Moc děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za zmatky. Teď už vím, že nehledám mesh ale (seamless) roaming. Jenom připomenu, že do každého pokoje vedou z garáže dva ethernet kabely, takže AP budou připojeny k routeru určitě drátově.
Co jsem pochopil, tak mám následující možnosti:
- Koupit 3 levné routery typu TP Link Archer C6 nebo AX20. Jeden použiju jako router do garáže, druhé dva jako AP. Všem přidělím stejné SSID. Pak ale může být problém v tom, že klientské zařízení se při pohybu po domě bude držet routeru se slabším signálem.
- Stejně jako případ (1), ale nainstaluji OpenWrt. Sice s tím nemám žádnou zkušenost, ale snad to zvládnu? Roaming potom bude laicky řečeno "více seamless".
- Koupit násobně dražší řešení od Ubiquity. Co konkrétně byste doporučili za modely pro použití jako router do garáže (klidně bez wifi) a jako wifi AP? Pokud to chápu správně, tak tohle řešení bude "nejvíc seamless", protože Ubiquity na to má nějakou chytrou technologii? A stojí ten rozdíl v ceně oproti řešení (1) a (2) skutečně za to?
Varianta 1) je IMO spatna. Ty APecka si nebudou umet klienty predavat a klient pak zustane "vyset" na jednom AP, na ktere se prihlasi a dokud neztrati signal, tak se neprehlasi -> napr. telefon pak bude mit spatny signal a nefunkcni pripojeni k internetu/do site.
Variantu 2) by asi sla, ale nemam s tim zkusenosti. Mozna to uz je v OpenWrt za ty roky (co jsem to pouzival) vyresene.
Varianta 3) je fajn, ze to reseni je vyzkousene a pokud si s tim clovek pohraje, spravne nastavi silu signalu jednotlivych APecke, kanaly, kdy ma AP klienta "vykopnout", tak prechod mezi AP na klientovi (telefonu) vubec nepozna a vse mu jede.
Vyhodou je jedno ovladaci rozhrani - v pripade Ubiquiti je to Unifi Network. Da se to provozovat ruzne - aplikace v chytrem telefonu, Unifi key (prvni ci druhe generace), nainstalovat do pocitace - na Windows, Linux, muzu to mit jako Docker container, ... proste moznosti spousta. Navic ta aplikace nemusi bezet porad. Pro domaci pouziti to staci nastavit a provozovat bez konroleru. Nektere funkcionality tedy nefunguji - napada me treba guest portal. A je potreba treba na upgrade firmware.
Jinak alternativa TP-Link rada Omada (EAP rada APecek) je vlastne kopii Ubiquiti reseni. I ten kontroler vypada dost podobne jako rozhrani Unifi Network. Cetl jsem na to veskrze kladne hodnoceni, ze je s tim snad i mene problemu nez s Ubiquiti. Ale sam to vyzkousene nemam.
A ted co bych doporucil?
Od
Ubiquiti bych sel asi do
Ubiquiti UniFi U6-Lite. Alternativou od
TP-Link pak muze byt
TP-LINK EAP610.
Za me bych k tomu poridil i nejaky switch s dostatkem portu, ktery ma podporu PoE (samozrejme manazovatelny
).
Proc? Protoze nemusim mit PoE injektory nekde po ceste k AP, ale hlavne kdyz potrebuju restartovat APcko, tak to muzu udelat pohodlne ze switche (nebo management SW). A manazovatelny switch by mel byt z toho duvodu, abych mohl mit sit rozsekanou pomoci VLAN do segmentu - napriklad jednu pro hosty (navstevy) jen do internetu, dalsi na IoT hracky a pak jednu jako domaci pro pevne pripojene zarizeni. Samozrejme to neni nutnost, ale vzhledem k dnesnimu stavu hlavne tech IoT veci, ktere jsou dost derave, tak bych se je bal pustit do jedne site.