Ethernet přes koaxiální kabel

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2023, 13:58:37 »
Odkazujete standard ktery kazdy vyrobce nejak implementuje. Nekdo nabizi teoretickou ruchlost 1500Mbps, nekdo 80Mbps. Mit v domacnosti prevodnik je jeden dalsi zdroj problemu, cim min zarizeni tim min problemu. Ma prakticka zkusenost byla takova, ze to sice chodilo ale prevodniky stali za kulovy. Nekdy zamrzli, nekdy rychlost bezduvodne klesala az na par bajtu, nekdy se to tvarilo tak ze protikus vubec neexistuje. Po 4 mesicech trapeni jsem to vzdal a natahnul ethernet ktery jsem nejprve mel na gigabitu, pozdejc jsem ho zmigroval na 10Gbit. Tolik ke standardnimu reseni.
Proto jsem mu radil wifi po kabelu. Díky tomu, že to není obskurní hardware, ale má to každej, funguje interoperabilita, a až se mu jedna stanice rozbije/nebude fungovat, vezme libovolný jiný wifi „router“ (navíc opravdu libovolný, protože funguje fallback na všechny standardy, takže si dohodnou normu/rychlost (802.11g, n, a, ac…)) a vyřešeno… Má někdo nápad proč by to nemělo jet?


Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #16 kdy: 31. 01. 2023, 14:12:03 »
Odkazujete standard ktery kazdy vyrobce nejak implementuje. Nekdo nabizi teoretickou ruchlost 1500Mbps, nekdo 80Mbps. Mit v domacnosti prevodnik je jeden dalsi zdroj problemu, cim min zarizeni tim min problemu. Ma prakticka zkusenost byla takova, ze to sice chodilo ale prevodniky stali za kulovy. Nekdy zamrzli, nekdy rychlost bezduvodne klesala az na par bajtu, nekdy se to tvarilo tak ze protikus vubec neexistuje. Po 4 mesicech trapeni jsem to vzdal a natahnul ethernet ktery jsem nejprve mel na gigabitu, pozdejc jsem ho zmigroval na 10Gbit. Tolik ke standardnimu reseni.
Proto jsem mu radil wifi po kabelu. Díky tomu, že to není obskurní hardware, ale má to každej, funguje interoperabilita, a až se mu jedna stanice rozbije/nebude fungovat, vezme libovolný jiný wifi „router“ (navíc opravdu libovolný, protože funguje fallback na všechny standardy, takže si dohodnou normu/rychlost (802.11g, n, a, ac…)) a vyřešeno… Má někdo nápad proč by to nemělo jet?
Nemam s tim zkusenost, zni to zajimave, ale kdyz se podivam ciste prakticky na cenu dvou wifi zarizeni tak mi prijde levnejsi a ve finale lepsi natahnout ethernet.

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #17 kdy: 31. 01. 2023, 14:49:58 »
Kdyby jsi vzal vrtačku a udělal jeden průraz stropu tak tam už dávno máš natáhnutý ethernetový kabel.
Ale ty radši budeš vymýšlet blbosti.

Ty různé převodníky se používají pouze pakliže to už nejde udělat jinak normálně.
Dělal jsem u zákazníků ethernet převodníky po telefonní lince, protože v areálu byla stávající telefonní síť a výkopy jen na optiku v tom čase nechtěli zainvestovat. Ale to je už dávno, možná 15-20 let, dnes je tam všude optika.

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #18 kdy: 31. 01. 2023, 15:05:21 »
Potřebuje to specificky přes koax, ethernet natáhnout nemůže. Co je na tom k nepochopení, že tady zase má někdo potřebu mít chytré řeči o tahání ethernetu, když to tazatel specificky označil za neprůchodné?

Ovšem dost originální mi přijde ten nápad s wifi po kabelu :-).

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #19 kdy: 31. 01. 2023, 16:04:50 »
Jeste by mozna sel do chranicky ke koaxu prostrcit tenounky opticky kabel. Je o dost tensi nez ethernet.


Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #20 kdy: 31. 01. 2023, 17:13:36 »
Potřebuje to specificky přes koax, ethernet natáhnout nemůže. Co je na tom k nepochopení, že tady zase má někdo potřebu mít chytré řeči o tahání ethernetu, když to tazatel specificky označil za neprůchodné?

