Knihy na začátek s jazykem Java

Mudvy

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #30 kdy: 10. 05. 2022, 14:00:35 »
Toto je vskutku zajimava diskuze. Ja to zase vidim trochu jinak. Kdo vlastne vymyslel principy programovani a kdo vymyslel jak se ho mame ucit - clovek. A clovek neni zadny neomylny tvor ani pravdy co vymysli nejsou vecne. Tim chci rict ze naucit se programovat striktne podle pravidel nekoho z historie nemusi byt ta prava pravda. Podle vlastnich zkusenosti nezalezi ma tom jak dobrou mas anglictinu nebo jaky jazyk zvolis. Programovat se nenaucis ctenim knih ale psanim kodu. Auto se nenaucis ridit v autoskole ale jezdenim s auty. Moje deti se nenaucili chodit podle nejake knizky co vysvetlovala princip chuze ale protoze chteli chodit.

Znat dobre anglictinu je bonus ktery setri cas ne vsak prekazka.

Ja se naucil programovat tak ze jsem roky denne 8 hodin psal a vymyslel jednoduche automatizace. Zadna knizka, zadna skola, zadne pravidla.

To co vymyslis a vymyslis spatne te nauci hledat metody jak to delat lepe a to se naucis z knizek jak jsou zde doporuceny.

Tohle plati za predpokladu ze to myslis vazne!


Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #31 kdy: 10. 05. 2022, 15:13:59 »
Programovat se nenaučíte, když nebudete psát kód. Na druhou stranu, jenom psaním kódu se nenaučíte programovat. Můžete mít kód, který způsobí, že program obvykle dělá to, co byste chtěl. Ale to v žádném případě neznamená, že je dobře naprogramovaný.

Když to přirovnám k tomu řízení auta – když nabouráte, zjistíte, že je něco špatně. Když budete po silnici kličkovat, budu na vás ostatní řidiči troubit, takže poznáte, že je něco špatně. Když pojedete po poli místo po silnici, asi vám dojde, že je něco špatně. U programování je ta zpětná vazba mnohem slabší a spoustu takovýchhle případů sám neuvidíte.

Mudvy

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #32 kdy: 10. 05. 2022, 16:36:10 »
Definice dobre naprogramovany je dulezita ke kontextu ceho se program tyka.

Jinak budu pristupovat k programu co mi ridi vozitko na marzu a jinak zase k programu co mi vyplni excel.

Naucit se programovat je ukol pro cely zivot. Pokud si v tom najdes zalibu jde to pak samo.



Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #33 kdy: 11. 05. 2022, 00:26:05 »
Ohledne stylu a best practices bych doporucil Java efektivne - 50 zasad softwarovaho experta, zajimava kniha i kdyz nejste javista, mozna dnes uz zastarala


mukel

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #34 kdy: 11. 05. 2022, 07:56:37 »
Tak nakoniec mam objednaneho toho Schildta. Po ktorej knihe siahnut po docitani? Po mistrovstvi?


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #35 kdy: 11. 05. 2022, 11:32:37 »
to bych ted asi neresil.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #36 kdy: 11. 05. 2022, 11:40:28 »
ma vyber knihy az takovy vliv?
podle me se nejvic naucis busenim kodu a vlastnimi chybami.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #37 kdy: 12. 05. 2022, 21:56:50 »
ma vyber knihy az takovy vliv?
podle me se nejvic naucis busenim kodu a vlastnimi chybami.

Ma. Niekde sa potrebujes naucit zaklady ako busit ten kod. Nielen zaklady ale aj vychytavky. Ucit sa na cudzich chybach/skusenostiach je jednoduchie a aj rychlejsie ako si tym vsetkym prejst sam. Je to velka pomoc. Naco vymyslat nanovo auto od dreveneho voza.
Prechadzal som si niecim podobny pred casom. Co kniha to iny styl a sposob vysvetlovania. To iste plati aj pri online kurzoch. Zatial mi z toho vysla kombinacia. Ten vysvetli toto dobre ten zase tamto.

Osobne odporucam The Complete Java Certification Course na Udemy. Chlapik rozprava trochu roztahane ale velmi mi sadlo jeho vysvetlenie niektorych veci. Pred tym som si presiel iny kurz Javy na Udemy(australcan, rychlo rozpravajuci) a ten bol pri zakladnych veciach v pohode(aj dobre cvicenia) ale pri zlozitejsich veciach to bolo zle mal som z toho gulas. Tu prave tieto veci perfektne vysvetluje. Napriklad Generics. Po pozreti si lekcii som mal v tom jasno(s ohladom na moj level),som si poveal aleluja. Pri australcanovi som mal chabu predstavu o com asi Generics su a bol som z toho rozladeny.
K tomu som presiel a prechadzam rozne knihy a weby podla toho, co mi sedi. Ak nieje niekto genius,tak jedna kniha/jeden zdroj mu nebude stacit. Kazdy sme iny rovnako ako autori.

