Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #60 kdy: 18. 08. 2022, 08:26:44 »
A zase, Pardon my ignorance, ale student IT si  ty skripty a návody nebude umět překlopit pro MAC ?
Jen se ptám, ale myslel jsem, že se tam učí daleko složitější věci. Bez ironie.
Ked ucitel zada ulohu na den s tym, ze doda skoro vsetko, tak sa obycajne caka, ze to bude trvat menej ako den. Je akceptovatelne, ak chce vysledok za tyzden.

Ked bude student IT este tyzden kompilovat toolchain a v niektorych pripadoch QT a riesit, preco mu to nejde, tak ulohu pravdepodobne nestihne. Moze to byt vyhodnotene tak, ze je bud flakac alebo na to proste nema. Nikoho nezaujima, ze urobil radovo viac prace ako ostatni.


Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #61 kdy: 19. 08. 2022, 07:22:06 »

Jako bonus obsahují akcelerátor neuronových sítí. Vývoj a práce s AI je budoucnost a jak syna lépe připravit na budoucnost než tak, že mu pořídím stroj který mu umožní efektivně pracovat s tím co teď hýbe světem.

Túto časť môže spoľahlivo ignorovať. Použiteľné je to len s CoreML, čo je macOS-špecifický framework. Pokiaľ by chcel použit pytorch alebo scikit-learn, aby bol kompatibilný s kolegami, tak mu to pôjde čisto na cpu (resp. pytorch dnes už vie aj compute shadery na gpu).

Není pravda, minimálně tensorflow, PyTorch podporuji Apple’s MPS (Metal Performance Shaders), tedy GPU. vice jsem do toho nedávno nestoural.

Co se tyče plné kompatibility linuxu, tak bych se podíval na lima-vm, mimochodem příští verze rosetta bude umet i linux binarky.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #62 kdy: 19. 08. 2022, 07:31:05 »
Ale tady nejde o procesor, ale o celou platformu, která má prostě určitá specifika (=omezení). To ale synátora nezajímá, protože ten chce hlavně vypadat cool s nakousnutým jabkem, které zaplatí tatík.

Těžko mu to budeš rozmlouvat, takže pokud se vešel do tvého rozpočtu, tak bych mu to klidně koupil, ať se s tím třeba po... není mu 5 let...

nebo ho take zajíme celkem ověřena vydrz na baterie, a celkové odladění system, co se tyče linux kompatibility mame lima-vm, v home-brew je celkem vše co jsem kdy potřeboval, dnes již většina ML frameworku podporuje Apple’s MPS (Metal Performance Shaders), tedy Apple GPU. Srovnatelné PC stoji ve stene kvalitním provedeni stoji minimálně to same co Apple. přiznejme si, ze srovnatelné hw je spice nějaký Lenovo Carbon x1, rozhodne ne Acer.

pokud jsou dodane skripty pro linux nemel by byt problem, jen je třeba nainstalovat gnu grep, gnu awk, gnu sed. Apple používá bsd verze a mají rozdílne/chubejici některé parametry. ale nic co by se nedalo zvládnout, připadne to resit již zmíněnou lima-vm, coz je neco jako win wsl2, jen je to open source, ma to dobrou podporu, je to postavene na qemu s hw akceleraci. a je to v podstatě user friendly. ja například pomoci toho bezim na svém m1 air k3s (kubernetes)

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #63 kdy: 19. 08. 2022, 09:34:08 »
A zase, Pardon my ignorance, ale student IT si  ty skripty a návody nebude umět překlopit pro MAC ?
Jen se ptám, ale myslel jsem, že se tam učí daleko složitější věci. Bez ironie.
Ked ucitel zada ulohu na den s tym, ze doda skoro vsetko, tak sa obycajne caka, ze to bude trvat menej ako den. Je akceptovatelne, ak chce vysledok za tyzden.

Ked bude student IT este tyzden kompilovat toolchain a v niektorych pripadoch QT a riesit, preco mu to nejde, tak ulohu pravdepodobne nestihne. Moze to byt vyhodnotene tak, ze je bud flakac alebo na to proste nema. Nikoho nezaujima, ze urobil radovo viac prace ako ostatni.
Rozumím, dík

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #64 kdy: 19. 08. 2022, 11:24:27 »

Jako bonus obsahují akcelerátor neuronových sítí. Vývoj a práce s AI je budoucnost a jak syna lépe připravit na budoucnost než tak, že mu pořídím stroj který mu umožní efektivně pracovat s tím co teď hýbe světem.

Túto časť môže spoľahlivo ignorovať. Použiteľné je to len s CoreML, čo je macOS-špecifický framework. Pokiaľ by chcel použit pytorch alebo scikit-learn, aby bol kompatibilný s kolegami, tak mu to pôjde čisto na cpu (resp. pytorch dnes už vie aj compute shadery na gpu).

