Hardware pro stavbu vlastního NAS

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #30 kdy: 22. 09. 2022, 10:16:17 »
koukam ze nabidka Intel CPU Tckovejch je nulova, tak jeste ke zvazeni

Rada T je OEM only, ne? To v maloobchode nenajdes.
Proste je to pro vyrobce, co to pak vecpou do nejakeho micro form factoru, s adekvatne zmensenym chladicem.

Na bazarch se starší téčková CPU koupit dají i když jsou dost vzácná. Taky právě jedno mám. Jestli bylo OEM nebo nebylo těžko říct.


Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #31 kdy: 22. 09. 2022, 10:19:17 »
Za 2,5 tis. Kč ročně můžeš mít svůj vlastní OneDrive 6x1TB u Microsoftu.
Nic to nežere, máš přístup odkudkoliv a je to relativně levné a bez starosti.
NAS jako počítač bude stát provozními náklady řádově více[...]

Provoz bude stát víceméně stejně a určitě si na tom OneDrive nespustím žádný software  ;)   On nehledá storage, všiml jste si? Kdybychom chtěli storage u Microsoftu, koupím si storage u Microsoftu (nebo jinde). Já osobně to třeba kombinuju.

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #32 kdy: 22. 09. 2022, 10:21:35 »
Co něco takovýho:
https://www.alza.cz/intel-nuc-7-essentials-kit-nuc7cjysamn-d7357981.htm

Tohle není špatná věc, ale má jen omezeně paměti a pět disků dovnitř taky nepřipojím. Data mohou být sice jinde, ale pokud máte dostatečně kvalitní připojení. Jenomže to, světe div se, taky není všude. A to dokonce ani ve velkých městech.

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #33 kdy: 22. 09. 2022, 10:22:32 »
I já mám doma HTPC s Gemini Lake J4205.
Pokud seženete desku, která má 4 SATA porty, jako zmíněný AsRock, tak by to na malý NAS mělo stačit. Výkon procesoru s naprosto nemravnou rezervou stačí na fileserver pro gigabitovou síť.

Pokud se bavíte o virtualizaci a případně nějakém "moderním vývojovém prostředí", tak ohledně dimenzování výkonu CPU moc neporadím - víceméně řešíte otázku, jak moc se chcete rozmazlit = jaký špičkový výpočetní výkon těmi molochy chcete mařit a kolik jste ochoten za to platit ve spotřebě elektřtiny. Pokud nevíte, navrhuji začít tím J4205, pokud seženete. RAMky to vezme 32 GB (otestováno). Možná nakonec zjistíte, že to kupodivu vlastně stačí, a spotřeba procesoru nějakých 5W je hodně příjemná (na peněženku, i na akustický komfort).

Ohledně celkové spotřeby ze zásuvky nemám jasno. Dobře se měří zdroje s aktivním PFC, ale ty dávají konstrukčně smysl až od nějakých 200W výš. Při nižších příkonech má aktivní PFC příliš velké relativní ztráty (vlastní spotřebu), potřebují tu spínací ztrátu chladit = mají taky ventilátor = o to větší spotřebu apod.

Pokud použijete zdroj o nižším nominálním výkonu s vysokou účinností (můj případ, použil jsem 60W měnič + ATX-like spínaní na sekundární straně) tak to nebude mít PFC, a dost blbě se tomu měří spotřeba střídaviny na primáru, protože odebíraný proud má velice nesínusový průběh (usměrnění do primárního elytu produkuje ostré špice těsně před vrcholem napěťové sinusoidy). Tohle nezměříte multimetrem - jako rozumný RMS měřák mě napadá vyřazený starý kotoučový elektroměr. Hezká hodnota by byla za samotný motherboard s jedním zastaveným diskem a jedním ultra-pomalým ventilátorem něco kolem 10W.

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #34 kdy: 22. 09. 2022, 10:25:21 »
1) Skládačka
Důležitý je kvalitní zdroj. Doporučuji projít diskuze.
Deska non consumer Asus, Gigabyte. Další varianta je Supermicro.
ECC paměti

Kvalitní zdroj je potřeba v každém počítači, to je základ. ECC paměti jsou (podle mé zkušenosti) naprosto zbytečný luxus, navíc kvůli tomu potřebujete další podporu v hardwaru. Spolehlivost dnešních pamětí na kvalitních deskách je pro běžné domácí použití dávno naprosto dostatečná.

3) Hotové řešení
Qnap, Synology

Pokud potřebujete něco víc než jen NAS (což on potřebuje i když to nenapsal do předmětu), není to vhodná cesta.


Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #35 kdy: 22. 09. 2022, 10:32:56 »
I já mám doma HTPC s Gemini Lake J4205. [...] Pokud nevíte, navrhuji začít tím J4205, pokud seženete. RAMky to vezme 32 GB (otestováno). Možná nakonec zjistíte, že to kupodivu vlastně stačí, a spotřeba procesoru nějakých 5W je hodně příjemná (na peněženku, i na akustický komfort).

