Programování pro děti (10 let)

Programování pro děti (10 let)
« kdy: 21. 09. 2023, 08:35:45 »
Zdravim vsechny, prosim mate nekdo VLASTNI zkusenosti s nejakym programovacim prostredim pro deti od 10 let? Syn nasel Minecraft Java Edition, protoze Minecraft ted frci a ja bych mu chtel doprat co si zada, ale s tim, aby jen neparil hry, ale i se neco postupne ucil ( nasel jsem online kurz). Zkouseli jsme Scratch apod., ale Minecraft je proste Minecraft.

Prosim, ptam se fakt jen rodicu, kteri maji/meli osobni zkusenost a chteji/chteli deti vest k tomu, aby se s IT seznamovali, vzdelavali a nemeli PC/mobil... jako formu zabavy a traveni volneho casu.

Diky za nazory.
« Poslední změna: 21. 09. 2023, 09:25:02 od Petr Krčmář »


Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2023, 08:56:31 »
Zdravim vsechny, prosim mate nekdo VLASTNI zkusenosti s nejakym programovacim prostredim pro deti od 10 let? Syn nasel Minecraft Java Edition, protoze Minecraft ted frci a ja bych mu chtel doprat co si zada, ale s tim, aby jen neparil hry, ale i se neco postupne ucil ( nasel jsem online kurz https://www.bridgeacademy.cz/cz/virtu%C3%A1lni-programovani-v-minecraftu-15-lekci-utery.html). Zkouseli jsme Scratch apod., ale Minecraft je proste Minecraft.
Prosim, ptam se fakt jen rodicu, kteri maji/meli osobni zkusenost a chteji/chteli deti vest k tomu, aby se s IT seznamovali, vzdelavali a nemeli PC/mobil... jako formu zabavy a traveni volneho casu.

Diky za nazory.

Co lepšího než Scratch by sis (typově) představoval? U nás to bylo Scratch, pak Python, trocha HTML a JS a teď má synátor zájem učit se Rust, ale chci se soustředit na to pořádně ho naučit ten Python. Ale Scratch -> Python je obecně cesta, kterou doporučuju.

Otázkou samozřejmě je, CO by měl programovat, aby ho to syna bavilo. To je snad důležitější než jazyk - dát mu ochutnat úspěch na projektících, které dané dítě baví - ať je to webík, jednoduchá hra, utilitka apod. Má syn zájem o něco jiného než programování (finance, porozumění systému apod.)?

jjrsk

  • ****
  • 469
    • Zobrazit profil
Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #2 kdy: 21. 09. 2023, 08:57:15 »
Minecraft je nahodou dobra volba (tedy krom toho ze ho sezral MS). Specielne kdyz potomka mozna trochu ponouknes k nejake te automatizaci pomoci redstone, pripadne se daji sehnat vsemozne modpacky. Ostatne existuji blazni kteri v tom postavili cele ALU nebo i CPU. Jen pocitej s tim, ze tyhle akce v takovemhle meritku vyzaduji jednak pomerne dost RAM a predevsim pojidaji to realne CPU ve velkem.

Pripadne pokud chces neco kde se kod uz vazne pise, tak trebas Stationeers. Daji se v tom sestavovat ruzne obvody na automatizaci a rizeni + to ma vlastni CPU vcetne psani kodu.

Ink

  • *****
  • 667
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #3 kdy: 21. 09. 2023, 08:57:57 »
A ještě něco: ne každé dítě musí být programátor - třeba by ho bavila počítačová grafika, skládání hudby nebo něco jiného "produktivního".

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #4 kdy: 21. 09. 2023, 09:18:40 »
Prosim, ptam se fakt jen rodicu, kteri maji/meli osobni zkusenost a chteji/chteli deti vest k tomu, aby se s IT seznamovali, vzdelavali a nemeli PC/mobil... jako formu zabavy a traveni volneho casu.

Naše cesta:

1. Scratch, ale ten jsme se synem rychle přeskočili.
2. Pak Arduino (jednoduché C, minimum C++) - hned to něco dělá i v reálu (blikání, otáčení servem/motorkem, tlačítka atd.)
3. Teď (13let) jedeme Ruby - naprosto geniální v porovnání s Pythonem. Všechno objekty, jednotný přístup, mraky knihoven. Jeho kamarád šel mainstreamovým Pythonem a když to porovnává, tak je syn nakonec rád, že jsem ho na Ruby přesvědčil (byť se mu do toho moc nechtělo, jak to nikde kolem sebe neviděl).

Stejně ten Python, jako řadu dalších jazyků, se časem bude učit, ale na začátek mi Ruby přijde jednodušší. Teď programuje nějaký web scrapper v plánu jsou jednoduché webové aplikace.

