ChatGPT a AI pro vývojáře

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #15 kdy: 14. 02. 2023, 12:29:11 »
Jirsák +1.

Já bych to popsal tak, že většinové IT pomalu opouští rigidní matematické procesy, ve kterých se zrodilo, a přesouvá se do měkčích procesů známých třeba z biologie. Místo zdola nahoru se jde shora dolů. Je to lepší, nebo horší? Asi záleží případ od případu, ale určitě to dovoluje mít složitější celky, které z povahy věci prostě musí být tolerantní k částečnému selhání něčeho uvnitř.


Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #16 kdy: 14. 02. 2023, 13:03:46 »
Jirsák +1.

Já bych to popsal tak, že většinové IT pomalu opouští rigidní matematické procesy, ve kterých se zrodilo, a přesouvá se do měkčích procesů známých třeba z biologie. Místo zdola nahoru se jde shora dolů. Je to lepší, nebo horší? Asi záleží případ od případu, ale určitě to dovoluje mít složitější celky, které z povahy věci prostě musí být tolerantní k částečnému selhání něčeho uvnitř.

Tenhle přístup mne, co by inženýra dost děsí. Trochu mi to zavání rezignací. Nevíme jestli je to evoluce nebo rakovina. Prostě to neumíme nadesignovat, uřídit, tak to necháme jak se to vyvrbí. Evoluce funguje, ale v řádech miliónů let se spoustou slepých uliček a masových vymírání. Jsem stavební inženýr, trochu něco tuším o strojařině, a tam jen idea systémů, které nejsou 100% deterministické je nepřijatelná fantasmagorie.

Jsem 100% pro fault tolerant systémy, nicméně ty systémy stále musí být deterministické. Jinak se inženýrská práce mění v alchymii.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #17 kdy: 14. 02. 2023, 13:45:06 »
Jirsák +1.

Já bych to popsal tak, že většinové IT pomalu opouští rigidní matematické procesy, ve kterých se zrodilo, a přesouvá se do měkčích procesů známých třeba z biologie. Místo zdola nahoru se jde shora dolů. Je to lepší, nebo horší? Asi záleží případ od případu, ale určitě to dovoluje mít složitější celky, které z povahy věci prostě musí být tolerantní k částečnému selhání něčeho uvnitř.

Tenhle přístup mne, co by inženýra dost děsí. Trochu mi to zavání rezignací. Nevíme jestli je to evoluce nebo rakovina. Prostě to neumíme nadesignovat, uřídit, tak to necháme jak se to vyvrbí. Evoluce funguje, ale v řádech miliónů let se spoustou slepých uliček a masových vymírání. Jsem stavební inženýr, trochu něco tuším o strojařině, a tam jen idea systémů, které nejsou 100% deterministické je nepřijatelná fantasmagorie.

Jsem 100% pro fault tolerant systémy, nicméně ty systémy stále musí být deterministické. Jinak se inženýrská práce mění v alchymii.

Je to šílené, dystopické a zbytečné. V době, kdy existují čím dál kvalitnější programovací jazyky a nástroje, lze efektivně psát kvalitní, spolehlivé a rychlé programy a neexistuje výmluva.

ChatGPT lže a je horší než Stack Overflow, protože nemá viditelnou korekci. Člověka, který programuje s podobnými pomůckami, aniž by v rozumné míře věděl, co a proč kopíruje, bych okamžitě vyhodil.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #18 kdy: 14. 02. 2023, 13:57:01 »
ChatGPT lže a je horší než Stack Overflow
100% souhlas.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #19 kdy: 14. 02. 2023, 14:49:38 »
ChatGPT lže a je horší než Stack Overflow

v obou pripadech musite rozumet kodu, ktery kopirujete. Na nektere veci je ChatGPT lepsi nez SO.

ChatGPT funguje podobne jako Github copilot.


