Mesh wifi v rodinném domě

Mesh wifi v rodinném domě
« kdy: 13. 10. 2022, 19:16:58 »
Ahoj!

Potřeboval bych prosím poradit s pokrytím novostavby rodinného domu internetem. Jedná se o dvoupodlažní dům 5+kk o celkové ploše asi 170 m2, z toho 4 pokoje jsou v patře. V garáži je skříňka, do které je přivedená optika od Cetinu. Do každého pokoje vedou ze skříňky 2 ethernet kabely zakončené zásuvkami (tj. celkem 10 kabelů). Zdaleka ne všechny chci využít.

Objednal jsem 250Mbit připojení přes Giganet. Doporučili mi wifi router TP-Link Archer C6 s tím, že typ připojení mám nastavit na PPPoE a VLAN ID na 848 (plus uživatelské jméno a heslo). Nicméně mít wifi router zavřený v garáži, kde wifi není potřeba, a ještě k tomu ve skříňce není ideální.

Rád bych místo toho dům pokryl mesh sítí. Nejlepší by byl asi router bez wifi v garáži a k němu několik wifi AP přes ethernet. AP by ideálně mohly mít i LAN výstupy, případně můžu použít i druhou zásuvku v pokoji. Jeden AP chci dát do obývacího pokoje a přes ethernet připojit TV/Raspberry. Druhý AP potom dám do pracovny v patře a přes ethernet připojím PC. Pokud by jeden AP nestačil na pokrytí patra, přidal bych druhý.

Našel jsem celkem dobré recenze na TP-Link Deco (konkrétně X50), ale nelíbí se mi, že se nastavují jenom přes mobilní aplikaci a navíc přes cloud. Taky mají velkou spotřebu. A jak už jsem říkal, v garáži wifi nepotřebuju, jenom router. Věděl by někdo o nějakém lepším řešení, které by fungovalo s výše uvedenými parametry připojení? Ideálně aby to mělo co nejrychlejší a nejstabilnější pokrytí a malou spotřebu? Uvažoval jsem nad zařízeními od Mikrotiku, ale nevím, jakou kombinaci by bylo nejlepší pořídit.

Jinak ještě dodám, že jsem programátor. Síťařině sice nerozumím, ale snad si dokážu podle návodu síť nastavit. Na druhou stranu se po tomto počátečním nastavení nechci o nic starat (snad kromě updatů) a rozhodně se v tom nechci pro zábavu vrtat. Díky moc za každou radu!


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2022, 20:30:08 »
1) Wifi mesh znamená, že wifi AP má uplink tiež cez wifi a sieť nie je statická, ale vie sa prispôsobiť, ako pribúdajú alebo miznú jednotlivé uzly. Toto nechcete, ak sa tomu dá vyhnúť. Pokiaľ potrebujete niekoľko AP a každý z nich má uplink cez ethernet, tak to bude "len" roaming medzi AP s rovnakým SSID.

2) Mikrotik, pri týchto rýchlostiach najskôr hEX PoE (RB960PGS) ako router a potrebný počet cAP ac (RBcAPGi-5acD2nD) ako AP. S PoE verziou máte vyriešené aj napájanie pre 4 AP (pozor, je to pasív, nie af/at) a cAP ac majú dva ethernet porty, ktoré sa dajú prebridgovať, aj s PoE passthrough.

Na miestach, kde netreba AP vešať na strop/stenu a je treba tam mať viac ako 2 ethernet porty sa dá dať niečo ako hAP ac^2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC) alebo hAP ax^2 (C52iG-5HaxD2HaxD-TC).

Nevýhody sú, že 1) je to o dosť drahšie riešenie ako spomínaný TP-Link, 2) Mikrotiky sú momentálne unobtanium, takže treba objednať a čakať, možno aj niekoľko mesiacov 3) najbližie mesiace sa očakáva nástupca cAP ac pre wifi 6 (cAP ax)  a 4) pokiaľ ich nepoznáte, tak s prvým nastavením sa trocha potrápite.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2022, 21:15:29 »
Mikrotik na Wifi uz NIKDY. Na takovou speed i s pripadnym QOS RB750gr3 bezne skladem. Deco jsou idealni pro potreby Wifi. Velka spotreba, to je co ? 10W je moc ? Pokud toto nekdo resi, tak nejlepsi je neporizovat nic, to se pak nejvic usetri.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2022, 00:35:52 »
Já používám starší Deca (E4, M4) a funguje to naprosto bez problémů. Ano, možnosti nastavení jsou nulové, nějaké základní minimum nastavíte přes mobilní aplikaci a to je vše a každý druhý zdejší netguru má za to, že při každém připojení do mesh sítě na TP-Linku umře koťátko, ale upřímně, je to úplně jedno; ono je totiž podstatné, zda to pro těch našich pět zařízení chodí -- a ono chodí naprosto dostatečně a bezpečnost nijak nevybočuje z průměru podobných SOHO zařízení. A navíc to stojí celkem pár korun a není třeba se s tím zbytečně patlat.

