Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #60 kdy: 19. 10. 2023, 21:10:22 »
Ono je dost rozdíl, zda se řeší klasická domácí přípojka, která leze do internetu přes sdílenou nebo dynamicky přidělovanou IP, nebo přípojka uživatele, který má svoji statickou veřejnou IP.
V prvním případě ISP z důvodu ochrany ostatních uživatelů nasazuje některá omezení (třeba úplný zákaz použití portu 25, aby adresa neskončila na BL), která ve druhém případě řešit nemusí (uživatel si za své chování odpovídá sám, blokace jeho adresy nikoho dalšího neovlivní).


Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #61 kdy: 20. 10. 2023, 10:40:39 »
To je pochopitelné v případě, kdy k filtrování provozu dochází na straně infrastruktury ISP, o které se dá očekávat, že je na nějaké úrovni a má nějaké správce, kteří dokážou na žádost uživatele filtrování vypnout. Problém je, když do provozu zasahuje koncová škatule nevalné kvality, kterou v podstatě nikdo nespravuje. To si pak může člověk platit veřejnou IP, ale server si na ní stejně nezprovozní, protože příchozí provoz se mu "někde ztrácí".

Často má člověk třeba na xDSL veřejnou dynamickou addresu, a tedy není teoreticky problém provozovat třeba webserver, jen je třeba brát v potaz, že adresa se mění a použít třeba DDNS. I tak se ale stává, že ISP příchozí spojení blokuje "pro vyšší bezpečí uživatelů". Ono není divu, když bylo ještě nedávno běžné dostal modem, který má administrační rozhraní vystavené na WAN portu a heslo admin/admin. To je ale situace opět situace, za kterou si může ISP sám, protože on takové modemy dodává a často vynucuje. O děravém FW nemluvě. A pak vám budou tvrdit, že dělají vše pro vaši bezpečnost a jejich škatule je to nejlepší.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #62 kdy: 23. 10. 2023, 19:39:32 »
Tak svého času jsem od UPC utekl hlavně kvůli jejich nenažrané politice - každého skoro půl roku se snažili vnutit vyšší cenu za připojení (a kabelovku). A taky mě štvala ta jejich "free" wifina co jsem každou chvíli musel vypínat - s updatem modemu se to zase spustilo...

Nicméně to vesměs fungovalo OK, napojil jsem na to svůj routr a běhalo to celkem spolehlivě. Teď mám optiku od konkurence a zase OK, pár let jsem nemusel nic řešit...

Rád bych se zeptal, proč nutně  musíte mít ten jejich basmek v bridge modu, je přece úplně jedno jestli je tam routr co vašemu routru přidělí wan adresu a ten si pak obhospodaří NAT na vaši lokální síti, ne?

Podle mě v tom neni žádný rozdíl, pár milisekund navíc na pingu nikoho přece doma neprudí... A pak to dovolí mít vás v defaultu co chodí ostatním 99% zákazníků...

No 15let to fungovalo perfetkne, ted zacal problem.
Duvod toho bridge mode je prosty, oni prideluji sice na WAN dynamickou ipv4 ale protoze je pridelovana podle MAC je vicemene STATICKA. A navic proc to zbytecne 1x natovat. Proste chci od poskytovatele ethernetovy port z kteryho leze net a nejaky jejich zkurv. walkie talkie router.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #63 kdy: 23. 10. 2023, 19:46:23 »
Jakmile čtu, že máš vlastní router za zařízením operátora, tak ať to máš nastavené jak chceš, tak je většinou chyba na tvé straně. Buď špatnou konfigurací, a nebo nevhodným zařízením.
Všechny přípojky ISP jsou dělané na to, že ti garantují službu pouze se svým zařízením, které dokáží monitorovat a rekonfigurovat.
Ty se svým blackboxem do toho vnášíš pouze zmatek. A v podstatě jsi sám sobě zodpovědným za to, jakou máš kvalitu výsledné služby.
To že některé firmy, v mnoha případech pouze ty větší, mají vlastní zařízení znamená pouze to, že mají i své profíky, resp. mají velmi znalé lidi které zaplatí, a výhody daného řešení spatřují úplně někde jinde než v ceně nebo typu standardního zařízení.

Jasne 15let to funguje OK, a najednou je to moje blba konfigurace ;-)
Prvni co jsem udelal ze jsem bypassnul moji domaci infra a pripojil primo na kabel z Compalu ntb a monitoroval z nej.

Jinak pingam na muj router, na verenjnou IP compalu a vsechno pod <1ms a 0% packetloss ale jakmile zacnu pingat na GW tak se to hnoji .. resp. 10 minut to jede a najednou skub skub par icmp se ztrati a jako bonus treba vylitne latence +600 - 3000ms. Tohle trvra par sekund a pak zase klid.

Jinak uz tu byl technik, potvrdil ze ta linka byla zarusena ( vymenil zasuvku + kabel k modemu = neni nesmrtelnej )

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #64 kdy: 24. 10. 2023, 09:46:06 »
"Technikům" ale není taky radno věřit, protože oni často "opravují" co není rozbité, jen aby vykázali nějakou činnost a mohi říct "teď už je vše v pořádku, už neotravujte".


Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #65 kdy: 02. 11. 2023, 07:55:19 »
Rozuzleni, to co muzu videt ze sve perspektivy.
Problem byla kombinace 2-3 veci najednou.

Pravdepodobne vlivem delky provozu nekolik let
1) Degradace kabelu ( uvolnene f-kon. ) + zasuvky = ruseni na lince
Vyreseno vymenou zasuvky + kabelu k modemu
2) Elektronika puvodniho modemu
Vyreseno vymenou kabeloveho modemu.