Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?

Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« kdy: 18. 02. 2022, 18:04:33 »
Stavím nový dům a řeším kabeláž. V bytě jsem si vystačil s 5e a čekám, že i na baráku by mi to stačilo. Drobné nadčasovosti se nebráním. Co byste doporučili vy? 5e nebo 6e? Máte tip na nějaký konkrétní produkt, který bych mohl koupit?


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #1 kdy: 18. 02. 2022, 19:47:38 »
trubky na protahovani a s vlaknem uvnitr pro dalsi tahani.

optiku! :-)

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #2 kdy: 18. 02. 2022, 21:07:26 »
Já bych doporučil metalickou kabeláž. Síťové optické rozhraní není u zařízení v domácích podmínkách obvyklé a určitě využijete také napájení (PoE). Již jsou dostupné zařízení a přepínačě podporující rychlost 2,5Gb, 5Gb a proto bych zvolil minimálně kat. 6 (třída E). Stíněnou kabeláž v případě delších (více než 30m) souběhů se silovými kabely. Pokud nejste tlačen ekonomickým pohledem, vybral bych stíněnou kabeláž kat. 6A (třída EA), která zvládne až 10Gb. Je náročnější na instalaci, protože kabely mají větší průměr (okolo 7mm) a je méně prostoru v datové zásuvce, ale pro datový přenos nebo PoE, bez kompromisu. V neposlední řadě, zvážit a připravit kabelové trasy - chráničky pro připojení k internetu (v rámci pozemku, na střechu atd).

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #3 kdy: 18. 02. 2022, 22:41:56 »
Toto už se tu řešilo skoro přesně před rokem
Strukturovaná kabeláž v RD a bytech

Nějaký zásadní technický ani cenový zlom od té doby nenastal, tak stačí pročíst toto rok staré vlákno.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #4 kdy: 18. 02. 2022, 23:12:55 »
a s optikou ma tenci kabely a nemusi se bat ruseni a zkratu ani blesku.
v kazde mistnosti bude stejne zasuvka tak na co poe.


buldr

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #5 kdy: 19. 02. 2022, 07:48:50 »
Nejdůležitější je vodiče řádně označit a při případných opravách/úpravách nezazdít "husí krk", nebo kabelové lišty.

V červenci jsem celou síť vyškubal a nově natahal, vyvedl a označil CAT6E. Celkem padlo za vlast 170 m a jedna protahovačka, ale mám to vyvedené a zanesené do plánu, čili v budoucnu už nebudu 2 dny tápat, lézt po žebříku a hledat, kde mi to zazdili při zateplování.
Carpe diem

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #6 kdy: 19. 02. 2022, 08:05:33 »
Na ten husí krk bacha, jak říká kolega nade mnou. Když jsem si nechal dělat strukturku při rekonstrukci bytu, tak firma byla "rozumná" a i když jsem to nechtěl, tak mi na dvě trasy natáhli husí krk, protože správně poznali, že by tam časem mohla být změna vedení. Myšlenka velmi dobrá, ale realizace už moc ne, protože tam dali víc ohybů než je vhodné a už tím nejde nic dalšího protáhnout bez toho, aniž by se dodatečně dělaly nějaké servisní otvory.

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2022, 11:20:15 »
Stavel jsem nam tri domy-bungalovy (ruzne bydliste), jen kvuli kabelovym rozvodum jsem delal sikmou strechu, aby se na pude dalo castecne chodit a rozvadet, jak el. vedeni tak i rozvod klimatizace. Z krabic jde na pudu husi krk DN32 a na pude pokracuje cely rozvod na konzolach, upevnenych na tramech. Slaboproud a silove vodice je kazdy svazek zvlast. Da se dodavat vedeni, az do max. prumeru hadice. Ale to se da delat u novostavby bungalovu, dva patra uz je trochu problem a o byte nemluve.

