Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #90 kdy: 07. 09. 2022, 08:41:33 »
Koudelka i Molex jsou typické případy počátku závislosti na apple. Za chvíli budou doma instalovat apletv a předplácet úložiště celé famílii za tisíce měsíčně.

Je to líbivé, je to funkční, ale je to návykové a nutí lidi do proprietálního řešení, se kterými se musíte smířit a které podle mě vidí budoucnost v saas a haas. 

Také svévolné ukončování funkčnosti starých zařízení, zpomalování funkčních zařízení aktualizacemi, nemožnost rozšíření, použití náhradních dílů třetích stran, ba někdy ani dílů ze jiných zařízení, to jsou namátkou důvody proč se apple vyhýbám jak čert kříži.

A samozřejmě na apple/macos není jediná aplikace, kterou bych k něčemu potřeboval a nebyla k dispozici alternativa jinde ať už jako free, OSS nebo placená.  A konečně jako takové je to celé příšerně drahé.
Gréta je nejlepší.


Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #91 kdy: 07. 09. 2022, 09:04:59 »
Taky jsem ještě nezažil jiný notebook, který by se dal pohodlně ovládat bez myši. Z dlouhodobého hlediska to sice pořád není ergonomicky vhodné pro častou a intenzivnější práci. Ale zatímco k ThinkPadům* jsem si na přednášky myš nosil, u Macu bych to už nedělal.


Ne, téměř každý notebook lze pohodlně ovládat bez myši. A na rozdíl od aplu mají všechny tři tlačítka.

Na druhou stranu, apple myš bych vůbec nevytahoval - je to snad nejhůře ergonomická myš na světě - malá placatá, bez dalších tlačítek, skrolovacího kolečka, bez možnosti měnit rozlišení. Proto se nedivím, že byste ji nikam nenosil.
Je podle mě dobrá jen jako stylový doplněk - asi stejně jako kabelka od gučiho.
Gréta je nejlepší.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #92 kdy: 07. 09. 2022, 09:08:13 »
Ty butterfly  klávesnice stály za houby
To je ještě řečeno velmi ohleduplně, byl to megašmejd, každý s MacBookem, co znám, s tím měl problémy (můj MacBook taky chcípnul krátce po záruce, naštěstí klávesnice měnili i po ní). Dnešní klávesnice paráda (zatím).

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #93 kdy: 07. 09. 2022, 09:21:27 »
Koudelka i Molex jsou typické případy počátku závislosti na apple. Za chvíli budou doma instalovat apletv a předplácet úložiště celé famílii za tisíce měsíčně.

Je to líbivé, je to funkční, ale je to návykové a nutí lidi do proprietálního řešení, se kterými se musíte smířit a které podle mě vidí budoucnost v saas a haas. 

Také svévolné ukončování funkčnosti starých zařízení, zpomalování funkčních zařízení aktualizacemi, nemožnost rozšíření, použití náhradních dílů třetích stran, ba někdy ani dílů ze jiných zařízení, to jsou namátkou důvody proč se apple vyhýbám jak čert kříži.

A samozřejmě na apple/macos není jediná aplikace, kterou bych k něčemu potřeboval a nebyla k dispozici alternativa jinde ať už jako free, OSS nebo placená.  A konečně jako takové je to celé příšerně drahé.

Nevím co tě k tomu vede, jak jsem řekl iPad prakticky nepoužívám, mám posledni iPhone služební a zdarma a stejně si nejspíš koupím svůj vlajkový Android za své… nicméně jak jsi zmínil, ze pro všechen software existují alternativy tak ano, ale nejsou tak propracované a funkcni i DaVinci Resolve na Macu proste funguje a exportuje videa lepší (a to se bavím o 50mbps 1080p videa a vidím tam proste rozdíly z jednotlivých platforem) než na Win a na Linuxu jsem ho ani nerozchodil resp se spustí ale nefunguje… a ano nejspíš si v budoucnu koupím MacMini který podle mě nabízí velmi dobrou hodnotu za ty peníze. Nicméně ta modularita mi tam chybí…

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #94 kdy: 07. 09. 2022, 09:45:02 »
Koudelka i Molex jsou typické případy počátku závislosti na apple. Za chvíli budou doma instalovat apletv a předplácet úložiště celé famílii za tisíce měsíčně.

