Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #105 kdy: 08. 09. 2022, 10:38:10 »
Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?
no ano, stolni pocitac ktory ma len 2 USB porty a v dodavke k nemu nie je ani klavesnica ani mys, je pre mna NO GO
MacOS nie je to po com by som nejako tuzil, na ten thinkcentre by som samozrejme dal linux.

Lenže to nie sú USB porty. To sú Thunderbolt porty. Má to thinkcentre Thunderbolt?

Pokiaľ máš vhodný monitor, na pripojenie všetkého ti stačí jeden kábel. Pôjde cez neho všetko - displayport, usb, aj napájanie a samotný počítač môžeš mať vo vesa mounte vzadu na monitore alebo zo spodnej strany stola. Pokiaľ nemáš vhodný monitor, pripojíš ho USB-C - Displayport káblom (majú aj v Alze).

Podobne, nemusíš si kupovať Apple klávesnicu ani myš. Ľubovoľná USB klávesnica aj myš budú fungovať, aj tie krámy, čo sa buď bundlujú alebo predávajú po 10 euro.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #106 kdy: 08. 09. 2022, 17:06:59 »
Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?
no ano, stolni pocitac ktory ma len 2 USB porty a v dodavke k nemu nie je ani klavesnica ani mys, je pre mna NO GO
MacOS nie je to po com by som nejako tuzil, na ten thinkcentre by som samozrejme dal linux.

Pokud to ty považuješ za NO GO, tak o tom se neodvažuji přít. Očekávání mohou být různá, i zcela iracionální (kámoš nemá rád jablko, protože je nakouslé).

Tady se bavíme o tom, že jsi MacMini prohlásil za předražený krám. A že místo toho lze použít napříkla thinkcentre.
Problém se dvěma USB porty považuji za nicotný, protože USB přeci bylo navrženo tak, aby se k němu daly připojovat huby.
Nikdy jsem si nekupoval počítač, ke kterému by byly přibaleny klávesnice a myš. Takže tento požadavek je mi také vzdálený.

V každém případě, vzhledem k tomu, že do toho thinkcentre se nedá nainstalovat MacOS, tak tento není náhradou za MacMini. Takže jaká je tedy alternativa, když je MacMini předražený?  ;D

Pro kontext: Já bych si samozřejmě ten thinkcenter možná koupil, protože mě stačí. Ale nedovedu si představit, že bych mé paní koupil pracovní PC za desítky tisíc, na kterém by byl Linux, nebo nedejbože Windows. Co by s ním jako dělala? Ozdobila kytičkami? Takovouhle prezentaci bych taky nemusel přežít.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #107 kdy: 08. 09. 2022, 17:52:27 »
.. na strih videa to nelze srovnavat s necim co ma windows nebo linux..
ja video nespracovavam, tak sa v tom nevyznam.
Samozrejme chapem, ked to potrebujes na specificky ucel tak chod do toho

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #108 kdy: 08. 09. 2022, 18:06:03 »
Ale nedovedu si představit, že bych mé paní koupil pracovní PC za desítky tisíc, na kterém by byl Linux, nebo nedejbože Windows. Co by s ním jako dělala? Ozdobila kytičkami? Takovouhle prezentaci bych taky nemusel přežít.
samozrejme ze manzelke by som to kupil tiez, keby to vyzadovala  :)

