Pohovor na pozici junior programátora

Pohovor na pozici junior programátora
« kdy: 09. 02. 2023, 18:37:31 »
Dobrý den. Příští týden mě čeká 1.kolo pohovoru na pozici Fullstack developera (Angular/C#) v jedné bance. Když nepočítám stáže během studia, tak se bude jednat o entry job a osobně vůbec nevím, co od toho mám očekávat resp. na co se mám připravit. Setkání bude s team leaderem a dalším členem týmu, takže HR kolo to nejspíš nebude. Měl tu někdo podobnou zkušenost v podobném prostředí? Děkuji


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2023, 07:15:32 »
Neviem, ci sa na to da pripravit inak ako si umyt zuby.

Budu sa ta pytat, co si robil na skole (zaujimave projekty, zaverecne prace), co si robil v minulych zamestnaiach a na osobnych projektoch.

Potom sa pravdepodobne budu bavit o technologich, ktore si pri tom pouzil a pojdu postupne do hlbky, aby zistili co vies.

Mozno na juniora byvaju este nejake testy zo zakladnych znalosti programovacieho jazyka popripade jedna uloha nadoma.

No co firma a clovek to uplne iny vyberovy proces, hlavne u juniorov.

No na co nesmies zabudnut ty je pytat sa byt zvedavy - ake technologie pouzivaju, aky workflow a nastroje pouzivaju pri vypracovani uloh, atd.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2023, 07:31:08 »
a rekni nejakou zajimavost, treba pokud jsi delal nejakou vec, ktera neni uplne bezna.

a bud zvidavy a neco si precti o firme a treba se zeptej na nejaky jejich produkt nebo neco o nich.

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2023, 10:02:26 »
Nebylo by lepší zeptat se ve firmě, kam na ten pohovo jdeš?

Jinak si určitě připrav 5 minut povídání o diplomové práci, popřípadě nějakého projektu ze škloly.

Zkus si vymyslet otázky a připravit odpovědi. Třeba proč chceš programovat? Můžou se také zeptat čím tě zaujala jejich firma.

Připrav si pár otázek na ně. Co firma dělá, jaký bude tvůj první projekt ...

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2023, 10:25:06 »
urcite, udelej si resersi jejich firmy, nejak je to vzdy sokuje, ze nevis kazdy detail jejich veleduleziteho concernu.

a hlavne klid (coz je knizeci rada), ja se snazim si vzdy myslet, ze "tahle situace mne neco uci a neco dava" a podobnych rozhovoru ve tvym zivote jeste bude, v zadnem pripade k tomu nepristupuj "ted nebo nikdy"

Je to trochu jako se zenskymi, cim min ti na vysledku zalezi, tim lepsi jsou vysledky

Co mam ale jako senior zkusenost, v zadnem pripade se nevyjadrovat negativne ci zdrzenlive o jakekoli 1 mesic stare coolin pitomine, o ktery si manazer precetl na internetu. "je to cool a slibna technolgoie, o ktere zatim nemas finalni zaver"
« Poslední změna: 10. 02. 2023, 10:27:51 od pruzkumbojem »


Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2023, 10:53:11 »
pisete, ze pohovor nebude s HR tetusou, ale priamo s potencialnymi kolegami...
t.j.:
- ak o technologii nic neviem, pozriem si to, aby som tusil o com sa budeme bavit, spravim si hello.world
- upravim sa aby som vyzeral ako clovek (ciste neroztrhane oblecenie, oholim sa, dam si zuvacku)
- ak som nervozny opakujem si dokolecka "o nic nejde, programator si zozenie pracu vzdy"

A pokecam si na pohovore....
Kedze som junior a nic netusim, tak sa pytam na triviality z pracovneho procesu, ktore sa mi zdaju zajimave.
Tym uspesne sa zbavim tremy, nieco zistim a nejak spolu zabijeme vyhradeny cas na spravenie dojmu :).

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #6 kdy: 10. 02. 2023, 15:40:17 »
Jsem rad, ze nejsem junior a nemusim na pohovor. Za mych casu se na pohovoru resilo co clovek jiz umi, jestli neco dela/l u skoly, jestli je ochoten pracovat 20hodin denne,… a nikoho nezajimalo jestli vite ze firma vyrabi modul xyz pro zakaznika abc nebo jestli firemni vedeni je pro/protiduhove,…

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2023, 05:49:57 »
tak to ja si jako extrovert pohovory uzivam a pri poslednim pohovoru do soucasne prace jsem se nerozhodnul kvuli projektu, ale kvuli sympatickemu cloveku co mi ted dela sefa a super kocce z hr co tam byla.

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2023, 08:23:11 »
Neviem, ci sa na to da pripravit inak ako si umyt zuby.

Dá. Zrovna včera mi říkal kolega z práce, že mu zrovna kámoš poslal selfie. Doma něco dělal a došla mu malta, tak v pracovním sedl do auta a jel do OBI koupit pytlík. Jak tam byl, tak si uvědomil, že má pohovor. Jedno město hledalo admina. Tak tam zajel. Na chodbě hlouček lidí v saku a on tam v tom špinavém pracovním s hubou postříkanou od malty. :D

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2023, 09:49:59 »
Pohovory znám spíš z té opačné strany a můžu potvrdit, že nekoušeme a uchazeče nebijeme. Čistě se obleč, buď v pohodě, zajímej se o firmu, kterou chceš oslovit a ber to jako příležitost.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2023, 10:40:48 »
Pohovory znám spíš z té opačné strany a můžu potvrdit, že nekoušeme a uchazeče nebijeme. Čistě se obleč, buď v pohodě, zajímej se o firmu, kterou chceš oslovit a ber to jako příležitost.

mas nejakou pikosku z nataceni?