Je to líbivé, je to funkční, ale je to návykové a nutí lidi do proprietálního řešení, se kterými se musíte smířit a které podle mě vidí budoucnost v saas a haas. 

Také svévolné ukončování funkčnosti starých zařízení, zpomalování funkčních zařízení aktualizacemi, nemožnost rozšíření, použití náhradních dílů třetích stran, ba někdy ani dílů ze jiných zařízení, to jsou namátkou důvody proč se apple vyhýbám jak čert kříži.

A samozřejmě na apple/macos není jediná aplikace, kterou bych k něčemu potřeboval a nebyla k dispozici alternativa jinde ať už jako free, OSS nebo placená.  A konečně jako takové je to celé příšerně drahé.

Nevím co tě k tomu vede, jak jsem řekl iPad prakticky nepoužívám, mám posledni iPhone služební a zdarma a stejně si nejspíš koupím svůj vlajkový Android za své… nicméně jak jsi zmínil, ze pro všechen software existují alternativy tak ano, ale nejsou tak propracované a funkcni i DaVinci Resolve na Macu proste funguje a exportuje videa lepší (a to se bavím o 50mbps 1080p videa a vidím tam proste rozdíly z jednotlivých platforem) než na Win a na Linuxu jsem ho ani nerozchodil resp se spustí ale nefunguje… a ano nejspíš si v budoucnu koupím MacMini který podle mě nabízí velmi dobrou hodnotu za ty peníze. Nicméně ta modularita mi tam chybí…

Vtip, ale sám uvidíš, jakmile se aple v rodině usídlí, začnete koukat po iwatch, airpods, aple tv a hlavně ten icloud bude malý, větší sežere to jen pár doláčů, pak desítky a tak dál, tvůj další telefon bude ajfoun, a ten přestup na nový bude tááák hladký, na klik budeš mít všecko úplně stejné... K tomu ten minimac, zase všecko tam kde to má být... o nic se nestarat... a když už platíš ten icloud tak si žena pořídí ten mac taky ať má všecky fotky mladejch pokupě... aaa všecko funguje.... a už budou mít všichni maca a připlatí se větší prostor a taky si koupíš pár alb, nějaký ten film á nějak se to seká, tak to koupim nový lepší s větším logem a starý výhodně prodám.... a už v tom hučí statisíce :-)
Gréta je nejlepší.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #95 kdy: 07. 09. 2022, 10:01:52 »
Mno nemyslím si to. Naopak mám pravé problém ze fotky z iPhone musím filtrovat (originál vs s příponou “e” tedy ty ve formátu 16:9 a s aplikovanymi filtry) pak hromadné přejmenování dle metadat do formátu který bude srozumitelný pro synology i domácí TV co to tahá přes média server… mno a pak filtrování vždy nejlepší fotky z 5 stejných atd. Až pak zálohuji na domácí úložiště, offline disk a na cloud (Google fotky).
Mac mám jen hackintosh takže asi tak :) žena má asi 8let notas na kterém leze jen na net, po skončení podpory win 10 ji tam dam Linux dokud to bude fungovat… telefon mě nějaký střední Samsung a po iPhone netouzi…

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #96 kdy: 07. 09. 2022, 23:25:53 »
Mimochodem tady je představení aplích novinek: https://www.cnbc.com/2022/09/07/apple-event-live-updates-iphone.html Jukněte hlavně na video. Nejlepší novinkou je imho čudlík na hodinkách :)
Gréta je nejlepší.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #97 kdy: 08. 09. 2022, 00:01:59 »
Koudelka i Molex jsou typické případy počátku závislosti na apple. Za chvíli budou doma instalovat apletv a předplácet úložiště celé famílii za tisíce měsíčně.

Je to líbivé, je to funkční, ale je to návykové a nutí lidi do proprietálního řešení, se kterými se musíte smířit a které podle mě vidí budoucnost v saas a haas. 

Také svévolné ukončování funkčnosti starých zařízení, zpomalování funkčních zařízení aktualizacemi, nemožnost rozšíření, použití náhradních dílů třetích stran, ba někdy ani dílů ze jiných zařízení, to jsou namátkou důvody proč se apple vyhýbám jak čert kříži.

