Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)

Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« kdy: 22. 03. 2022, 22:58:23 »
Minimálně rok budu pracovat v zemi EU, kde budu placený v EUR. Proto hledám vhodný účet, na který mi bude chodit výplata, budu z něj platit nájem (taky v EUR), a také časem převádět výplatu zpět na CZK (je potřeba platit účty doma apod.).

Požadavky:
1. Žádné poplatky na posílání/přijímání plateb v EUR kdekoliv v EU
2. Výhodný kurz na převod EUR do CZK
3. Minimální nebo žádné poplatky za vedení účtu
4. K účtu je k dispozici debetní karta
5. Výběr z bankomatu v EU je za nějaký rozumný poplatek (neplánuju dělat, ale co kdyby)
6. Apple pay (bez toho se případně obejdu)

Musí to být účet u bankovní instituce, Revolut apod. bohužel není možnost.

Zatím se mi nejvíc líbí účet u Fio - je to dobrá volba? Pokud pracujete v zahraničí, jak toto řešíte?


Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #1 kdy: 23. 03. 2022, 00:10:57 »
Fio.

Ale prevody pres exchange

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #2 kdy: 23. 03. 2022, 07:36:18 »
Proc ne ucet primo v cizi zemi?

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #3 kdy: 23. 03. 2022, 07:59:51 »
https://wise.com/

pouzivam jim dlouho a super !



Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #5 kdy: 23. 03. 2022, 09:05:59 »
V Raiffeisen Bank jde u účtu aktitovat další měny. V základu mám CZK a doplněk EUR, USD. Když přijde platba v některé z aktivovaných měn, tak se připíše na účet příslušné měny. Když se platí kartou v některé z dostupných měn tak se použije ta bez dalších poplatků. Převody v EUR jsou vrámci EU zdarma (což si myslím je nějaká Evropská regulace). Pro konverzi měn se dá uzavřít smlouva o "sjednávání devizových obchodů..." a pak se obchoduje za spotovou cenu, ovšem min 1000EUR. Výběr jsem v zahraničí nikdy nerealizoval. Apple pay nevím co je, pro online platby použivám jinou "virtualní" platební kartu kterou nepoužívám v reálném světě.

AM

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #6 kdy: 23. 03. 2022, 09:21:34 »
Záleží na tom, jestli budete bydlet v ČR nebo v té zemi. Pokud budete bydlet v té cizí zemi (např. několik let), tak určitě stojí za zvážení zřízení účtu v bance té země. Zjednodušuje to platby za místní služby. V některých EU zemích (třeba Švédsko) je to víceméně nutnost.

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #7 kdy: 23. 03. 2022, 09:52:26 »
Musí to být účet u bankovní instituce, Revolut apod. bohužel není možnost.
Revolut postupně migruje lidi do bankovní instituce, ostatně podobně, jako to před lety dělalo Fio, když migrovalo z družstevní záložny. Zatím je to opt-in, pro nové uživatele to nejspíš bude jediná možnost.

Revolut nabízí spoustu věcí, kterou běžné banky umí problematicky, třeba multiměnový účet, kdy je možné jednou kartou platit ve více měnách a prostředky se spotřebovávají z příslušného účtu nebo z výchozího účtu s konverzí. Taky nabízí podporu moderních způsobů placení a pokud máte adresu v zemi, kde jsou sto let za opicemi a v signifikantní části obchodů nejde platit ničím jiným než kartami Maestro (minimálně Něměcko a Nizozemsko), nabídnou vám i takovou kartu. Další zajímavá funkce je podpora SEPA ICT, tedy okamžité převody mezi euroúčty. No a třeba pro Nizozemsko úplně klíčová je podpora služby iDeal, bez které se tam žije celkem těžko, protože lokální obchody a služby obvykle žádnou jinou online platbu nepodporují.

Pokud ho chceš zřídit, nedělej to jen tak, ale nejdřív najdi kamaráda, který ti ho doporučí. Revolut za doporučení pravidelně rozdává tu 25, tu 60, tu dokonce i 200 eur, o které se pak můžete rozdělit.

Nicméně všechny peníze bych na Revolutu nenechával, to mi přijde příliš riskantní. Fio je skutečně dobrá volba, proti Revolutu neumí multiměnovou kartu, okamžité platby SEPA, ani iDeal. Taky občas může být problém při inkasní platbě, kdy zahraniční banky (včetně Revolutu) jsou obvykle v režimu, kdy je inkaso ve výchozím stavu povoleno, zatímco Fio umí jen inkaso ve výchozím stavu zakázané. To je problém s některými zahraničními službami, protože když po nich budete chtít číslo mandátu, abyste ho mohli povolit v bance, můžou na vás jen nevěřícně zírat s tím, že nic takového nikdy neslyšeli a nikdo to po nich nikdy nechtěl.

