Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #30 kdy: 12. 10. 2022, 21:43:46 »
Faktem je, že přibližně tohoto výsledku(možná lepšího, možná horšího)by dosáhl i s použitím standardních termostatických hlavic(tvz. hloupých a levnějších) a nemusel by je zásobovat elektrickým příkonem. Na druhou stranu by neměl k dispozici "remote" pohodlnost.

Standartdní hlavice nebere v potaz den/noc. Taky rád spím při nižší teplotě a určitě to taky něco ušetří. Hodně tomu dá týdenní program, ačkoliv jsem to nezmínil, ale prostě pracovní dny, víkendy, dal jsem si s tím pár minut práci. Každý (školní) rok to je jinak, tak to holt 1x za rok přenastavím.

Nemluvě o odjezdech na jarní prázdniny, kdy snížím teplotu a 1/2 před návratem nechám hezky vytopit.
Jinak řízení je přes OpenHab a patřičné pluginy.

A s tím komfortem musím zmínit kovid home office. Ráno při snídani si zapnu topení přes mobil, přicházím do "kanceláře" o patro níž, která je hezky vytopená. Další den třeba do práce, tak se tam netopí, páč to není potřeba.

V paneláku nevyužitelné.


Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #31 kdy: 13. 10. 2022, 07:06:40 »
Měl jsem netatmo a nějak jsem nepochopil k čemu je mi ta funkce otevřeného okna - ta hlavice sice zastaví průtok vody radiátorem, ale než ten radiátor zchladne, tak to stejně trvá (měl jsem to na starých, litinových) To není jako když se vypne elektrický ventilátorový přímotop. A stejně ta hlavice se po 30minutách otevřela tak jako tak, takže úspora=prakticky nula, ikdybych to nechal otevřeno přes noc
Větrat půl hodiny už není krátce a intenzivně. I u toho krátkého mechanická hlavice zareaguje rychle a pustí průtok na maximum. To se pak docela rychle nehřeje i ten litinový, protože tam to teplé médium cirkuluje, ale na přiměřenou teplotu, aby topil tak akorát, už chladne docela dlouho.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #32 kdy: 13. 10. 2022, 11:23:49 »
Nějakou dobu jsem si s hlavicema hrál na bytě s dálkovým topením + na baráku se snažím řídit topení taky, ale taknějak jsem došel k tomu, že je to skoro zbytečný řešit

Všechny tady ty chytrý ovládání topení s myšlenkou "zapnu topení než vyjedu z práce a bude tam teplo" atd vychází hlavně z amerických domácností, kde mají
A) papundeklový barák s minimální tepelnou kapacitou
B) topení/chlazení přímo horkým/studeným vzduchem. Prakticky tam neznají radiátory, ale jejich kotel=výměník "oheň-vzduch"
C) žádné/špatné zateplení, jelikož barák musí být postaven metodou quick, easy and cheap.

Kombinací těchto faktorů jde opravdu ušetřit, když vypnu topení na pár hodin, kdy nejsem doma, jelikož teplota prudce klesne a sníží se tepelné ztráty. To pak dávají smysl i propojení topení s polohou mobilů a jakmile nikdo není doma=topení se vypíná

Ale v evropském zatepleném cihlovo-betonovém domě, kde mám XYZ tun materiálu co se musí nahřát/vychladnout to nemá cenu.
Když vypnu topení při odchodu do práce, tak ta teplota začne klesat tak pomalu, že průměrný rozdíl bude jen pár desetin stupně, což dělá úsporu nula nic. Tím spíš, když se topí podlahovkou/akumulačním krbem a podobně.

Další věc, že lidi si vypnou topení v jedné místnosti a topí jen ve druhé a nějak tak to různě přepínají podle toho, kde zrovna jsou. To je sice moc pěkné, ale ve výsledku se to teplo stejně zprůměruje a člověk má akorát dobrý pocit z toho, "že něco dělá", ale reálná úspora nula nic.

V jednom pokoji, kde máme momentálně jen skladiště věcí, tak bylo minulou zimu topení úplně vypnuté. A i tak tam bylo nějakých 19°C - je potřeba k baráku přistupovat spíš jako k celku, než k jednotlivým místnostem jako nezávislým jednotkám - Možná leda tak v koupelně, kde si lokálně zatopím na večer na vyšší teplotu a pak to teplo uteče směrem do sousedících pokojů

A další věc - moderní způsoby topení tepelným čerpadlem (nebo i kondenzačním kotlem) si žádají trochu změnu uvažování. Je určitě lepší to nechat topit malým výkonem delší dobu, než přijít do vychladlého domu a honem rychle zatopit. To pak klesá účinnost.

