UPS - kotel + oběhové čerpadlo

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #30 kdy: 02. 11. 2022, 23:35:43 »
ja mam jen nejaky vyrazeny autobaterie ( z mych aut). si budu muset precist prechozi diskusi, predpokladam, ze uz jsou naprosto nepouzitelny..

BTW, proc jsem ptal na to foto, tady so ocividne proste praskne baterka s obnazenymi kontakty za tu krabici s elektronikou. soucasne to tak nejak chladi se v zduchem. ale presne pod kotlem, kde by mohla strikat nejaka voda, to asi neni idealni a spis by bylo to lepsi namontovat na zed. (coz ta vaha zrovna neusnadnuje)

super, prosim o foto, jak to vypada s tou baterkou pripojenou.

jak je to hlucne? pri provoz ze site (kdyz to jede z baterky, tak to je nouzova situace, tam je mi hluk sumak)


Zakoupena tato kombinace.
https://www.abctech.cz/zalozni-zdroj-mhpower-mpu-800-12-ups-800w-cisty-sinus-12v_d36710.html
https://www.abctech.cz/mhpower-ge75-12-gelovy-akumulator-12v-75ah-terminal-t1-m6-deep-cycle_d39518.html

Zkušebně testováno 4 hodiny bez napájení. Delší čas jsem z důvodu opotřebení akumulátoru nezkoušel.
Bohužel fotky nemám, ale tady je velice podobné video. - https://www.youtube.com/watch?v=VACdGRwlrfI

Umístěno je v technické místnosti, takže nějaké bzučení tam mohlo zaniknout. Hlučné to bylo jenom při dobíjení, kdy jel ventilátor.

Pokud by na to byl rozpočet, tak bych doporučil pro tuhle sestavu pro kotel 100 Ah nebo 150 Ah verzi akumulátoru. Čím menší vybíjecí proud, tím pro olověné baterie lépe.


Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #31 kdy: 03. 11. 2022, 06:47:56 »
BTW, proc jsem ptal na to foto, tady so ocividne proste praskne baterka s obnazenymi kontakty za tu krabici s elektronikou. soucasne to tak nejak chladi se v zduchem. ale presne pod kotlem, kde by mohla strikat nejaka voda, to asi neni idealni a spis by bylo to lepsi namontovat na zed. (coz ta vaha zrovna neusnadnuje)
Ano,je to levné lowendové řešení. Samozřejmě, že by šlo udělat něco průmyslového třeba do racku, ale tady byl nějaký rozpočet.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #32 kdy: 05. 11. 2022, 12:02:59 »
BTW, existuje neco takoveho pr oLiFePO4 ? protoze autobaterky jsou cool, ale dlouhodobe planuju fotovoltaiku, a tam asi bude vsechno LiFePO4 .
uz ted mam nekolik UPS a sice nejsem firma, ale mit vprozovu baterky ruznych formatu a typu, je proste bolest.

BTW, proc jsem ptal na to foto, tady so ocividne proste praskne baterka s obnazenymi kontakty za tu krabici s elektronikou. soucasne to tak nejak chladi se v zduchem. ale presne pod kotlem, kde by mohla strikat nejaka voda, to asi neni idealni a spis by bylo to lepsi namontovat na zed. (coz ta vaha zrovna neusnadnuje)
Ano,je to levné lowendové řešení. Samozřejmě, že by šlo udělat něco průmyslového třeba do racku, ale tady byl nějaký rozpočet.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #33 kdy: 05. 11. 2022, 12:28:10 »
BTW, existuje neco takoveho pr oLiFePO4 ? protoze autobaterky jsou cool, ale dlouhodobe planuju fotovoltaiku, a tam asi bude vsechno LiFePO4 .
uz ted mam nekolik UPS a sice nejsem firma, ale mit vprozovu baterky ruznych formatu a typu, je proste bolest.
Lithiová bateriová úložiště jsou běžně dostupná. Příklad třeba tady https://www.victronenergy.cz/

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #34 kdy: 05. 11. 2022, 12:38:51 »
jsem hledal spis konkretni ekvivalent k tomu diskutovanemu lowcost 12V invertoru od MHPower, kde je explicitne zminena nekompatibilita s LiFEPO4.

BTW, existuje neco takoveho pr oLiFePO4 ? protoze autobaterky jsou cool, ale dlouhodobe planuju fotovoltaiku, a tam asi bude vsechno LiFePO4 .
uz ted mam nekolik UPS a sice nejsem firma, ale mit vprozovu baterky ruznych formatu a typu, je proste bolest.
Lithiová bateriová úložiště jsou běžně dostupná. Příklad třeba tady https://www.victronenergy.cz/


Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #35 kdy: 05. 11. 2022, 19:03:05 »
jsem hledal spis konkretni ekvivalent k tomu diskutovanemu lowcost 12V invertoru od MHPower, kde je explicitne zminena nekompatibilita s LiFEPO4.

