Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?

buldr

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #15 kdy: 21. 02. 2022, 16:50:12 »
...

Dnes už ne, protože jde o investici na dalších 20 let, proto je minimum CAT6.

To je rukama. S vodícími lištami, kabelovými svazky, chráničkami, trubkovou cestou, ale i rozdělovacími krabicemi se pracuje dobře. Prozíravý člověk si připraví i drát pro rychlé doplnění vodiče apod. Na zbytek stačí pevné protahovací lanko s těžší hlavou a není problém protahat i dvojité silnostěnné UTP vodiče s dvojitou izolací (protipožární), které se běžně používají i na čidla.
Carpe diem


M_D

  • ****
  • 322
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #16 kdy: 21. 02. 2022, 19:52:53 »
Já to řešil tak, že jsem dal přímo do zdi Cat7a duplex (protože měl izolaci pro uložení přímo pod omítku) a nad to dal práznou elektroinstalační trubku, kterou mám obejito vše kolem dokola. Mám udělané čtyřrámečky vedle sebe (mám to v provedení ABB Tango, takže vše ve stejnem designu/barvě v řaě vedle sebe), zespoda přivádím elektriku do dvou zásuvek (někde mám přímo s integrovanou USB  nabíječkou), vedle je dvojzásuvka Cat7 a poslední je jen víčko pro doplnění v budoucnu nebo někde je TV zásuvka, případně vedle i zásuvka centrálního vysavače. Zezhora mám k tomu přivedenu tu trubku.
Add optiku - minimálně bych si udělal chráničku/trubku od paty pozemku do místa, kde plánuji nějaký ten rack s routerem/serverem, aby až dorazí nějaký ISPík s optikou do ulice, ať jen do toho zatáhne mikrotrubičku a zafoukne vlákno až k routeru.
https://nizke-napeti.cz.abb.com/ramecek-vodorovny-ctyrnasobny-16947/ramecek-pro-elektroinstalacni-pristroje-ctyrnasobny-vodorovny-3901a-b40-b
https://nizke-napeti.cz.abb.com/kryt-zasuvky-komunikacni-datove-a-reproduktorove-pro-nosnou-masku-16395/kryt-zasuvky-komunikacni-s-popisovym-polem-5014a-a100-b  a k tomu maska pro osazení 2x keystone pro RJ, dá se do toho osadit i optika.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #17 kdy: 22. 02. 2022, 09:12:47 »
Shodnem se že:
min CAT6 (proti CAT5E je prvoplánově určen na gbit - a poskytuje ho bezproblému s přehledem, má větší průměry vodičů - je vhodný na PoE), umožňuje na kratších vzdálenostech i 10gbit (cca do 30-50m - což v domácnosti je v pohodě). Jelikož je to jen UTP kabel (většinou) lépe se s ním pracuje, terminace jak v patchpanelu tak v zásuvce je značně jednodušší, díky absenci dodatečného stínění.

Kvalitní značka např. Solarix. Rozdíl cenový mezi CAT6 a CAT5e bude 1-2 Kč na metru? Nemá smysl ušetřit pár stovek na špatném místě...

Doporučím dávat do chrániček ať se kabely dají případně vyměnit... Alespoň např. ze zásuvky do chodby (kde se již dá např. vlést do podhledu a pokračovat v trase atd...

mark42

  • ***
  • 103
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #18 kdy: 22. 02. 2022, 09:28:03 »
trubky na protahovani a s vlaknem uvnitr pro dalsi tahani.
Díyk za tip, ale půjdu metalikou. Prosím, jaké vlákno dávat dovnitř?
Tu bolo myslene vlakno napr. ako snura na pradlo prip. tenke ocelove lanko - ked natiahnes husi krk s nim, aby si v pripade potreby vedel na jeden koniec priviazat dodatocny UTP kabel a tahanim za druhy koniec snury ho prevliect husim krkom.

Nejdůležitější je vodiče řádně označit...
Co myslíš řádným označením? Přiznám se, že nevím, jak to označit správně (nebo nesprávně) :)
Spravne oznacenie je take, ako si ho vymyslis sam tak, aby bolo zrozumitelne. Daju sa kupit samolepiace znacky prip. da sa priamo pisat na kable vhodnou fixou. Treba oznacit oba konce plus ak ide kabel niekde priechodkou-krabickou tak aj v nej. Zoznam kablov v papierovej forme, idealne aj s mapou, si niekde vhodne uloz :)

Já bych doporučil metalickou kabeláž....
Peníze mě nakonec budou tlačit, takže bych se potřeboval držet rozumně při zemi. Viděl bych to na max Cat6e.

