Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #30 kdy: 11. 03. 2023, 23:52:10 »
Souhlasím s kolegou předřečníkem, HP nebrat. Hardwarově možná slušné tiskárny, ale software je příšerný, prostě katastrofa.

HP mě nepřesvědčilo (ten software je poslední dobou fakt děs)

Jak jsem tady před pár dny opatrně pochválil M227, tak jsem to trochu zakřikl... to mám za to.

Tu tiskárnu jsem koupil na podzim 2021, spolu s noťasem (taky HP). Jsou na tom desítky. Skenování po síti tehdy fungovalo - skrz TWAIN driver na Windowsech. Od té doby jsem to v desítkách použil asi jednou... asi před rokem. Dneska chtělo dítě něco oskenovat, a že to nejde. A ono fakt ne. Bitmapový editor si našel twain source, otevřel se twainový dialog, dokonce jsem dostal preview, ale... výsledek se nedostavil, finální sken skončil prázdným výsledkem. Originální skenovací utilita taky hlásila nějakou chybu. Podrbal jsem se na hlavě, stáhl čerstvější verzi ovladače, instalační wizard našel a nabídl tiskárnu, ano tuhle si vezmi... a pak timeout, že mi nefunguje síť nebo co. DeviceSetup.exe ani nešel zavřít (jinak než killnout) - pořád dokola startoval GUI wizarda. Jsem půlkou mozku síťař, tiskárna se po síti dál normálně baví, přes HTTP a LPR, zkoušel jsem i vypnout Windows Firewall... nepomohlo.

Těm desítkám schází poslední "anniversary update". Dokud ho neprovedu, asi nemá cenu to hlásit...

Takže jsem to oskenoval v Debianu 10, jako vždycky. Xsane s packardím backendem funguje dál.

Obecně vsázím na otevřené formáty / rozhraní. Proto beru HP a NEsnažím se ušetřit na úkor právě otevřenosti. V září 2021 bohužel nebylo moc z čeho vybírat - nebyl jsem sám, kdo očekával další COVIDový home office (který se následně kupodivu nedostavil). No takže jsem nad tím skenováním tehdy přimhouřil oko.

On je trochu problém, že pro skenery není otevřené rozhraní nezávislé na OS. Skenování do síťové složky je sice "otevřenější" než proprietární blob pro Windowsy (TWAIN/WIA je až za ním), ale taky není ideální - modernizace autentikačních mechanismů SMB/CIFS jsou nekonečný příběh... a třeba skenování do emailu může mít taky zádrhele. Přitom by stačilo minimalistické HTTP GUI...

Svého času jsem žil v sebeuspokojivě cynickém přesvědčení, že multifunkce neumí pořádně ani tisknout ani skenovat. Z toho jsem se už trochu zotavil... Teď si myslím, že Packardy obecně tiskly vždycky dost slušně, aspoň pokud se laserů týče - a hlavně mají otevřené rozhraní pro předávání tiskových jobů (s výjimkou naprostého low-endu). Mezi tiskárnami referenční implementace PostScriptu a tvůrce firemního formátu PCL3/4/5/6. A síťové varianty už dávno umí PCLm a uPnP/Bonjour. Stejně nakonec nejradši připojuju tiskárny přes ručně konfigurované LPR a do windowsů "HP universal printing" driver. To vcelku funguje.
« Poslední změna: 11. 03. 2023, 23:59:00 od František Ryšánek »


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #31 kdy: 12. 03. 2023, 11:40:24 »
Obecně vsázím na otevřené formáty / rozhraní. Proto beru HP a NEsnažím se ušetřit na úkor právě otevřenosti. V září 2021 bohužel nebylo moc z čeho vybírat - nebyl jsem sám, kdo očekával další COVIDový home office (který se následně kupodivu nedostavil). No takže jsem nad tím skenováním tehdy přimhouřil oko.

On je trochu problém, že pro skenery není otevřené rozhraní nezávislé na OS. Skenování do síťové složky je sice "otevřenější" než proprietární blob pro Windowsy (TWAIN/WIA je až za ním), ale taky není ideální - modernizace autentikačních mechanismů SMB/CIFS jsou nekonečný příběh... a třeba skenování do emailu může mít taky zádrhele. Přitom by stačilo minimalistické HTTP GUI...