BTW, existuje neco takoveho pr oLiFePO4 ? protoze autobaterky jsou cool, ale dlouhodobe planuju fotovoltaiku, a tam asi bude vsechno LiFePO4 .
uz ted mam nekolik UPS a sice nejsem firma, ale mit vprozovu baterky ruznych formatu a typu, je proste bolest.
Lithiová bateriová úložiště jsou běžně dostupná. Příklad třeba tady https://www.victronenergy.cz/
Pokud plánujte panely, tak si postavíte jedno centrální úložiště. Nemá smysl to dělit.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #36 kdy: 28. 12. 2022, 18:48:19 »
jsem hledal spis konkretni ekvivalent k tomu diskutovanemu lowcost 12V invertoru od MHPower, kde je explicitne zminena nekompatibilita s LiFEPO4.

BTW, existuje neco takoveho pr oLiFePO4 ? protoze autobaterky jsou cool, ale dlouhodobe planuju fotovoltaiku, a tam asi bude vsechno LiFePO4 .
uz ted mam nekolik UPS a sice nejsem firma, ale mit vprozovu baterky ruznych formatu a typu, je proste bolest.
Lithiová bateriová úložiště jsou běžně dostupná. Příklad třeba tady https://www.victronenergy.cz/
Pokud plánujte panely, tak si postavíte jedno centrální úložiště. Nemá smysl to dělit.
Tak pristich 3-5 let smysl na kriticke systemy domu jako vytapeni / rolety to ma nez se uklidni logistika a naskoci alternativni vyroby a dojde k nasyceni mistnich prioritizovanych trhu (to je tak dalsi +2 roky rezerva). Cekal jsem na nahradni BMS k stridaci 1 rok. Odeslano druhy den ale viselo to v singapuru. Odberatel si objednal nekolik kontejneru a dorazily az po roce na jare.
Stridace jsou achilova pata systemu(central point of failure) nez se vzpamatuje domaci trh. A meli bychom byt na domacim trhu schopni tu vyrobit a opravit vetsinu dilu vyjma baterii. Stridace odejdou treba i 3x za zivot panelu. U baterek az tak problem neni, protoze se vyradi jen spatny modul a jen snizi kapacita.
« Poslední změna: 28. 12. 2022, 18:50:10 od Trident Vasco »

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #37 kdy: 29. 12. 2022, 12:15:17 »
Podle mě UPS pro kotel nemá smysl, protože barák má akumulační funkci, to je i když nebudete půl dne topit, tak neumrznete, na druhou stranu jak dlouho vydrží běžná UPS, půl dne?

To už bych spíše řešil soláry na nějaký dlouhodobější výpadek, být prepper. Osobně to taky mám tak, že se chci připravit na špatné scénáře, ale prakticky řečeno, první čeho si všimnete je voda, takže mít záložní kanistr bojler s vodou, protože voda vám začne scházet ze všeho úplně nejdřív, pak budete řešit komunikační sítě, to je mít nějaké rádio na baterky, když třeba vypadne proud, mobilní síť a vše, chcete vědět co se děje, potřebujete rádio.

Na druhou stranu, ani v Kharkivu, což nevím jestli je aktuálně Ukrajina nebo Rusko, v tom se ztrácím, nejsou výpadky elektřiny delší než 12 hodin, asi tak zkušenosti z reálného života.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #38 kdy: 29. 12. 2022, 12:33:29 »
Na druhou stranu, ani v Kharkivu, což nevím jestli je aktuálně Ukrajina nebo Rusko, v tom se ztrácím, nejsou výpadky elektřiny delší než 12 hodin, asi tak zkušenosti z reálného života.
Ty si fakt nejaký stratený, vieš (odkiaľ?), že výpadky sú tam max. 12 hodín, pritom by stačilo začítať sa do správ raz za mesiac, aby si vedel, že Charkov nebol v tomto storočí Rusmi dobytý ani raz...

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #39 kdy: 29. 12. 2022, 12:44:04 »
Podle mě UPS pro kotel nemá smysl, protože barák má akumulační funkci, to je i když nebudete půl dne topit, tak neumrznete, na druhou stranu jak dlouho vydrží běžná UPS, půl dne?

