Knihy na začátek s jazykem Java

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #60 kdy: 16. 05. 2022, 10:10:17 »
mas soukromou zpravu

mimoradne stesti a talent.. buhvi co se mysli "plynulosti"... tvoje ceskyj jazyk neni nejlepsi...
tolik energie investovane do hledani duvodu, proc jit nejsnadnejsi cestou

kamarad 1 odesel do USA. Jeho deti:
anglictina, cestina, spanelstina

kamarad 2 odesel do Nemecka. Jeho deti
nemcina, cestina, anglictina, zacinaji francoustinu

ceska populace:
s cestinou si vystacime. je to zbytecna namaha, to pocka

Mám to chápat tak, že nejsi schopen pokračovat v argumentaci, tak tady děláš tento nesmyslný úkrok bokem? Ok.


Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #61 kdy: 16. 05. 2022, 10:31:34 »
OT:
Teda s tim jazykem musim podpořit pruzkumbojem - když dáte naprosto průměrné tří čtyřleté dítě do školky třeba v anglii, do pár měsíců (míň než půl roku) se domluví líp než vy po 10 letech studia (sš-vš).
A teda se hlavně naučej v jazyku myslet - což je IMHO pro pochopení jazyka nejdůležitější.

...
4) Zase se netvař, že úplně v všichni v Česku jsou po VŠ s angličtinou na úrovni věčného začátečníka. Jenom pár měsíců v cizím prostředí zase nestačí na to, aby někdo začal mluvit plynně. Bude mluvit velmi lámaně s velmi omezenou slovní zásobou. Získá ale skvělou výslovnost.

Nechápu jak můžete dedukovat takový blbosti z těch pár vět co jsem napsal.

Nicméně průměrný současný VŠ angličtinář (co nevyjel nikam na erasmus) má poměrně problém chápat mluvenou, hovorovou angličtinu a jeho vyjadřovací schopnosti jsou tak trochu nuzné. To je moje zkušenost se současnými absolventy.

A pár měsíců stačí malým dětem 3-5 let. Dokonce mluví tak, že ti vaši pokročilí VŠ angličtináři jim doma leckdy nerozumnějí.  Taky zkušenost.

A asi jste si to sám nezkusil, ale tomu VŠ angličtináři pár měsíců na ovládnutí plynulé mluvy stačí.
Dospělému průměrnému člověku se lepšími základy angličtiny (čtení běžných knih)  stačí na zvládnutí plynulé mluvy (a porozumění) cca půl roku v anglickém pracovním prostředí. 
Pro urychlení je dobré si zaplatit nějaký kurz pro cizince, třeba desetitýdenní  kurz 2x 2 hod týdně to urychlí na cca 3 měsíce.
Opět zkušenost.

« Poslední změna: 16. 05. 2022, 10:33:16 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #62 kdy: 16. 05. 2022, 13:14:07 »
Můj pohled je, že bez angličtiny se prostě "profesionálně" vývoj dělat nedá. Zde není diskuze, jestli se programátor musí naučit anglicky nebo ne. Vždyť všechny tooly (IDE apod.), většina dokumentace (vč. např. dokumentace SDK, javadocs...) je v angličtině. Neumím si to bez ní představit.

Druhá věc je, jak bylo správně podotknuto, že když se člověk omezuje na "český píseček",  tak ochuzuje sám sebe, škrtá si spoustu profesních příležitostí. A jak vidno i na tomhle dotazu - dostupnost kvalitních zdrojů je radikálně snížena :)

Pro dítě (myslel jsem ale, že je řeč o Javě a tou malé děti nezačínají :)), kdyby neznalost angličtiny měla být nepřekonatelná bariéra, gatekeeping, tak budiž. Ten kdo ale nemá problém alespoň se základní úrovní angličtiny, by imho neměl vzít to učení se "zkratkou" přes mateřský jazyk, protože se mu to opravdu v budoucnu může vrátit s úroky. Zaprvé se bude muset přeučit termíny na anglické (čest výjimkám, učebnic a kurzů, které jsou přeloženy dobře a nesnaží se prznit oborovou terminologii) a za druhé tam může být nějaký efekt lenosti přelézt i tu druhou bariéru, když to v té češtině "nějak jde".  A to pak je k jeho velké škodě.

Nemám nic proti češtině a naší kultuře, čeština je krásný jazyk. Pár let jsem ale dělal v mezinárodním prostředí, kde angličtina byl hlavní komunikační jazyk a všechno (od zdrojových kódů, přes dokumentaci, e-maily, telefony, konference..) bylo v EN. Tak mi to dávalo nejvíc smysl. Nerušilo mne přepínání kontextu, používal jsem jazyk, který je best fit. Doma jsem přecvaknul vypínač a mluvil česky. Tím se nechci nějak vytahovat nebo povyšovat, kdyby lingvista kolikrát slyšel,  jakou "zjednodušenou američtinou" jsme tam všichni mluvili, protáčely by se mu panenky. Ale nějak jsme si rozumněli. A s kolegy jsme pak k dobru v hospodě dávali imitaci různých "druhů angličtiny" podle národnosti. Indové byli klasika, ale Němci s tou jejich tvrdou angličtinou, a další...  sranda.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #63 kdy: 16. 05. 2022, 15:22:19 »
mas soukromou zpravu
Děti uživatele pruzkumbojem opravdu v 5 letech mluvily plynou angličtinou s odpovídající slovní zásobou.
To sem píši proto, že jsem zde vyjádřil pochybnosti, jestli to celé není vymyšlené.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #64 kdy: 16. 05. 2022, 15:53:42 »
Můj pohled je, že bez angličtiny se prostě "profesionálně" vývoj dělat nedá. Zde není diskuze, jestli se programátor musí naučit anglicky nebo ne. Vždyť všechny tooly (IDE apod.), většina dokumentace (vč. např. dokumentace SDK, javadocs...) je v angličtině. Neumím si to bez ní představit.
Profesionálně... Jenže vlákno je o tom, že chce někdo s začít s javou. Naučit se vůbec programovat.
Původní tazatel nastupuje na ekonomku a tam programují v javě, tak se ji chce naučit.
Chápu, že moje odbočka k výuce programování dětí jde offtopic směrem, ale je to pokus ukázat, že ne každé programování musí být profesionální, nebo nezbytně mířit k absolutnímu vrcholu.