Som na tom podobne, používam HP M181fw -- a som spokojný. V linuxe (v mojom prípade Fedora) to tlačí a aj skenuje s otvorenými ovládačmi.

Ad otvorené štandardy pre skenovanie - oni existujú, jeden úplne otvorený, jeden kvázi otvorený. Ten úplne otvorený je WS-Scan (https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/image/scan-service--ws-scan--schema), ten kvázi-otvorený je eSCL/AirScan (podporujú ho Apple zariadenia). Sane ich podporuje oba (https://github.com/alexpevzner/sane-airscan) a minimálne je súčasťou Fedory (ostatné distribúcie neviem).


Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #33 kdy: 14. 03. 2023, 12:54:57 »
Tak to je docela síla.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #34 kdy: 14. 03. 2023, 16:38:28 »
[...] akorát nevím, jestli jsou dobře dostupné, sháněl jsem pro známého jednu loni a moc dobře to nešlo, byl jich nedostatek, jak je to teď, nevím.

Je fakt, že loni nebyly. Kupoval jsem jednu na podzim a bylo celkem vyprodáno. V tom nejlevnějším segmentu kvalita tisku zrovna neexceluje (oproti HP nebo Lexmarku) ale poměr cena/výkon je dost bezkonkurenční. Pro naše rodinné použití (chtěli jsme pro rodinný tisk barevné laserové multifuknkční zařízení) jsem ovšem nakonec dal přednost Lexmarku, Brother by byl fajn a stál bych o něj, ale Lexmark je uživatelsky výrazně příjemnější, firmware mají skvělý, to se musí nechat, a má velmi dobrou podporu pro kdejakou platformu. A když člověk netiskne stovky stránek měsíčně, vyšší cena tisku není žádný zásadní problém.



Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #35 kdy: 14. 03. 2023, 16:41:14 »
Epsonka navíc hodlá s laserem úplně končit a budou pokračovat jen s inkoustovkami. Ty mají skvělé, ale ještě bude chvíli trvat, než uživatelé přijmou, že dobře tiskne nejen laser :-)

Jednou věcí je jak dobře tiskne a druhou všechno ostatní. Pokud vyřeší (a třeba už vyřešili, nevím) to, že se inkoust nebude ve vlhku rozpíjet, pak o tom možná budu někdy uvažovat. Ale já osobně mimo jiné fakt nesnáším, když od někoho dostanu cokoliv vytištěné, kápne na to kapka a je z toho jen rozmazaný flek. Chci aby papír byl papír a co je na něm vytištěné na něm zůstalo dokud to nespálím.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #36 kdy: 14. 03. 2023, 16:43:57 »
Jo - laserový tisk má jednu nevýhodu, pokud budete skladovat vytištené listy na hromadě, toner bude pracovat a listy se budou časem slepovat a vytištěná písmenka odlupovat. (Ovšem kdo vyrábí na laserovce plošné spoje, tento efekt je pro něj základem.)

Fakt? Já v životě vlastní inkoustovku neměl, vždy jen laserové tiskárny začínající nesmrtelnou HP LaserJet 5L a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. A to jsem laserových stránek vytiskl tisíce a stejně tak moji rodiče ve firmě...

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #37 kdy: 14. 03. 2023, 18:40:05 »
Asi bude záležet na druhu papíru. Já tenhle problém pozoruji třeba u starých dokumentů, které jsou tištěné na nějaký tiskopis, třeba vysvědčení ze ZŠ se mi myslím slepila. Možná bude potřeba takové dokumenty prokládat listem papíru, podobně jako se to dělá u starých fotografií.

