Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #120 kdy: 09. 09. 2022, 13:39:44 »
Na Paralells bacha.
S M1/M2 čipom navirtualizujete jedine ARM architektíru. Čo teda momentálne napr. Windows 11 je len v insider preview móde (a Windows 10 vôbec).


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #121 kdy: 09. 09. 2022, 13:56:55 »
Windows za cca 140 EUR
Tolik za Windows? Já měl za to, že licence k Win11 se přidává zdarma k energiťáku na benzínce...

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #122 kdy: 09. 09. 2022, 14:18:57 »
Pro kontext: Já bych si samozřejmě ten thinkcenter možná koupil, protože mě stačí. Ale nedovedu si představit, že bych mé paní koupil pracovní PC za desítky tisíc, na kterém by byl Linux, nebo nedejbože Windows. Co by s ním jako dělala? Ozdobila kytičkami? Takovouhle prezentaci bych taky nemusel přežít.

To je možné, že by nevěděla, co s tím dělat. Ne každý je počítačově gramotný a umí počítač nějak využít.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #123 kdy: 09. 09. 2022, 14:24:53 »
Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.  K tomu nějaký ty notebooky, tablety... No a můj osobní názor je, že byť to pěkně funguje, ve výsledku to je jenom o tom aby aple vydělal majlant.
Co je toto za blábol... ? Nějak mi nesedí matematika... Slušný MacBook je kolem 60k (znám i lidi, kteří jsou spokojeni s MacBook Air za 18k). iPhone, když hodně nadsadím, tak 25k. A rozhodně není potřeba měnit zařízení za rok / za dva roky. Žena má iPhone 5 rokem a funguje na 100%, iMac má 3 rokem. Já si sice kupuji každý rok jak iPhone, tak MacBook, ale mě se to vrátí, potřebuji k práci. Na druhou stranu, i kdyby se Apple "napakoval" jak píšete, nemusíte je "podporovat". Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)

Proto zabalí i houno do zlatý folie a prodává to - viz třeba "novinka" čudlík na hodinkách, nebo "novinka" low power mode.
Mě to příjde směšný a lidi co v tom jedou spíš lituju jak si rochněj ve svý závislosti. Na druhou stranu mi to je vlastně úplně jedno, protože když na to někdo má, ať si utrácí za co chce. :-)
je vyloženě vidět, jak Vám to je jedno... :D Že by závist, že si někdo může každý rok koupit nový iPhone i MacBook a Vy si šudláte upatlaný android 6 rokem?

Hezké, toto je ten prototyp klasického závislého aplisty. Přesně jak jsem zmínil v diskuzi výše, sype do toho ročně statisíce a ještě si rochňá jak je to úžasné a jak se to vrací. 

Osobně nemám jediný důvod používat cokoliv od aple, kupovat každý rok nový model mi přijde naprosto zbytečné a chlubit se tím v diskuzi nadmíru hloupé.
Jj, to už jsi říkal, Karmelosi …

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #124 kdy: 09. 09. 2022, 15:12:40 »
Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)
Mac používám v práci a domů bych ho teda rozhodně nechtěl. Na každou úplně jednoduchou věc, co by mohla být normálně v nastavení, si člověk musí stahovat pochybnou 3rd-party aplikaci.
Příklad: Po zapnutí Mac zahraje zvuk. Až do verze MacOS z roku 2020 neexistovalo nastavení, kde by se to dalo vypnout. Obecně přijímaný řešení je měnit náhodný hodnoty v něčem jako registr Macu, ale někomu to nefunguje (samozřejmě nejde zjistit proč), takže si musí stáhnout prográmek, kterej před vypnutím automaticky ztlumí zvuk a po startu ho zase zapne (nedělám si srandu - https://apple.stackexchange.com/a/431911 )


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #125 kdy: 09. 09. 2022, 17:45:34 »
Na Paralells bacha.
S M1/M2 čipom navirtualizujete jedine ARM architektíru. Čo teda momentálne napr. Windows 11 je len v insider preview móde (a Windows 10 vôbec).
Tak to potom neni ani pravda co tu pisu, ze vraj run windows on mac https://www.parallels.com/eu/

Ak tomu teda mam rozumiet tak to funguje len na tych starsich macoch, ktore mali este i5 processor ?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #126 kdy: 09. 09. 2022, 17:52:11 »
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Ne, ale měl jsem za to že tohle je mrtvá technologie co nemá smysl už řešit. Jak jsem zmiňoval z GUI tam bude pouze Maui což je novinka a to UI se v tom stejně píše v XML like zápisu, takže to je bez designéru. Visual studio for mac bude asi umět náhledy, ale u Rideru nevím. Já dělám backend vývoj takže tohle mě nikdy moc netrápilo.
Technologie asi uz mrtva je, ale zial na skolach to ucia. Prave preto som sa pytal, lebo som niekde cital ze visual studio for Mac je dost rozdielne ako pre windows a vraj nema tiez designer pre WinForms.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #127 kdy: 09. 09. 2022, 18:00:07 »
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Ne, ale měl jsem za to že tohle je mrtvá technologie co nemá smysl už řešit. Jak jsem zmiňoval z GUI tam bude pouze Maui což je novinka a to UI se v tom stejně píše v XML like zápisu, takže to je bez designéru. Visual studio for mac bude asi umět náhledy, ale u Rideru nevím. Já dělám backend vývoj takže tohle mě nikdy moc netrápilo.
Technologie asi uz mrtva je, ale zial na skolach to ucia. Prave preto som sa pytal, lebo som niekde cital ze visual studio for Mac je dost rozdielne ako pre windows a vraj nema tiez designer pre WinForms.
P.S.: podla toho co pisu na wikipedii je ze visual studio pre mac je rebranded version of MonoDevelop https://en.wikipedia.org/wiki/MonoDevelop#Visual_Studio_for_Mac
monodevelop som vyskusal a samozrejme winforms designer nema

