MS Word - složitější strukturovaný dokument

MS Word - složitější strukturovaný dokument
« kdy: 22. 06. 2023, 22:47:28 »
Dobrý den,

Omlouvám se za asi ne úplně dobře zvolenou diskusi, prosím o konstruktivní nakopnutí...

Jsem zastřešující autor pro větší strukturovaný dokument, co má vzniknout. Celkem je očekáváno cca 16 textových kapitol + titulní list, změnový list, obsah, seznam zkratek, seznam obrázků, seznam ... závěr, přílohy. Strukturování kapitol až do 4. úrovně (1.1.1.1). Odhadováno 600-1000 stran. Nejméně 12 dílčích autorů. Má to vzniknout za 6 měsíců. A požadavek je v MS Wordu 365, ne cloud - sdílené vnitropodnikové diskové úložiště.

Napříč dokumentem má fungovat odkazování (křížové odkazy) a číslování stran, kapitol, obrázků, tabulek...

Naprosto netuším jak na něco takového.

...

Rovnou říkám, že značkovací jazyky typu DocBook, Dita, TeX, ... nepřichází v úvahu. Na to lámu kolegy i vedení už 14 let a neúspěšně. Vždy to nakonec skončí tím, že jsem nějaký úchylný blázen, že nic lepšího než Word neexistuje a ať se s tím Wordem naučím že oni s Wordem problém nemají a to a to není chyba ale vlastnost.

Microsoft Word Master Document koncept jsem už zkoušel na menším projektu. Teoreticky je to přesně co potřebuji, ale prakticky se to vždy stejně od nějakého rozsahu a počtu autorů rozsype.

Zkoušel jsem i páteřní dokument a do něj vložené jako objekty ty kapitoly a podkapitoly jako MS-Word provázané soubory. Ale to skončí tím, že je vidět jen první list objektu a nefungují křížové odkazy, číslování a seznamy.

Prostě potřebuju něco jako DocBook assembly, nebo TeX páteřní dokument s input_ovanýma podkapitolama. Ale v MS Wordu.

Word šablonu samozřejmě máme. Na monolitickém dokumentu funguje dobře. Tedy do nějakého kritického rozsahu a členitosti dokumentu, nebo do momentu než do toho sáhne někdo s jinou vezí Wordu. Nebo sice se stejnou verzí Wordu, ale jinak nastavenou/personalizovanou instalací.

Děkuji za nakopnutí správným směrem,
Martin Prokš


alex6bbc

 • *****
 • 1 518
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2023, 23:10:22 »
docx je uvnitr xml, takze mozna jsou nastroje.

a kdyby to musel kazdy z autoru delat u sebe primo ve wordu, tak kazdemu pridel prefix napr. JARDA, KAREL a vsechny tabulky, obrazky musi prefixovat a pak se ti to mozna podari mergeovat :-)

alex6bbc

 • *****
 • 1 518
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2023, 23:17:32 »
my exportujeme jednoduche tabulky pomoci .net openxl trid do xlsx.
taky jsou nejake ooxml tools, ale asi nechces stavet vlastni docx/xml merger co :-)

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #3 kdy: 23. 06. 2023, 00:16:37 »
Já bych nadefinoval template se styly, a důsledně bych se držel zásady všechny tabulky, grafy a vzorce vkládat jako obrázky. S pomocí toho templatu bych pak vytvořil dokument který by obsahoval všechno co se použije: všechny úrovně nadpisů, vložené obrázky, grafy, vzorce, uplatněný odkaz, včetně rejstříku, referencí  a obsahu. Pokud by pak autor začal psát do tohoto ukázkového dokumentů, mohlo by pak jít docela dobře ty jednotlivé dokumenty nakonec sloučit do jednoho.
Gréta je nejlepší.

jjrsk

 • ****
 • 400
  • Zobrazit profil
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #4 kdy: 23. 06. 2023, 08:00:42 »
...
Rek bych, ze si popsal vsechny zasadni problemy, a tudiz mas i zaver, ktery si nenapsal, nechces ho mozna slyset, ale vis jak zni - nijak normalne to nejde, word je naprosto nevhodny a nepouzitelny na cokoli rozsahlejsiho a slozitejsiho. Je to nahrazka psaciho stroje.

To co popisujes obnasi opakovane upravy, vkladani noveho obsahu, presunovani celych kapitol atd atd ... a to vse ve wordu vede vzdy a se 100% jistotou k tomu, ze se cely dokument rozpadne (o tom, ze do toho kdokoli hrabne z jine verze ani nemluve, to je garantovany pruser i ne jedne strance).

Mimochodem, dost pochybuju o tom, ze tisicistrankove cokoli vubec otevres.


oss

 • ***
 • 241
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #5 kdy: 23. 06. 2023, 08:15:09 »
Nejako neviem, kde je problem, vsetko to co popisujete Word dokaze, dokonca este aj trakovat zmeny jendotlivych autorov. Dokonca vie mergovat dokumenty podobne ako keby to robite v gite - heslo do googlu "Combine document revisions"

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2023, 08:40:11 »
Dobrý den,

>> Karmelos
Template/šablonu přesně takto používáme. Ale u složitějšího dokumentu to je přesně jak psal jjrsk.

