Divná elektřina v bytě rozbíjí síť

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« kdy: 29. 05. 2022, 17:52:55 »
Ahoj, po prestehovani se do noveho bytu, kde je vsechno na 1F elektromeru, jsem objevil divne - ale opakujici se chovani:

Trouba (nejspis s vadou) ktera je pripojena za proudovy chranic (pred nim se oddeluje PE / N), po cca dvou minutach provozu na urcite topne telesa vyhodi tento proudovy chranic. Tim se shodi spotrebice v kuchyni (trouba/sporak/odsavac par a taky wifiAP ktera je v zasuvce s odsavacem, protoze to je cca stred bytu).

Po opetovnem nahozeni chranice (nebo mozna i drive) se podela internet takovym zpusobem, ze prestane jeden switch switchovat a odpovidat na web ui (jedna se o dvojici TPLink T1700G-28TQ 3.0, propojenych 10G optikou) - ani jeden switch neni tim vypadkem chranice ale ovlivnen - navic jsou oba za svojima dedikovanymi UPSkama. Jeste by problem mohl zpusobovat onen WifiAP, coz je cisco/linksys EA6400 - kde jsem si vsiml ze nabehne spravne jenom kdyz ma pripojeni do internetu. Segment druheho switche je ale taky ovlivnej, jako kdyby probihal DoS - vse je priserne pomale, ale odpojenim optickeho propoje zacne tato cast site fungovat uplne normalne.

Recovery z tohoto stavu je power cyclovat TPlink, pockat asi 5 min nez to nabootu a sit jede, pak powercyclovat wifi AP.

Nejake napady? Nebo mechanismus jak se muze tohle tak priserne podelat kvuli vypadku (odpadnuti rekneme 1500-2000w zateze?) A proc to dela vzdy ten samej switch a nikdy ne druhej, i kdyz jsou oba identicky model, fw, serie.
« Poslední změna: 29. 05. 2022, 19:37:33 od Petr Krčmář »


Re:Divna elektrika
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2022, 18:46:57 »
já bych asi zesílil proudový chráníč :) ... každopádně by to chtělo přeměřit .. asi něco bude blbě .. tohle nám kdysi dávno dělalo doma taky a nakonec sme museli vysekat všechny rozvody a dát všechno nový ..

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2022, 22:07:21 »
Proudový chránič se nezesiluje. Ten vyletí, když něco probíjí (max 30 mA přes zem). Může teda být starý a vadný, to jo. Ale to bych spíš tipoval na tu troubu.

To rozhození sítě je pak něco jiného. Nepřiděluje to wifi AP třeba IP adresy i těm switchům? A vyletí ten switch co je připojený napřímo k wifiAP a ten druhý ne? Není to reakce na ztrátu linky?

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2022, 23:19:15 »
Podobné téma jsme tu měli celkem nedávno, tak to projeďte, třeba tam už řešení zaznělo. Za mě to je "koukněte se, jestli nemáte někde v bytě zkrat nuláku do ochranného vodiče, např. pokud nějaký šikula zakončil nevyužitý rezervní kabel bezpečně pomocí wago svorky" :)

Když je někde v obvodu propojen N+PE, tak přes něj půjdou přetoky způsobené úbytkem napětí v samotném rozvaděči. Zapnete troubu, rozvaděčem najednou valí 10 A, udělá se na nulovém můstku pár set mV úbytku a tady to maličké napětí vyvolá proud IΔn > 30 mA tou zkratovanou větví.

To, co se pak děje s LAN, může být klidně jen náhoda, nebo přímo nesouvisející, např. jak píše kolega Sivák.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #4 kdy: 30. 05. 2022, 06:57:54 »
Ak spojis PE a N, tak chranic vybavi, pretoze suctovy prud L1, (L2,L3) N musi bit nulovy. V takomto pripade tam 0 nebude, lebo prud sa rozdeli medzi PE a N vodic.. V TNC-S v jednofazovom obvode ak kliestakom zmeras prud na L a potom na N tak by mal byt rovnako velky. Ak obopnes kliestakom L a N sucasne, tak by si mal mat na meraku 0A.
Ak je sucet prudov 0A, tak chranic nezareaguje. Ak tam nie je 0A, tak to znamena, ze ten rozdiel musi tiect vodicom PE do zeme.
Chcranice sa robia (myslim) od 30 mA, samozrejme mozu byt rozne hodnoty, ale pri tych 30 mA zareaguje cievka rele a chranic vybavi.