A samozřejmě na apple/macos není jediná aplikace, kterou bych k něčemu potřeboval a nebyla k dispozici alternativa jinde ať už jako free, OSS nebo placená.  A konečně jako takové je to celé příšerně drahé.

Nevím co tě k tomu vede, jak jsem řekl iPad prakticky nepoužívám, mám posledni iPhone služební a zdarma a stejně si nejspíš koupím svůj vlajkový Android za své… nicméně jak jsi zmínil, ze pro všechen software existují alternativy tak ano, ale nejsou tak propracované a funkcni i DaVinci Resolve na Macu proste funguje a exportuje videa lepší (a to se bavím o 50mbps 1080p videa a vidím tam proste rozdíly z jednotlivých platforem) než na Win a na Linuxu jsem ho ani nerozchodil resp se spustí ale nefunguje… a ano nejspíš si v budoucnu koupím MacMini který podle mě nabízí velmi dobrou hodnotu za ty peníze. Nicméně ta modularita mi tam chybí…

Vtip, ale sám uvidíš, jakmile se aple v rodině usídlí, začnete koukat po iwatch, airpods, aple tv a hlavně ten icloud bude malý, větší sežere to jen pár doláčů, pak desítky a tak dál, tvůj další telefon bude ajfoun, a ten přestup na nový bude tááák hladký, na klik budeš mít všecko úplně stejné... K tomu ten minimac, zase všecko tam kde to má být... o nic se nestarat... a když už platíš ten icloud tak si žena pořídí ten mac taky ať má všecky fotky mladejch pokupě... aaa všecko funguje.... a už budou mít všichni maca a připlatí se větší prostor a taky si koupíš pár alb, nějaký ten film á nějak se to seká, tak to koupim nový lepší s větším logem a starý výhodně prodám.... a už v tom hučí statisíce :-)
Hele , zase , v odlehčeném duchu, nemám jabko vytetovaný na pr…, ale nerozumím, co z toho o čem píšeš je výhoda a co nevýhoda. Za 50GB na icloudu platím 25.- Kč měsíčně a to na fotky a zálohy iXxx bohatě stačí, obsazeno mám asi 18GB.
Co se týče filmů a muziky, to se přece dneska streamuje a ne nutně přes Apple sluźby.
Když potřebuju něco offline třeba do letadla, tak si to stáhnu na iPad nebo naiPhone,třeba z Netflixu nebo Tidalu.
Jaký statisíce ?
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 00:08:48 od FKoudelka »

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #98 kdy: 08. 09. 2022, 01:00:40 »
… a ano nejspíš si v budoucnu koupím MacMini který podle mě nabízí velmi dobrou hodnotu za ty peníze.
Dobru hodnotu za tie peniaze ? No neviem ...
Pred par rokmi som chodil pracovat do nemecka do firmy, kde mali len macy, tak mi tam dali mac mini a na tom som musel pracovat. Okrem klavesnice, ktora je ina, boli s tym tiez nejake problemy - len uz si presne neviem spomenut co konkretne. No napriek tomu to vyzera byt celkom sikovny pocitac aj na doma. Ked si to ale planujes kupit privatne a porovnas si vybavu co to ma s inymi PC, tak to stale vychadza ovela drahsie ako normalne PC. Napriklad: ja potrebujem disk cca 500 GB, ak sa pamat neda upgradovat tak by som si uz nebral 8GB ale 16GB a to by ma podla ponuky https://www.alza.sk/mac-mini-m1-2020-d6264698.htm vyslo na 1249 EUR. Vybava za tu cenu je vsak uplne spartanska - len 2 USB a 1 HDMI. Ja ale pouzivam monitor s DisplayPort a potrebujem viac ako 2 USB: klavesnica, mys, a este podla potreby aj nieco pripojit, napr. USB stick + externy disk, teda najmenej 3-4 USB. V sucasnosti mam doma thinkcentre smalform factor, tak keby som potreboval podobne nove PC, dam zan teraz napr. 928 EUR, co uz aj tak sa mi zda velmi vela -  https://www.alza.sk/lenovo-thinkcentre-m80s-d6678489.htm
Rozdiel je 1249 - 928 = 321 EUR. Tak mozes si vybrat ci zaplatis o 321 EUR viac, budes mat len 2 USB porty a 1 HDMI alebo si kupis lacnejsie PC kde budes mat dost USB-portov a aj DP. A k tomu macu nie je este za tu cenu ani keyboard ani mouse. Ak chces usetrit tie 2 USB porty kupis si k tomu original keyboard a mouse od applu:
Najlacnejsia magic keyboard: 125,90 EUR - https://www.alza.sk/magic-keyboard-s-ciselnou-klavesnicou-ceska-d4983404.htm?o=2
Najlacnejsia magic mouse: 74,90 - https://www.alza.sk/apple-magic-mouse-d6669753.htm
Naproti tomu macu, to lenovo je dodavane aj s klavesnicou a mysou  ;D
Takze suma sumarum je predrazenie macu 321 + 125,90 + 74,90 = 521,80
I keby som nechcel lenovo thinkcentre, ale nieco ine, vychadza mi Mac Mini vzdy ovela drahsi. Za ten rozdiel vyse 500 EUR mas slusny pocitac/notebook pre dalsieho clena rodiny.
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 01:05:42 od mikrom »

