Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #30 kdy: 21. 02. 2023, 21:33:03 »
To je takový to domácí diskusní flexení :-D


Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #31 kdy: 21. 02. 2023, 22:08:47 »
Co je US plat? Clovek v SF muze klidne vydelavat 5x vice nez clovek v Nebrasce.

Tak SF ne, spíš ta Nebraska, spíš podotýkám, že už i ten Amík si radši najme někoho v Nebrasce než ČR.

Jako třeba když dostaneš 150k hrubého, tak to je náklad pro zaměstnavatele 100k USD ročně, a v US v menších městech vývojáře seženeš za 120k.

A ani to SF není tak žhavé, většina té kompenzace jsou opce na akcie.

Já třeba dělám kontrakt, a platově po zdanění se dostávám na čistou mzdu v západním německu, o trošku víc.

To je takový to domácí diskusní flexení :-D

Nemyslím si. Nad jistej level prachy nemaj význam, kvalitu života to nezlepšuje, jen banda hlupáků závidí SUV BMW nebo Porsche Cayen, často vůbec nemají ponětí co za tím stojí. Osobně už přestávám hltat milionářská videa když vidím, kolik práce je ty příjmy udržet a ty přebytky investovat, ty lidi pak žijou jen pro peníze.

Osobně chci brát míň, můj cíl je větší svoboda a víc volného času, jenomže v tomhle se kompromis dost blbě realizuje. Protože když jsi na špičce, tak to stojí práci ,a máš hodně peněz, když jsi vespod, tak tě zase každý sdírá, protože konkurence je veliká, balanc je v tom těžké najít.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #32 kdy: 22. 02. 2023, 11:02:34 »
Horšie je, keď indický štýl práce nakazí aj ostatných vo firme. Trebárs ja (i keď to, čo robím, nie je vyslovene programovanie, resp. programovanie je len malou časťou veci) už kľudne sľúbim "till end of the week", potom to nedodržím, a ani mi to nejako zásadne nie je ľúto.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #33 kdy: 22. 02. 2023, 20:14:24 »
nejlepsi veta je "it's almost done". ale je pravda ze tohle plati v IT obecne :)) ale u indu mi to pripada jeste o level dal

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #34 kdy: 22. 02. 2023, 21:39:01 »
Co je US plat? Clovek v SF muze klidne vydelavat 5x vice nez clovek v Nebrasce.

Tak SF ne, spíš ta Nebraska, spíš podotýkám, že už i ten Amík si radši najme někoho v Nebrasce než ČR.

Jako třeba když dostaneš 150k hrubého, tak to je náklad pro zaměstnavatele 100k USD ročně, a v US v menších městech vývojáře seženeš za 120k.

A ani to SF není tak žhavé, většina té kompenzace jsou opce na akcie.

Já třeba dělám kontrakt, a platově po zdanění se dostávám na čistou mzdu v západním německu, o trošku víc.

To je takový to domácí diskusní flexení :-D

Nemyslím si. Nad jistej level prachy nemaj význam, kvalitu života to nezlepšuje, jen banda hlupáků závidí SUV BMW nebo Porsche Cayen, často vůbec nemají ponětí co za tím stojí. Osobně už přestávám hltat milionářská videa když vidím, kolik práce je ty příjmy udržet a ty přebytky investovat, ty lidi pak žijou jen pro peníze.

Osobně chci brát míň, můj cíl je větší svoboda a víc volného času, jenomže v tomhle se kompromis dost blbě realizuje. Protože když jsi na špičce, tak to stojí práci ,a máš hodně peněz, když jsi vespod, tak tě zase každý sdírá, protože konkurence je veliká, balanc je v tom těžké najít.
Je videt ze jste si neco nacetl ale prakticka zkusenost vam chybi. $150k hrubeho dostane hodne seniorni developer ve velkem meste typu NYC. Pokud jdete mimo tak je to levna pracovni sila ve srovnani s CR kde se kazdy developer tady chlubi multimilionovymi prijmy. Mame tym lidi programujicich nejakou dot net aplikaci, ~50lidi nekde v midwest, nejvice bere sef tymu $85k, jinak vetsina tech developeru ma ~$65k. Hrubeho. Plus benefity. Jeden nas zakaznik ma podobny tym v Texasu a kluci dostavaji $90k. Na kontrakt je mozne mit vice.


Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #35 kdy: 23. 02. 2023, 06:12:19 »
greenlinuxguru spis psal o 150k CZK/mesic hrubeho, coz je pri aktualnim kurzu cca. $108k/rok (mzdovy naklad vc. soc./zdrav. hrazeneho zamestnavatelem).

Mzdove naklady developera z midwestu vychazi pri prepoctu na CZK na cca. 90k CZK/mesic hrubeho.

I v CR najdeme lidi, kteri berou vyrazne vic nez 150k nebo min nez 90k, ale obecne to vypada, ze se nase dev/ops mzdy zacinaji vyrovnavat zapadu.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #36 kdy: 23. 02. 2023, 07:14:03 »
Hmm, tak to není zas tak moc. Pri nakladech, jake clovek v americe má (a to i na tom midwestu) ... je 90 k dost almuzna.

to bych spis uz rekl, ze po prepoctu na kupni silu se devíci uz zapadu nejen vyrovnali, ale ho i prekonali.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #37 kdy: 23. 02. 2023, 08:16:38 »
Hmm, tak to není zas tak moc. Pri nakladech, jake clovek v americe má (a to i na tom midwestu) ... je 90 k dost almuzna.

to bych spis uz rekl, ze po prepoctu na kupni silu se devíci uz zapadu nejen vyrovnali, ale ho i prekonali.
$90k v midwest neni almuzna, ono ty naklady jsou ve srovnani s CR trochu jine. Za hypoteku na barak date treba $1000, auto s pojistenim vas vyjde treba $500, $500 utratite za jidlo a mate furt $2000/mesic na dalsi veci (netflix, going out,…). Taky mentalita je trochu jina, kdo se snazi tak ma treba dve/tri prace aby si mohl dovolit vice (bez ohledu na to jestli jste nevyuceny uklizec nebo dev). Ono se to opravdu neda srovnavat.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #38 kdy: 23. 02. 2023, 09:05:31 »
Předřečník ale nepsal o 90k USD, ale o 90tis CZK / měsíc

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #39 kdy: 23. 02. 2023, 09:30:02 »
kdo se snazi tak ma treba dve/tri prace aby si mohl dovolit vice (bez ohledu na to jestli jste nevyuceny uklizec nebo dev). Ono se to opravdu neda srovnavat.

2-3 práce ti bohatství nevybudují, stejně ve výsledku skončíš tak, že tě o všechno připraví manželka, které se nebudeš mít čas věnovat, a dostaneš infarkt.

Já naopak jdu přesně opačnou cestou, chci pracovat míň. Už mě unavují danně a řešit kam investovat přebytky. Koupil jsem si nové auto a bohužel vlastně sám uvažuji, jestli mě to udělalo šťastnějším. Koupil jsem si barák, a taky o ničem. Ve výsledku se vracím k tomu, že je lepší bydlet v paneláku a jezdit sockou a vydělávat v IT nějakou almužnu za 2 hodiny denně než to hnát flexováním. Bohužel takto to dělat nejde, ale jinak bych to bral hned.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #40 kdy: 23. 02. 2023, 09:39:09 »
kdo se snazi tak ma treba dve/tri prace aby si mohl dovolit vice (bez ohledu na to jestli jste nevyuceny uklizec nebo dev). Ono se to opravdu neda srovnavat.

2-3 práce ti bohatství nevybudují, stejně ve výsledku skončíš tak, že tě o všechno připraví manželka, které se nebudeš mít čas věnovat, a dostaneš infarkt.

