HPP vs IČO

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #45 kdy: 07. 02. 2023, 18:00:35 »
Jeden poradny hak: rucis celym svym majetkem!

To je sice pravda, ale to by mohl být problém leda v okamžiku, kdy by udělal nějakou kardinální a zároveň prokazatelnou a vymahatelnou škodu. Já osobně jsem o žádném takovém případu neslyšel jakkoliv je mi jasné, že k němu jistě někdy došlo. To riziko je ale na běžných projektech dost malé nemluvě o tom, že je vhodné, aby bylo smlouvou rozumně nastavenou smlouvou.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:HPP vs IČO
« Odpověď #46 kdy: 07. 02. 2023, 18:01:27 »
Jsem zvědav, jak dlouho ti nadměrné odpočty vydrží, než ti to FÚ spočítá i s úroky :D :D :D

Proboha, jakej nadměrnej odpočet zas? Nikdo tady o nadměrných odpočtech nemluví.

Pro neznalého napovím: nadměrný odpočet vyjadřuje situaci, kdy chceš po státu fyzickou vratku, čili že jsi v daném měsíci utratil víc, než kolik jsi dostal, a nárokuješ fyzické peníze od finančáku. Ano, tím si říkáš o návštěvu z finančáku.. ale proč by to proboha někdo dělal? nejsme blázni.
Nadměrný odpočet je jediný případ, kdy může být plátcovství DPH výhodné. Ve všech ostatních případech výhodné nikdy nebylo, není a nebude. A také na tom ten systém DPH stojí, aby z něho stát profitoval. Že to nechápeš je sice tvůj problém, ale na podstatě věci to nic nemění, tj. kdo nemusí být plátcem DPH, tak je pro něho lepší, aby jím ani nebyl.

Opravdu vubec nechapes princip DPH , a nechces ho pochopit, nebo opravdu jen trolis?

Nejaky argument by nebyl?
Nevím, co nechápeš na tom, že systém DPH je založen na principu, že zjednodušeně řečeno na vstupu máš méně, než na výstupu a z rozdílu odvedeš státu DPH a pro stát je také DPH jedním z hlavních příjmů do rozpočtu. To je učivo snad už na Základní škole nebo max. v prváku na střední. Vzdělávej se, aby ta diskuze měla smysl :P

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #47 kdy: 07. 02. 2023, 18:05:18 »
aha, takze opravdu teoretik, ktery sice zna pojmy, ale s jejich vyznamem uz si moc netyka. a navic ani neumi cist, protoze presne toto jsem ti demonstroval v kratkem pocetnim cviceni o par prispevku vys.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #48 kdy: 07. 02. 2023, 18:05:43 »
Takže jo, kdybych měl náklady třeba 50 %, pak to smysl má, ale jaký to má, proboha, smysl v IT tak, aby to bylo legální a obhájitelné před finanční správou?

jo, ted uz je to spis obecna debata. pokud nemas auto a ntb kupujes jednou za uherak atd, je to samozrejme diskutabilni :)

Na druhou stranu, slyšel jsem o případu, kdy si jeden nijak velký podnikatel začal takhle odepisovat nové porsche a když na něj pochopitelně naběhla kontrola a ptala se ho, k čemu proboha zrovna v jeho podnikání takovéhle vozidlo potřebuje, zcela nevinně prohlásil, že přece k vození kufrů. Prošlo to.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #49 kdy: 07. 02. 2023, 18:11:48 »
clovek to nesmi prehanet (pokud neni krejcir apod) a odecitat jenom veci, ktery davaj vzhledem k povaze cinnosti smysl, ze :)


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:HPP vs IČO
« Odpověď #50 kdy: 07. 02. 2023, 18:17:06 »
aha, takze opravdu teoretik, ktery sice zna pojmy, ale s jejich vyznamem uz si moc netyka. a navic ani neumi cist, protoze presne toto jsem ti demonstroval v kratkem pocetnim cviceni o par prispevku vys.
Samozřejmě, stát je hlupák, který u DPH neví co dělá a ty víš všechno, takový ten kamarád Ferdy Mravence s iniciály B. P. Tak už je jasno. Přičemž tvoje výpočty jsou stejným nesmyslem, jako všechny tvoje posty :D

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HPP vs IČO
« Odpověď #51 kdy: 07. 02. 2023, 18:31:16 »
Na druhou stranu, slyšel jsem o případu, kdy si jeden nijak velký podnikatel začal takhle odepisovat nové porsche a když na něj pochopitelně naběhla kontrola a ptala se ho, k čemu proboha zrovna v jeho podnikání takovéhle vozidlo potřebuje, zcela nevinně prohlásil, že přece k vození kufrů. Prošlo to.

To zní spíš jako podnikatelská latina.

Reálně u programátorů, kteří dodávají plátcům DPH, je být plátcem sice trochu výhodné, ale až takový kauf to není. Jelikož, jak tu někdo správně napsal, není moc co odčítat. Maximálně ten notebook jednou za pár let a to je pár tisíc.

