Vyskočení chrániče likviduje elektroniku

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #105 kdy: 25. 03. 2022, 05:46:46 »
Já platím za to, co sám neumím udělat a nebudu se do toho ani pouštět jenom proto, abych rádoby ušetřil (na finále by mě to stejně vyšlo ještě dráž, kdybych něco zmastil a musel to pak někdo jiný dávat do pořádku).
Pokud jde o záruku, tak s ní nevidím problém, stejně jako s dokladem. Jinak spousta menších řemeslníků jsou neplátci DPH, protože nemají obrat nad 1 mil. Kč (brzy už snad 2 mil. Kč) a nemají potřebu být ani plátcem dobrovolným (dělají třeba výhradně pro koncové zákazníky - také neplátce DPH).


Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #106 kdy: 25. 03. 2022, 05:54:13 »
Takže ve výsledku člověk s řešením opraváře stráví třeba 10hodin (+ mu musí zaplatit), ale fyzicky sám by to měl za 2 hodiny (+výlet do Hornbachu) hotový a to včetně prostudování nějakých návodů na netu
Typický Čecháček - rady z netu, nákup v Hornbachu a šup kutit. Sice to pak bude komplet dojebané, kutil na tom stráví dva víkendy (protože ty rady z netu budou tutově k lejnu), ale může si pak říct, jak ušetřil. A dopadne to jako s tou zásuvkou výše. Ale hlavně, že to mámo moc nestálo a nebudeme přece podporovat nějaké řemeslníky, že? Pravdu díš táto a tady máš guláš z plechovky, v restauraci by to bylo dražší :D

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #107 kdy: 25. 03. 2022, 09:36:49 »
Moje žárovky fungují na elektřinu, nikoliv na osvědčení a certifikáty...

Pochopitelně, né každý by se měl v hrabat v elektrice, ale to platí úplně o všem. To by pak člověk nesměl ani měnit píchlé kolo u auta, neboť když blbě utáhne šrouby a okolo mu někde uletí, může z toho být neštěstí. To by pak člověk nesměl nic.

Elektrikář je učební obor a domácí rozvody nejsou žádná věda. IT lidi běžně pracují s mnohem komplexnějšími systémy.

Delam v IT a zaroven mam vyhlasku 50 §8. Opravdu neni dobry napad poustet k domacim rozvodum IT lidi co maji pocit, ze rozumi vsemu, uz jsem toho videl hodne ;-) A kdyz uz si to chcete udelat sami, tak to pak nechte zkontrolovat kamaradem, co tomu rozumi a neco vam k tomu rekne. Maly priklad za vsechny, chytra zasuvka Philips HUE odpina nulak a ne fazi. Prijde nekdo jako tady kolega, zasuvka je sice vypla, ale .....  ;D

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #108 kdy: 25. 03. 2022, 09:44:06 »
V autoškole se taky nenaučíte řídit, tam si jdete pro řidičák.  Stejně tak na účňák se jde pro výučák či jiné lejstro.

Guláš si snad udělám taky doma. Přece nebudu žrát z plechovky, jako nějakej čokl. Zrovna jídlo z restaurace opravdu není zárukou nějaké kvality a zdravotní nezávadnosti, když tam dneska vaří vše co má ruce a nohy.

Pochopitelně, pokud někdo neumí vařit a nemá zájem se to učit, ať se stravuje z restaurací nebo konzerv. Naprostá většina populace ale vaří doma. Kdo nerozumí elektrice ani nemá zájem se to učit, ať si sežene elektrikáře, to je v pořádku. Spousta lidí si zvládne udělat drobné elektroopravy sama. I při vaření se dá vyhořet.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #109 kdy: 25. 03. 2022, 09:48:48 »

Delam v IT a zaroven mam vyhlasku 50 §8. Opravdu neni dobry napad poustet k domacim rozvodum IT lidi co maji pocit, ze rozumi vsemu, uz jsem toho videl hodne ;-) A kdyz uz si to chcete udelat sami, tak to pak nechte zkontrolovat kamaradem, co tomu rozumi a neco vam k tomu rekne. Maly priklad za vsechny, chytra zasuvka Philips HUE odpina nulak a ne fazi. Prijde nekdo jako tady kolega, zasuvka je sice vypla, ale .....  ;D

Tady ale nejde o pocit všemu rozumět, ale o to se to naučit na úroveň, kdy si v domácnosti udělám co potřebuji, minimálně na úrovni elektrikáře. Do zapojování trafostanice se určitě pouštět nehodlám.

A na zapojení zásuvky Philips HUE mám volat elektrikáře? A co se změní?