Není pravda, minimálně tensorflow, PyTorch podporuji Apple’s MPS (Metal Performance Shaders), tedy GPU. vice jsem do toho nedávno nestoural.

Co se tyče plné kompatibility linuxu, tak bych se podíval na lima-vm, mimochodem příští verze rosetta bude umet i linux binarky.

Je vám jasné, že Apple Neural Engine (ANE) nie je to isté ako GPU a compute shadery? (O ktorých som napísal, že pytorch už má predbežnú podporu). To je ako napísať, že nie je pravda, že auto nie je možné použiť, lebo môžem ísť bicyklom.


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #65 kdy: 19. 08. 2022, 11:28:15 »
A zase, Pardon my ignorance, ale student IT si  ty skripty a návody nebude umět překlopit pro MAC ?
Jen se ptám, ale myslel jsem, že se tam učí daleko složitější věci. Bez ironie.
Ked ucitel zada ulohu na den s tym, ze doda skoro vsetko, tak sa obycajne caka, ze to bude trvat menej ako den. Je akceptovatelne, ak chce vysledok za tyzden.

Ked bude student IT este tyzden kompilovat toolchain a v niektorych pripadoch QT a riesit, preco mu to nejde, tak ulohu pravdepodobne nestihne. Moze to byt vyhodnotene tak, ze je bud flakac alebo na to proste nema. Nikoho nezaujima, ze urobil radovo viac prace ako ostatni.
Rozumím, dík

Ešte doladenie detailov: ak chce Nvidiu, chce používať aj Linux? Ak by používal prevažne Windows, tak bez problému, ale v Linuxe si s proprietárnym ovládačom môže užiť trocha bolesti. Pokiaľ by potreboval CUDA, tak sa to dá prežiť, ale ak nie, stojí to za zamyslenie, či to stojí za to.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #66 kdy: 31. 08. 2022, 22:10:04 »
Zpráva o aktuálním vývoji.
Tak nakonec kupuji notebooky dva - jak Win x86, tak také Apple. :)
Synátory mám totiž dva. S tím, který jde na "FITko" jsem se dohodl na Win x86 klasice, avšak mladší syn chce Apple a já mu na to kývl. Teď jde na střední - "Jarošku". Bohužel (bohužel pro mě :p ) ze mě vymámil slib koupit mu ten noťas. Synátor je totiž opravdu velmi nadaný. Pod pojmem "nadaný" nemám na mysli jen nějakou tou rodičovskou optikou zkreslený pohled na pojem "nadaný", ale pojem "nadaný" ve svém pravém významu.
V matematických olympiádách se pravidelně dostává do nejvyšších kol dané soutěže, dokonce v osmičce dělal olympiády dvě - tu určenou pro osmáky, kde byl první, ale také i pro deváťáky, kde v krajském kole dostal tuším 21 bodů z max. 24.
Dále v soutěži Pangea se 2x dostal do celostátního kola. Přiznám se, že než přišel s tím, že jde v Pangei soutěžit do Prahy, tak jsem ani netušil, že nějaká taková soutěž vůbec existuje.
I v ostatních matematických soutěžích se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími nejen v rámci školy, ale i ve vyšších kolech, pokud dotyčná soutěž taková kola měla - např. Pythagoriáda, Matematický klokan... Mimochodem, byl jsem docela překvapený kolik různých matematických soutěží v dnešní době existuje. :p
Přijímačky z matiky měl oba pokusy (dnes se píší 2 pokusy a počítá se ten lepší) bez ztráty jediného bodu. Matiku na kterou je tuším 70 minut, zvládl za cca. 15. :p
Za reprezentaci školy dostal jakousi pochvalu primátora, místní plátek o něm párkrát psal,.....
Jak asi vyplývá z obsahu, jsem na něj fakt pyšnej. Zatím je samozřejmě všechno v jeho životě teprve tak v první čtvrtině :p, ale i tak už i teď si říkám, že ten se mi fakt povedl. :DD
Tenhle synátor naopak už teď o informatiku projevuje docela zájem. Sám se naučil Python, dělá v tom jednoduché hry, které umí rozchodit na mobilu. Na technické detaily se mě neptejte. Sice mi to chtěl vysvětlovat, ale přiznám se, že mě to nezajímalo, takže jsem mu to jen odkejval aniž bych to vpustil až do mozkovny. Každopádně má ideu, že při škole by si mohl přivydělávat psaním her v Pythonu pro mobily. Údajně jsou firmy, které programátory tohoto typu shánějí. Detaily neznám. :p
Každopádně jak jste si už z dosavadního textu nejspíš nemohli nevšimnout, jsem na něj opravdu pyšnej, takže když přišel s tím, že "nutně potřebuje" :) Apple 14 Pro M1, prostě jsem nedokázal říct ne. Je to nepochybně nevýchovné, ale prostě tak to holt je. :)
« Poslední změna: 31. 08. 2022, 22:15:59 od boban23 »