Reálná zkušenost z léta  - "ještě tu klimatizaci nezapínej, venku ani tady ještě není takový vedro" - naprosto špatně
Zkoušel jsem v létě pár dní po sobě používat klimatizaci dvěma způsoby:
1) klima jela non-stop (i v noci) s omezením max výkonu na 40% (cca 500W příkon)
2) klima se zapla jen přes den, kdy bylo teplo

přístup "2" dává jakože větší smysl, ale měl asi dvojnásobnou spotřebu na stejnou tepelnou pohodu v baráku. Proč? No protože klima musela
A) chladit do venkovního vzduchu co měl 30°C ve dne
B) jet prakticky na plný výkon, aby dosáhla nastavené teploty

Pokud se nechala jet pořád na malý výkon, tak během noci (kdy bylo venku třeba 17°C) chladila s mnohem vyšším výkonem (při stejné spotřebě) a navíc díky nižšímu výkonu měla vyšší účinnost i bez ohledu na rozdíly teplot. Klimu mám umístěnou nad schodištěm + barák má velkou tepelnou kapacitu, takže nějaké kolísání teplot kdy v noci bylo třeba jen 20°C (přechlazeno) ničemu nevadilo. Pro rýpaly: větrat přes noc moc nešlo - ventilačka vyvětrá prd, plně otevřeno bez dozoru přes noc nenechám + dovnitř by nalítalo plno prachu, pylu, komárů a podobnýho bordelu

S tepelným čerpadlem to stejné - je blbost začít topit na večer až do noci "protože je už doma zima", ale nechat to topit celý den, hlavně když je venku ještě relativně teplo - čím menší tepelný rozdíl, tím vyšší účinnost (COP faktor). Ael tohle ještě bude dlouho trvat, než lidi pochopí, jelikož je ptořeba se k tomu stavět trochu jinak, než "kdy přiložit další lopatku uhlí"

« Poslední změna: 13. 10. 2022, 11:26:50 od czAtlantis »

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #33 kdy: 13. 10. 2022, 11:42:14 »
IIUC předpokládáte, že lidi budou topit jen v noci (protože je větší zima), zatímco ve dne ne, nebo ne tolik. Potom souhlasím, že s tepelnými čerpadly (zvlášť vzduch-vzduch) to asi nebude moc efektivní, protože zrovna v noci bude i venku chladno, a rozdíl teplot bude vyšší.

Pokud ale budu chtít na noc chladněji (vypnu topení, na spaní to bude příjemnější, on ten byt úplně nevymrzne…), dává mi to (opět: zvlášť u čerpadla vzduch-vzduch) mnohem víc smysl. Záleží na zdroji tepla, u vzduch-vzduch (fakticky otočená klimatizace) asi bude efektivnější topit pouze ve dne, i některých zdrojů to možná bude jedno, a u některých (čerpadlo ze Země?) může stále vycházet výhodněji konstantní topení.

Disclaimer: moje znalosti jsou tu poněkud omezené, jde jen o rychlou úvahu.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #34 kdy: 13. 10. 2022, 12:43:26 »
Nějakou dobu jsem si s hlavicema hrál na bytě s dálkovým topením + na baráku se snažím řídit topení taky, ale taknějak jsem došel k tomu, že je to skoro zbytečný řešit

Všechny tady ty chytrý ovládání topení s myšlenkou "zapnu topení než vyjedu z práce a bude tam teplo" atd vychází hlavně z amerických domácností, kde mají
A) papundeklový barák s minimální tepelnou kapacitou
B) topení/chlazení přímo horkým/studeným vzduchem. Prakticky tam neznají radiátory, ale jejich kotel=výměník "oheň-vzduch"
C) žádné/špatné zateplení, jelikož barák musí být postaven metodou quick, easy and cheap.

...

Přesně tak to je. Jde vidět, že jste si to vyzkoušel a zamýšlel jste se nad tím. Ono se to těm kokotům z Bruselu mluví, když ti kreténi žijou poblíž moře a teplota jim tam nikdy neklesne pod nulu, protože ta montrozní masa vody na 10-13°C díky entropii ohřívá celé pobřeží a ovlivnuje jejich klima. Tam ty tepelné čerpadla vzduch-vzduch mohou v klidu jet celou topnou sezonu. Vnitrozemí vždycky trpělo většími teplotními extremy (větší horka, větší zimy) protože moře v létě chladí a v zimě ohřívá vzduch. Ale to jsem trochu odbočil.