Kada

Re:ChatGPT a AI
« Odpověď #20 kdy: 14. 02. 2023, 20:33:48 »
Pamatuju si ještě programování na střední, myslím si že to bylo C# a spolužák učitelovi řekl: Když to Visual Code Studio vidí že mi někde chybí ; proč ho tam nedoplní ? Všichni jsme zůstali zamyšlený  :D
Tohle umelo Smalltalk IDE (VisualWorks) v roce 1996. Jednoduche syntakticke chyby, oprava preklepu v nazvu promenne. Na 1 klik opravilo a pokracovalo v prekladu/behu.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #21 kdy: 14. 02. 2023, 21:40:08 »
Tenhle přístup mne, co by inženýra dost děsí. Trochu mi to zavání rezignací. Nevíme jestli je to evoluce nebo rakovina. Prostě to neumíme nadesignovat, uřídit, tak to necháme jak se to vyvrbí. Evoluce funguje, ale v řádech miliónů let se spoustou slepých uliček a masových vymírání. Jsem stavební inženýr, trochu něco tuším o strojařině, a tam jen idea systémů, které nejsou 100% deterministické je nepřijatelná fantasmagorie.
Já to nepovažuju za rezignaci. Narazili jsme na limity, tak jsme vymysleli, jak to hacknout a limity obejít. Jako když jsme zjistili, že lepší dalekohled v optickém spektru už na Zemi nepostavíme, protože nám brání zkreslení atmosférou, tak jsme to hackli a vystřelili jsme dalekohled do vesmíru, mimo atmosféru.

Záleží na tom, co považujete za deterministické chování. Jestli požadujete to, že jste schopen dopředu přesně říci, jak se to bude chovat – nebo jestli vám stačí, že se to chová podle přesně daných pravidel, i když nedokážete domyslet, jak přesně se to v které situaci bude chovat.

Jsem 100% pro fault tolerant systémy, nicméně ty systémy stále musí být deterministické. Jinak se inženýrská práce mění v alchymii.
Ne v alchymii, ale v poctivé řemeslo. A poctivé řemeslo je super věc.

Já chápu, co se vám na tom nelíbí. Ale považuju věci jako internet nebo cloudy za skvělou věc. Myslím si, že to, jak se nám podařilo vyřešit problém komplexity, je něco úžasného a ještě nedoceněného – že to v budoucnosti bude vnímané minimálně stejně významně, jako vynález parního stroje. I parní stroj je možné brát jako rezignaci – rezignaci na to, že vše zvládneme vlastní silou, nebo alespoň biologickou silou. Akorát tentokrát nejde o fyzickou sílu, ale o sílu myšlenkovou.

A v žádném případě to neznamená, že by ta poctivá inženýrská práce nebyla potřeba. Pořád jsou v základech pečlivě navržené procesory, linuxové jádro, databázová jádra, u kterých pořád platí, že je teoreticky v lidských silách pro jakýkoli vstup určit, „co to udělá“. Na druhou stranu, přiznejme si, že i to je často jen teorie a ve složitých případech to reálně nikdo nedělá, že by promýšlel, co přesně se stane, když použije takovou kombinaci modulů či pluginů a nastane tento chybový stav, co přesně se pak bude dít. Ale připouštím, že je to stále teoreticky možné a pokud se z nějakého důvodu vyplatí nějaký takový případ zkoumat, může se do toho někdo ponořit a dny nebo týdny to zkoumat.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #22 kdy: 14. 02. 2023, 21:42:32 »
Na nektere veci je ChatGPT lepsi nez SO.
Třeba ve vymýšlení si knihoven a funkcí, které neexistují :-)

ChatGPT funguje podobne jako Github copilot.
Jestli se nemýlím, Copilot je postavený na předchozí generaci téhož modelu, jako ChatGPT, a je speciálně trénovaný na kód.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #23 kdy: 15. 02. 2023, 00:12:35 »
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #24 kdy: 15. 02. 2023, 06:20:24 »
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.