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #109 kdy: 08. 09. 2022, 18:37:40 »
Moja dcera chcela tiez jedine Macbook, tak som je ho teda kupil. Ked ale potom nastupila do 1.rocnika na vysoku skolu, mali tam programovanie v C# takze som jej na pracu musel vzdy poziciavat svoj notebook s W10. Na skolach sa pouziva software iba pre Windows a Linux. Aj navody pre studentov ako si nainstalovat dany software  byvaju napisane iba na tieto 2 platformy. Takze ak student nie je skuseny applista, tak si to sam podla navodu nespojazdni a nikto sa nebude zaoberat tym, ze mu to nechodi na Macu. Podla mna Macbook do skoly boli zbytocne vyhodene peniaze. Ale decka su tvrdohlave a chcu macbooky hlavne na image.         
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
Jediné kdy by potřebovala Windows je programování GUI aplikací ve WPF nebo Modern UI, či jak se to jmenuje. Pokud programuje backend pro servery je úplně v pohodě. Plus nyní s příchodem MAUI by i tohle mělo padnout. Spíš záleží na jedinci a škole.
Jinak za mě měl mac spoustu výhod nad Windows tou primární je, že to je co se týče toolingu blíž k linuxu (přes brew) a zároveň tam běží MS Office a adobe věci případně jiný soft co na linuxu úplně není. Jinak pochybuji, že by se našel jazyk co by neměl dnes kompilátor na mac a z "Apple Silicon" si taky nemusíte dělat obavy, Rosseta 2 je výkonově úplně na pohodu.
Ale jak tu padlo Windows notebook bude určitě levnější a WSL2 není úplně k zahození jen je na houby, že tam není system-d takže například Ubuntu ve WSL2 se nechová jako Ubuntu ve virtuálce nebo reálném železe. U windows je největší problem vendor locking. Tím myslím, že když si nainstalujete podporu pro WSL2 tak si zamknete pc na Hyper-V protože, třeba VMWare pak je výkonově nepoužitelný a nejde nested virtualizace. Což by nebyl problém kdyby Hyper-V uměl smysluplně virtualizovat Linux (rozlišení, HW akcelerace a tak). Virtual box pak jede, ale taky nespustíte nested virtualizaci takže na to pozor. Jak tu někdo zmiňoval nejlepší by bylo si zjistit co tam chtějí provozovat za soft a vybrat podle toho.


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #110 kdy: 08. 09. 2022, 20:22:30 »
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #111 kdy: 08. 09. 2022, 21:53:16 »
Co je špatného na MacPorts?

MacPorts jsem nepoužíval, jenom Homebrew.  Co jsem pochopil ze srovnání, tahá si MacPorts víc závislostí s sebou, jinak jsou podle recenzí srovnatelné (ale jak říkám - bez osobní zkušenosti).  U Homebrew jsem viděl dvě velké nevýhody ve srovnání s Linuxovými distribucemi:
- Nesrovnatelně míň balíčků: Perl modules jsem například musel skoro všechny tahat přes cpan.  V Ubuntu / Debian vždycky jako balíček, u Redhat až na pár obskurnějších taky.
- Kompilace SW ze source code (jakože stažena mimo Homebrew) si ne vždycky dokázala poradit s nestandardní instalací závislost z Homebrew.  Nebylo to obvykle těžké opravit, ale je to práce navíc u něčeho, co v Linuxu funguje přirozeně díky standardním cestám.

Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.

Nutkání koupit nebo nekoupit nový model má každý bez ohledu na značku.  Znám spoustu lidí, kteří používají iPhone starý 4 roky a žádné nutkání nemají.  Naopak, díky podpoře funguje velice dobře, často líp než Android (co bych za to dal).  Otazníkem je kvalita - mi se u dvou pracovních Macbook nafoukla baterka, ten druhý možná pravda kvůli přehřívání a vylitém pití.  Celé je to horší s novými modely a jejich neopravitelností.  Ale kupovat si nový laptop jen pro to, že existuje novější, je nesmysl, zvláště, když ten vývoj se poslední dekádu nijak extra neposouvá (s výjimkou přechodu na aarch64).

Ale opravdu to tak je, myslim že na ajfounu vyfotíš fotku a máš ji na cloudu. To samé stáhneš soubor, hudbu, film... Nic nemusíš dělat, nastavovat. Rozbije se ti ajfoun - koupíš nový, ťup, a máš tam všecko co jsi měl na starým. fotky, všecko.  V podstatě ani nemusíš vědět, kde to vlastně je...  Je to pohodlnější než se mořit s ftp, sambou, rsyncem atd. 
Pro někoho kdo nechce, nepotřebuje nebo nerozumí technice je to úžasné.
Současně je to poměrně bezpečné.