Jak jste správně uvedl. My v Evropě jsme prostě zvyklí stavět stavby z vyšší teplotní akumulací a to např. USA mají jenom ve městech, jinak samé dřevostavby a to skutečně krátkodobé vypnutí/zapnutí prakticky nic neřeší. Samozřejmě pokud někdo postavil dům tak že eliminuje tepelnou akumulaci např. osazením tepelné izolace do interiéru a nikoliv na fasádě a ohříval/chladil by jenom vzduch a nikoliv stěny (což se dělá např. u horských, pobřežních apartmánů v zahraničí) tak tam to taky smysl má.


Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #35 kdy: 13. 10. 2022, 13:01:55 »
IIUC předpokládáte, že lidi budou topit jen v noci (protože je větší zima), zatímco ve dne ne, nebo ne tolik.
....
Pokud ale budu chtít na noc chladněji (vypnu topení, na spaní to bude příjemnější, on ten byt úplně nevymrzne…), dává mi to (opět: zvlášť u čerpadla vzduch-vzduch) mnohem víc smysl.
Ano u té klimatizace/tepelného čerpadla je určitě lepší topit postupně přes den, jelikož je vyšší teplota venku. Což ale nezapadá do režimu "šetříme" a budeme topit "až nám začne být zima" - tzn třeba na večer "na pohodičku u televize".
Že by někdo pouštěl topení čistě na noc si nemyslím - a to by bylo s TČ určitě špatně - přes noc máš třeba -5°C, ale přes den může být klidně +5 až +10°C

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #36 kdy: 13. 10. 2022, 16:53:21 »
Ale v evropském zatepleném cihlovo-betonovém domě, kde mám XYZ tun materiálu co se musí nahřát/vychladnout to nemá cenu.
Když vypnu topení při odchodu do práce, tak ta teplota začne klesat tak pomalu, že průměrný rozdíl bude jen pár desetin stupně, což dělá úsporu nula nic. Tím spíš, když se topí podlahovkou/akumulačním krbem a podobně.

naprogramoval jsem si vypnutí topení od 22:00 - 4:30, což je cca 6:30 hodiny a teplota spadne tak o 2 stupně. Nemyslím si, že je to nějaká super úspora, ale mám klasické chytré hlavice (ne dálkové), Silvercrest, za 300 Kč a mám je hlavně kvůli tepelné pohodě, protože udržují stejnou teplotu ne jako klasické termostatické, prostě když si nastavím 22C, mám 22C, to byl pro mě hlavní důvod pro hlavice.

Litinové radiátory se v paneláku dají nahradit klasickými plechovými, všude jsem to udělal, už jen kvůlí tomu, že po 30 letech se staré ucpávali a nešli odvzdušnit, není to nějak extra nákladné, jeden radiátor vyjde asi na 5.000 Kč i s prací a je to práce na 2 hodiny.

Další věc, že lidi si vypnou topení v jedné místnosti a topí jen ve druhé a nějak tak to různě přepínají podle toho, kde zrovna jsou. To je sice moc pěkné, ale ve výsledku se to teplo stejně zprůměruje a člověk má akorát dobrý pocit z toho, "že něco dělá", ale reálná úspora nula nic.

V paneláku to úplně není pravda, protože teplotní koeficienty. Když máte třeba místnost, co sousedí s nějakou studenou stěnou, tak se tam počítá cena za topení třeba jen 40% a vyplatí se to v té místnosti ohulit a vytápět tím celý byt. Jako ne že bych to dělal (teplotní pohoda a mám prachů dost), ale vím o lidech co to dělají, že tam kde mají nižší teplotní koeficient si to ohulí na 26C a ve zbytku bytu si vypnou topení.

Reálná zkušenost z léta  - "ještě tu klimatizaci nezapínej, venku ani tady ještě není takový vedro" - naprosto špatně
Zkoušel jsem v létě pár dní po sobě používat klimatizaci dvěma způsoby:
1) klima jela non-stop (i v noci) s omezením max výkonu na 40% (cca 500W příkon)
2) klima se zapla jen přes den, kdy bylo teplo

Individuální, jestli máte barák, čím topíte, nebo jste v paneláku atd. Krom ceny jde taky o tepelnou pohodu, není moc super, když vám teplota neustále klesá a stoupá.

