provoz samozřejmě vliv neměl. Takže kdo chce UPS na kabelový modem, ať si ji klidně pořídí a při spotřebě 11W to zvládne i ten nejzákladnější model.

Tonda

  • *****
  • 635
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #27 kdy: 17. 10. 2023, 19:50:59 »
jakýsi modem s 11W, což při ceně 6 Kč za kWh dělá denně ani ne 2 Kč.
Na druhou stranu u trvale běžícího zařízení znamená každý 1 W navíc 50 Kč ročně navíc.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #28 kdy: 17. 10. 2023, 20:04:09 »
Jasně, nějakých 11W je nic v relativních číslech - mám spotřebu kolem 20-30kWh denně tak 11W se fakt ztratí. Spíš mi fakt jde o ot že to docela topí a je to prostě z princpu nějak moc

Zálohovat to má smysl - už jen když by mi vypadl jistič (natekla voda někam...) nebo takněco lokálního, tak abych mohl vidět co se děje. třeba kdyby přišli zloději a cvakli hlavní jistič před barákem. Plus nejsem v paneláku, takže je dost možný, že ten převodník je někde dál a mohla by vypadnout jen moje ulice a přitom ten převodník běžet. Jestli to mají zálohovaný oni netuším. xDSL má výhodu že zálohovaný bývá - vyzkoušeno několikrát u rodičů kde net jede pořád ikdyž nejde elektřina široko daleko
Trasové zesilovače v chodnících mají dálkové napájení, takže tam by výpadek někde v domě na provoz samozřejmě vliv neměl. Takže kdo chce UPS na kabelový modem, ať si ji klidně pořídí a při spotřebě 11W to zvládne i ten nejzákladnější model.

Jenže tou UPS se nebude zálohovat jen ten modem, ale i router za ním, nějaká AP, NAS, server a podobně. Ušetřením těch 11W se dá získat i několik minut běhu na baterie navíc, což se může hodit. Já mám doma z UPS odběr stále cca 70W, tj. nějakých 11W navíc by mi zvedlo spotřebu o 15%. Na celkových nákladech za elektřinu se pak může takový modem podílet klidně 10%

Já mám denní spotřebu domácnosti okolo 5kWh, tj. stále vysoký tarif, a řeším každý (zbytečný) watt.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #29 kdy: 17. 10. 2023, 21:05:51 »
Jakmile čtu, že máš vlastní router za zařízením operátora, tak ať to máš nastavené jak chceš, tak je většinou chyba na tvé straně. Buď špatnou konfigurací, a nebo nevhodným zařízením.
Všechny přípojky ISP jsou dělané na to, že ti garantují službu pouze se svým zařízením, které dokáží monitorovat a rekonfigurovat.
Ty se svým blackboxem do toho vnášíš pouze zmatek. A v podstatě jsi sám sobě zodpovědným za to, jakou máš kvalitu výsledné služby.
To že některé firmy, v mnoha případech pouze ty větší, mají vlastní zařízení znamená pouze to, že mají i své profíky, resp. mají velmi znalé lidi které zaplatí, a výhody daného řešení spatřují úplně někde jinde než v ceně nebo typu standardního zařízení.