Nenašla by se tu nějaká dobrá duše, která by mi poradila, kde a jak mít krabičky a kde mít případně jaký husí krk? TAdy je plánek budoucího domu... https://imgur.com/a/WkQJtua

Já se přiznám, že sítím vůbec nerozumím, bude mi to všechno dělat firma. Rád bych ale využil vašich zkušeností, aby se mě pak nesnažili někde opít rohlíkem a navrhovat/realizovat nesmysly.  Díky moc!
Nieco som nakreslil ale moze to byt uplne zle.
Kedze mas dom normalnej velkosti a nie zamok, kabel typu 6/6e je uplne v pohode, v pripade nudze posluzi aj 5e, ak sa da vymenit a nebude napevno. Podstatnejsie info ako typ kabla (ak to nebude secondhand 25 rokov stary) je tvoja predstava, kde chces mat switch/router. Je dobre mat ho centralne, aby kable sli hviezdicovo po celom dome, ale zaroven dostupne, ak potrebujes do toho mieste dotiahnut linku zvonku od providera DSL/FTTH alebo zo strechy ak planujes wireless antenu.
V mojom nakrese predpokladam, ze tento centralny bod bude v technickej miestnosti. Nakreslil som uplne minimum kablov - len tam, kde mas v plane TV a PC. Husie krky mozes tahat u podlahy alebo u stropu, pripadne v podhladoch. Dolezite je aby tam bolo co najmenej ohybov a ak su, tak aby tam bol aj nejaky obluk a nie pravouhly zlom. Toto si musis na stavbe sam kontrolovat, ked to bude zamurovane, tak na to prides az ked sa tam budes pokusat nieco natiahnuta a nepojde to.
Drzim palce :)

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #19 kdy: 22. 02. 2022, 10:43:20 »
Já bych asi dal spíš ten rack do vstupní chodby/zádveří. V technické místnosti máš celkem vlhko od pračky/sušky, navíc tam bude celkem teplo od těch zdrojů templa (pračka, suška, kotel/tepelné čerpadlo atd). Jinak chráničky bych dotáhnul do zásuvek do chodby (do podhledu).

Tam v podhledu asi přerušil a pak měl zase chráničku do racku z té chodby. V chodbě by ses do podhledu dostal buď:
1) rozebiratelný kazetový strop (nějaký designový ať tam nemáš nejlevnější 600x600 kazety jak v každé kancelářské budově)
2) velkoplošné zápustné svítidlo 600x600 v sádroši, které můžeš sundat a máš přístup do podhledu.

Jinak obecně bych vše tahal stropem v sádrokartonovém podhledu (vyhneš se navrtání, oprav vysekáváním) - snadno kdyžtak otevřeš, opravíš, zavřel, zamaluješ... Navíc neoslabuješ zdi.

Můžeš kdykoliv vyměnit cokoliv s minimem práce...
« Poslední změna: 22. 02. 2022, 10:49:23 od Molex1 »


Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #20 kdy: 22. 02. 2022, 11:07:37 »
Já bych asi dal spíš ten rack do vstupní chodby/zádveří. V technické místnosti máš celkem vlhko od pračky/sušky, navíc tam bude celkem teplo od těch zdrojů templa (pračka, suška, kotel/tepelné čerpadlo atd). Jinak chráničky bych dotáhnul do zásuvek do chodby (do podhledu).

Tam v podhledu asi přerušil a pak měl zase chráničku do racku z té chodby. V chodbě by ses do podhledu dostal buď:
1) rozebiratelný kazetový strop (nějaký designový ať tam nemáš nejlevnější 600x600 kazety jak v každé kancelářské budově)
2) velkoplošné zápustné svítidlo 600x600 v sádroši, které můžeš sundat a máš přístup do podhledu.

Jinak obecně bych vše tahal stropem v sádrokartonovém podhledu (vyhneš se navrtání, oprav vysekáváním) - snadno kdyžtak otevřeš, opravíš, zavřel, zamaluješ... Navíc neoslabuješ zdi.

Můžeš kdykoliv vyměnit cokoliv s minimem práce...