>> jjrsk
Ano tento závěr nechci slyšet. Přesně takto to vypadá u nás při tvorbě dokumentů neustále, většina času věnována správě dokumentu a ne psaní obsahu. Napříč firmou nemáme identickou verzi officů a i ti co mají stejnou mají často něco jinak nastavené... Máme dokumenty až 1500 stránek co jsem viděl. Je to peklo, ale otevřít to jde. Editace je věc jiná...

>> oss
To vypadá nadějně, toto jsem neznal. Zkusíme. Vytvořím template s nadefinovanýma hlavníma kapitolama ale textově prázdnýma a autoři prostě jak budou psát tak je postupně a opakovaně budu slučovat a přijímat změny... Tak uvidím jak to bude stabilní a hlavně až to bude velké jak to bude fungovat... Díky, to vypadá na to správné nakopnutí.

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2023, 09:30:33 »
Při povrchním pohledu mi napadlo, jestli by ty nešly ty dokumenty minimálně rozdělit na menší.

Obecně to ale vypadá že potřebujete spíš nějaký content management systém ve kterém budete udržovat ten obsah, a z něj potom ty dokumenty (pokud to vůbec potřebujete jako celé dokumenty) pouze pro čtení (pdf) v jednotném stylu generovat. Počáteční náklady na pořízení a import existujících dokumentů a překonání fáze protestů "vždycky se to tak dělalo" a "nic se učit nebudu" by se nakonec mohly dlouhodobě vyplatit.

alex6bbc

 • *****
 • 1 518
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2023, 09:33:35 »
nebo, ze by meli pod-autori mensi praci a psali to jako cisty text a obrazky prilozili v zipu.
akorat hravni alchymista by mel vetsi praci, vsecko vlozit do jednoho doc dokumentu a naformatovat.

Svatopluk Vít

 • *
 • 23
 • Ajťák, táta a manžel
  • Zobrazit profil
  • Různé info
  • E-mail
Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #9 kdy: 23. 06. 2023, 09:51:55 »
Ad značkovací jazyk - když mi někdo řekne LaTex, oklepu se. Ale poměrně parádně jsem se sžil s projektem Lyx A vím, že řada lidí v něm nevidí Latex, spíše pěkný textový editor. Nebyl by čas to ještě jednou zkusit?


LyX | LyX – The Document ProcessorRe:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2023, 11:25:36 »
Neprosel DocBook, neprojde ani Lyx. Chteji svuj Word ve verzich kazdy pes, jina ves.

Word s cistym kodem funguje, rozpad zpusobuji ruzne verze, kreativni formatovani, nekdy i casta zmena formatovani.

V tom marastu lze nejak vycistit vstupy, pouzit cistic/opravator ooxml, oxml powertools. Je jich hodne i serioznich, byvaji soucasti ETL. Muze si to zkusit na starem projektu, kdyz s timto stavem valci uz 14 let. Zalohy urcite ma.

Sjednotil bych verze Wordu a jeho nastaveni a bez kecu, jinak bych dal od toho ruce pryc. Chytraku ma na rozdavani a urcite aspon jeden z nich ukaze, jak to spravne udelat a kdyz se jim dokument rozpadne pod rukama, bude tento stav hajit jako feature. Tohle bych chtel videt nazivo :-)

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2023, 11:37:22 »
Na dokumenty uvedeneho rozsahu se pouziva Microsoft Publisher.

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #12 kdy: 23. 06. 2023, 14:24:14 »
Bacha to, koordinovat vznik takového dokumentu je hodně práce. Dělat to na koleně se může vymstít.

a234

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2023, 18:13:00 »
Scrivener umí naimportovat MS Word dokumenty (docx). Podle definovaných stylů je umí i rozsekat na menší úseky pro další editaci - https://www.literatureandlatte.com/blog/scrivener-and-microsoft-word-importing-exporting. Následně umí i vyexportovat do Wordu. Možná to by mohla být cesta?

Re:MS Word - složitější strukturovaný dokument
« Odpověď #14 kdy: 23. 06. 2023, 23:25:53 »
Myslím si, že jedna ze stran toho projektu udělala děsnou chybu.
Ty nemáš žádné zkušenosti a ani pud sebereflexe aby ses chránil.
Jestli na tom bude pracovat 12 autorů a 6 měsíců tak cenové náklady budou 50tis.Kč x12 autorů x 6 měsíců = 3,6 mio Kč. Možná že nižší, ale zcela jistě nebudou 100 tis. Kč.

Tady už vůbec nejde o to jestli chtějí a nebo nechtějí používat nějaký produkt, nejde o to zde hledat řešení, ale měli jste si najmout profíka, který řekne toto potřebujete a toto si musíte koupit a takto to budete dělat. Výsledkem bude těch 1000 stránek.

Slíbit něco, a pak hledat řešení, a zároveň být limitován schopnostmi organizátora (tebe) a ostatních to je neuvěřitelná švejkovina.

Nicméně zkusil bych to na Office365. Na SharePoint mít uložený dokument a verzování. A/nebo i slučování dokumentů.