Každopádně inkoust bych doma, na občasné tištění taky nechtěl. Tiskárna spoustu inkoustu vytříká do odpadní nádobky při čistění hlav. A rozpíjivost je taky docela otrava.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #38 kdy: 15. 03. 2023, 11:29:26 »
Mám čtvrtým rokem OKI MC363dn, někdy celé měsíce netisknu, někdy spotřebuju toner během chvilky. Zatím žádný technický ani softwarový problém. Tonery kupuju neoriginální. Umí oboustranný tisk, oboustranné automatické skenování, fax, na heurece výborné recenze (čemuž se nedivím), dopisní papíry, atd. atd. Existuje appka do telefonu, se kterou můžu tisknout rovnou z telefonu, super věc.

Jediné co bych si postěžoval je uživatelská přívětivost, nemá to jednu ovládací aplikaci v PC, ale na každou funkci je spešl program. Byly tam nějaké problémy se síťovým nastavením, kde ani anglický manuál nebyl dost podrobný. Celkově to působí trochu zastarale a nějaké uživatelské přizpůsobení neexistuje (skenovací program, kde se nedá nastavit skoro nic, co potřebuji, lepší je to přes ovládání na tiskárně samotné...)

Prodávají do ní náhradní díly, takže případně by měla být možnost něco vyměnit, bez nutnosti vyhodit celý stroj, pokud se to vyplatí teda.

Celkově ale moje subjektivní hodnocení po tragédiích s Konica Minolta, HP, Epson je 100% TOP a koupil bych znovu, před lety byla i o dost levnější, koupil jsem jí na TSBohemia za 6100Kč, teď koukám jsou kolem 9-10tis. :O

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #39 kdy: 15. 03. 2023, 13:01:49 »
Fakt? Já v životě vlastní inkoustovku neměl, vždy jen laserové tiskárny začínající nesmrtelnou HP LaserJet 5L a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. A to jsem laserových stránek vytiskl tisíce a stejně tak moji rodiče ve firmě...
Mám tu přes 20 let staré tisky ze školy na kterém sem 15 let nesáh a tam se to děje, jen na některých. Otázka jestli je to tonerem, papírem, tiskárnou.

Mám 18 let starou Minoltu 1300W a v ní 15 let toner, tisknu celkem málo a nárazově, přes léto sem na letním bytě, takže tiskárna třeba půl roku netiskne a po půl roce nečinnosti v pohodě tiskne. Zvládl by tohle inkoust?

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #40 kdy: 16. 03. 2023, 19:44:41 »
Ja jsem pro domaci pouzivani spokojen se svym 3 roky starym Brotherem DCP-L2552DN. Na linuxu to funguje out of the box. Pouzivam to na tisknuti ( jednostranne, ale dvoustranne to umi taky ). Skenuju z 99% procent dokumenty - to resim tak, ze jsem na NASu povolil FTP. Do podavace tiskarny narvu x papiru. Zmacknu skenovat - PDF - FTP - a v adresari najdu pdfko, co potrebuju. Tiskarna ma take svoji webovou administraci, ted se tam koukam, a tady je vypis poslednich 10ti chyb za ty 3 roky.

Error History(last 10 errors)
1   Replace Toner   Page : 2952
2   Toner Low   Page : 2375
3   Jam Inside   Page : 977
4   Jam Tray 1   Page : 977
5   Replace Toner   Page : 735
6   Toner Low   Page : 597
7   No Drum Unit   Page : 0
8      Page : 0
9      Page : 0
10      Page : 0

Wolda

  • **
  • 71
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #41 kdy: 16. 03. 2023, 21:50:10 »
My 2 cents: pro sitove scannovani jsem na vsech routerech (OpenWRT; vanilla resp. Turris) vrazil do Debian kontejneru nasledujici https://github.com/sbs20/scanservjs . Long story short, pokud lze nakonfigurovat SANE, tak ma pak cela rodina napric vsemi scannery na vsech mistech jednotne ovladani. Neumi to vsechny vychytavky a neni to dokonale, ale zvladaji to ovladat vsichni.

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #42 kdy: 17. 03. 2023, 07:30:42 »
Jak hledáte Linux kompatibilitu? Existuje  stránka s testy nebo jen počítáte fóra?

Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #43 kdy: 17. 03. 2023, 16:50:15 »
Jak hledáte Linux kompatibilitu? Existuje  stránka s testy nebo jen počítáte fóra?