Vím o lidech co odčítají to auto, otázka je, co jim na to řekne kontrola. Protože pak člověk musí vést knihu jízd a doba, kdy se finančáci nechali opít rohlíkem je už ta tam. A četl jsem, že na Slovensku už používají pro kontrolu knihy jízd údaje z mýtných bran, to jestli zavedou tady, tak to tyhle čachry budou prakticky úplně pasé.

Taky vím o lidech, co tam dávají všechno možné, třeba i foťák, různou elektroniku atp. No, samozřejmě takové přiznání podat mohou, ale je to spíš sázka na to, že kontrola hned tak nepřijde.

Naopak, kdybyste dodávali z valné většiny neplátcům DPH, tak být plátce je nevýhodné, protože oproti neplátcům musíte odvádět ze svého zisku ještě DPH (ve výsledku, papírově to "jako" platí zákazník).

P.S.: Nevíte někdo, jestli je pořád problém být čtvrtletní plátce? Mám dojem, že jednu dobu všechny lidi nutili do měsíčního a to je fakt opruz.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #52 kdy: 07. 02. 2023, 18:31:35 »
Na kolegovo doporuceni jsem si to tu prisel precist.

Jsi to ty, GPT?

To je samozrejme jen pokus o vtip, GPT chape DPH perfekne. Je tu jeste jedna moznost, je ti rekneme 12 let?

Dunning-Kruger Effect jak vysity

aha, takze opravdu teoretik, ktery sice zna pojmy, ale s jejich vyznamem uz si moc netyka. a navic ani neumi cist, protoze presne toto jsem ti demonstroval v kratkem pocetnim cviceni o par prispevku vys.
Samozřejmě, stát je hlupák, který u DPH neví co dělá a ty víš všechno, takový ten kamarád Ferdy Mravence s iniciály B. P. Tak už je jasno. Přičemž tvoje výpočty jsou stejným nesmyslem, jako všechny tvoje posty :D
« Poslední změna: 07. 02. 2023, 18:36:03 od pruzkumbojem »

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:HPP vs IČO
« Odpověď #53 kdy: 07. 02. 2023, 18:41:56 »
V loňském roce vybral stát na DPH přes půl biliónu Kč, takže i naprostý idiot pochopí, že je to daň, kterou podnikatelé státu odvádí a nikoliv, že by z ní měli nějaký užitek, jak zde někdo podsouvá. S výjimkou již popisovaných případů, kdy někdo na vstupu uplatňuje základní sazbu a na výstupu sazbu sníženou, resp. na výstupu má vývoz mimo EU.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #54 kdy: 07. 02. 2023, 18:44:21 »
Na druhou stranu, slyšel jsem o případu, kdy si jeden nijak velký podnikatel začal takhle odepisovat nové porsche a když na něj pochopitelně naběhla kontrola a ptala se ho, k čemu proboha zrovna v jeho podnikání takovéhle vozidlo potřebuje, zcela nevinně prohlásil, že přece k vození kufrů. Prošlo to.


P.S.: Nevíte někdo, jestli je pořád problém být čtvrtletní plátce? Mám dojem, že jednu dobu všechny lidi nutili do měsíčního a to je fakt opruz.

Když začínáš  (po registraci plátcem), jsi povinně měsíční, ale po roce (nebo po dvou? nepamatuju si) bezproblémové historie je možné přejít na kvartál.

Přecházel jsem před rokem, přechod bezproblémový, jen si na konci ledna finančák ověřoval, že přechod na kvartál není jen omylem chybně vyplněné políčko na prosincovém přiznání. Jednodušší, než se stát plátcem (a to jsem se stával z důvodu překročeného obratu) - to dokonce vyvinuli i nějakou hlubší aktivitu.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #55 kdy: 07. 02. 2023, 18:51:26 »
V loňském roce vybral stát na DPH přes půl biliónu Kč, takže i naprostý idiot pochopí, že je to daň, kterou podnikatelé státu odvádí a nikoliv, že by z ní měli nějaký užitek, jak zde někdo podsouvá. S výjimkou již popisovaných případů, kdy někdo na vstupu uplatňuje základní sazbu a na výstupu sazbu sníženou, resp. na výstupu má vývoz mimo EU.

Tak si to zopakujem, opakování je matka moudrosti. Protože zase blábolíš.

1. DPH je daň, kterou nejsou zdaněni podnikatelé, ale koncoví spotřebitelé. Podnikatelé jsou jen "průtokáčem", přes které ta daň od koncových spotřebitelů proteče ke státu (nikoli celá). Čili opakuji - DPH není zdanění podnikatelů, ale zdanění obyvatel.

