Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně

Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« kdy: 13. 10. 2023, 20:15:36 »
Zdravim,
   cca posledni mesic se mi totalne domrvil domaci net od exUPC. Mam kabelovej modem v bridge mode a za nim muj domaci mikrotik router a na nej povesenou domaci sit.

Pokud pingam na GW tak net jede docela normalne treba 10min ale pak najednou vypadne 5-10 pingu, latence vylitne k 800 - 1000ms. Domaci sit ( na to ze je to domaci ) je docela "velka".

Co me udivuje ze kdyz pripojim primo na kabelovy modem notebook dostanu totalne jinou IP adresu nezli kdyz tam pripojim svuj mikrotik router ( 89.176.x.x ) vs ( 213.neco ) kdyz je tam jenom single pocitac proc to delaji ? Tim se vlastne neda zjistit jestli ta sit 89.176 je nejakej nesmysl do kteryho hazej "nepohodlny uzivatele". Dovolas se na helpline kde sedi opice co nevi co je packelos a latence.

Jiz tyden laboruji co s tim je a jsem pekelne nasranej.
« Poslední změna: 13. 10. 2023, 21:27:33 od Petr Krčmář »


Re:Vodafone ( exUPC ) pripojka se chova silene
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2023, 20:50:03 »
A pingate zaroven i tu branu svoji vnitrni site?

Klidne ten problem muzete mit i doma.

Mate toto vyloucene?

Je to pingani po kabelu nebo po wifi?

xunil

Re:Vodafone ( exUPC ) pripojka se chova silene
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2023, 21:30:31 »
u Firemní přípojky dávají fixIP a několik nefixních (3 nebo 5 už nevím přesně)
Stačí píchnout za modem switch a postupně připojit zařízení a ty dostanou další IP.
Nevím ale kolik jich dostane domácí přípojka. Trochu mě překvapuje, že to mají i na domácí přípojce.


.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #3 kdy: 13. 10. 2023, 21:50:25 »
Co me udivuje ze kdyz pripojim primo na kabelovy modem notebook dostanu totalne jinou IP adresu nezli kdyz tam pripojim svuj mikrotik router ( 89.176.x.x ) vs ( 213.neco ) kdyz je tam jenom single pocitac proc to delaji ? Tim se vlastne neda zjistit jestli ta sit 89.176 je nejakej nesmysl do kteryho hazej "nepohodlny uzivatele". Dovolas se na helpline kde sedi opice co nevi co je packelos a latence.

Jiz tyden laboruji co s tim je a jsem pekelne nasranej.
Na tom není nic k divení, protože pokud se změní MAC adresa koncového zařízení, tak se změní i IP adresa, kterou dostaneš. A je to mnohem lepší řešení, než třeba u Netboxu, kde se při změně MAC adresy musí provést nová registrace, jinak net nefunguje. Nehledě na to, že VF obvykle automaticky a bez příplatku přidělí i víc, než jenom jednu veřejnou IPv4 (což už dělá málokterý poskytovatel).

Začal bych tím, že kabelový modem vrátím zpátky do režimu "router" a budu pozorovat, jak se bude provoz netu chovat (aby se vyloučila možnost, že je to v Mikrotiku). A pokud budou problémy přetrvávat i v tomto případě, tak reklamace.

Re:Vodafone ( exUPC ) pripojka se chova silene
« Odpověď #4 kdy: 13. 10. 2023, 21:53:45 »
A pingate zaroven i tu branu svoji vnitrni site?

Klidne ten problem muzete mit i doma.

Mate toto vyloucene?

Je to pingani po kabelu nebo po wifi?

Ano pingam, <1ms, 0% packet loss. Samozrejme po kabelu, zadna prasiva wifi.


Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #5 kdy: 13. 10. 2023, 22:11:08 »
Co me udivuje ze kdyz pripojim primo na kabelovy modem notebook dostanu totalne jinou IP adresu nezli kdyz tam pripojim svuj mikrotik router ( 89.176.x.x ) vs ( 213.neco ) kdyz je tam jenom single pocitac proc to delaji ? Tim se vlastne neda zjistit jestli ta sit 89.176 je nejakej nesmysl do kteryho hazej "nepohodlny uzivatele". Dovolas se na helpline kde sedi opice co nevi co je packelos a latence.