Ak by bola 3 Faz idealna symetricka sustava a N vodicom by v tomto pripade netieklo nic (co v normalnych podmienkach neexistuje), tak vtedy by si mohol spojit N a PE aj za chranicom. Ale to nikdy nerob!!!
To som napisal len akoze.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #5 kdy: 30. 05. 2022, 07:40:04 »
Pokud nechceš zasahovat do rozvodů, tak nejlevnějším řešení je nějaká malá UPSka s filtrací, ochranou přepětí, podpětí a bonus máš při výpadku funkční síť :) Myslím, že za dva tisíce pořídíš...

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #6 kdy: 30. 05. 2022, 08:51:37 »
Při výpadku fička (proudového chrániče) ti po rozvodu proběhne impulz, který zblázní ty switche. Takže buď malá UPSka, která je podrží a ochrání, nebo ještě lépe dej si do pořádku tu troubu. Buď je v ní poškozená instalace nebo je vadné topné těleso. Takto je to nebezpečné a stejně to zanedlouho odejde, ale pak budou možná i čmoudíky. (Nezapomenu, jak nám dcerka s úsměvem oznámila: "Jé, hoří nám pračka.")

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #7 kdy: 30. 05. 2022, 09:01:27 »
A co řešit příčinu, tedy troubu? Topné těleso může být vadné, to řeší výměna. To bude dříve nebo později udělat stejně.

Jestli trouba způsobí zkrat na konstru, tak může dojít ke krátkodobému podpětí na celé fázi, než chránič tu část obvodu odpojí. Dovedu si představit, že switch který má problém je v obvodu blíže troubě/přívodu. Podpětí se některém zařízením nemusí líbit a můžou reagovat různě.

Osobní zkušenost je taková, že krátkodobé podpětí se nelíbilo routeru Turris (nenaběhl správně) a mám podezření, že můj nový switch TP-Link náhodně zamrzá ze stejného důvodu. Vysledoval jsem, že občas pípne UPS, když startuje lednička, takže to je jasný indikátor, že se něco děje. Já to ale vyřeším tak, že ledničky přepojím na odlišnou fázi.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #8 kdy: 30. 05. 2022, 09:22:14 »
Podle mého názoru je potřeba vyměnit troubu, je potenciálně nebezpečná.
Jinak předpokládám pokud je nějaká kritická infrastruktura na zarušené el. síti, existují nějaké prvky co můžou tuto infrastrukturu odstínit - oddělovací trafa, tlumivky...
Gréta je nejlepší.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2022, 09:33:21 »
Trouba za nic nemusí moct. Může být vadný úplně jiný spotřebič co je klidně vypnutý (ale zapojený) Trouba může jen ukazovat na problém díky tomu, že má velký odběr. Přečtěte si to co napsal Jakub Štech.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #10 kdy: 30. 05. 2022, 09:45:19 »

Jestli trouba způsobí zkrat na konstru, tak může dojít ke krátkodobému podpětí na celé fázi, než chránič tu část obvodu odpojí. Dovedu si představit, že switch který má problém je v obvodu blíže troubě/přívodu. Podpětí se některém zařízením nemusí líbit a můžou reagovat různě.


Len podotykam, ze chranic neriesi skraty, ale bezpecnost. Chranic (pokial nie je kombinovany s isticom) ti skrat nevypne. Na skraty sluzi istic (poistka).

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #11 kdy: 30. 05. 2022, 09:51:50 »
Proto jsem psal "zkrat na konstru", kdy proud nepoteče vodičem N, ale vodičem PE, nebo jinudy.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2022, 09:56:40 »
Pokud myslíte, že problém je jinde, možná by to vyjevil pokus s přehozením fází - teda jestli je zapojená na 3F.
Pokud by byl problém jinde, po přehození fází by chránič vyhazovala jiná topná tělesa (předpokládám zapojení topných tělesa na různé fáze).
...To je moje hypotéza, není to doporučení, ani návod na manipulaci s el. připojením spotřebiče...

Gréta je nejlepší.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2022, 09:59:57 »
...je vsechno na 1F elektromeru...
Tím se to dost zjednodušuje.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #14 kdy: 30. 05. 2022, 10:02:03 »
...je vsechno na 1F elektromeru...
Tím se to dost zjednodušuje.

Tak to se omlouvám, nečtu pozorně....sorry
Gréta je nejlepší.