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #8 kdy: 19. 02. 2022, 13:22:32 »
jestli máš peníze, tak optiku a jestli seš chudej tak metalické kabely na rychlost 10Gbit tedy cat6/cat7...
nezapomeň hlavně 2 husí krky aspoň průměr 2x32mm a v záhybech hrabici s víčkem, protože časem někdo
bude chtít zavést taky zvonek aj na záchod do prvního patra a další píčoviny ...

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #9 kdy: 19. 02. 2022, 14:07:04 »
trubky na protahovani a s vlaknem uvnitr pro dalsi tahani.
Díyk za tip, ale půjdu metalikou. Prosím, jaké vlákno dávat dovnitř?

jestli máš peníze, tak optiku a jestli seš chudej tak metalické kabely na rychlost 10Gbit tedy cat6/cat7...
nezapomeň hlavně 2 husí krky aspoň průměr 2x32mm a v záhybech hrabici s víčkem, protože časem někdo
bude chtít zavést taky zvonek aj na záchod do prvního patra a další píčoviny ...
Proč 2 husí krky?
Krabici s víčkem za každý jeden záhyb, chápu to dobře?


Nejdůležitější je vodiče řádně označit...
Co myslíš řádným označením? Přiznám se, že nevím, jak to označit správně (nebo nesprávně) :)

Já bych doporučil metalickou kabeláž....
Peníze mě nakonec budou tlačit, takže bych se potřeboval držet rozumně při zemi. Viděl bych to na max Cat6e.

Nenašla by se tu nějaká dobrá duše, která by mi poradila, kde a jak mít krabičky a kde mít případně jaký husí krk? TAdy je plánek budoucího domu... https://imgur.com/a/WkQJtua

Zároveň stále nevím, jaký konkrétně kabel koupit, aby měl dostatečnou kvalitu. Počítám tedy, že to bude Cat6e, ale nevím jaký konkrétně od jakého výrobce.

Já se přiznám, že sítím vůbec nerozumím, bude mi to všechno dělat firma. Rád bych ale využil vašich zkušeností, aby se mě pak nesnažili někde opít rohlíkem a navrhovat/realizovat nesmysly.  Díky moc!

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #10 kdy: 19. 02. 2022, 16:25:08 »
Já teď dovybavoval novostavbu kabeláží (od investora bylo 1x cat5e do každýho pokoje a tím to skončilo - ani 2xRJ45 zásuvku neudělal, vše jen single). Plus to nebylo v husím krku, ale jen tak ve stěně, takže nešlo protáhnout víc kabelů atd. V některých pokojích jsem chtěl víc zásuvek (není jasný kde bude stůl + se hodí mít jednu zásuvku na AP/tiskárnu...a druhou na PC...).O EZS/EPS asi ani neslyšel (prej "se přece vyrábí bezdrátový"). Natož aby ve velkým obýváku byly zásuvky na obou stranách pokoje...


Taky jsem se díval že bych tam dal třeba CAT6+, ale nakonec jsem si řekl že na to kašlu a dal všude jen 5e - jednak to vycházelo cenově mnohem líp (tahal jsem cca 2km kabelu), ale hlavně ta cat5e je tenší a jednodušší na instalaci - tahal jsem to v dost improvizovaných podmínkách s cílem "co nejmíň tu už hotovou stavbu rozjebat" kolem průchodů trubek v podhledech atd a každý milimetr místa dobrý....Kdybych to stavěl já, tak ale natahám spíš všude husí krky (u nich je teda zase riziko že kvůli nějakýmu zlomu tam člověk neprotáhne nic a je v háji)...


v kazde mistnosti bude stejne zasuvka tak na co poe.
POE je super  - jde velmi pěkně centralizovat třeba zálohované napájení + nemusím mít po baráku XY pochybných zdrojů v zásuvce, ale jeden průmyslový zálohovaný v rozvaděči
« Poslední změna: 19. 02. 2022, 16:28:10 od czAtlantis »