Jiz tyden laboruji co s tim je a jsem pekelne nasranej.
Na tom není nic k divení, protože pokud se změní MAC adresa koncového zařízení, tak se změní i IP adresa, kterou dostaneš. A je to mnohem lepší řešení, než třeba u Netboxu, kde se při změně MAC adresy musí provést nová registrace, jinak net nefunguje. Nehledě na to, že VF obvykle automaticky a bez příplatku přidělí i víc, než jenom jednu veřejnou IPv4 (což už dělá málokterý poskytovatel).

Začal bych tím, že kabelový modem vrátím zpátky do režimu "router" a budu pozorovat, jak se bude provoz netu chovat (aby se vyloučila možnost, že je to v Mikrotiku). A pokud budou problémy přetrvávat i v tomto případě, tak reklamace.

Diky, tvoje myslenka me dovedla k tomu ze jsem zmenil MAC WAN interface mikrotiku, dostal jsem uplne jinou sit a je to mnohem lepsi. Problem je ze kdybych zmenil tarif tak mi daj kabelovej modem co uz neumi bridge mod  = k nasrani.

Ja si snad zitra nastuduji jak funguje DOCSIS 3.x me by zajimalo kde je vubec ta GW na kterou pingam, jestli mam sanci poznat kde je vubec problem. Oni spustili mereni kvality moji linky, tak jim zavolam ze je to jak na houpacce a zkusim tam sehnat nekoho soudneho. Jeste jendou diky. 
« Poslední změna: 13. 10. 2023, 22:14:05 od Sam Samovic »

pkoci

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #6 kdy: 13. 10. 2023, 22:53:38 »
Vodafone station i Compal umí bridge mode.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2023, 09:02:14 »
U obou modemů je ale podmínkou pro režim bridge mít přidělenou veřejnou IPv4, to jenom pro úplnost.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #8 kdy: 16. 10. 2023, 10:11:06 »
Zdravim, mel jsem leta na pripojce v panelaku UPC a byl jsem spokojen - za Cisco modemem byl Turris. Ale pak se to tak cca pred 3 mesici zacalo sypat - oni vzdy napsali, ze resi, ze bude par minut vypadek site a neslo to treba 6 hodin, pak k tomu nesel ani placeny  Eurosport2, stezoval jsem si na vsechny strany .... napsali, ze vsechno bylo vyreseno .... a nestalo se vubec nic. Tak jsem milemu Vodafonu udelal razne papa a uz jsem u T-mobile na optice... zatim paradni, bezvypadkove, jako to byvavalo za casu UPC ... a navic umi i verejnou statickou IPv4 i pro soukrome osoby - to Vodafoun oficielne umi jen pro ICO, jinak to nejde... nuze mily Vodafone, jak chces, nevazis si letitych zakazniku a vse dopatlas... a pak jeste drze napises, ze je vse opraveno, kdyz na to evidentne nikdo ani nesahl.... u konkurence jsem zatim na optice velice spokojeny !

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #9 kdy: 16. 10. 2023, 10:57:03 »
exUPC/Vodafone, uživatelé napříč evropou, připojeni různými technologiemi, si nám občas stěžují, že jedna konkrétní služba je pro ně občas momentálně nedostupná. Nikdy jsme se tím dále nezabývali (stejně to nemá cenu).

Ta jejich síť je asi prostě divná.

Když firma roste díky akvizicím, výsledkem je téměř vždy bordel ve všem.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #10 kdy: 16. 10. 2023, 11:31:26 »
exUPC/Vodafone, uživatelé napříč evropou, připojeni různými technologiemi, si nám občas stěžují, že jedna konkrétní služba je pro ně občas momentálně nedostupná. Nikdy jsme se tím dále nezabývali (stejně to nemá cenu).