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #67 kdy: 31. 08. 2022, 22:27:38 »
Hustý. Si myslím, že to asi toho druhýho dost nakrkne.
Si takhle vysníš noťas co na něj poletěj baby a nebudeš vypadat jak socka, pak ti to fotr vymluví a ty se s tím teda smíříš, a tvl von to pak koupi malýmu bratrovi... To nevymyslíš.. :-)
Gréta je nejlepší.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #68 kdy: 31. 08. 2022, 22:39:11 »
Hustý. Si myslím, že to asi toho druhýho dost nakrkne.
Si takhle vysníš noťas co na něj poletěj baby a nebudeš vypadat jak socka, pak ti to fotr vymluví a ty se s tím teda smíříš, a tvl von to pak koupi malýmu bratrovi... To nevymyslíš.. :-)

Nenakrkne. Už jsem to s oběma probral a myslím, že rodinné vztahy zůstanou nepoškozené. :p
Ten starší uznal, že klasika pro něj bude lepší, protože to v první řadě bude používat jako školní nástroj.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #69 kdy: 01. 09. 2022, 04:15:29 »
starší uznal, že klasika pro něj bude lepší, protože to v první řadě bude používat jako školní nástroj
Je dobre ze rozmysla prakticky. To moja dcera bola tvrdohlava a neakceptovala nic ine jedine macbook. Ked potom zacala skola musel som jej na projekty z programovania este dat aj moj notebook s windows.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #70 kdy: 05. 09. 2022, 17:37:35 »
Ahoj všem,
nevyskytuje se tady náhodou někdo z Alzy, kdo má právo rozhodnout o případné slevě? :DD
Budu upřímnej - Vybraný Apple noťas má aktuálně skladem pouze Alza, ostatní dodavatelé dávají termíny na neurčito, ale zase nabízejí slevu 10% "back to school".
Když jsem se na to ptal v Alze, tak mou prosbu posílali z oddělení do ještě kompetentnějších oddělení..... aby mi nakonec (určitě s velkým zármutkem:D ) sdělili..... NE, NIC NEBUDE. :)
Takže teď řeším dilema - zaplatit teď za něco nač sice dostanu slevu 10%, ale fyzicky to obdržím až buhví kdy, nebo zaplatit "plnou palbu" v Alze.
Tak jsem si řekl "líná huba, holý neštěstí....." a zkouším i tuhle, uznávám, že vysoce málo pravděpodobnou cestu - jestli se tady náhodou nevyskytuje někdo z Alzy, kdo může a zároveň i chce.... poskytnout nějakou slevu na noťas Apple. :)

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #71 kdy: 05. 09. 2022, 17:48:24 »
tak ja jsem dceri slibil apple notas, ale az nastoupi na stredni a ne novy.

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #72 kdy: 05. 09. 2022, 18:01:38 »
tak ja jsem dceri slibil apple notas, ale az nastoupi na stredni a ne novy.
Mladší synátor právěže teď jde na střední.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #73 kdy: 05. 09. 2022, 18:41:32 »
tak ja jsem dceri slibil apple notas, ale az nastoupi na stredni a ne novy.
Mladší synátor právěže teď jde na střední.

kvalitni z druhe ruky, repas

Re:Vhodnost notebooku s Apple Silicon pro studium na VUT FIT
« Odpověď #74 kdy: 05. 09. 2022, 20:28:30 »
By mne zajímalo co lidi vidí na Applu tak zázračného!

Chápu že je to, stala se z toho, stylovka, ale noťas si nekupuji kvůli designu ale kvůli práci/studiu a odolnosti atd.

Koupím Téčko za 35tis., koupím záruku NBD s ADP a mám ho >4 roky, když mi výkonově stačí. A když s tím neúmyslně švihnu o zem, tak mi ho vymění.
Ale hlavně vím, že je to kompatibilní a že je to standard, a ať přijdu kamkoliv tak se připojím nebo tisknu. Dnes se např. neobejdu bez virtualizace Hyper-V.

Jít s Applem na VŠ kdy to sice budu používat i na psaní poznámek, ale primárně na tom budu nejspíše i vyvíjet projekty a budu potřebovat kontrolovatelný výsledky, i např. z důvodu sdílení kódu s kolegy to bych neriskl.