Já naopak jdu přesně opačnou cestou, chci pracovat míň. Už mě unavují danně a řešit kam investovat přebytky. Koupil jsem si nové auto a bohužel vlastně sám uvažuji, jestli mě to udělalo šťastnějším. Koupil jsem si barák, a taky o ničem. Ve výsledku se vracím k tomu, že je lepší bydlet v paneláku a jezdit sockou a vydělávat v IT nějakou almužnu za 2 hodiny denně než to hnát flexováním. Bohužel takto to dělat nejde, ale jinak bych to bral hned.
Prijde mi to jako kec. Kdyz jsem schopen si vybudovat diky penezum nejake zazemi tak pak nemusim resit nejake dojizdeni nekam. Kdyz jsem v US zacinal tak prvni rok byl tezky, ale po roce jsem mel barak za hotove, zadna hypoteka. Po x letech v US mam barak na 400 acre pozemku s jezerem, lesy a prace je pro me hobby ktere delam kdyz chci. Vetsinu casu travim s rodinou, mam hobby woodworking, fishing, jezdime k mori, do hor. Myslim, ze je to lepsi nez jezdit nekam sockou. Ale vec nazoru.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #41 kdy: 23. 02. 2023, 09:48:05 »
OT: a ten barák jsi teda měl po roce , nebo po třech letech? já jenom, že ještě v říjnu jsi tu psal, že ten barák byl za tři roky...

Takže další takový to internetový flexení ? :-D

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #42 kdy: 23. 02. 2023, 12:22:48 »
Ve výsledku se vracím k tomu, že je lepší bydlet v paneláku a jezdit sockou a vydělávat v IT nějakou almužnu za 2 hodiny denně než to hnát flexováním. Bohužel takto to dělat nejde, ale jinak bych to bral hned.

Zrovna co se týká bydlení, v případě paneláků fakt nejde jen o peníze ale i o obecnou kulturu bydlení a prostředí k životu. Což ovšem samozřejmě lze vztáhnout i na různá satelitní městečka. Já osobně tohle řeším tak, že jsme koupili druhý starý (= pár století) dům a ten rekonstruujeme. Ani ne proto, že by se to vyplatilo, ale člověk dává něčemu starému nový život, obnovuje původní kvality, zároveň mu to slouží a navíc do toho ukládá ty získané hodnoty. A to třeba mě osobně baví a dělá mi to radost.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #43 kdy: 23. 02. 2023, 12:29:21 »
[...]

 Koupil jsem si barák, a taky o ničem. Ve výsledku se vracím k tomu, že je lepší bydlet v paneláku a jezdit sockou a vydělávat v IT nějakou almužnu za 2 hodiny denně než to hnát flexováním. Bohužel takto to dělat nejde, ale jinak bych to bral hned.
Prijde mi to jako kec. Kdyz jsem schopen si vybudovat diky penezum nejake zazemi tak pak nemusim resit nejake dojizdeni nekam. Kdyz jsem v US zacinal tak prvni rok byl tezky, ale po roce jsem mel barak za hotove, zadna hypoteka. Po x letech v US mam barak na 400 acre pozemku s jezerem, lesy a prace je pro me hobby ktere delam kdyz chci. Vetsinu casu travim s rodinou, mam hobby woodworking, fishing, jezdime k mori, do hor. Myslim, ze je to lepsi nez jezdit nekam sockou. Ale vec nazoru.

Co je a není lepší je skutečně věc osobního přístupu. A jinak za rok si zrovna v IT můžete koupit dům i tady a ono asi vlastně skoro kdekoliv mimo velká města na světě. Otázka je, jestli to za to stojí -- nejde o peníze, ale o nervy a o čas. Mně osobně je třeba naprosto jedno, jestli dům koupím za rok nebo za pět nebo jestli nějaká rekonstrukce poběží půl roku nebo deset. Někde kvůli tomu dělat ve stresu patnáct hodin denně (a nedejbože ve dvou zaměstnáních jak jste psal) mi za to fakt nestojí, zvlášť s rodinou.

Možná i to je rozdíl mezi USA a Evropou.

Re:Zkušenosti s indickými kolegy vývojáři
« Odpověď #44 kdy: 23. 02. 2023, 12:41:23 »
Nechci být rýpavý, ale kde v ČR (i třeba na venkově) si koupíte použitelný dům (čili ne nějakou dřěvěnou polorozpoadlou pastoušku) za nějakých 900 000 (a to ještě za předpokladu, že ten rok vás někdo živí a šatí)?