Do technickych mistnosti uz se nejaky rok susicka/pracka nedava nebo se dava aspon vedle. V technickych mistnostich maji byt technologie kterym vlhkost moc neprospiva - napr. i elektronice kotlu.

Kdyby v technicke mistnosti bylo vyusteni vzduchotechniky tak technologie mohou byt chlazeny cirkulaci vzduchu a jeste se recykluje prebytecne teplo. Take pokud by tam teda mel tu pracku mycku tak by vlhkost diky cirkulaci az tak resit nemusel. Bohuzel v nakresu chybi ( tim nerikam ze na to zadavatel nemyslel) Jen to hraje v umisteni racku roli.

Rack se ma umistovat tam kde budou cesty nejkratsi. Tahat pres pul baraku svazek kabelu sirky vetsi plechovky od barvy neni zadny med. Vetsinou rack ma byt nekde blizko rozvodne sachty domu - bohuzel na tu asi projektant nemyslel nebo v nakresu chybi - u modernich domu nutnost.

Zminene podhledy jsou dobry napad pokud nemas instalacni predsteny. Kombinuji se oba dva pristupy.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #21 kdy: 22. 02. 2022, 12:02:57 »
Já bych asi dal spíš ten rack do vstupní chodby/zádveří. V technické místnosti máš celkem vlhko od pračky/sušky, navíc tam bude celkem teplo od těch zdrojů templa (pračka, suška, kotel/tepelné čerpadlo atd). Jinak chráničky bych dotáhnul do zásuvek do chodby (do podhledu).

Tam v podhledu asi přerušil a pak měl zase chráničku do racku z té chodby. V chodbě by ses do podhledu dostal buď:
1) rozebiratelný kazetový strop (nějaký designový ať tam nemáš nejlevnější 600x600 kazety jak v každé kancelářské budově)
2) velkoplošné zápustné svítidlo 600x600 v sádroši, které můžeš sundat a máš přístup do podhledu.

Jinak obecně bych vše tahal stropem v sádrokartonovém podhledu (vyhneš se navrtání, oprav vysekáváním) - snadno kdyžtak otevřeš, opravíš, zavřel, zamaluješ... Navíc neoslabuješ zdi.

Můžeš kdykoliv vyměnit cokoliv s minimem práce...

Do technickych mistnosti uz se nejaky rok susicka/pracka nedava nebo se dava aspon vedle. V technickych mistnostich maji byt technologie kterym vlhkost moc neprospiva - napr. i elektronice kotlu.

Kdyby v technicke mistnosti bylo vyusteni vzduchotechniky tak technologie mohou byt chlazeny cirkulaci vzduchu a jeste se recykluje prebytecne teplo. Take pokud by tam teda mel tu pracku mycku tak by vlhkost diky cirkulaci az tak resit nemusel. Bohuzel v nakresu chybi ( tim nerikam ze na to zadavatel nemyslel) Jen to hraje v umisteni racku roli.

Rack se ma umistovat tam kde budou cesty nejkratsi. Tahat pres pul baraku svazek kabelu sirky vetsi plechovky od barvy neni zadny med. Vetsinou rack ma byt nekde blizko rozvodne sachty domu - bohuzel na tu asi projektant nemyslel nebo v nakresu chybi - u modernich domu nutnost.

Zminene podhledy jsou dobry napad pokud nemas instalacni predsteny. Kombinuji se oba dva pristupy.

Dražší sušičky se tím naopak honosí, že moc vlhka neuvolňují nicméně ten problém je (teplo/vlhko). Souhlasím s odtahem z tech místnosti do VZT. Jinak vzhledem k umístění té tech. místnosti do prostřed domku (dle skicy) si myslím, že to není špatné místo co se týče pozice... ten svazek není problém dotáhnout kamkoliv... nicméně víceméně je i zde hvězdicovitě...

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #22 kdy: 22. 02. 2022, 16:14:09 »
Zajímavá diskuze - sám teď řeším něco podobného. Plánuji rekonstrukci elektroinstalace v bytě a zároveň s tím chci natahat i ethernet. Zatím jsem dospěl k tomu, že bych to rád pokud možno všechno natahal v husích krkách a použil k tomu FTP Cat6. Ještě si nejsem jistý, jak moc šetřit nebo nešetřit se zásuvkami, prozatím mám naplánované do dětského pokoje 2 (na protilehlé stěny), do obýváku 4-5 (do každého kouta plus k televizi, která ale bude jen pouhým přehrávačem filmů), do ložnice asi 2 (protilehlé stěny), do kuchyně 1-2 ke stolu.