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2023, 11:42:38 »
Pohovory znám spíš z té opačné strany a můžu potvrdit, že nekoušeme a uchazeče nebijeme. Čistě se obleč, buď v pohodě, zajímej se o firmu, kterou chceš oslovit a ber to jako příležitost.

mas nejakou pikosku z nataceni?

Nevím, jestli to někoho pobaví, ale typy chodí fakt různé. Počínaje maníkem, který měl IQ tak asi 180, podíval se na nás ze svého nadhledu a slušně se rozloučil. Přes různé seniorní a juniorní kandidáty, se kterými byla radost si popovídat a někteří zůstali. Až po týpka, který nevěděl o programování nic, ale strašně se zajímal o to, kde bude přesně sedět nebo rekvalifikovanou prodavačku, která samozřejmě neměla o oboru páru, ale ještě přišla na pohovor o 3/4 hodiny dříve a když jsem na to opatrně poukázal, řekla, že jí takhle přijel autobus.

V poslední době přibývá zájemců o místo programátora z řad zjevných neprogramátorů. Někteří jinak použitelní uchazeči zase mají problém přijít do práce nebo se aspoň omluvit a to klidně ze začátku zkušební doby. Kdyby komunikovali, přivřel bych oko, ale tohle je fakt přes čáru. Přiznaný junior se sebekázní a snahou se posouvat je fajn model.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2023, 20:02:23 »
Dodal bych ještě: Uchazeč by měl aspoň tušit, co mají být ty technologie, kvůli kterým tě chtějí, a nelhat, co (ne)umí. Není potřeba být mistr, obzvlášť jako junior, a znalosti se dají dohnat, když umíš myslet a učit se.

Ale zase přijít na pozici očividně zaměřenou nějakým směrem (například Java developer) a nevědět vůbec nic (například nezvládnout napsat ani hello world), to vypadá, jako že ten člověk omylem vlezl do špatných dveří. A vypadá to ještě hůř, pokud předtím odevzdal naprogramovanou domácí úlohu, která vypadala, že to umí. I o takovém jsem kolegy slyšel vyprávět.

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #13 kdy: 14. 02. 2023, 20:16:35 »
Dodal bych ještě: Uchazeč by měl aspoň tušit, co mají být ty technologie, kvůli kterým tě chtějí, a nelhat, co (ne)umí. Není potřeba být mistr, obzvlášť jako junior, a znalosti se dají dohnat, když umíš myslet a učit se.

Kéž by to tak bylo, pracuji v oboru 20 let jako linux a cloud admin, a na pozicích mě vylévali třeba na tom, že nemám zkušenost s CI/CD pipeliny. Vzhledem k tomu, že jsem se to pak doučoval mi to přišlo až směšné, protože dobře skriptuji v Bashi a umím programovat, a že zrovna nemám zkušenost s jejich bashovým skriptem v pipelině, to mi přišlo až směšné, přičemž jediné o čem to je je mít proměnnou CI_PROJECT_DIR a s tou pracovat, jinak je to obyčejný bash.

A takovýhle storek mám dost, kdy firmy řeší až neskutečné kraviny a mám pocit, že očekávají chodící encyklopedii. Tím jak pracuji v oboru dlouho vím, že jsem dost nadprůměrný - měl jsem možnost se porovnat s kolegy, ale nejsem chodící Wikipedia a prostě nevím z paměti každou "sračku", kterou si pohovorující nastuduje.

Někdy to jsou extrémy, kdy tě třeba zkouší s detailní znalosti ExtFS, a jsou schopni zajít do totálně nesmyslného detailu daleko za nějakou znalost inodů. A dělaj z tebe blbce, protože oni si před měsícem měli problém s ExtFS, který si dostudovali, a tak to zkouší na tebe.

Je to jako bych já lidi vyléval na SW RAIDu v Linuxu, kdy ti jsem schopný to rozebrat na úroveň bajtů, a vyléval na nějakém nesmyslném detailu lidi.

Co bych o pohovorech řekl, že se to chce obrnit, a kort v dnešní době Teams, člověk absolvuje třeba 40-50 pohovorů, aby sehnal práci. Je to někdy až neskutečné, za doby osobních pohovorů jsem se naučil se zvednout a v půlce pohovoru odejít, když si nějaká personalistka myslela, že si může dovolit cokoliv až přes šikanu.

Re:Pohovor na pozici junior programátora
« Odpověď #14 kdy: 15. 02. 2023, 06:15:15 »
Co bych o pohovorech řekl, že se to chce obrnit, a kort v dnešní době Teams, člověk absolvuje třeba 40-50 pohovorů, aby sehnal práci. Je to někdy až neskutečné, za doby osobních pohovorů jsem se naučil se zvednout a v půlce pohovoru odejít, když si nějaká personalistka myslela, že si může dovolit cokoliv až přes šikanu.

Jestli se vam pravidelne deje toto, tak by mozna stalo za zamysleni, jestli nebude chyba nekde na vasi strane.
Kdo v IT neni schopnej sehnat praci v rozmezi 2 - 5 pohovoru, tak bud dela neco spatne nebo je tak genialni, ze ho nikdo kolem nechape.