Jestli správně počítám, tak ta chyba se s pravděpodobností 100% objeví každé 3 hodiny. Když budete louskat hesla, nebo komprimovat video, tak se asi s tím dá žít, ale pro jakékoliv úlohy, kde potřebujete dostupnost, důvěryhodnost, tak si myslím, že je dost těžko použitelné.

Mimochodem v Československu, právě vzhledem k mizerné kvalitě hw, se navrhovaly podobné počítače (odolné k chybám).

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #25 kdy: 15. 02. 2023, 09:20:36 »
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.

Jestli správně počítám, tak ta chyba se s pravděpodobností 100% objeví každé 3 hodiny. Když budete louskat hesla, nebo komprimovat video, tak se asi s tím dá žít, ale pro jakékoliv úlohy, kde potřebujete dostupnost, důvěryhodnost, tak si myslím, že je dost těžko použitelné.

Mimochodem v Československu, právě vzhledem k mizerné kvalitě hw, se navrhovaly podobné počítače (odolné k chybám).
To je otázka, jestli by si to markeťáci vybrali. Je to ukázková nahrávka na smeč pro konkurenci.

Spíš než X% pravděpodobnost totálního úletu teď vidím příklon k tomu, dodat rychle jen pár platných číslic.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #26 kdy: 15. 02. 2023, 11:32:16 »
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.
Jako že by se třeba prodávaly paměti, které nemají kontrolní součty, takže občas může dojít (třeba vlivem kosmického záření) k překlopení bitu? Nebo že by se desetinná čísla reprezentovala tak, že půjde uložit jenom vybraná čísla a ostatní se „zaokrouhlí“ na nejbližší reprezentovatelné číslo?

Ale ono to tak je, že? To, že se dělají kompromisy, aby bylo nějaké řešení levnější (a tím třeba vůbec realizovatelné), se dělá odjakživa. Ve skutečnosti se dříve takových kompromisů dělalo daleko víc, protože hardware toho zvládal mnohem méně. Třeba dříve se běžně texty ukládaly bez diakritiky nebo dokonce jen velkými písmeny, u data se neukládalo století…

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #27 kdy: 15. 02. 2023, 11:51:55 »
A u PATA kabelu se nedelaly kontrolni soucty.
Ale tedy paritni pameti jsem bezne do svych PC kupoval

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #28 kdy: 15. 02. 2023, 12:05:52 »
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.
Jako že by se třeba prodávaly paměti, které nemají kontrolní součty, takže občas může dojít (třeba vlivem kosmického záření) k překlopení bitu? Nebo že by se desetinná čísla reprezentovala tak, že půjde uložit jenom vybraná čísla a ostatní se „zaokrouhlí“ na nejbližší reprezentovatelné číslo?

Ale ono to tak je, že? To, že se dělají kompromisy, aby bylo nějaké řešení levnější (a tím třeba vůbec realizovatelné), se dělá odjakživa. Ve skutečnosti se dříve takových kompromisů dělalo daleko víc, protože hardware toho zvládal mnohem méně. Třeba dříve se běžně texty ukládaly bez diakritiky nebo dokonce jen velkými písmeny, u data se neukládalo století…
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #29 kdy: 15. 02. 2023, 12:06:51 »
A u PATA kabelu se nedelaly kontrolni soucty.
Ale tedy paritni pameti jsem bezne do svych PC kupoval

Tak kontrolni soucty se resili aplikacne - treba na warez scene byla povinnost mit vedle payloadu i SFV, protoze to odhalilo chyby na disku, kabelu, pameti, sitovce, internetu.

Vzdy existuje nemala pravdepodobnost chyby - takze tam, kde si musite byt jisti protoze by to mohlo zpusobit nasledne vetsi katastrofu, nikdy nespolehate jen na to, ze data jsou ok, ale aktivne je kontrolujete. Napr. kazdy normalni firmware update si pred flashovanim overi zda je davka v poradku.

Stejne tak ZIP ma integrovany checksum, zatimco tar nebo bzip2 takovou funkcionalitou nedisponuje, takze takove balicky se musi overovat dodatecne.