Na druhou stranu, ani v Kharkivu, což nevím jestli je aktuálně Ukrajina nebo Rusko, v tom se ztrácím, nejsou výpadky elektřiny delší než 12 hodin, asi tak zkušenosti z reálného života.
UPS pro kotel Vám vydrží tak dlouho, jak velkou baterii si koupíte. Pokud zvolite olověné baterie, tak se hodí to trošku předimenzovat. Tato technologie má vysloveně ráda malé nabíjecí a vybíjecí proudy.

Ge Bu

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #40 kdy: 17. 01. 2023, 00:10:27 »
Ve městech (Charkov je 2. největší město) se ukrajinci snaží proud udržet, protože tam by to byl velký problém: do bytu nemůžeš dát elektrocentrálu, když není proud tak je problém i s centrálním topením (čerpadla), dodávkami vody (čerpadla), jsou tam nemocnice apod. Nezateplené paneláky (a těch je tam hodně) velmi rychle vychladnou. Proto také starostové na začátku zimy doporučovali, aby lidi zimu přežili na vesnicích u příbuzných.
Od přelomu roku je výpadků málo, v některých městech byl první až tento víkend.
Úplně jiné je to na vesnicích (nejhorší, když je k vesnici dlouhé vedení). Tam byly výpadky i dříve (stačí bouřka, která sejme právě to vedení). Nyní jsou tam výpadky i den, dva. Ale tam nejde o udržení plynových kotlů - lidi na vesnicích většinou topí pevnými palivy. Tam jde o ledničky a mrazáky, ve kterých mají zásoby ze zabijaček.
Ale lednička to je story samo o sobě.

Na druhou stranu, ani v Kharkivu, což nevím jestli je aktuálně Ukrajina nebo Rusko, v tom se ztrácím, nejsou výpadky elektřiny delší než 12 hodin, asi tak zkušenosti z reálného života.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #41 kdy: 17. 01. 2023, 16:21:04 »
Co furt lidi nadávají, že dřevo je drahé? Vemte vozík, pilu a jděte do lesa. Dřeva se všude válí tři zadeke, stačí se podívat na ten bordel po kůrovcové těžbě. Co byla loni sněhová kalamita, polámaných stromů a větví všude leží... okolo silnic jsou toho ve škarpách hromady. Nikomu to chybět nebude, přijela by firma, co to štěpkovačem rozháže po okolí...

Za den se dá udělat dřevo na celý měsíc, za týden máte na celou zimu.

Lidi furt hekají, ale jsou jen líní a ruce mají dozadu.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #42 kdy: 17. 01. 2023, 17:26:50 »
ad. původní otázka - to samé (napájení oběhového čerpadla v případě výpadku) jsem řešil loni, zjišťoval zde jmenované věci (účinnost pro nízkou zátěž, potřebu sinusu, baterky, etc.), vymýšlel optimální řešení, pak přišla vichřice a najednou se to vyřešilo naprosto pragmaticky, "na prasáka" ale celkem ke spokojenosti.

Čerpadlo u kotle mám nejobyčejnější do tisícovky včetně poštovného, běžně vydrží přes 5 let, prakticky jsem zjistil, že na nejobyčejnější UPS (nějaký obdélník) běží relativně v pohodě (asi mu to moc neprospívá a víc vrčí, ale vodu čerpá). Takže pro případ krátkého výpadku tam skončila 650W UPSka za tisícovku od ufouna Alzáka s tím, že za tu půlhodinu ročně to moc škody na čerpadle nenadělá, a pokud ano, tak stejně mám v dílně jedno rezervní, a pro dlouhodobější výpadek mám připravený 1kW agregát (který utáhne současně i mrazák) a kanystr s benzínem.
Časem k té UPS přidělám větší baterku, cílím na 2-3 hodiny pokryté z baterek, a až jednou bude solár, tak to bude jen a jen lepší.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #43 kdy: 17. 01. 2023, 19:08:31 »
Mrazák, když se do něj neleze, musí vydržet až několik dní, zejména pokud je někde ve sklepě v chladu.

Ale jo, štěstí přeje připraveným. Já takhle zase jednou na prásáka nabíjel autobaterii UPSkou.

Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« Odpověď #44 kdy: 18. 01. 2023, 08:41:51 »
Ad přehození fáze – to vlastně není překvapení. IIRC:

1. Česká (československá) norma vychází z francouzské
2. Francouzská norma nespecifikuje, kde má být fáze, konvence je vpravo
3. Česká norma též nejspíš nespecifikuje*, kde má být fáze, konvence je vlevo
4. Československý trh asi bude menší část, výrobci se spíše budou orientovat podle ostatních trhů s FR zásuvkami.