Doporučoval bych tedy třeba Revolut pro běžné každodenní výdaje a externí uložiště v nějaké důvěryhodné, klidně české nebo slovenské, bezplatné bance. K tomu účtu ani nemusí být karta, i když jako záloha se jistě hodí i ta. Zahraniční banky v západní Evropě trochu překvapivě často vybírají poplatky za vedení účtu. Někdy jsou symbolické (2 €), ale někdy jsou i docela signifikantní (10 €). Na to z Česka zvyklý nejsem.
« Poslední změna: 23. 03. 2022, 09:55:24 od Ondřej Caletka »

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #8 kdy: 23. 03. 2022, 10:18:57 »
Účet v místní bance a přebytky třeba jednou měsíčně posílat na účet třeba ve Fio. Úspory ve Fio klidně nechat v EUR a vyměnit až podle potřeby, pravděpodobně ve směnárně, která nabídne lepší kurz než banka.

Jen pozor na země před krachem, protože kapitálové kontroly dokáží docela zkazit plány...

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #9 kdy: 23. 03. 2022, 13:46:04 »
Fio.cz a mBank.sk
Revolut bych se radeji vyhnul.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #10 kdy: 23. 03. 2022, 13:53:34 »
Nevím zda ti to splní vše, ale mám účet u FIO (v CZK, EUR a USD) + Broker účet na obchodování s akciemi.

Ke směně používám RoklenFX (česká online směnárna) - mají účty mimo jiné i u FIO funguje to tak, že z českého FIO CZK účtu pošlu na jejich CZK FIO účet peníze a na můj FIO EUR/USD účet přijde platba z Roklenu. Směna je většinou na kurzu cca 10 haléřů rozdíl... každá banka bude v řádu víceméně korun...

Revolut nedoporučuji převody probíhají přes SWIFT a může být (a nejspíš bude) účtován poplatek za prostředníka (klidně desítky eur) - což se mi stalo a proto jsem přešel na Roklen.

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #11 kdy: 23. 03. 2022, 18:32:58 »
Nebylo zmíněno, ale multiměnový účet / karta nabízí Equa nejdéle ze všech bank v CZ

Tgz

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #12 kdy: 23. 03. 2022, 20:27:33 »
Ahoj,

Já mám EUR a CZK účet u Fio banky to zdarma a bez poplatku tam jsou i SEPA platby příchozí i odchozí.

Peníze pak přepošlu na Revolut ( má bezkonkurenčně nejlepší převodní kurzy, SEPA platby taky bez poplatku). Tam si to převedou na CZK a pak si koruny pošlu na CZK účet u Fio nebo platím přímo Revolut kartou v obchodech. U revolutu si platím premium account za 175kc měsíčně abych měl bezlimitni převody eur/czk, jinak free account má nějaké limity a nebo méně výhodné kurzy.

Nevýhoda revolutu že převod peněz na něj a z něj trvá třeba den nebo dva.

Takže pokud jsem převod EUR/CZK potřeboval rychle, tak jsem použil RoklenFX. Tam je převod peněz rychlej, protože má účet přímo ve Fio, ale nemá tak dobré kurzy jako Revolut.

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #13 kdy: 23. 03. 2022, 20:41:32 »
V rámci EU jsou ze zákona všechny SEPA platby za cenu místních plateb, tj. kvůli poplatkům se nemusíš bát. Můžeš mít tak účet jak v ČR, tak přímo v bance v zahraničí. Už jsem se ale setkal s tím, že zaměstnavatelé nechtěli zasílat mzdu do zahraničí (přestože pro to neexistuje žádný objektivní důvod), tak tě možná budou tlačit do účtu v dané zemi.
Škoda, že neuvádíš, do jaké země se hodláš stěhovat.

Pokud ti vyhovuje FIO, proč ne. Já tam mám hlavní korunový účet, ale eurový mám u Equa z důvodu, že u FIO je povinný minimální zůstatek, ale je to tuším jen 10 EUR, takže žádná překážka. Navíc Equa nyní pohltí Raifka a kdo ví, co s ní udělá, když si vzpomenu jak "zatočila" s Expandií / eBankou, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou na hlavě, hlavně nejspíše dojde ke změnám čísla účtu (minimálně kódu banky). U obou není poplatek za vedení, u FIO můžeš využívat slovenské pobočky pro výběr EUR v hotovosti na pokladnách.
Výhodou FIO je, že je "československý", tj. s kódem banky 2010 jde o účet stejný, ale když ke stejnému číslu účtu dáš kód 8330, půjde rázem o slovenský účet. Podmínky pro založení účtu se drobně liší dle toho, kde ho založíš, pokud chceš v zahraničí vybírat kartou, měl by mírně výhodněji vycházet účet založený na Slovensku.