Mimo to plánuji ještě natáhnout (asi tím samým kabelem) kabeláž k čidlu CO/zemního plynu do koupelny s kotlem, příp. do kuchyně, dál asi požární detektor a čidlo úniku vody v kuchyni a koupelně a jeden kabel k vodoměru ve stoupačkách, kdybych to snad někdy byl schopný automatizovaně odečítat, a k tomu ještě silový kabel na ovládání ventilu přívod vody do bytu. Stejně tak do el. rozvaděče kabel pro odečítání stavu spotřeby. Dál možná 1-3 kabely k venkovním DS18x20 teplotním čidlům. U této kabeláže si ovšem nejsem jistý, jestli má smysl se mořit s husími krky. Veškerá zmíněná kabeláž bude končit v racku v předsíni, ve/na kterém bude router/AP, možná nějaká forma UPS, časem arduino či raspberry v nějaké bastl formě na vyhodnocení stavu čidel, až budu mít v budoucnu čas a chuť si s tím hrát :-).

A teď pár otázek:
  • Doporučili byste přidat víc ethernetových zásuvek, nebo spíš ubrat?
  • Dá se u nás sehnat Cat6 kabel bez vnitřního plastového kříže, což by zjednodušilo protahování skrz krky?
  • Jaký průměr(y) husích krků byste doporučovali pro zatažení 2/4/více (dle větvení na trase) FTP Cat6 kabelů?
  • Zásuvky budou ABB Tango, na ethernet v té "ploché" verzi, aby to zbytečně netrčelo ven - předpokládám, že keystony k osazení jsou unifikované a žádné překvapení mě tam nečeká?
  • Mělo by smysl dát si např. do vícerámečku k vypínačům ještě jedno zaslepené místo s krabicí a *TP kabelem, které bych mohl případně použít na nějakou blbost typu jednoduché orientační noční osvětlení červenou ledkou nebo třeba umístění nějakého bastlu k zobrazování/ovládání něčeho (žádnou chytrou domácnost v tom dnes používaném smyslu s IoT všude a připojením všeho do čmoudu ale rozhodně neplánuji)?

Malý, asi nepodstatný dodatek - všechny kabely povedou ve zdech, žádné podhledy realizovat nebudu.

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #23 kdy: 22. 02. 2022, 16:20:08 »
Zajímavá diskuze - sám teď řeším něco podobného. Plánuji rekonstrukci elektroinstalace v bytě a zároveň s tím chci natahat i ethernet. Zatím jsem dospěl k tomu, že bych to rád pokud možno všechno natahal v husích krkách a použil k tomu FTP Cat6. Ještě si nejsem jistý, jak moc šetřit nebo nešetřit se zásuvkami, prozatím mám naplánované do dětského pokoje 2 (na protilehlé stěny), do obýváku 4-5 (do každého kouta plus k televizi, která ale bude jen pouhým přehrávačem filmů), do ložnice asi 2 (protilehlé stěny), do kuchyně 1-2 ke stolu.

Mimo to plánuji ještě natáhnout (asi tím samým kabelem) kabeláž k čidlu CO/zemního plynu do koupelny s kotlem, příp. do kuchyně, dál asi požární detektor a čidlo úniku vody v kuchyni a koupelně a jeden kabel k vodoměru ve stoupačkách, kdybych to snad někdy byl schopný automatizovaně odečítat, a k tomu ještě silový kabel na ovládání ventilu přívod vody do bytu. Stejně tak do el. rozvaděče kabel pro odečítání stavu spotřeby. Dál možná 1-3 kabely k venkovním DS18x20 teplotním čidlům. U této kabeláže si ovšem nejsem jistý, jestli má smysl se mořit s husími krky. Veškerá zmíněná kabeláž bude končit v racku v předsíni, ve/na kterém bude router/AP, možná nějaká forma UPS, časem arduino či raspberry v nějaké bastl formě na vyhodnocení stavu čidel, až budu mít v budoucnu čas a chuť si s tím hrát :-).