S tepelným čerpadlem to stejné - je blbost začít topit na večer až do noci "protože je už doma zima", ale nechat to topit celý den, hlavně když je venku ještě relativně teplo - čím menší tepelný rozdíl, tím vyšší účinnost (COP faktor). Ael tohle ještě bude dlouho trvat, než lidi pochopí, jelikož je ptořeba se k tomu stavět trochu jinak, než "kdy přiložit další lopatku uhlí"

Co jsem měl barák, tak jsem měl dva zdroje topení (plyn a kotel). Myslím, že do jisté míry dává dobrou logiku na noc naládovat kotel dřevem, a přes den už pak topit třeba elektrikou, plynem, čerpadlem. Dřevo je nejlevnější, ale je to práce.

Co bych si jinak strašně přál je mít klasickou vesnickou stavbu s velkou pecí, co vydrží hřát třeba 3 dni, to musí být super.

Další věc je, že dost barák dokáže vytopit i slunce, takže to je také věc, s kterou je fajn počítat.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #37 kdy: 13. 10. 2022, 19:21:32 »
...
Jo ty věci co jsem psal platí prakticky jen pro barák. Rozpočítávat spotřebu v bytě je taková napůl komunistická rovnice.
Když jsem byl ještě v bytě, tak jsem tam topil taky "všelijak" - třeba vůbec nemělo smysl dávat termohlavice na nějaké konkrétní číslo - protože když ta hlavice regulovala průtok, tak se zahřál radiátor třeba jen z půlky. Jenže takový to počítadlo na radiátoru to bralo jako kdyby byl radiátor zahřátý celý. Takže se topilo spíš stylem hlavice na "5" nebo na "hvězdičku". Ale něco mezi nemělo moc význam. Stejně se tam většinou topilo pořád na "5" - nezateplená bytovka z šedesátek a střešní rohový byt...

Mudvy

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #38 kdy: 13. 10. 2022, 21:34:12 »
Z mého pohledu používání chytrých hlavic přinesla zásadně lepší komfort v domě. Dětský pokoj je nastavený na jinou teplotu, protože moje děti nejsou schopný spát přikrytý pod peřinou. Naše ložnice pak zase na menší teplotu. Kuchyně netopí vůbec protože to zvládne lednice a provoz přes den. Neustale se topí v koupelnách kde ani nejsou hlavice protože to chce jiná místnost. Dopadá to tedy pak tak, že o teplo si kotli říká dětský pokoj a spodní byt.
Kotel nemusí ohřívat tolik vody v koloběhu a tím i míň spotřebuje plyn, zase ty radiátory jsou hned na 50-60 stupních. Zatím kotel spíná asi jednou za hodinu na pár minut než to pak nechá na čerpadlu. Když je mráz tak častěji a o teplo si řekne víc místností. Zase je fajn když je hezky, nahoře nám nic netopí, ale spodní byt se vytápí protože tam je málo světla.

Výsledek je, že se člověk prakticky o nic nestará.

Tohohle bych s klasickými hlavicemi a jedním termostatem ještě na špatném místě nikdy nedosáhl.

Horší bude až bude plyn tak drahý že to neuplatím, nebo nebude vůbec, pak nám zbývají jen kamna…

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #39 kdy: 13. 10. 2022, 22:50:15 »
Jestli ti stačí, že kotel sepne na pár minut v hodině, tak máš nastavenou zbytečně moc teplou vodu v okruhu - je lepší, abys měl radiátory vlažný po delší dobu, než aby se rozpálily na 60stupňů a pak zase pomalu chladly...

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #40 kdy: 14. 10. 2022, 12:39:28 »
+ na tohle neni ani potreba termostaticke hlavice. Drive se to resilo privrenim ventilu dole pod radiatory. Potom to v nekterych pokojich topilo vice a jinde mene. Tim se dal cely system vyladit a stacil jen jeden centralni termostat. Nejde tim samozrejme potom ovladat zmeny (treba, ze v loznici pres den pracuju = teplo a v noci spim = chladneji)

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #41 kdy: 14. 10. 2022, 14:41:10 »
Beztak se nic neušetří, paušálem se platí většina.

V paneláku s centrálním vytápěním možná. Pokud máš rodinný dům (nebo byt) s vlastním kotlem, tak co neprotopíš ušetříš.