A jestli vás trápí 10 W spotřeba, pak to fakt radši neřešte vůbec a radši šetřete na energie (a to vůbec nemyslím zle).

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2022, 08:28:48 »
Pro víc AP v domě jednoznačně Ubiquiti UniFi a ne nějaký MESH. Pokud jde o Archer C6, tak to sice není špatný router (hlavně poslední verze je po HW stránce poměrně slušná), nicméně bych dal přednost výkonnějšímu modelu Archer AX20.


Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2022, 09:04:37 »
s Deco mám jen špatné zkušenosti, nedá se tam nic nastavit, ty AP to občas valí na plný výkon, občas si zvolí sousedící a překrývající kanály, nedají se tam rozumně řešit odrazy. Vždy jsem to teda viděl na rodinném domě s více patry.

Na tyhle domácí hraní z mého pohledu dobře fungují Ubiquity. Mikrotik a WIFI je past vedle pasti, raději bych od toho dal ruce dál. Jako router pro PPoE a DHCP mikrotiky klidně jo, ale Wifi mesh raději bez zkušeností nikoliv.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2022, 09:13:36 »
Pokud je ochota instalovat OpenWrt, tak ten Archer C6 dobře poslouží jako levné AP do každého pokoje, pokud se dá někam schovat nebo nevadí vzhled. Je dobré si pohrát s nastavením výkonu, aby se klienti dobře přepínali mezi AP podle polohy v domě.

Jako router na 250Mb/s je to ale příliš slabé, obzlášť pokud bude potřeba řídit rychlost, aby se "nesekal" internet, když někdo jiný doma něco stahuje nebo nahrává plnou rychlostí. Na to bych doporučil PC Engines APU2 nebo novější. Má to dostatek výkonu i pro 1Gb/s připojení, spotřeba v idle kolem 5W, dobrá dokumentace a dá se do toho strčit i SATA disk a udělat z toho třeba NAS.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2022, 09:26:18 »
Ano, totez jsem chtel napsat.
Jednoznacne. predchozi pokusy s amaterskou implementaci mesh na levnych routerech, ten cas uz mi nikdo nezaplati. A zkusenosti z toho nemaji zadnou hodnotu.

Unifi

Vsechno ostatni je vyssi cenova hladina

Pro víc AP v domě jednoznačně Ubiquiti UniFi a ne nějaký MESH. Pokud jde o Archer C6, tak to sice není špatný router (hlavně poslední verze je po HW stránce poměrně slušná), nicméně bych dal přednost výkonnějšímu modelu Archer AX20.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2022, 09:36:03 »
Mně osobně separátní AP v každém pokoji strašně štvalo. A ještě víc zbytek rodiny. Pořád se řešila zmiňovaná nutnost ručního přepínání mezi AP - signál příliš slabý na to, aby wifi jela na 100%, ale příliš silný na to, aby to přepnulo samo. Co jsem koupil Mesh (výše zmiňované Deco M4), tak spokojenost.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2022, 09:58:42 »
MESH od TP-Linku jsem pořídil ze zkušebních důvodů taky, konkrétně RE300. Napřed provozováno v kombinaci s routerem Archer C7, posléze s Archer AX20. V obou případech je ale chování MESH identické (na lejno), protože i když jsem metr od routeru a MESH je nějakých 5m daleko, tak mají zařízení (mobily, NB) stále snahu se primárně připojovat právě na MESH a nikoliv na router (kde už je aktuálně WiFi 6). Čas od času také MESH ztratí připojení k netu, ale jako WiFi stále funguje, takže než to zjistím, tak mobil mezi tím jede na mobilní data (ukazuje sice připojení k WiFi, ale jelikož ta je bez netu, tak automaticky přepne na mobilní data). Prostě toto není dobrá cesta a na pokrytí RD už vůbec ne.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2022, 10:01:54 »
Mně osobně separátní AP v každém pokoji strašně štvalo. A ještě víc zbytek rodiny. Pořád se řešila zmiňovaná nutnost ručního přepínání mezi AP - signál příliš slabý na to, aby wifi jela na 100%, ale příliš silný na to, aby to přepnulo samo. Co jsem koupil Mesh (výše zmiňované Deco M4), tak spokojenost.

Přesně. Navíc výhoda taky a docela důležitý ohled je, jak tu někdo zmižoval, vzhled, protože ta starší Deca vypadají naprosto neutrálně. Bílá nesvítící plechovka, která se snadno ztratí. Ubuquiti je už designově divočejší (i když se to taky mámdojem dá povypínat) a o různých hrůzách dokonce s anténkami ani nemluvě. Když má člověk jedno AP někde nahoře na skříni, je to jedno, ale pokud jich má v obytných prostorách rozmístěno víc a všude, je to docela podstatné. Proto jsem taky do nich nakonec šel.