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #110 kdy: 25. 03. 2022, 09:55:35 »
Muj post je nadbytecny, ale osvetu je asi potreba sirit proti tem bludum, ktere tady pise GPU. Elektricka energie umi byt nebezpecna, hlavne proto, ze pripadny problem dlouho neni videt. Podobne treba jako plyny, ionizujici zareni, apod. Opet dam odkaz: https://elektrika.cz/tema-tydne/hrobar-varuje

Treba revizni technik, krome toho, ze ziskat prislusne opravneni je opravdu slozite, ma jeste k tomu leta zkusenosti a nejake vybaveni. Rozhodne to neni tak, ze si dojde na rekvalifikacni kurs a pak pro razitko.

Gulas mozna nebude chutnat, ale nejspis v kuchynskych podminkach ho nedokazete uvarit tak, aby nekoho otravil nebo zabil. To u te elektriny neni nejmensi problem. Dabel je v neznalosti.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #111 kdy: 25. 03. 2022, 10:12:54 »
chytra zasuvka Philips HUE odpina nulak a ne fazi.

Vypíná se jeden z pracovních vodičů.

chytrá zásuvka nemůže vědět co odpíná, protože umístění fáze je sice zvykově v levo ale není to formálně specifikováno, už vůbec ne z pohledu trhu pro který se Phililps hue vyrábí.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #112 kdy: 25. 03. 2022, 10:14:18 »
..
tak se mi obcas neco "stane".
..

už to máš vyřešený?

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #113 kdy: 25. 03. 2022, 10:15:52 »

Delam v IT a zaroven mam vyhlasku 50 §8. Opravdu neni dobry napad poustet k domacim rozvodum IT lidi co maji pocit, ze rozumi vsemu, uz jsem toho videl hodne ;-) A kdyz uz si to chcete udelat sami, tak to pak nechte zkontrolovat kamaradem, co tomu rozumi a neco vam k tomu rekne. Maly priklad za vsechny, chytra zasuvka Philips HUE odpina nulak a ne fazi. Prijde nekdo jako tady kolega, zasuvka je sice vypla, ale .....  ;D


A na zapojení zásuvky Philips HUE mám volat elektrikáře? A co se změní?

Ne, ale pokud budete pracovat na spotrebici pripojenem pres tuto zasuvku (napr vymena zarovky), tak vam nemusi dojit, ze je to potreba vytahnout uplne. To byl jen priklad z mnoha, napr. nespravne zapojeni zasuvek, propojovani PE-N, tahani zasuvek ze svetelneho rozvodu, dvojzilove prodluzovaci privody, umisteni instalacnich krabic na horlavy podklad, poddimenzovani kabelaze, ruzne domaci opravy porusenych privodnich snur, umisteni zasuvek do zony 2 apod.

Jen jsem chtel oponovat k tomu tvrzeni, ze v IT se resi daleko slozitejsi problemy. To je sice mozne, ale vubec to neznamena, ze jste tim padem schopen automaticky provest spravne upravy v domovnich rozvodech.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #114 kdy: 25. 03. 2022, 10:18:35 »
chytra zasuvka Philips HUE odpina nulak a ne fazi.

Vypíná se jeden z pracovních vodičů.

chytrá zásuvka nemůže vědět co odpíná, protože umístění fáze je sice zvykově v levo ale není to formálně specifikováno, už vůbec ne z pohledu trhu pro který se Phililps hue vyrábí.

Ano, norma toto umoznuje, proto se to tu muze prodavat. Idealni chytra zasuvka by odpojovala oba pracovni vodice, ale to by bylo samozrejme drazsi ;-)

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #115 kdy: 25. 03. 2022, 10:18:39 »
"Kůň je nebezpečný zezadu, bejk zepředu. Blb je nebezpečný ze všech stran! Dokonce i za rohem!"

Ale jistě, že i blb se může doma svým vlastním výtvorem otrávit. Stačí, když někde koupí levně maso, ideáně neznámého původu. To zelené se přece opláchne octvou vodou... To je stejný, jako s tou zásuvkou z bazaru.

Proto říkám, pokud se člověk sám něco naučí, třeba vařit guláš, není důvod, aby na něj musel chodit do restaurace.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #116 kdy: 25. 03. 2022, 10:29:51 »

Ne, ale pokud budete pracovat na spotrebici pripojenem pres tuto zasuvku (napr vymena zarovky), tak vam nemusi dojit, ze je to potreba vytahnout uplne. To byl jen priklad z mnoha, napr. nespravne zapojeni zasuvek, propojovani PE-N, tahani zasuvek ze svetelneho rozvodu, dvojzilove prodluzovaci privody, umisteni instalacnich krabic na horlavy podklad, poddimenzovani kabelaze, ruzne domaci opravy porusenych privodnich snur, umisteni zasuvek do zony 2 apod.

Jen jsem chtel oponovat k tomu tvrzeni, ze v IT se resi daleko slozitejsi problemy. To je sice mozne, ale vubec to neznamena, ze jste tim padem schopen automaticky provest spravne upravy v domovnich rozvodech.