Potom skusat(pre mna najlepsie na realnych veciach) a ideal mat sa s kym poradit/ziska spetnu vezbu. To velmi usetri cas a cloveka posunie rychlo dopredu.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #38 kdy: 13. 05. 2022, 09:17:02 »
tenhle?
The Complete Java Certification Course na Udemy
https://www.udemy.com/course/master-practical-java-development/


Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #39 kdy: 13. 05. 2022, 09:48:52 »
Souhlas s jiz napsanym.

Knihy na Javu, ktere jsem cetl, byly pomerne spatne.
Ucily spatne navyky, saskovali s runyma nuancema dedeni, obcas se to muselo provadet v jakemis exotickem IDE.

Nikde jsem se nedozvedel to nejjednodussi pravidlo, ze dedeni ma smysl jenom v pripade kdyz rozsiruju/modifikuju funkcionalitu existujiciho objektu. Kdyz chci mit vice objetku ruzneho typu a pracovat s nimi stejnym zpusobem v loopu, pouziju interface/generika. V knizkach se sakovalo ve smyslu dedeni ctverce z obdeniku apod.

Priprava na Certifikaci mi dala zdaleka nejvic.

mukel

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #40 kdy: 13. 05. 2022, 13:40:00 »
Souhlas s jiz napsanym.

Knihy na Javu, ktere jsem cetl, byly pomerne spatne.
Ucily spatne navyky, saskovali s runyma nuancema dedeni, obcas se to muselo provadet v jakemis exotickem IDE.

A neda sa ucit z knihy pre iny jazyk a potom sa len doucit synta javy a aplikovat vsetko naucene na javu? (Naviem, absolutne sa v tom nevyznam, preto sa pytam...)

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #41 kdy: 13. 05. 2022, 15:03:54 »
A neda sa ucit z knihy pre iny jazyk a potom sa len doucit synta javy a aplikovat vsetko naucene na javu? (Naviem, absolutne sa v tom nevyznam, preto sa pytam...)
U začátečníka bych to nedoporučoval. Jsou věci, které se dají třeba ve dvou jazycích napsat stejně, ale reálně se v každém z nich píšou jinak. Buď proto, že ty věci „pod kapotou“ jsou jiné a je logické to psát jinak, nebo to může být i věc zvyku – prostě je zvykem to v daném jazyce psát takhle. Třeba v počátcích Javy se dalo narazit na spoustu kódu, který byl psaný v C nebo C++, i když používal syntaxi Javy. (A existuje ještě starší vtip, že opravdový programátor ve Fortranu dokáže psát ve Fortranu v libovolném jazyce).

Programování je řemeslo jako každé jiné a naučit se programovat znamená i naučit se „jak se to dělá“, přičemž proč se to tak dělá pochopíte až mnohem později, někdy je to dokonce jenom proto, že je to zvyk.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #42 kdy: 13. 05. 2022, 21:52:34 »
tenhle?
The Complete Java Certification Course na Udemy
https://www.udemy.com/course/master-practical-java-development/

Ano tento. Na velmi dobre vysvetlene Generics nezabudnem. Bolo tam toho viacej dobre vysvetleneho(este na Collections si spominam).

Tu je ten druhy. Tu su lepsie vysvetlene zaklady ak niekto zacina uplne od nuly. Dobre cvicenia. Dost dlhy kurz a sirsi zaber ale niektore podla mna podstatne veci tam neboli dobre vysvetlene.
https://www.udemy.com/course/java-the-complete-java-developer-course/
Odporucam ich skombinovat.
Pockat na akciu(je kazdu chvilu) a obetovat 10 eur za kazdy kurz.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #43 kdy: 14. 05. 2022, 11:43:18 »
podezrele, to zrovna padlo na 20 Eur, to bude nejaky datamining on Rootu.
Diky za tip, doufam, ze to bude OK pro 12letyho syna.

P.S. Plynule Eng umi od 7 (stejne jako jeho sestra), C1 ma oficialne od 11.
Takze pokud nejakej preteen/teen touzi programovat ,ale nema ani zakladni anglictinu (v dnesni dobe) tak...
... tak diky za komentare o me pedagogicke neschopnosti, ale ja tady vidim totalni selhani jinych.

Re:Knihy na začátek s jazykem Java
« Odpověď #44 kdy: 14. 05. 2022, 12:15:38 »
podezrele, to zrovna padlo na 20 Eur, to bude nejaky datamining on Rootu.
Na tom není nic podezřelého. Udemy má asi tak 340 dní v roce „slevové“ akce, kdy prodává kurzy za 10–15 €. Výjimečně prodává za plné ceny přes 100 €. Každý, kdo to zná, si počká na slevu.