Ale ano, je to přístup ala čtyřleté dítě. Mě se to nelíbí taky.

Tohle je standard i u Google Photos třeba.  Jaké by mělo být správné řešení - všechno neustále synchronizovat ručně?  Synchronizace do/z cloud je zrovna část, kde ten rozvoj technologie oceňuju - fotky, kontakty, nastavení, historie atd.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #112 kdy: 08. 09. 2022, 22:47:36 »
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Samozřejmě že ne... tohle je záležitost widlí - logicky Windows Forms asi nepoběží na Macku. A stejně, kdo by chtěl? Nehledě na to, že přichází MAUI. Pokud by jste opravdu potřeboval WinForm, můžete si koupit Parallels Desktop a provozovat wid pod MacOS v podstatě bez ztráty výkonu a tam by určitě widleForm šly...

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #113 kdy: 08. 09. 2022, 22:55:33 »
Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.
Tak já tedy kupuju ifona co půl roku, protože s ním vždycky někde třísknu. Takže co půl roku dva nové kousky, dohromady za 5k... krát dva roky = 20k... stejně ti nula přebejvá :-p

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #114 kdy: 08. 09. 2022, 23:00:16 »
Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?
no ano, stolni pocitac ktory ma len 2 USB porty a v dodavke k nemu nie je ani klavesnica ani mys, je pre mna NO GO
MacOS nie je to po com by som nejako tuzil, na ten thinkcentre by som samozrejme dal linux.
no jo no, je vidět že čo... (lidi z tater) prostě plkají hlouposti a své rozumy, o které nikdo nestojí a to především iu věcí, o kterých neví vůbec nic. Hlavně vedou silné řeči o "NO GO"... :D

Mac Mini má 2x USB a 2x Thunderbolt. Chápu, pod tatrami musí být vše připojeno kabelem - klávesnice, myš, modem, že?  Takže chápu, že potřebujete alespoň 10x USB.

Ukažte mi PC, ke kterému je standartdně klávesnice a myš. Pokud to není sestava, tak to nikdo nedělá. A proč by také měl.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #115 kdy: 08. 09. 2022, 23:02:52 »
Ty butterfly  klávesnice stály za houby
To je ještě řečeno velmi ohleduplně, byl to megašmejd, každý s MacBookem, co znám, s tím měl problémy (můj MacBook taky chcípnul krátce po záruce, naštěstí klávesnice měnili i po ní). Dnešní klávesnice paráda (zatím).
No vidíte, já zase říkám, že butterfly klávesnice byly to nejdokonalejší co Apple udělal. Ano, byly poruchové, i já ji měnil a to 2x, ale psalo se mi na ní asi nejlépe ;-)

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #116 kdy: 08. 09. 2022, 23:12:16 »
Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.  K tomu nějaký ty notebooky, tablety... No a můj osobní názor je, že byť to pěkně funguje, ve výsledku to je jenom o tom aby aple vydělal majlant.
Co je toto za blábol... ? Nějak mi nesedí matematika... Slušný MacBook je kolem 60k (znám i lidi, kteří jsou spokojeni s MacBook Air za 18k). iPhone, když hodně nadsadím, tak 25k. A rozhodně není potřeba měnit zařízení za rok / za dva roky. Žena má iPhone 5 rokem a funguje na 100%, iMac má 3 rokem. Já si sice kupuji každý rok jak iPhone, tak MacBook, ale mě se to vrátí, potřebuji k práci. Na druhou stranu, i kdyby se Apple "napakoval" jak píšete, nemusíte je "podporovat". Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)