Spíš mě zajímá, jestli někdo reálně ušetřil dočasným snižováním teploty. Přijde mi, že pokud to není nějaký tragicky nezateplený dům, kde teplota padá rychle dolů, tak úspory musí být minimální (v řádu jednotek procent max).

Tazatel píše "v bytě". A chce 4 hlavice.
Ušetřit lze podle mě jenom trvalým snížením teploty.
Mrdlání s nastavením každou chvíli je imho neefektivní (namísto trvalého vykrývání malých ztrát může topení jet naplno několik hodin, aby dotopilo takže ve výsledku je to nula od nuly nebo horší) a regulace samotnou elektrickou hlavicí je jen šidítko, aby z rádobykutilů vytahali peníze. 
Pokud sofistikovaně regulovat, tak jedině v systému kde se reguluje i kotel. Do trvale obydleného (panelákového) bytu jsou el.hlavice podle mě nesmysl a vyhozené peníze. Můj názor.

Snížení teploty nemusí být trvalé. Já topím 2 hodiny ráno a 4 odpoledne. Bez chytrých hlavic, jen naprogramováno v termostatu. V noci potřeba topit není a přes den, když doma nikdo není, taky ne.

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #42 kdy: 14. 10. 2022, 14:41:48 »
Jeden termostat v domě mi přijde už silně překonané řešení - vůbec neřeší případy, kdy se třeba v obýváku (nebo kde je termostat) třeba zatopí "nějak jinak" - například se opře slunce, v obýváko-kuchyni se začne vařit a podobně. Nebo se chce zatopit v koupelně atd

Určitě bych šel cestou logiky "alespoň jedna hlavice chce topit = sepni kotel". Ať už se to v reálu udělá jakkoliv - pokud by se daly tahat kabely, tak bych šel ideálně cestou termoelektrických hlavic, teploměrů v každém pokoji a pak nějakýho centrálního řízení, kdy pokud bude v jednom pokoji nižší než nastavená teplota, tak otevřít daný ventil + sepnout kotel.
Vyšší dívčí by byla ještě ovládat teplotu topné vody dle ekvitermy, kdy se ekviterma ohýbá dle rozdílu nastavené a požadované teploty v každém pokoji co chce topit = ideální pro "chci rychle zatopit v koupelně"

Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #43 kdy: 15. 10. 2022, 17:44:36 »

Snížení teploty nemusí být trvalé. Já topím 2 hodiny ráno a 4 odpoledne. Bez chytrých hlavic, jen naprogramováno v termostatu. V noci potřeba topit není a přes den, když doma nikdo není, taky ne.
Tak to je jistě legitimní způsob regulace, ale nemusí být nejlevnější. Může být, že jedete 6 hodin na 100%, zatímco průběžně byste topil třeba 24 hodin na 20% výkonu. Samozřejmě to je individuální a závisí to od spousty faktorů včetně druhu vytápění.
Gréta je nejlepší.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« Odpověď #44 kdy: 15. 10. 2022, 22:42:44 »

Snížení teploty nemusí být trvalé. Já topím 2 hodiny ráno a 4 odpoledne. Bez chytrých hlavic, jen naprogramováno v termostatu. V noci potřeba topit není a přes den, když doma nikdo není, taky ne.
Tak to je jistě legitimní způsob regulace, ale nemusí být nejlevnější. Může být, že jedete 6 hodin na 100%, zatímco průběžně byste topil třeba 24 hodin na 20% výkonu. Samozřejmě to je individuální a závisí to od spousty faktorů včetně druhu vytápění.
Pokud topíte plynem (a nejspíš obecně moderním kotlem na jakékoliv palivo) tak je to jedno. Účinnost se při zatížení nemění.

Dnes víme, že přibližně až během 3/4 topné sezóny je pro vytápění domů postačujících jen 15 až 50 % nominálního výkonu kotle. Největším přínosem moderních kotlů je schopnost pracovat s maximální účinností bez nutnosti cyklování, tj. jen modulací výkonu i v případě nejběžnějších venkovních teplot v rozmezí 5-15 °C.
https://www.viessmann.cz/cs/rady-a-tipy/ucinnost-a-vykon-plynoveho-kotle.html

Pokud topíte tepelným čerpadlem, tak tam to bude jiné, protože tam se účinnost s nárůstem požadovaného výkonu snižuje. Respektive při malém požadovaném výkonu může být topný faktor i výrazně lepší než nominální, což je zajímavé,ale ta až extrémní účinnost je v době kdy tepla moc nepotřebujete, takže v absolutní hodnotě to moc neušetří.