Pokud provádím údržbu/opravu na elektrickém zařízení, měl bych zajistit jeho bezpečné vypnutí a to se snad nikdy neprovádí spínačem. Buď se zařízení odpojí nebo se vypne jistič. To je snad i v manuálu u každého zařízení a selský rozum praví stejně.

Zrovna třeba u výměny žárovky v lampičce je zvykem ji odpojit vždy, protože vidlice není polarizovaná, takže fáze může být na libovolném kontaktu patice. Pokud toto někdo neví, ať raději zavolá na výměnu žárovky někoho povolanějšího.

Pochopitelně, to že dělám v IT neznamená, že budu hned dělat do elektroinstalací, ale mám kapacitu k tomu se naučit, jak se to správně dělá. Pokud je někdo vyučený kuchař číšník, s velkou pravděpodobností k tomu tu kapacitu nemá.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #117 kdy: 25. 03. 2022, 10:53:58 »

Ne, ale pokud budete pracovat na spotrebici pripojenem pres tuto zasuvku (napr vymena zarovky), tak vam nemusi dojit, ze je to potreba vytahnout uplne. To byl jen priklad z mnoha, napr. nespravne zapojeni zasuvek, propojovani PE-N, tahani zasuvek ze svetelneho rozvodu, dvojzilove prodluzovaci privody, umisteni instalacnich krabic na horlavy podklad, poddimenzovani kabelaze, ruzne domaci opravy porusenych privodnich snur, umisteni zasuvek do zony 2 apod.

Jen jsem chtel oponovat k tomu tvrzeni, ze v IT se resi daleko slozitejsi problemy. To je sice mozne, ale vubec to neznamena, ze jste tim padem schopen automaticky provest spravne upravy v domovnich rozvodech.

Tak to si radši toho elektrikáře pozvěte.
Pokud nevytahujete lampičku nebo spotřebič ze zásuvky a nebo si neshodíte jistič a neproměříte si to vadaskou, nebo aspoň tim blbym sviticim šroubovákem tak hazardujete se životem i při výměně žárovky ve správně udělané elektroinstalaci.
Gréta je nejlepší.

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #118 kdy: 25. 03. 2022, 11:28:07 »

Ne, ale pokud budete pracovat na spotrebici pripojenem pres tuto zasuvku (napr vymena zarovky), tak vam nemusi dojit, ze je to potreba vytahnout uplne. To byl jen priklad z mnoha, napr. nespravne zapojeni zasuvek, propojovani PE-N, tahani zasuvek ze svetelneho rozvodu, dvojzilove prodluzovaci privody, umisteni instalacnich krabic na horlavy podklad, poddimenzovani kabelaze, ruzne domaci opravy porusenych privodnich snur, umisteni zasuvek do zony 2 apod.

Jen jsem chtel oponovat k tomu tvrzeni, ze v IT se resi daleko slozitejsi problemy. To je sice mozne, ale vubec to neznamena, ze jste tim padem schopen automaticky provest spravne upravy v domovnich rozvodech.

Tak to si radši toho elektrikáře pozvěte.
Pokud nevytahujete lampičku nebo spotřebič ze zásuvky a nebo si neshodíte jistič a neproměříte si to vadaskou, nebo aspoň tim blbym sviticim šroubovákem tak hazardujete se životem i při výměně žárovky ve správně udělané elektroinstalaci.

Jsem narozdil od vas opravnen pracovat pod napetim, kdyz uz jste se chtel mermomoci ztrapnit  8)

Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« Odpověď #119 kdy: 25. 03. 2022, 11:37:09 »

Ne, ale pokud budete pracovat na spotrebici pripojenem pres tuto zasuvku (napr vymena zarovky), tak vam nemusi dojit, ze je to potreba vytahnout uplne. To byl jen priklad z mnoha, napr. nespravne zapojeni zasuvek, propojovani PE-N, tahani zasuvek ze svetelneho rozvodu, dvojzilove prodluzovaci privody, umisteni instalacnich krabic na horlavy podklad, poddimenzovani kabelaze, ruzne domaci opravy porusenych privodnich snur, umisteni zasuvek do zony 2 apod.

Jen jsem chtel oponovat k tomu tvrzeni, ze v IT se resi daleko slozitejsi problemy. To je sice mozne, ale vubec to neznamena, ze jste tim padem schopen automaticky provest spravne upravy v domovnich rozvodech.

Tak to si radši toho elektrikáře pozvěte.
Pokud nevytahujete lampičku nebo spotřebič ze zásuvky a nebo si neshodíte jistič a neproměříte si to vadaskou, nebo aspoň tim blbym sviticim šroubovákem tak hazardujete se životem i při výměně žárovky ve správně udělané elektroinstalaci.

Jsem narozdil od vas opravnen pracovat pod napetim, kdyz uz jste se chtel mermomoci ztrapnit  8)

Jasný. Já si stejně radši trapně vytáhnu lampičku ze zásuvky, zdá se mi to bezpečnější. 
Gréta je nejlepší.