Akustický komfort zajistíte i jinak ale pravda je, že spotřebu má ta J4205 hezky nízkou. Problém je, že výkon je na hraně i pro to základní kancelářské použití. Je zhruba poloviční, než co má deset let stará i3. A to už mi přijde poměrně neoptimální. Na NAS nebo jako mikroserver je to víc než dostatečné, ale pokud byste na tom stroji chtěl trochu pracovat, je to už, z vlastní zkušenosti, fakt málo. V tomhle smyslu už je lepší koupit na bazaru starou téčkovou i3, která o tolik větší spotřebu v idle taky nemá a desetikoruny měsíčně on, doufám, neřeší.

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #36 kdy: 22. 09. 2022, 10:38:11 »
[...] A volil variantu 1), co jsem psal v úvodu.  Intel G7400T bere trochu méně než i3. Case má 3 větráky, což je overkill dle mě, ten "be quiet! Pure Power 11" je myslím dostatečná, takže jeden Fan by mohl stačit, nevím jestli to jde nastavit. Na i-netu někdo psal, že se všemi disky online by to mělo mít kolem 40 W.

Tři ventilátory jsou naprosto overkill. Pokud uchladíte disky, G7400T má TDP 35 W, to uchladíte s přehledem pasivně, na to žádný ventilátor nepotřebujete budete-li mít místo ve skříni. A docela solidní výkon. Kdybych tohle stavěl dnes, asi bych ho taky použil. Konečně zase po dlouhé době nějaké přiměřeně výkonné CPU, které není určené k vytápění místnosti.

dahl

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #37 kdy: 22. 09. 2022, 10:39:04 »
Prijdu po 20 letech na root a tady se stale resi domaci bastleni NASek :) To je bomba, jak se od roku 2003 nic nezmenilo :) Budete instalovat Sambu v3.0.5 nebo je uz neco lepsiho? :-)

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #38 kdy: 22. 09. 2022, 10:50:44 »
Já mám domácí NAS postavený na ASRock J5040-ITX, k tomu dodatečný SATA PCIe řadič, 32 GB RAM (1 modul, takže mohu rozšířit na 64 GB). Se sedmi disky (6x SATA HDD + 1x SATA SSD) žere kolem 55 W.

Dříve jsem měl ASRock J3160DC-ITX s 16 GB RAM, ten spotřeboval ještě o nějakých 10 W méně a má DC napájení, takže odpadl hluk ze zdroje. Jen to chtělo jiný adaptér s výkonovou rezervou, s původním se to pod zátěží občas samovolně restartovalo. Fungovalo to spolehlivě asi 5 let, výměnu jsem provedl jen kvůli tomu, že jsem chtěl vyšší výkon, abych ten stroj mohl používat i pro jiné účely. A teda z šifrovaných disků (LUKS) jsem už nedostal plnou rychlost, ale ty jsem stejně většinou používal jen na malé objemy dat, tak to nevadilo.

I ten J4205 navrhovaný výše je podle mě dobrá volba, byť výkonnostně oproti J5040 samozřejmě slabší.

Akorát je u těchhle desek problém, že se blbě shánějí, tu J5040 jsem koupil přes Amazon.de odkudsi ze Španělska, J3160 tehdy z druhé ruky na Aukru.

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #39 kdy: 22. 09. 2022, 11:00:49 »
Prijdu po 20 letech na root a tady se stale resi domaci bastleni NASek :) To je bomba, jak se od roku 2003 nic nezmenilo :) Budete instalovat Sambu v3.0.5 nebo je uz neco lepsiho? :-)

podla mna tato tema je dost vyzivna, lebo cas sa posuva a koeficienty jednotlivych vyberovych kriterii sa menia, ako aj dostupny HW

ja som si vyskladal NAS/homelab na HP DL380e Gen8 (z czech server) pred viac ako 2 rokmi, huci riadne, je v pivnici, spotreba v lete v klude 140W (bez pridavneho chladenia/klimatizacie, v zime klesne na 120W) - 2xCPU E5-2450L, 96GB RAM, 2xSSD OS, 2xklasicky platnovy disk, 2xSSD virtualizacia

pri NAS su kriteria jasne, dostat do vhodneho pomeru
- cenu HW
- spotrebu HW
- vykon
- hlucnost stroja

tiez som skusal odroid HC4, pouzil som ho na backup riesenie - raz za mesiac zapnem a rsyncnem. na odroid treba hotovy image, teda ta volnost (sloboda) uteka. plus nemam pocit, ze je velmi chladny, ked mi rsyncoval cca 5TB, kuril celkom slusne.

vzhladom na sucasnu cenu elektrickej energie sa zamyslam nad svojim riesenim aj ja. ten microserver (konkretne gen8) laka aj mna, svojho casu som tak odporucil viacero znamym. je celkom slusna ponuka, bazos, aukro, ebay, .... clovek si moze zvolit kombinaciu podla svojich kriterii
https://n40l.fandom.com/wiki/Cpu_gen8