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #128 kdy: 11. 09. 2022, 18:32:05 »
...
Hezké, toto je ten prototyp klasického závislého aplisty. Přesně jak jsem zmínil v diskuzi výše, sype do toho ročně statisíce a ještě si rochňá jak je to úžasné a jak se to vrací. 

Osobně nemám jediný důvod používat cokoliv od aple, kupovat každý rok nový model mi přijde naprosto zbytečné a chlubit se tím v diskuzi nadmíru hloupé.
Určitě se najdou lidi, co si každý rok kupují nový iPhone kvůli jiným barvičkám. Ale třeba zrovna Macbook s M čipem nemá v tichosti/výdrži/výkonu bohužel konkurenci mezi Windowsama.

C# - ještě existuje https://avaloniaui.net/

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #129 kdy: 12. 09. 2022, 00:20:51 »
Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)
Mac používám v práci a domů bych ho teda rozhodně nechtěl. Na každou úplně jednoduchou věc, co by mohla být normálně v nastavení, si člověk musí stahovat pochybnou 3rd-party aplikaci.
Příklad: Po zapnutí Mac zahraje zvuk. Až do verze MacOS z roku 2020 neexistovalo nastavení, kde by se to dalo vypnout. Obecně přijímaný řešení je měnit náhodný hodnoty v něčem jako registr Macu, ale někomu to nefunguje (samozřejmě nejde zjistit proč), takže si musí stáhnout prográmek, kterej před vypnutím automaticky ztlumí zvuk a po startu ho zase zapne (nedělám si srandu - https://apple.stackexchange.com/a/431911 )
a teď tu o Karkulce... :-D... Používat OS starší více jak 2 roky je zho**dilost.  Nehledě na to, že Mac není potřeba restartovat, nejsou to widle. Osobně restartuji jen v případě aktualizací.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #130 kdy: 12. 09. 2022, 00:23:49 »
Technologie asi uz mrtva je, ale zial na skolach to ucia. Prave preto som sa pytal, lebo som niekde cital ze visual studio for Mac je dost rozdielne ako pre windows a vraj nema tiez designer pre WinForms.
bohužel, je běžné, že na VŠ se učí ku**viny... Bohužel ;-( Sám jsem to zažil 2x.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #131 kdy: 12. 09. 2022, 00:37:38 »
Určitě se najdou lidi, co si každý rok kupují nový iPhone kvůli jiným barvičkám. Ale třeba zrovna Macbook s M čipem nemá v tichosti/výdrži/výkonu bohužel konkurenci mezi Windowsama.

C# - ještě existuje https://avaloniaui.net/
přiznejme si, že "vzhled" je pro 95% lidí to nejdůležitější... Sám do této skupiny nepatřím, notebooky měním častěji, ale spíše z důvodu, že mají vyšší výkon a lepší parametry. Obecně, ale ARM nemá šanci před konkurencí. Sám za sebe si myslím, že konkurenční firmy se svými Intel s**ty brzo skončí

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #132 kdy: 12. 09. 2022, 01:15:45 »
Sám za sebe si myslím, že konkurenční firmy se svými Intel s**ty brzo skončí
Urcite tak skoro neskoncia. Totiz, velka cast populacie hra hlavne hry na PC a tie su prevazne pre windows. Herne PC a NTB su vsetko s windows a s Nvidia GPU. Take macy s nvidia grafikami sa nevyrabaju.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #133 kdy: 12. 09. 2022, 01:22:59 »
Technologie asi uz mrtva je, ale zial na skolach to ucia. Prave preto som sa pytal, lebo som niekde cital ze visual studio for Mac je dost rozdielne ako pre windows a vraj nema tiez designer pre WinForms.
bohužel, je běžné, že na VŠ se učí ku**viny... Bohužel ;-( Sám jsem to zažil 2x.
Ucitel si nieco raz pripravi a potom to apon 5 rokov bezo zmeny uci - to sa tyka IT. Pri inych predmetoch ako matematika fyzika moze to iste ucit aj 10 - 20 rokov :)

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #134 kdy: 12. 09. 2022, 08:21:30 »
a teď tu o Karkulce... :-D... Používat OS starší více jak 2 roky je zho**dilost.  Nehledě na to, že Mac není potřeba restartovat, nejsou to widle. Osobně restartuji jen v případě aktualizací.
Jo tak. Takže mac se používá skvěle a intuitivně, ale chraň bůh, aby si uživatel dovolil chtít něco, co vybočuje z předepsanýho jedinýho správnýho způsobu užívání... Nehledě na to, že arogantní lidi jako ty tomu taky moc dobrou reklamu neudělaj :-) (a že se jich kolem applu shlukuje až moc)