Proto zabalí i houno do zlatý folie a prodává to - viz třeba "novinka" čudlík na hodinkách, nebo "novinka" low power mode.
Mě to příjde směšný a lidi co v tom jedou spíš lituju jak si rochněj ve svý závislosti. Na druhou stranu mi to je vlastně úplně jedno, protože když na to někdo má, ať si utrácí za co chce. :-)
je vyloženě vidět, jak Vám to je jedno... :D Že by závist, že si někdo může každý rok koupit nový iPhone i MacBook a Vy si šudláte upatlaný android 6 rokem?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #117 kdy: 09. 09. 2022, 09:07:48 »
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Samozřejmě že ne... tohle je záležitost widlí - logicky Windows Forms asi nepoběží na Macku. A stejně, kdo by chtěl? Nehledě na to, že přichází MAUI. Pokud by jste opravdu potřeboval WinForm, můžete si koupit Parallels Desktop a provozovat wid pod MacOS v podstatě bez ztráty výkonu a tam by určitě widleForm šly...
No a preto je Mac nevhodny napriklad na plnohodnotny vyvoj v C#  8)

To znamena, ze ak si nastavajuci student zaobstara Mac a na skole dostane nestastnou nahodou programovanie v C#, tak si musi este k tomu zaobstarat aj Windows. Moze si dokupit aj Parallels desktop za 100 EUR ale tomu este potrebuje Windows za cca 140 EUR, co je dalsie predrazenie oproti notebooku s Windows.

No a o tom ta diskusia tu je - o vhodnosti Mac na studium - nie o tom, ci je Mac lepsi ako Windows alebo Linux.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #118 kdy: 09. 09. 2022, 10:38:51 »
Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.  K tomu nějaký ty notebooky, tablety... No a můj osobní názor je, že byť to pěkně funguje, ve výsledku to je jenom o tom aby aple vydělal majlant.
Co je toto za blábol... ? Nějak mi nesedí matematika... Slušný MacBook je kolem 60k (znám i lidi, kteří jsou spokojeni s MacBook Air za 18k). iPhone, když hodně nadsadím, tak 25k. A rozhodně není potřeba měnit zařízení za rok / za dva roky. Žena má iPhone 5 rokem a funguje na 100%, iMac má 3 rokem. Já si sice kupuji každý rok jak iPhone, tak MacBook, ale mě se to vrátí, potřebuji k práci. Na druhou stranu, i kdyby se Apple "napakoval" jak píšete, nemusíte je "podporovat". Jenže pokud by jste měl praktickou zkušenost z applím ekosystémem, tak by jste už nic jiného nechtěl... ;-)

Proto zabalí i houno do zlatý folie a prodává to - viz třeba "novinka" čudlík na hodinkách, nebo "novinka" low power mode.
Mě to příjde směšný a lidi co v tom jedou spíš lituju jak si rochněj ve svý závislosti. Na druhou stranu mi to je vlastně úplně jedno, protože když na to někdo má, ať si utrácí za co chce. :-)
je vyloženě vidět, jak Vám to je jedno... :D Že by závist, že si někdo může každý rok koupit nový iPhone i MacBook a Vy si šudláte upatlaný android 6 rokem?

Hezké, toto je ten prototyp klasického závislého aplisty. Přesně jak jsem zmínil v diskuzi výše, sype do toho ročně statisíce a ještě si rochňá jak je to úžasné a jak se to vrací. 

Osobně nemám jediný důvod používat cokoliv od aple, kupovat každý rok nový model mi přijde naprosto zbytečné a chlubit se tím v diskuzi nadmíru hloupé. 
Gréta je nejlepší.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #119 kdy: 09. 09. 2022, 13:09:55 »
Živím se vývojem v c# a dost často programuji na macu, používám Rider a sem tam Visual studio for mac (spíš když chci otestovat jestli to je už použitelné IDE).
A ma ten Rider na macu aj WinForms designer ?
Ne, ale měl jsem za to že tohle je mrtvá technologie co nemá smysl už řešit. Jak jsem zmiňoval z GUI tam bude pouze Maui což je novinka a to UI se v tom stejně píše v XML like zápisu, takže to je bez designéru. Visual studio for mac bude asi umět náhledy, ale u Rideru nevím. Já dělám backend vývoj takže tohle mě nikdy moc netrápilo.