A samozřejmě to, že ten TP-Link stál osm stovek za kus taky hrálo svoji roli. Poměr cena/výkon je pak zcela dostatečný a člověk tomu některé mouchy klidně odpustí.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2022, 10:07:01 »
MESH od TP-Linku jsem pořídil ze zkušebních důvodů taky, konkrétně RE300. [...] Prostě toto není dobrá cesta a na pokrytí RD už vůbec ne.

Vždyť RE300 je nějaký powerline AP. Powerline je dobrá věc když není jiná možnost, ale zvlášť u starších nebo levnějších adaptérů vždy byly problémy se stabilitou spojení. To s nějakým meshem nijak nesouvisí. Navíc jste se to pokoušel kombinovat s Wi-Fi 6 což sice naprosto chápu, ale není to úplně standardní řešení.

Tam, kde prostě vezmete několik stejných (resp. podobných) mesh adaptérů a propojíte je dohromady, funguje to pro základní použití (kam to ostatně cenově patří) celkem slušně a obvykle i naprosto dostatečně.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2022, 10:35:48 »
Tak ono celkem zaleží na tom jak se s tím kdo chce nastavovat, či má znalost na nastavení.
Buď si pořídím Unifi, Omadu nebo Arubu. A vím proč si ji pořizuju, a nastavím ke své spokojenosti
Nebo to neumím (nechci řešit) tak si pořídím  si pořídím něco typu Deco, Eero nebo Velop

Za mně moc hezké porovnaní jednotlivých řešení i s návrhy setupu najdeš tady https://evanmccann.net/

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2022, 11:06:45 »
Mně osobně separátní AP v každém pokoji strašně štvalo. A ještě víc zbytek rodiny. Pořád se řešila zmiňovaná nutnost ručního přepínání mezi AP - signál příliš slabý na to, aby wifi jela na 100%, ale příliš silný na to, aby to přepnulo samo. Co jsem koupil Mesh (výše zmiňované Deco M4), tak spokojenost.

Přehazování klientů mezi AP nemá s meshem nic společného. To je o spojení AP mezi sebou, pokud není ethernet a hodí se hlavně tam, kde se AP pohybují nebo vypínají podle potřeby. Jinak je statická konfigurace spolehlivější. Pokud vám to nefungovalo dobře, tak byl problém s nastavením nebo implementací AP.

Je několik možností jak to může fungovat. Nejjednodušší je nechat klienty ať se přepojí, když jim klesne signál pod určitou úroveň. Tohle vyžaduje dobré nastavení síly signálu. Mně tohle funguje dobře se všemi telefony a notebooky co máme doma. Rychlost dobrá a neruší to tolik sousedy.

Pak je možnost aktivního přepínání, kde si AP vyměňují informace o síle signálu klientů a pak je nutí se přepnout podle potřeby. Jsou různé způsoby podle pokročilosti klienta. Tohle má dobře vychytané Ubiquity. Pro OpenWrt existují různé skripty a pokročilejší řešení jako je třeba DAWN.

Na zrychlení přepnutí je 802.11v, kde AP dává klientům informace o ostatních AP, tak aby klient už nemusel scanovat všechny kanály. Ne všechny zařízení tohle podporují. Pak je tu 802.11r, které zrychluje autentizaci, ale to už jsou rozdíly v milisekundách.

Re:Mesh wifi v rodinném domě
« Odpověď #14 kdy: 14. 10. 2022, 11:33:08 »
MESH od TP-Linku jsem pořídil ze zkušebních důvodů taky, konkrétně RE300. [...] Prostě toto není dobrá cesta a na pokrytí RD už vůbec ne.

Vždyť RE300 je nějaký powerline AP. Powerline je dobrá věc když není jiná možnost, ale zvlášť u starších nebo levnějších adaptérů vždy byly problémy se stabilitou spojení. To s nějakým meshem nijak nesouvisí. Navíc jste se to pokoušel kombinovat s Wi-Fi 6 což sice naprosto chápu, ale není to úplně standardní řešení.

Tam, kde prostě vezmete několik stejných (resp. podobných) mesh adaptérů a propojíte je dohromady, funguje to pro základní použití (kam to ostatně cenově patří) celkem slušně a obvykle i naprosto dostatečně.
RE300 není žádný Powerline, ale MESH, stačí se podívat na stránky TP-Linku (https://www.tp-link.com/cz/home-networking/range-extender/re300/).
U Archeru C7 bych se sice mohl snažit kombinovat něco s WiFi 6, ale nikdy by se mně to nepovedlo, protože tento router má pouze WiFi 5. Každopádně i při kombinaci WiFi 6 u Archer AX20 nemůže být problém, protože jak známo, tak WiFi je zpětně kompatibilní a kombinaci AX20 + RE300 výrobce nevylučuje.

Spojení několika MESH, i stejných, není k ničemu. Jednotná WiFi síť se totiž zásadně nedělá přes nějaká bezdrátová pojítka, ale dělá se výhradně přes kabel, tj. přesně jako je tomu u UniFi. Kdyby toto TP-Link u MESH uměl, pak se dá bavit o smysluplnosti. Jinak ne a je ztrátou času se nimrat v nesmyslech.