Ta jejich síť je asi prostě divná.

Když firma roste díky akvizicím, výsledkem je téměř vždy bordel ve všem.
Bud je tam "uzasny" BGP optimizer a nebo packaji migrace az je uplne pod vidinou uspor dopackaji do nefunkcnosti. Uz si ztezoval muj byvaly ISP na kvalitu jejich konektivity.
« Poslední změna: 16. 10. 2023, 11:35:11 od Trident Vasco »

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #11 kdy: 16. 10. 2023, 11:31:55 »
Mám vodafone (exUPC). Modem Compal je nějaká šílenost, spotřebu to má tak 10-15W, topí to jak prase :D
Nastavení bridge na modemu se muslo udělat přes infolinku, kde ten modem nějak kouzelně přepnuli do IPv4 only režimu a pak se mi v nastavení objevilo teprv přepínátko router/bridge.

Po nastavení bridge relativně v pořádku, dokud nezačnu intenzivně stahovat torrenty (linka má 300mbit). To se začne nějak divně sypat - chvíli to jede a pak se začnou ztrácet pakety a shodí to net všem připojeným zařízením. Divný je, že i po zastavní torrentu trvá třeba minutu než to začne chodit normálně (postupně packetloss padne na nulu). Přijde mi, jak kdyby to dělali schválně. Z pohledu hardwarovýho vývojáře je to chování jak kdyby se tam něco začalo přehřívat a pak pomalu chladnout, ale to je kravina :D  Zkoušel jsem omezit počet spojení jen na 100, ale problém je v rychlosti. Pokud jsem torrenty omezil na max 100mbit, tak to jede v pohodě. Pokud se normálně tahá z HTTP tak to jede krásně plných 300mbit bez problému

CPU

  • *****
  • 837
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #12 kdy: 16. 10. 2023, 11:36:55 »
Mám internet od exUPC a je to něco příšerného.
V roce 2010 to nabízelo nevídanou rychlost, ale od té doby je znát, že to je stará a vyžilá technologie.

- výpadky
- lagy
- pravidelně se zamýšlí DNS
- rychlost je cca 1/2 oproti té objednané

Docela hrůza...

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #13 kdy: 16. 10. 2023, 13:07:24 »
Mám vodafone (exUPC). Modem Compal je nějaká šílenost, spotřebu to má tak 10-15W, topí to jak prase :D

Potvrzuji, ten compal topi a zere i kdyz je v bridge rezimu, takze je vnitrni wifi vypnuta a neprobiha zadny datovy prenos takze vlastne nic nedela.

Celkove ta sluzba sla po prevzeti vodafonem do kytek a to nejen internetova ale i TV cast - horizonTV bez problemu fungoval na vsem, oproti tomu VodafoneTV ma mnohem horsi UI a na MacOS nefunguje vubec.

Re:Vodafone (exUPC) přípojka se chová šíleně
« Odpověď #14 kdy: 16. 10. 2023, 13:22:49 »
Mám vodafone (exUPC). Modem Compal je nějaká šílenost, spotřebu to má tak 10-15W, topí to jak prase :D

Potvrzuji, ten compal topi a zere i kdyz je v bridge rezimu, takze je vnitrni wifi vypnuta a neprobiha zadny datovy prenos takze vlastne nic nedela.

Celkove ta sluzba sla po prevzeti vodafonem do kytek a to nejen internetova ale i TV cast - horizonTV bez problemu fungoval na vsem, oproti tomu VodafoneTV ma mnohem horsi UI a na MacOS nefunguje vubec.

Jo co se tyce jejich ip tv tak je to zazitek. Nerozbehnes to poradne na linuxu, pak maj problem i kdyz jeden z monitoru mas pripojeny VGA. A nerozbehnes to ani na ntb co je v doku a ma  VGA. A to se nebavim o tom ze dostanes chybove hlasky ktere nic nereknou, hotlinka nevi, a na goolu vidis jen dalsi pripady jako ses ty ze to nejde, protoze chyba ktera je o nicem...