Ovšem dost originální mi přijde ten nápad s wifi po kabelu :-).
Tazatel nepsal nic o tom ze nemuze… ze se jim nepodarilo protahnout ethernet je mozna o zkusenosti, mozna tam ma kus betonu, kdovi… Dostal odpovedi vcetne tech ze to rozchazet po koaxu muze ve finale prinest nejake problemy. Nevidim v tom problem. A ta wifi je zajimave reseni. :)

CFM

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #21 kdy: 31. 01. 2023, 18:06:47 »
Proto jsem mu radil wifi po kabelu. Díky tomu, že to není obskurní hardware, ale má to každej, funguje interoperabilita, a až se mu jedna stanice rozbije/nebude fungovat, vezme libovolný jiný wifi „router“ (navíc opravdu libovolný, protože funguje fallback na všechny standardy, takže si dohodnou normu/rychlost (802.11g, n, a, ac…)) a vyřešeno… Má někdo nápad proč by to nemělo jet?
Pricip by fungovat měl. Nepřizpůsobení 50 vs 75 ohm bych se nebál (wifiny běžně přežijí odpojenou anténu ...), ale spíš příliš velkého výkonu do přijímače, protože útlum toho 15m kabelu bude dost malý. Jedna rovina je zahlcení a tím špatná rychlost. V krajiním případě by mohl přijímač odejít. Ideálně tedy dát do cesty atenuátor (40dB ... 1m free space loss) a zbytek doladit výkonem vysílače.
Případně by mohlo fungovat prasácké řešení: nechat z koaxu na obou stranách trčet střední vodič o délce čtvrt vlny a tenhle pahýl přilepit izolepou k pendrekové anténě wifiny ... něco by mělo doputovat na druhou stranu a je to bez potřeby shánět konektory a atenuátory :-)

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #22 kdy: 31. 01. 2023, 18:32:38 »
Odkazujete standard ktery kazdy vyrobce nejak implementuje.
Objevil jste ameriku, kazdý standard nekdo nejak implementuje ;-)
Citace
Nekdo nabizi teoretickou ruchlost 1500Mbps, nekdo 80Mbps.
IEEE1905 definuje fyzickou plus linkovou vrstvu s sirkou pasma 7.5-65Mhz a maximalni dosahovanou rychlosti 300Mbps HD. Rychlosti okolo 80Mbps typicky dosahoval protokol HomePlug AV s sirkou pasma 2-30Mhz. Protokol HomePlug AV2 ma sirku pasma 2-86Mhz a dosahuje rychlosti 450Mbps HD, plus to pro medium powerline definuje 2x MIMO ktere dosahuje 900Mbps HD.

Všechny mnou uvadene rychlosti jsou na MAC vrstve, vyrobci uvadeji z marketingových důvodů rychlosti na fyzicke vrstve, a ty byvaji o cca 40% vyšší.

Citace
 
Mit v domacnosti prevodnik je jeden dalsi zdroj problemu, cim min zarizeni tim min problemu. Ma prakticka zkusenost byla takova, ze to sice chodilo ale prevodniky stali za kulovy. Nekdy zamrzli, nekdy rychlost bezduvodne klesala az na par bajtu, nekdy se to tvarilo tak ze protikus vubec neexistuje. Po 4 mesicech trapeni jsem to vzdal a natahnul ethernet ktery jsem nejprve mel na gigabitu, pozdejc jsem ho zmigroval na 10Gbit. Tolik ke standardnimu reseni.

Ze jste si koupil nejakej kram a udelal s nim spatnou zkusenost (tipnul bych si na nejaky early model Wodaplug) nic nevypovida ani o standardu ani o technologii. Vypovida to prave jen o tom, ze jste vy jste si koupil kram....

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #23 kdy: 31. 01. 2023, 20:25:26 »
Nemam s tim zkusenost, zni to zajimave, ale kdyz se podivam ciste prakticky na cenu dvou wifi zarizeni tak mi prijde levnejsi a ve finale lepsi natahnout ethernet.
Kdyby jsi vzal vrtačku a udělal jeden průraz stropu tak tam už dávno máš natáhnutý ethernetový kabel.
Ale ty radši budeš vymýšlet blbosti.
Samozřejmě, ale to snad ví i tazatel. Já jsem třeba v nájmu, bohužel v budově co si hraje na „normální bytovku“ (radši bych byl v nějakém průmyslovém prostoru kde tohle nikdo neřeší, ale ona nabídka nemovitostí taky není neomezená, a taky kolik nemovitosti stojí) a nemůžu si jen tak vrtat. IMHO je to tak 2x 1000Kč, ne? Nebo kolik dneska stojí nějaký 5GHz TP-Link s OpenWRT a konektorem na externí anténu?