Další česká banka, která by mohla být zajímavá, je Creditas, za 10 Kč poplatek umožňuje výběr EUR v hotovosti na pokladnách (v ČR), může se hodit, pokud by např. manželka chtěla vybírat občas eura v hotovosti, např. když by za tebou jela a podobně.

Výhodný kurz nemá žádná banka, Creditas je takový "jednooký mezi slepými králem". Např. nyní nakupuje eura za 24,157, zatímco FIO za 23,96644. Nicméně devizovky jsou na tom lépe, já mám smlouvu se třemi (Akcenta, Fortissimo a Easychange), Easychange v tuto chvíli nakupuje EUR za 24.598 (pozor, mimo pracovní dobu účtuje přirážky, tj. obchody to chce realizovat cca 9-15 h ve všední den).

Moje rada tedy je:
1. otevři si eur účet před odjezdem u nějaké české banky, asi u té, kde máš nyní běžný účet
2. uzavři si smlouvu s nějakou devizovkou, klidně s vícero, ze zahraničí se to bude dělat hůře. Rámcovou smlouvu můžeš mít otevřenou, využít ji nemusíš, ale až budeš potřebovat, budeš rád, že ji máš. Směnu pak uděláš tak, že uzavřeš jednorázový obchod, např. "prodávám 5000 EUR" a pošleš je na jejich účet, oni ti obratem pošlou CZK na tvůj český účet.
3. po příjezdu si v dané zemi otevři místní účet, může se hodit, nikdy nevíš, jestli tam nebudeš chtít zůstat a můžeš se tak dostat např. do úvěrových registrů a pak snáze získat např. hypotéku, v různých zemích mají banky různé výhody, ať už budeš sbírat odměny, míle do bonusových programů, mít vstupy do letištních salonků,... v některých zemích mají různé karetní "trucstandardy" (jako Girocard v Německu, Rakousku a Holandsku, kdy v neturistických oblastech v supermaketu klidně běžnou VISA/Mastercard nezaplatíš, byť se to dost zlepšuje a spíše se to týká malých obchodů, ale třeba i pošty a podobně), takže opět důvod pro to mít místní kartu. Také bankomaty čím dál častěji účtují vlastní poplatek (cca kolem 6 EUR) za výběr zahraniční kartou a obchodníci "nabízejí" (vnucují) DCC (tedy "švindlkurzem" s marží klidně 20 % zaúčtování v měně dle státu registrace karty, tj. v CZK). Tedy i když banka ti nic za výběr z bankomatu nic účtovat nebude, zadarmo ho přesto mít nemusíš, nebo budeš zjišťovat, který bankomat si něco účtuje a který ne. Také se může stát, že některé platební brány nepřijmou zahraniční kartu, na což můžeš pak narazit, když si budeš objednávat něco přes eshop, lístky do kina, a podobně. Zkrátka mít "místní" kartu ti může ušetřit spoustu problémů.

Revolut používám také, ale na zmíněný účel bych ho opravdu nedoporučil. Má dost blbě udělané AML, tak tu a tam blokuje účty a být i několik měsíců bez prostředků a přes chat si dopisovat s klientskou podporou, která na tebe z vysoka ... , to fakt nechceš. Navíc např. v ČR když máš spor s bankou nebo i devizovkou, můžeš se obrátit na finančního arbitra, který je velmi významná autorita, sám mám za sebou 6 vyhraných sporů s českými bankami, o některých jsem psal na Měšci (www.mesec.cz/autori/chrz). U Revolutu se můžeš obrátit tak maximálně na Hlavní nádraží :D.

Re:Účet v EUR na práci v zahraničí (EU)
« Odpověď #14 kdy: 23. 03. 2022, 20:51:17 »


Nevýhoda revolutu že převod peněz na něj a z něj trvá třeba den nebo dva.



Když se to blbě sejde, tak trvá i 12 dní - https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?style=6&f=316&t=1239073&st=0&sk=t&sd=a&start=4755

Revolut totiž posílá v dávkách a přes různé prostředníky. Takže se to může zdržet a v některých případech může česká banka i naúčtovat poplatek, když CZK přijdou z Vídně.


Aktuální podmínky Revolutu po změnách např. zde
https://www.mesec.cz/clanky/revolut-meni-od-rijna-2021-podminky-prehled-zmen/

Myslím, že už celkem postrádá smysl, také je potřeba myslet na to, že o víkendech a státních svátcích (nejsem si jist, jestli britských nebo litevských) si účtuje poplatek 0,5 až 2 %, dle měny.