Druhá věc je, jak bylo správně podotknuto, že když se člověk omezuje na "český píseček",  tak ochuzuje sám sebe, škrtá si spoustu profesních příležitostí. A jak vidno i na tomhle dotazu - dostupnost kvalitních zdrojů je radikálně snížena :)
To je obecně pravda. Ale tím, že svou PRVNÍ knihu o daném programovacím jazyce čtu ve svém rodném jazyce si opravdu nezavírám žádné dveře.

Pro dítě (myslel jsem ale, že je řeč o Javě a tou malé děti nezačínají :)), kdyby neznalost angličtiny měla být nepřekonatelná bariéra, gatekeeping, tak budiž.
S javou může klidně začínat středoškolák, který umí anglicky dost dobře na to, aby zvládl anglické IDE a anglická klíčová slova, ale nemá na to, aby neznámé abstraktní koncepty chápal v angličtině. Co bys mu doporučil?


Ten kdo ale nemá problém alespoň se základní úrovní angličtiny, by imho neměl vzít to učení se "zkratkou" přes mateřský jazyk, protože se mu to opravdu v budoucnu může vrátit s úroky. Zaprvé se bude muset přeučit termíny na anglické (čest výjimkám, učebnic a kurzů, které jsou přeloženy dobře a nesnaží se prznit oborovou terminologii)
Přeučit termíny? O čem to kruci pořád mluvíte? Existuje velmi málo českých učebnic, která anglickou terminologii zatajují. Některé s ní přímo pracují, jiné ji uvádí vedle české.
Jako, že je zásadní problém, že se někdo naučí zapouzdření a pak nebude vědět, co je to encapsulating? To je úplná pitomost. Jakmile jednou nějaký pojem uchopíte a dokážete s ním pracovat v češtině, tak pak můžete pár sekund koukat na cizí anglické slovo, ale jakmile vám dojde, co to je, tak se vám to propojí.
Já se třeba učil fyziku. Na střední škole česky, na vysoké česky a anglicky. Občas jsem v angličtině koukal na nový termín, ale jakmile mi bliklo, tak jsem byl doma neměl jsem s danou kapitolou problém - uměl jsem ji, jenom v jiném jazyce. Ale učit se nové kapitoly anglicky, učit se věci, které jsem česky neuměl - to byla celkem makačka, přestože jsem jinak s angličtinou problém neměl.

a za druhé tam může být nějaký efekt lenosti přelézt i tu druhou bariéru, když to v té češtině "nějak jde".  A to pak je k jeho velké škodě.
Jo, to se může stát. Ale jak jsem psal už asi 2x - když přelézáš dvojnásobně vysoký plot, tak se může taky stát, že to vzdáš a nedostaneš se vůbec nikam. A přitom to stačilo vzít postupně.
A i kdyby - i kdyby se něco naučil programovat jenom v češtině a odmítal potom přestoupit na angličtinu a dostat se výš, protože to česky nějak jde a jemu to stačí, tak co? Tak když mu to stačí a nechce dál, tak v čem je problém? Když to bude potřebovat, tak si buď najde jinou českou knihu, která ho dostane dál, nebo se čtením té anglické dokumentace naučí angličtinu tak nějak sám, že nakonec dojde i na anglickou učebnici. Nebo ne, nebo mu to bude tak stačit. Je to fakt takový problém, že se raději neměl vůbec do programování pouštět?



mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #65 kdy: 16. 05. 2022, 18:08:03 »
Ako to tu uz byva pravidlom, debata sa zase zvrhla totalne off topic - namiesto ucenia sa javy na ucenie sa anglictiny  ;)
OP sa pytal iba na nazor na povodnu cesku resp. prelozenu literaturu
...
Mam na vyber knihy od pana Pecinovskeho ... Herberta Schildta ... Eckela.
...
Zaklady javy asi nechce studovat po anglicky a dobre robi. Na zaciatok vobec nejde o to naucit sa nejaku anglicku terminologiu ale pochopit zaklady. Ked sa nauci zaklady urcite nebude mat problem dostudovat si pokrocilejsie veci v anglictine. Anglictina je povinna od zakladnej skoly a preto neverim, ze by dnes mlady clovek, ktory ma intelekt na to naucit sa programovat, mal nejaky problem porozumet anglickemu textu o programovani.