Na mainframy tu byl odborník PowerLenin. Ten je tuším že i provozoval, ale je to už hodně dlouho co jsem o něm slyšel.
Hodně vlastností tu byl zmíněno, ale mainframe z/OS je oproti x86 opravdu trochu jiný svět. z/OS má třeba sysplex, což je věc, kdy více instancí OS na více strojích může pracovat jako jeden stroj. Dokonce si umí i sahat do paměti toho druhého. Na x86 existuje něco podobného pouze v IBM Db2 PureScale technologii (pokud i jinde, tak dejte vědět), kdy když padne jeden ze strojů v clusteru, tak ten systém umí dojet transakci na jiném nodu. Navíc všichni přistupují ke stejnému úložišti dat a ví co který nód clusteru změnil v datech a dokáží s tím pracovat, i když to ještě nebylo zapsané na disku a maj to zatím jen v paměti.
Pokud vím, tak v ČR je mainframů jen pár... Nebo spíš bylo. Pamatuji, že byly v Škoda Auto, ale pak je vyměnili za Powery, ale dnes už možná nemají ani to. Pak byl mainfraim v Třineckých železárnách, kde s tím tuším řídili výrobu. V Praze je pak CA a tam jsou taky lidi od mainframů, ale fyzicky tu možná žádný nemají.
Jestli jsou mé informace správné, tak v IBM ČR na Chodově už není nikdo, kdo by měl mainframy na starosti (technicky).
IBM System i se stále hojně použiván, hlavně v bankách z podobného důvodu jako Mainframy, ale je trochu více zaměřený na databáze, ostatně Db2 je jeho nedílnou součástí. Pozor ale, že Db2 na Mainframe, System i a Linuxu je úplně něco jiného. Jsou to 3 různé produkty, které mají společný jen název. Pokud si to tom chete pokecat, tak v Irsku v Passage West do hospody zvané Glue Pot chodí chlap jménem Phil, který dělá System i support. :-)
Maniframe určitě není a ještě dlouho nebude mrtvý, i když jsou snahy přesunout některé věci na Linux... Viz. IBM LinuxOne (
https://www.ibm.com/products/linuxone-iii), který existuje už v 3. generaci. Jde tam získat i měsíční přístup na testování.
https://developer.ibm.com/articles/get-started-with-ibm-linuxone/Díky za připomenutí PUB400. Musím se podívat jestli mi přístup ještě funguje.