2. Pro OSVČ v pozici švarcaře, který má odběratele plátce DPH je výhodné plátcem být, v závislosti na struktuře jeho výdajů může jit o ušetřené vyšší jednotky tisíců - klidně 6 - 8 tisíc) a nezávísí to na žádných základních ani snížených sazbách, natož vývozu do EU
« Poslední změna: 07. 02. 2023, 18:54:57 od Jen tak »

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #56 kdy: 07. 02. 2023, 18:55:35 »
V loňském roce vybral stát na DPH přes půl biliónu Kč, takže i naprostý idiot pochopí, že je to daň, kterou podnikatelé státu odvádí a nikoliv, že by z ní měli nějaký užitek, jak zde někdo podsouvá.

Tak v celkovém výsledku má užitek z daně celkem logicky vždycky jen ten, kdo ji vybírá.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #57 kdy: 07. 02. 2023, 19:03:42 »
2. Pro OSVČ v pozici švarcaře, který má odběratele plátce DPH je výhodné plátcem být, v závislosti na struktuře jeho výdajů může jit o ušetřené vyšší jednotky tisíců - klidně 6 - 8 tisíc) [...]

Za měsíc nebo za rok? Jako za rok to třeba šest sedm tisíc udělá, nějaké minimální výdaje člověk přece jen má, ale na druhou stranu je otázka, jestli ta částka ospravedlní časové náklady a celkový opruz. Ale jinak fakt nevím, co všechno bych si musel odečítat aby to takhle vyšlo třeba měsíčně. Možná to auto kdybych dělal třeba nějakou správu a jezdil po klientech.

Re:HPP vs IČO
« Odpověď #58 kdy: 07. 02. 2023, 19:04:30 »
V loňském roce vybral stát na DPH přes půl biliónu Kč, takže i naprostý idiot pochopí, že je to daň, kterou podnikatelé státu odvádí a nikoliv, že by z ní měli nějaký užitek, jak zde někdo podsouvá. S výjimkou již popisovaných případů, kdy někdo na vstupu uplatňuje základní sazbu a na výstupu sazbu sníženou, resp. na výstupu má vývoz mimo EU.

Tak si to zopakujem, opakování je matka moudrosti. Protože zase blábolíš.

1. DPH je daň, kterou nejsou zdaněni podnikatelé, ale koncoví spotřebitelé. Podnikatelé jsou jen "průtokáčem", přes které ta daň od koncových spotřebitelů proteče ke státu (nikoli celá). Čili opakuji - DPH není zdanění podnikatelů, ale zdanění obyvatel.

2. Pro OSVČ v pozici švarcaře, který má odběratele plátce DPH je výhodné plátcem být, v závislosti na struktuře jeho výdajů může jit o ušetřené vyšší jednotky tisíců - klidně 6 - 8 tisíc) a nezávísí to na žádných základních ani snížených sazbách, natož vývozu do EU

Resp. tedy abych upresnil bod (1) - ona k tomu státu doteče samozrejme celá, ale různými kanály ... :)

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:HPP vs IČO
« Odpověď #59 kdy: 07. 02. 2023, 19:05:34 »
V loňském roce vybral stát na DPH přes půl biliónu Kč, takže i naprostý idiot pochopí, že je to daň, kterou podnikatelé státu odvádí a nikoliv, že by z ní měli nějaký užitek, jak zde někdo podsouvá. S výjimkou již popisovaných případů, kdy někdo na vstupu uplatňuje základní sazbu a na výstupu sazbu sníženou, resp. na výstupu má vývoz mimo EU.

Tak si to zopakujem, opakování je matka moudrosti. Protože zase blábolíš.

1. DPH je daň, kterou nejsou zdaněni podnikatelé, ale koncoví spotřebitelé. Podnikatelé jsou jen "průtokáčem", přes které ta daň od koncových spotřebitelů proteče ke státu (nikoli celá). Čili opakuji - DPH není zdanění podnikatelů, ale zdanění obyvatel.

2. Pro OSVČ v pozici švarcaře, který má odběratele plátce DPH je výhodné plátcem být, v závislosti na struktuře jeho výdajů může jit o ušetřené vyšší jednotky tisíců - klidně 6 - 8 tisíc) a nezávísí to na žádných základních ani snížených sazbách, natož vývozu do EU
Zopakovat si můžeš jenom ty učivo střední školy a pak budeš v obraze. Kromě toho v celé této debatě autor dotazu vůbec neřekl, že jako OSVČ bude fakturovat nějakým plátcům DPH (nebo dokonce jenom plátcům DPH). To si tady pouze ty cucáš z prstu a vytváříš jakési zmatené teorie o tom, jak díky DPH kdosi cosi ušetří. Další tvoje smyšlenky jsou jakási auta na leasing, notebooky a kdovíco ještě, co opět nemáš nijak podloženo a je to pouze fantasmagorie. Další debata s tebou tak zjevně ztratila na významu a není co dál řešit, autor dotazu se jistě nějak zařídí i bez tvých "rad".