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #99 kdy: 08. 09. 2022, 01:12:51 »
… a ano nejspíš si v budoucnu koupím MacMini který podle mě nabízí velmi dobrou hodnotu za ty peníze.
Dobru hodnotu za tie peniaze ? No neviem ...
Pred par rokmi som chodil pracovat do nemecka do firmy, kde mali len macy, tak mi tam dali mac mini a na tom som musel pracovat. Okrem klavesnice, ktora je ina, boli s tym tiez nejake problemy - len uz si presne neviem spomenut co konkretne. No napriek tomu to vyzera byt celkom sikovny pocitac aj na doma. Ked si to ale planujes kupit privatne a porovnas si vybavu co to ma s inymi PC, tak to stale vychadza ovela drahsie ako normalne PC. Napriklad: ja potrebujem disk cca 500 GB, ak sa pamat neda upgradovat tak by som si uz nebral 8GB ale 16GB a to by ma podla ponuky https://www.alza.sk/mac-mini-m1-2020-d6264698.htm vyslo na 1249 EUR. Vybava za tu cenu je vsak uplne spartanska - len 2 USB a 1 HDMI. Ja ale pouzivam monitor s DisplayPort a potrebujem viac ako 2 USB: klavesnica, mys, a este podla potreby aj nieco pripojit, napr. USB stick + externy disk, teda najmenej 3-4 USB. V sucasnosti mam doma thinkcentre smalform factor, tak keby som potreboval podobne nove PC, dam zan teraz napr. 928 EUR, co uz aj tak sa mi zda velmi vela -  https://www.alza.sk/lenovo-thinkcentre-m80s-d6678489.htm
Rozdiel je 1249 - 928 = 321 EUR. Tak mozes si vybrat ci zaplatis o 321 EUR viac, budes mat len 2 USB porty a 1 HDMI alebo si kupis lacnejsie PC kde budes mat dost USB-portov a aj DP. A k tomu macu nie je este za tu cenu ani keyboard ani mouse. Ak chces usetrit tie 2 USB porty kupis si k tomu original keyboard a mouse od applu:
Najlacnejsia magic keyboard: 125,90 EUR - https://www.alza.sk/magic-keyboard-s-ciselnou-klavesnicou-ceska-d4983404.htm?o=2
Najlacnejsia magic mouse: 74,90 - https://www.alza.sk/apple-magic-mouse-d6669753.htm
Naproti tomu macu, to lenovo je dodavane aj s klavesnicou a mysou  ;D
Takze suma sumarum je predrazenie macu 321 + 125,90 + 74,90 = 521,80
I keby som nechcel lenovo thinkcentre, ale nieco ine, vychadza mi Mac Mini vzdy ovela drahsi. Za ten rozdiel vyse 500 EUR mas slusny pocitac/notebook pre dalsieho clena rodiny.

Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #100 kdy: 08. 09. 2022, 01:33:59 »
Jen dvě otázky:
1/ Zásadní (sic) nevýhoda MacMini je, že má jen dva USB porty?
2/ Lze na tom thinkcentre rozchodit MacOS?
no ano, stolni pocitac ktory ma len 2 USB porty a v dodavke k nemu nie je ani klavesnica ani mys, je pre mna NO GO
MacOS nie je to po com by som nejako tuzil, na ten thinkcentre by som samozrejme dal linux.
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 01:37:04 od mikrom »

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #101 kdy: 08. 09. 2022, 03:51:58 »
USBcka neresim, mam v monitoru co ma HDMI, display port a USB-C i USB hub, takze toto me netizi.
Ano sel bych do 16gb a nejspis i 512gb ssd. A na strih videa to nelze srovnavat s necim co ma windows nebo linux. Jinak MacOS mi take nesedi ale proste toto tam funguje uplne jinak nez na cemkoliv jinem, zkus to prosim pochopit ze to muze mit sve opodstatneni stejne jako pro cloveka na horach auto s 4x4 ktere Ti ve meste jen zere vic a muzes s nim jen frajerit ;-)

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #102 kdy: 08. 09. 2022, 08:43:23 »
Hele , zase , v odlehčeném duchu, nemám jabko vytetovaný na pr…, ale nerozumím, co z toho o čem píšeš je výhoda a co nevýhoda. Za 50GB na icloudu platím 25.- Kč měsíčně a to na fotky a zálohy iXxx bohatě stačí, obsazeno mám asi 18GB.
Co se týče filmů a muziky, to se přece dneska streamuje a ne nutně přes Apple sluźby.
Když potřebuju něco offline třeba do letadla, tak si to stáhnu na iPad nebo naiPhone,třeba z Netflixu nebo Tidalu.
Jaký statisíce ?
Výhoda je to, že to funguje, je to příjemný, hezký. Nevýhoda je to, že to je nesvobodný, nutí do specifického řešení a buduje to závislost - k mobilu si koupíte hodinky a sluchátka - taky od aple, předplatíte cloud, od aple, nakoupíte hudbu - od aple, filmy dtto.... - Ale každý dva roky budete čelit nutkání koupit nový model - opět od aple, laple od aple, hodinky od aple... taková čtyřčlenná rodina jen za 4 mobily a příslušenství může vysolit co dva roky 200k jen to fikne.  K tomu nějaký ty notebooky, tablety... No a můj osobní názor je, že byť to pěkně funguje, ve výsledku to je jenom o tom aby aple vydělal majlant.
Proto zabalí i houno do zlatý folie a prodává to - viz třeba "novinka" čudlík na hodinkách, nebo "novinka" low power mode.
Mě to příjde směšný a lidi co v tom jedou spíš lituju jak si rochněj ve svý závislosti. Na druhou stranu mi to je vlastně úplně jedno, protože když na to někdo má, ať si utrácí za co chce. :-)
Gréta je nejlepší.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #103 kdy: 08. 09. 2022, 09:05:51 »
Výhoda je to, že to funguje, je to příjemný, hezký.

To mi ani nepřijde. Když jde o cloud, je to jen počítač někoho jiného a oni si mohou dělat prakticky co si zamanou. Mít prostě disk, SFTP mount a na tom soubory, jednoduché, pohodlné. A Apple ani moc nechce dát řízení nad zařízení uživateli a mě se přístup »uživateli jsou čtyři roky a telefon je magická skříňka« nelíbí.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #104 kdy: 08. 09. 2022, 09:31:37 »
Výhoda je to, že to funguje, je to příjemný, hezký.

To mi ani nepřijde. Když jde o cloud, je to jen počítač někoho jiného a oni si mohou dělat prakticky co si zamanou. Mít prostě disk, SFTP mount a na tom soubory, jednoduché, pohodlné. A Apple ani moc nechce dát řízení nad zařízení uživateli a mě se přístup »uživateli jsou čtyři roky a telefon je magická skříňka« nelíbí.

Ale opravdu to tak je, myslim že na ajfounu vyfotíš fotku a máš ji na cloudu. To samé stáhneš soubor, hudbu, film... Nic nemusíš dělat, nastavovat. Rozbije se ti ajfoun - koupíš nový, ťup, a máš tam všecko co jsi měl na starým. fotky, všecko.  V podstatě ani nemusíš vědět, kde to vlastně je...  Je to pohodlnější než se mořit s ftp, sambou, rsyncem atd. 
Pro někoho kdo nechce, nepotřebuje nebo nerozumí technice je to úžasné.
Současně je to poměrně bezpečné.

Ale ano, je to přístup ala čtyřleté dítě. Mě se to nelíbí taky.
Gréta je nejlepší.