A teď pár otázek:
  • Doporučili byste přidat víc ethernetových zásuvek, nebo spíš ubrat?
  • Dá se u nás sehnat Cat6 kabel bez vnitřního plastového kříže, což by zjednodušilo protahování skrz krky?
  • Jaký průměr(y) husích krků byste doporučovali pro zatažení 2/4/více (dle větvení na trase) FTP Cat6 kabelů?
  • Zásuvky budou ABB Tango, na ethernet v té "ploché" verzi, aby to zbytečně netrčelo ven - předpokládám, že keystony k osazení jsou unifikované a žádné překvapení mě tam nečeká?
  • Mělo by smysl dát si např. do vícerámečku k vypínačům ještě jedno zaslepené místo s krabicí a *TP kabelem, které bych mohl případně použít na nějakou blbost typu jednoduché orientační noční osvětlení červenou ledkou nebo třeba umístění nějakého bastlu k zobrazování/ovládání něčeho (žádnou chytrou domácnost v tom dnes používaném smyslu s IoT všude a připojením všeho do čmoudu ale rozhodně neplánuji)?

Malý, asi nepodstatný dodatek - všechny kabely povedou ve zdech, žádné podhledy realizovat nebudu.

Pokud je kotel kondenzacni / atmosfericky s uzavrenou komorou a prisavanim z venku, jsou penize za CO detektor vyhozene penize. Jinak si poridte poradny kotel.

Radeji dejte detektor CO + plynu do kuchyne, pripadne CO tam kde spalujete drevo (opet pokud nemate kotel/ topidlo se zcela uzavrenou komorou). Jinak pokud mate pouze pomocne prisavani z venku ale topeniste uzavrene neni, CO cidlo bych poridil protoze zmena tlakovych pomeru v dome - pruvan/ blbe nastaveni VZT vam muze pritahnout CO dovnitr.

buldr

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #24 kdy: 22. 02. 2022, 17:15:17 »


Nejdůležitější je vodiče řádně označit...
Co myslíš řádným označením? Přiznám se, že nevím, jak to označit správně (nebo nesprávně) :)


Tím myslím, že trvalý tištěný návlek např.: Z15 půjde o zásuvky číslo 15 a oba konce budou označené stejným číslem a zapsané, kudy vedou. Protože za 10-15 let tam budeš stát jako blbec, pískat a dumat nad tím, kudy to vede a kde se to po stavební úpravě podělalo. Profesně jsem tím trochu deformován, protože člověk potom otevře řídící systém a vím odkud a kam vede drát, protože v ostrých podmínkách něco dohledávat je na vraždu, hlavně při stovkách svazků, relátkách, ... místo snadné úpravy nad tím strávíš týden - 7 dní lezeš/hledáš a za 5 minut přepojíš. A často zjistíš, že to nějaký truhlík neudělal/neoznačil/změnil a to potom chceš minimálně střílet a podpálit celou budovu. Věř mi, zažil jsem zapojování čidel u průmyslového komplexu a 3 měsíce jsem se prakticky nehnul z pod podlahy, na uchu vysílačku a pískal - kecal do vysílačky, protože nějaké UKáčka se vycvajzli na označení vodičů a všech 1756 svazků 48x1.5 mm (metr stojí přes 500Kč), něco málo přes 15 km celkem a ty z toho zapojíš a nastavíš celé ovládání (požární čidla, signalizace pohybu, řízení klapek, ...). Garantuji ti, že nikdo v ten moment naštvanější nebyl. Naprojektuješ, připravíš ovládání a zjistíš, že pár idiotů se vycvajzlo na značky a je to zapojené od oka. Jsem na označení a zanášení změn do projektového plánu a dokumentace hodně vysazený.

Carpe diem

Re:Jaké síťové kabely do nového rodinného domu?
« Odpověď #25 kdy: 24. 02. 2022, 20:50:09 »
Radeji dejte detektor CO + plynu do kuchyne, pripadne CO tam kde spalujete drevo (opet pokud nemate kotel/ topidlo se zcela uzavrenou komorou). Jinak pokud mate pouze pomocne prisavani z venku ale topeniste uzavrene neni, CO cidlo bych poridil protoze zmena tlakovych pomeru v dome - pruvan/ blbe nastaveni VZT vam muze pritahnout CO dovnitr.

Díky za tipy, zvážim to. Detektor CO jsem (i přesto, že kotel bude nejspíš kondenzační, tj. s uzavřenou komorou) uvažoval spíš do té koupelny, hlavně proto, že to je malý prostor a kotel může v zimním období běžet relativně dlouho, oproti sporáku.