Mesh wifi v rodinném domě

crown

  • ****
  • 389
    • Zobrazit profil
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #75 kdy: 04. 01. 2023, 13:10:14 »
PS: Mercusys Halo a TPlink Deco jsou to same, stejny vyrobce, jen jedno hranate a druhe kulate. TPlink je vyssi rada tim, ze ma vice moznosti nastaveni v softwaru. (podle me zbytecne, to ma delat hlavni router a ne AP)


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #76 kdy: 04. 01. 2023, 13:16:45 »
Ne, já chci (i potřebuji) přenos internetu po síti 230V, protože jsou místa, kde se jinak na internet nepřipojím. Takže Devolo měnit nebudu, to se mi osvědčilo. Jen jde o to, že mám řadu 500, která neumí Mesh, jestli má smysl ji vyměnit za řadu Magic, která to umí.

crown

  • ****
  • 389
    • Zobrazit profil
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #77 kdy: 04. 01. 2023, 15:11:46 »
Devolo si nech. Vypni na nem wifi a za nej dej Mercusys nebo TPlink mesh krabicku v AP modu. Na druhem konci taktez. Dale muzes pridavat dalsi krabicky. Bude te to stat 1500 za dve krabicky nebo 2200 za 3 krabicky.
Nebo si porid devolo magic a bude te to stat 4000.

Netusim, jakou ma devolo zivotnost. V minulych diskusich lide psali ze powerline krabicky odchazi brzo. Kdyz to budes mit rozdelene, tak v budoucnu staci vymenit jen powerline.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #78 kdy: 04. 01. 2023, 16:50:56 »
No jo, jenže toto řešení má 2 "ale".
1) Nebude těch krabiček trochu moc? Mezi krabičkami další drát, nová krabička potřebuje taky napájení, tzn. další drát + rozdvojka do zásuvky, do které ještě přijde adaptér (tzn. další krabička). Tim chci říct, že se tím ztrácí ta elegance, kdy krabičku jen strčím do zdi, nikde nic netrčí, nic nečouhá, apod. Nemusím mít u toho ani poličku nebo něco, drží to v zásuvce.
2) Toto "ale", na které stále hledám odpověď, je to hlavní, bude mi ten Mercusys nebo TPlink komunikovat s AiMesh v Asusu? Protože pokud ne, tak nejjednodušší a nejlevnější řešení je nedělat nic, neboť si tím nijak nepomůžu. Ano, ještě je řešení vypnout wifi na tom routeru a přidat tam další krabičku, ovšem to jsem si pak nemusel kupovat router za víc jak 6tis., který jsem si kupoval hlavně kvůli té wifi.

Ohledně životnosti, to se ještě uvidí, mám to necelé 2 roky a je pravda, že teď, mezi svátky, mi jedna krabička začala zlobit (stále se resetovala). Nechal jsem ji týden odpočinou a zase jede, tak nevím. Ale stála mě 10 Euro, takže to nebolí. Další krabička (taky 10 Euro), tu mám dokonce celoročně venku, tzn. horko, mráz, vlhko, občas na ní spadne nějaká ta vločka nebo dešťová kapka, ta drží. Pak mám ještě jednu z řady 200, tu jsem koupil za 1.5 Eura, mám ji ve venkovním elektrorozvaděči (na fasádě domu) a taky OK.

Jak říkám, jsem s tímto systémem velice spokojen, jen kdyby to ještě komunikoval s oním Asusem.

crown

  • ****
  • 389
    • Zobrazit profil
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #79 kdy: 04. 01. 2023, 17:43:16 »
S asusem to komunikovat nebude. To bys musel za to devolo dat neco kompatibilni s  AiMesh, tedy nejakou krabku od asusu https://www.asus.com/microsite/AiMesh/cz/, treba ASUS ZenWiFi CD6

Reseni je vice a ja nevim, jak mas rychly internet, jestli treba pouzivas doma NAS, proste obecne jakou rychlost routeru potrebujes. Ten ASUS-AX82U je pekny kousek, to jo, ale mozna je to trochu overkill.

1) vykaslat se na to a mit dve wifi
2) za devolo strcit neco AiMesh compatible
3) prodat ten ASUS-AX82U, poridit tam neco bez wifi, treba vykonny Mikrotik RB750Gr3 a wifi resit mesh body za devolem, vedle routeru a treba i dalsi jinde

pouzitelne jsou vsechny moznosti


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #80 kdy: 04. 01. 2023, 19:52:03 »
Rozumím, Asus jen s Asusem. Toho jsem se obával.
Jak píšeš, asi je ten router trochu overkill, ale když už jsem ho kupoval ...
Takže se na to asi vykašlu. Asi koupím za pár "éček" ještě nějaké devolo (do rezervy).

Díky za rady.