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #11 kdy: 19. 02. 2022, 17:18:43 »
Tahej 5e. Naprosto dostatečné.
Cokoliv vyššího je akorát dražší a složitější na pokládku/montáž. Nakonec pak stejně zjistíš, že to neprojde, když by jsi to tedy měřil, přes přeslechy atd.
K použití chrániček (husích krků) si myslím, že je lepší za uspořené peníze natáhnout kabel. Myšlenka že tam někdy něco bude protahovat dodatečně většinou selže na samotné realizaci. Prostě, do jednou zatažené chráničky se už toho moc nedá protáhnout, tím myslím cokoliv dále než 3 m. A dávat všude 40mm chráničky s hladkým vnitřkem a krabice v každém rohu místnosti, to je dražší než kabel.
Úplně nejlepší je tam dát podparapetní žlaby a to klidně na zem a mít připravené průrazy.

Nicméně svět se ubírá stále rychlejšími WiFi.

Ymzk

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #12 kdy: 19. 02. 2022, 17:39:13 »
Tahej 5e. Naprosto dostatečné.
Cokoliv vyššího je akorát dražší a složitější na pokládku/montáž. Nakonec pak stejně zjistíš, že to neprojde, když by jsi to tedy měřil, přes přeslechy atd.
K použití chrániček (husích krků) si myslím, že je lepší za uspořené peníze natáhnout kabel. Myšlenka že tam někdy něco bude protahovat dodatečně většinou selže na samotné realizaci. Prostě, do jednou zatažené chráničky se už toho moc nedá protáhnout, tím myslím cokoliv dále než 3 m. A dávat všude 40mm chráničky s hladkým vnitřkem a krabice v každém rohu místnosti, to je dražší než kabel.
Úplně nejlepší je tam dát podparapetní žlaby a to klidně na zem a mít připravené průrazy.

Nicméně svět se ubírá stále rychlejšími WiFi.

Tebe by som dal facku, po takych ludoch s takym zmyslanim ako mas ty mi stym narobili uz mnoho skody.
Treba dat aspon Cat 6A, to je absolutne minimum.

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #13 kdy: 19. 02. 2022, 17:43:43 »
Do husího krku už přidat nic nejde - ale jde namísto toho prvního kabelu protáhnout jinej/jiný dva atd. Třeba kdyby se nějak poškodil a v zásuvce už nebylo jak ho naspojkovat nebo kdyby se právě chtělo natáhnout něco lepšího/optika...

K té "rychlejší wifi":

Wifi bude furt jen wifi. Ta rychlost by byla naprosto dostatečná už i teď na 90% věcí, ale ke spoustě věcí bych raději vedl 100Mb/s ethernet, než tam mít 1Gb/s wifi. Nehledě na to, že přes wifi asi kameru napájet nebudu....No a přes stěnu a wifi pojede prostě blbě vždycky - tím spíš do budoucna, kdy se uvažují páska v desítkách GHz - to je jen na přímou viditelnost.

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #14 kdy: 19. 02. 2022, 18:49:35 »
jestli máš peníze, tak optiku

Optiku?

Pochybujem ze ma nejake zariadenia s optikou a potom bude k nim potrebovat prevodniky. To by bola zbytocna komplikacia.


Tebe by som dal facku, po takych ludoch s takym zmyslanim ako mas ty mi stym narobili uz mnoho skody.
Treba dat aspon Cat 6A, to je absolutne minimum.

Preco?

Ved tu mame 2.5 a 5Gbit. Na kratku vzdialenost das aj 10Gbit po Cat5e. Neviem, ci sa tazatel dozije toho aby v dome potreboval viacej ako 5Gbit. Skor bude po zivotnosti kabelaz.
90% ludi kludne prezije s Cat5e.


To Defie22a:
Taka rozumna a dostupna znacka Solarix.
Ak budem mat cas, tak ti poslem navrh, kde by som dal zasuvky. Kde mas technicku miestnost(kde planujes ukoncit kabelaz/dat rack/skrinku)?