Paralelně s tím jedeme operační systémy (instalace, administrace), síťové protokoly (obecně, ne jen IP), postupně začneme jednotlivé internetové služby… (oni fakt nevědí, že internet není jen web)

A pak pochopitelně i aplikace (na ZŠ jedou jen PowerPoint) takže jsme probrali vektor vs. bitmap grafiku, freecad/fusion pro věci na naší 3d tiskárně, blender (tam si jen tak blbne)… atd.

A do toho volného času nezapomínáme na sport! :-)


Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #5 kdy: 21. 09. 2023, 09:21:48 »
Začal bych tady https://www.microsoft.com/en-us/makecode je to prostředí ala scratch od MS. Může v tom začít s minecraftem, přejít k arkádám nebo microbitu - vše v podobném prostředí, jde to použít i pro RPi... Kromě toho lze scratch přepnout i do JS

Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #6 kdy: 21. 09. 2023, 09:35:18 »
osobne vnimam situaciu tak, ze najdolezitejsie je, aby dieta malo vlastnu motivaciu.

V pripade mojho dietata to uplne prirodzene skoncilo tak, ze vie vsetko co sa da Minecrafte a s tym suvisiacich veci.
Pouziva redstone na pomerne komplikovane veci, nieco tusi o Javascripte a pise si bootov v Pythone do Discordu.
Zlahka sme sa dotkli do Javy, ale kedze nie som javista nevedel som ho efektivne nakopnut, aby si spravil vlastnu modifikaciu Minecraftu, napriek tomu, ze zaujem by bol.

Ked som mal viac casu, spravili sme jednoduchu hru v Unity sposobom, ze on nad tym travil mrak casu a ja som mu pomahal riesit zaseky. Ale to bola pekna ukazka, ze ked motivacia nejde z dietata, tak to nie je uplne ono. Dokoncili sme to do funkcneho stavu ale nijak sme na to nasledne nenadviazali.

Opakovane zvazujem kvoli detom kupit 3D tlaciaren, ale mam pocit, ze ked si na to nenajdem dost casu ja, tak to bude zapadat prachom.

Samozrejme dieta ma k dispozicii vlastny pocitac bez nejakych vaznejsich obmedzeni, takze veci ako instalacia SW / pouzivanie VPN / zapajanie beznych periferii / pouzivanie Office / kupovanie si hier z vreckoveho / natocenie videa na Youtube je ciste v jeho rezii, ktoru mlcky ocakavam, ze zvlada :).

alex6bbc

  • *****
  • 1 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #7 kdy: 21. 09. 2023, 09:59:12 »
ja jsem synovci ukazal jednoduchy javascript, takze hned videl na webove strance jak tam je rostouci rada cisel, jak tam jsou ruzne barevne ctverecky.

souhlasim, ze bych ze zacatku nezacinal s kompilerem a slozitymi zavislostmi a knihovnami.

Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #8 kdy: 21. 09. 2023, 11:07:38 »
Prosim, ptam se fakt jen rodicu, kteri maji/meli osobni zkusenost a chteji/chteli deti vest k tomu, aby se s IT seznamovali, vzdelavali a nemeli PC/mobil... jako formu zabavy a traveni volneho casu.

Naše cesta:

1. Scratch, ale ten jsme se synem rychle přeskočili.
2. Pak Arduino (jednoduché C, minimum C++) - hned to něco dělá i v reálu (blikání, otáčení servem/motorkem, tlačítka atd.)
3. Teď (13let) jedeme Ruby - naprosto geniální v porovnání s Pythonem. Všechno objekty, jednotný přístup, mraky knihoven. Jeho kamarád šel mainstreamovým Pythonem a když to porovnává, tak je syn nakonec rád, že jsem ho na Ruby přesvědčil (byť se mu do toho moc nechtělo, jak to nikde kolem sebe neviděl).

Stejně ten Python, jako řadu dalších jazyků, se časem bude učit, ale na začátek mi Ruby přijde jednodušší. Teď programuje nějaký web scrapper v plánu jsou jednoduché webové aplikace.

Paralelně s tím jedeme operační systémy (instalace, administrace), síťové protokoly (obecně, ne jen IP), postupně začneme jednotlivé internetové služby… (oni fakt nevědí, že internet není jen web)

A pak pochopitelně i aplikace (na ZŠ jedou jen PowerPoint) takže jsme probrali vektor vs. bitmap grafiku, freecad/fusion pro věci na naší 3d tiskárně, blender (tam si jen tak blbne)… atd.

A do toho volného času nezapomínáme na sport! :-)

Divam se na https://rpishop.cz/startovaci-sady/4062-kompletni-startovaci-sada-uno.html
a https://www.laskakit.cz/laskkit-arduino-mini-starter-kit/ a pripada mi to pekne.
Co byste mi doporucili pro zacatek?
Diky

Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #9 kdy: 21. 09. 2023, 11:16:47 »
souhlasim, ze bez konkretni a siln evnitrni motivace ditete to moc nejde.

Soucasna IT vyuka na zakladkach je skutecne "prezentace v PowerPointu". Dcera mi chodi ze skoly a posila mne nekam, ze uz "programovat umi".