ale spíš příliš velkého výkonu do přijímače, protože útlum toho 15m kabelu bude dost malý
IMHO individuální součástky musí přežít několik dBm; kaskáda zesilovačů ne pokud je špatně udělaná a první stupeň při saturaci odpálí druhý (jak to vím není důležité :D) ale zase ta wifi i vysílá a ten RX/TX přepínač nebude mít nekonečnou izolaci, takže to na tohle musí být stavěné… Ale samozřejmě ideální by bylo změřit (ale na to má málokdo vybavení) a podle toho naladit, nebo zkusmo koupit několik atenuátorů a změřit. Atenuátory stojí 70 Kč na Ali a přesně tyhle používáme při vývoji a testování na 5 GHz a normálně fungujou (pouze do produkčních výrobků pak dáváme značkové varianty, třeba tohle).

Jinak powerline bych nedoporučil i kvůli ohleduplnosti k okolí, protože to z těch elektrických kabelů vyzařuje a vysílá rušení.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #24 kdy: 01. 02. 2023, 05:43:13 »
Po koaxu funguje dobře Televes CoaxData Modem, v ČR dodává Antech Břeclav.

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #25 kdy: 01. 02. 2023, 09:57:02 »
Po koaxu funguje dobře Televes CoaxData Modem, v ČR dodává Antech Břeclav.
Zajímavá krabička.

Zaujalo mě, jak v aplikačním examplu posílají datový příspěvek do rozvodu STA skrz výstup splitteru těsně pod domovním zesem :-D
...než jsem si všiml, že to je "diplexer - TV+data" tzn. nikoli nějaký hybridní splitter, ale selektivní slučovač (teoreticky).

Ono to samozřejmě umí pracovat po přímém kabelu = STA není podmínkou nutnou, spíš je to "taky schůdná varianta".
« Poslední změna: 01. 02. 2023, 09:59:28 od František Ryšánek »

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #26 kdy: 01. 02. 2023, 10:20:58 »
Po koaxu funguje dobře Televes CoaxData Modem, v ČR dodává Antech Břeclav.

Televes je zbytecne drahej, protože Španělé. Uvnitř je obyčejnej HomePlugAV (2) chip jako v cinskych krabickach za polovinu. Je je to hezky zabalený a má to na webu krásný PDFka.

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #27 kdy: 01. 02. 2023, 10:26:24 »
splitteru těsně pod domovním zesem :-D ...než jsem si všiml, že to je "diplexer - TV+data" tzn. nikoli nějaký hybridní splitter, ale selektivní slučovač (teoreticky).

Ono to samozřejmě umí pracovat po přímém kabelu = STA není podmínkou nutnou, spíš je to "taky schůdná varianta".

EoC diplexer neni nic jineho, nez kombinace low-pass a high-pass filtru v jedne krabicce. nehledejte v tom žádnou magii

https://shop.ethernetovercoax.tech/index.php?route=product/product&path=62&product_id=57

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #28 kdy: 01. 02. 2023, 12:21:44 »
Potřeboval bych pomoc s prodloužením Ethernetu po starém TV vedení - koaxiální kabel 75ohm
- Délka je asi 12 metrů (mezi patry).
- Kabel je ve velice slušném stavu, natažen v chráničce, bohužel vyndat a zavléct STP/FTP se nepovedlo.
- Ideální by bylo 'pasivní' řešení ale je k dispozici i 230v na obou koncích.
- Uvítal bych doporučení na konkrétní HW a případnou praktickou zkušenost.
Rychlost není úplně kritická ale řekněme kdybychom se dostali alespoň na 10Mbps bylo by to fajn (na konci bude smart TV).

Prosím nedoporučovat WiFi (bylo by to nejjednodušší, ale majitel má specifické výhrady)


A proč po tom káblu nahoru nevytáhnete jenom anténu z routru/AP (rozuměj dole bude AP - koax - nahoře anténa)   - tím vám nahoře vznikne accespoint a beztak se budete nejspíš připojovat jenom pomocí wifi, ne?
Gréta je nejlepší.

Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« Odpověď #29 kdy: 01. 02. 2023, 16:00:50 »
WiFi po koaxu funguje, mám to vyzkoušené. V géčku (802.11g) mi to na asi 50m RG58 chodilo zhruba 25Mbps (dva OvisLinky 5460 proti sobě), víc ani ťuk. 802.11n by přes to mohlo protáhnout víc, ale bez MIMO (takže 144M modulační rychlost, odhadem 50-70Mbps reálné rychlosti).
Mobil položený do pár centimetrů od kabelu se na tu síťku byl schopný připojit taky.

Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..