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #40 kdy: 22. 09. 2022, 11:05:44 »
Mel bych tip na jednodiskový NAS,
sice nesplňuje požadavky 3 disků ale jen jeden.
I přesto by se to někomu mohlo hodit.
Pořídil jsem Fujistsu Futro S720 a přidal 8GB ram.
https://www.repasy.eu/repasovane-pocitace/extratichy-pasivni-chlazeni-fujitsu-futro-s720-amd-gx-217ga--2gb--2gb-ssd--bez-os/

Provozuji na tom Proxmox a na jednom z kontejnerů běží NAS.
Za cenu 500,- / PC a 500,- / RAM mi to přijde jako pěkná hračka.
A spotřeba je 6W idle.
Jen je třeba dobastlit napájení k HDD:
https://www.youtube.com/watch?v=y1l42VMCjKk

czipis

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #41 kdy: 22. 09. 2022, 11:10:01 »
zbyla mi po upgradu deska ASROCK Q1900DC-ITX
ma to pasivne chlazeny J1900, napajeni beznym 19V notebook adapterem. kdyby mel nekdo zajem, rad prenecham (jsou tam i nejake DDR3 pameti, nevim jestli 2GB nebo 4GB, musel bych se doma podivat)
upgradoval jsem na asrock j5005-itx jenom kvuli akceleraci H.265, protoze to pouzivam s kodi zaroven jako media centrum k TV

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #42 kdy: 22. 09. 2022, 11:58:57 »
Ty budeš mít šest disků?!
Co si představuješ pod pojmem "spuštěné nějaké containers plus docker"?

Nerozumím tvým preferencím, na jednu stranu chceš NAS na doma, ale mluvíš o vysokým profi modelu, chceš tlačit na spotřebu a uvažuješ o 6x disk.
Tím že to porovnáváš s Xeon a stavíš to na i3/AMD je taky takový rozpor.

Kup si 2x16TB disk a QNAP za 6tis. a "hotovodvacet"

nepotřebuji mít zaplněných všech 6 slotů. Jde mi uložiště dat a možnost mít spuštěných několik docker containers které budou obsahovat různé web development sites. i3 a výše nebo xenon mají už jenom tyhle XS+ řady.
A jak jsem psal cena bez disků je 40 tis, myslím že levněji to postavím. Systém bych tam chtěl Truenas core

Sám mám Synology ds212+, kterého se budu zbavovat, protože prostě nestačí a moc jej nepoužívám.
 

 

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #43 kdy: 22. 09. 2022, 12:56:58 »
Budete instalovat Sambu v3.0.5 nebo je uz neco lepsiho? :-)

Už jedeme na čtyřce a Avahi :-)

Re:Hardware pro stavbu vlastního NAS
« Odpověď #44 kdy: 22. 09. 2022, 13:07:55 »
Ty budeš mít šest disků?!
Co si představuješ pod pojmem "spuštěné nějaké containers plus docker"?

Nerozumím tvým preferencím, na jednu stranu chceš NAS na doma, ale mluvíš o vysokým profi modelu, chceš tlačit na spotřebu a uvažuješ o 6x disk.
Tím že to porovnáváš s Xeon a stavíš to na i3/AMD je taky takový rozpor.

Kup si 2x16TB disk a QNAP za 6tis. a "hotovodvacet"

nepotřebuji mít zaplněných všech 6 slotů. Jde mi uložiště dat a možnost mít spuštěných několik docker containers které budou obsahovat různé web development sites. i3 a výše nebo xenon mají už jenom tyhle XS+ řady.
A jak jsem psal cena bez disků je 40 tis, myslím že levněji to postavím. Systém bych tam chtěl Truenas core

Sám mám Synology ds212+, kterého se budu zbavovat, protože prostě nestačí a moc jej nepoužívám.
 

 

TrueNAS core odporucam, len ta virtualizacia nie je uplne hladka. So samotnym OS som sa trapil len pri update na 13.0 prestalo fungovat VNC. Fixli to na 13.0-U1, no prestala fungovat samba. Fixli relativne rychlo aj to, ale uz som sa downgradeol.
Zisti si podporu radica, ci chces pouzit HBA mode alebo robit HW RAID. Stare CPU (napr. Xeon(R) CPU E5530) nepodporuju virtualizaciu. Ideal zistit popredu co najviac info.

Mam vo virtualoch (viac kusov, odporucam virtio) ubuntu (docker), debian (unifi), instalacia ubuntu server 22.04 tiez presla na viackrat, pri debiane treba riesit uefi. Ked to slape, ziadny problem, no pri instalaciach, ked sa sekne, tak lahne komplet virtualizacia a pomoze reboot. Ak si to raz rozbehas, tak chodi 100%, len pri novych veciach sa clovek niekedy potrapi. Ak nie je primarny ucel NAS, ale homelab, pouzi radsej proxmox alebo unraid - vedia tusim aj posunut HW virtualom ...