Ted je v 5. tride ,nova skola, koukam jsem se na IT ucebnici, a zacinaji "prezentace v PPT" a bude tam "zmena barvy bloku v jazyce Scratch" na konci roku.

Porad OK, syn je v rakouskem gymplu (druhy rok toho osmileteho) a na scenu prichazi... zmena barvy ve Scratch.


Jinak jeden IT tatinek chodil na zakladu dobrovolne vyuzivat, ten to trochu posunul.
ale porad, moje dcera nezna slovo backup a dalsi IT principy.

Jinak Scratch jsem podcenil,  to fakt jako vyukova prostredi funguje. (ale nemluvime o zmene barvy a posunu bloku, ale pokrocilejsi hrani jako 3D life ci black hole simulaci a pod).

Zkousel jem syna posunout do Pythonu, rozchodil jsem to udelat na integraci s Minecraftem a treba automaticke postaveni mostu syna uzasne bavilo. Bylo to strasne pomale, tak jsem museli zabrousit do multiprocessing etc. Bohuzle je to nedodelane,takze chybela podpora zakladnich veci (mam pocit,ze treba nacteni orientace ), takze to byla bolest.

Kdyz jsem synovi dal narocnich priklady v Pythonu, tak jsem prave narazil na ten desivy stav nekompatibit. nefuncknost i radkovych prikladu (protoze je mokrym snem Phytonistu neudrzvat zpetnou kompatiblitu). Ble a jeste jednou Ble.


Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #10 kdy: 21. 09. 2023, 11:20:19 »
P.s. koupil jsem jednoho z tech LEGO robotu, co se da ridit "skoro Scratch" jazykem z iPadu.
 a je to typicky nedodelany shit bez budoucosti, Od firmy (Lego) co nema zadnou zkusenost a ambici s vyvojem.

Pokud clovek chce neco vic nez posunout robot o krok v pred a vydat zvuk, tak uz je tlaceny do zavilosti na hracickach, kteri udelali sniffing blutooth komunikace a publikovali nejaky hack pro pc.

vyhozene penize.

alex6bbc

  • *****
  • 1 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT - programovani pro deti (10let)
« Odpověď #11 kdy: 21. 09. 2023, 11:23:50 »
Divam se na https://rpishop.cz/startovaci-sady/4062-kompletni-startovaci-sada-uno.html
a https://www.laskakit.cz/laskkit-arduino-mini-starter-kit/ a pripada mi to pekne.
Co byste mi doporucili pro zacatek?
Diky

podle popisu jsou to obdobne stavebnice, ta drazsi ma v prislusenstvi vic soucastek :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 625
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #12 kdy: 21. 09. 2023, 11:25:14 »
P.s. koupil jsem jednoho z tech LEGO robotu, co se da ridit "skoro Scratch" jazykem z iPadu.
 a je to typicky nedodelany shit bez budoucosti, Od firmy (Lego) co nema zadnou zkusenost a ambici s vyvojem.

Pokud clovek chce neco vic nez posunout robot o krok v pred a vydat zvuk, tak uz je tlaceny do zavilosti na hracickach, kteri udelali sniffing blutooth komunikace a publikovali nejaky hack pro pc.

vyhozene penize.

ja bych lego videl jako dobrou hw platformu, jdou udelat roboticke podvozky, roboticke ramena, ale na dalsi uz bych si vzal arduino, rpi apod.

Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #13 kdy: 21. 09. 2023, 11:53:38 »
jde o ten sw

P.s. koupil jsem jednoho z tech LEGO robotu, co se da ridit "skoro Scratch" jazykem z iPadu.
 a je to typicky nedodelany shit bez budoucosti, Od firmy (Lego) co nema zadnou zkusenost a ambici s vyvojem.

Pokud clovek chce neco vic nez posunout robot o krok v pred a vydat zvuk, tak uz je tlaceny do zavilosti na hracickach, kteri udelali sniffing blutooth komunikace a publikovali nejaky hack pro pc.

vyhozene penize.

ja bych lego videl jako dobrou hw platformu, jdou udelat roboticke podvozky, roboticke ramena, ale na dalsi uz bych si vzal arduino, rpi apod.

Re:Programování pro děti (10 let)
« Odpověď #14 kdy: 21. 09. 2023, 12:13:33 »
Před pár lety jsem doma dělal "koutek" pro děti své a známých, také kolem 10 let. Samozřejmě Minecraft byl jejich centrem života, takže je celkem bavilo hackovat MC servery ve Spigotu + Raspberryjuice přes pythonního klienta https://github.com/martinohanlon/mcpi , který jednoduše spouštěli v PyCharmu. Líbilo se jim, že jim vedle toho běží normální MC klient, jedou na společném světě a můžou se navzájem svým kódem trolit (každý mcpi klient má přístup ke všem postavám na serveru). Ale už je to docela dávno...