Ohledně tisku se soustředím na tiskárny, které umí Postscript nebo aspoň HP PCL5 ev. PCL6 (to jsou dva velmi různé proprietární formáty od HP). Pokud se týče předávání jobů po síti, tak nejlíp aby uměla LPR, IPP, JetDirect (= holý socket na portu 9100). Jinak pokud umí PS a/nebo PCL a má jenom USB (jsou ještě dnes takové tiskárny?) tak na USB by se měl chytit class-based ovladač usblp a prosté předávání jobů by mělo fungovat. Sjízdná bývá také varianta, kdy tiskárna po LAN nebo WiFi umí alespoň IPP a jako formát jobu PCLm (což je vlastně svého druhu PDFko, které tvoří tenký obal kolem celostránkové bitmapy) - tomu se dohromady říká "driverless printing" ((TM) Apple).
Upozorňuji, že to síto Vám roztřídí startovní pole na superlevný šunt vs. trochu slušné přístroje. Na dolním konci budou přesto levné modely se "startovním" skoro prázdným tonerem.

Levnější tiskárny bez otevřeného rozhraní mají někdy ke stažení proprietární tiskový back-end buď z webu výrobce, nebo z nějakého open-source projektu (napadá mě Gutenprint) - ale v open-source projektech nebývají aktuálně prodávané modely levného šuntu.

Oblast tisku se v Linuxu zřejmě značně zkoncentrovala kolem služby CUPS. Tato si umí autodetekovat tiskárny, které podporují IPP/uPnP/BonJour (nebo teoreticky nativní CUPS, což ale tuším spíš nepotkáte). S trochou štěstí Vám automatika v CUPSu bude fungovat na první dobrou. Osobně jsem trochu bojoval s kombinací, kdy jsem se snažil v CUPSu nakonfigurovat pár profilů tiskáren "natvrdo" (třeba přes LPR) a zároveň mi CUPS tytéž tiskárny autodetekoval... tiskárna se podle svého vynořuje a mizí, jak se Vám chytá a pouští wifina apod.
Míval jsem rád tiskový spooler lpd/lprng, ale pravda je, že CUPS přidává cosi navíc. Aplikace schopné pracovat přímo s CUPS backendem "znají" vlastnosti tiskárny, chovají se při tisku podobně jako jednotný tiskový dialog pod Windows, dají na výběr klikací nabídku všelijakých hejblátek. Pokud máte v Linuxu jenom lpd/lprng, všimne si aplikace ze "staré školy" záznamu v /etc/printcap (nebo LPR služby) a nabídne, poslat do tisku nastojato vygenerovaný PostScript. Viděl jsem aplikace, které tímto způsobem ani tisknout neuměly.

Ohledně skenování je to v Linuxu napohled složitější - jednotícím prvkem je software SANE, pro který sháníte back-end - buď je ve vanilce, nebo bývá ke stažení proprietární. Na webu SANE je k dispozici seznam hardwaru. Co jsem měl možnost vidět pár windowsích TWAIN driverů z poslední doby, tak grafický front-end xsane je svými možnostmi obvykle strčí do kapsy (přestože na první pohled vypadá trochu obstarožně). Při integraci proprietárních skenovacích back-endů nebo instalaci distribučních balíků můžete narazit na zádrhele... pak pomůžou fóra, jak správně píšete. Stačí začít googlem a vybrat si co nabídne.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Hledám síťovou laserovou tiskárnu se skenerem
« Odpověď #44 kdy: 17. 03. 2023, 18:00:39 »
Ohledne skenovani - posledni dobou zjistuju, ze uz jsem liny dojit k pocitaci a zapnout skenovani a skenuju z mobilu.

Postup:
Zapnout sitovou multifunkci
Na mobilu aplikaci Mopria Scan (zatim mi fungovala na vsech sitovych tiskarnach, HP, Lexmark, Canon, Brother, ...)
Naskenuju do pdf a poslu nekomu nebo sobe mailem

Tisk to same pres Mopria Print, z pocitace ale samozrejme tisknu take primo.

Skenovani mi funguje samozrejme i pres xsane, ale z mobilu je to rychlejsi.