Naštvaný tým - oprávněně?

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #90 kdy: 02. 02. 2022, 09:10:16 »
Koukal jsem se, co je to Agile a Scrum. IMHO tam co IQ lidí je vyšší než dnešní datum a jsou schopni a ochotni se domluvit, nic takového nepotřebují a tam co takoví nejsou, žádný takový managerský systém jim nepomůže.

Když se zaváděl slavný systém ISO9000, údajně (západo)německá firma, náš konkurent, měla prohlásit, že to zavádět nebudou, protože jim to nic nepřinese a museli by přijmout další lidi co by to oprašovali. Ale zákazníci prý je k tomu dokopali.

https://www.loupak.fun/video/srandicky/19281-expert-ve-firme

Zrovna řízení kvality podle ISO9k není o tom, že děláš věci správně, nýbrž o tom, že máš zdokumentováno jak je děláš, a děláš to pořád stejně. Ale k tomu se vrátím.

Přesně z toho důvodu, že bychom museli přibrat skoro polovinu našeho tehdejšího počtu lidí jen na administrativu, jsme se ISO9k pár let bránili, ale nakonec jsme ho zavedli.
Ono totiž dodržování standardů při řízení kvality výroby, nakládání s odpady, bezpečnosti dat, atd. není až tolik přínosem pro tebe jako dodavatele, jako spíš pro ochranu zákazníka. Jednak u vyráběných věcí lze dohledat, kde se při výskytu výrobní vady stala chyba a opravit ji (a vědět kde všude vadný díl vyměnit), u ochrany dat zas jde o to, abys věděl co máš pro jejich zabezpečení nasazeno, jak a především proč, abys o data nepřišel, abys znal rozsah nasazené ochrany proti chybám a útoku, abys poškozená data dokázal obnovit, a abys v případě objevení (a nedejbože zneužití) nové zranitelnosti věděl, jak ochranu upravit. U odpadového hospodářství jde zas o to, abys měl zdokumentováno jak s odpady nakládáš a neplatil flastry za poškozování životního prostředí, a hlavně aby je neplatil tvůj klient. A co se týče řízení projektu podle nějakýho standardu, to je zase o tom, aby klient měl možnost vidět, že víš co děláš a že prachy neháže do žumpy.

A bez toho už dneska větší projekt prostě nedostaneš, protože zadavatel ho bez toho dodavateli nedá. Protože ti, kdo za ty vynaložený prachy zodpovídají, mají nějakej pud sebezáchovy.

Tu kazdy druhy struha frajera aky je odbornik na vsetko mozne, ako jeho postupy su jedine spravne, pritom splna milion standardov aby to bolo .... (doplnte si zopar buzzwordov) a pritom ani nevedia o com tocia, napr vami vysvetlene iso 9000.

Takich ludi ktori odmietaju akukolvek zmenu od ich zauzivanych postupov zopar poznam, vacsinou su to stari paprdovia ktory robia s PC od cias 8008cky, a oni inak ako boli zvyknuty robit poslednych 20-30 rokov robit nebudu. Tym neobhajujem kazdu modernu pi.ovinu, ale ked ma nieco zmysel pouzivat, je dobre to pouzivat a nie sa na to divat skaredo cez prsty.

Pekne to vidno napr v tomto vlakne, ktore umrelo hned po vytvoreni, pretoze nikto sa nemieni podelit o "svoje sposoby": https://forum.root.cz/index.php?topic=25819.0
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 09:13:29 od kanoe22 »


Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #91 kdy: 02. 02. 2022, 09:43:12 »
To není o nějakým strouhání, nýbrž o krytí zadeke :-) Doložením, že dodržuješ zákazníkem požadovaný standardy drasticky omezuješ svoji odpovědnost za eventuální škody, a minimalizuješ prostor pro vznik sporů.
Jinými slovy, z "Houstone, máme problém", efektivně v právní rovině děláš PNJ, neboli Problém Někoho Jinýho. A pokud ten problém už musíš opravit, dostaneš to zaplaceno.
Což pro firmu může znamenat rozdíl mezi rozvojem a zánikem.

A co se týče "vysvětlení ISO"... Jasně, těch 900x je celá řada, ale jak jinak bys ho teda popsal STRUČNĚ, tzn řekněme do rozsahu odstavce o max 10 větách?
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 09:46:45 od Marek Staněk »

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #92 kdy: 02. 02. 2022, 09:55:59 »
@Marek Staněk ten moj post nebol mysleny voci tebe :) skor voci Vrozkrokkop Kopalsson a podobnym ludom.
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 10:00:27 od kanoe22 »

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #93 kdy: 02. 02. 2022, 10:27:20 »
A co se týče "vysvětlení ISO"... Jasně, těch 900x je celá řada, ale jak jinak bys ho teda popsal STRUČNĚ, tzn řekněme do rozsahu odstavce o max 10 větách?

ISO 900X certifikace znamená, že certifikovaný dodavatel velmi pravděpodobně dodržuje určité standardy organizace práce a nemá ve firmě bordel.
Gréta je nejlepší.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #94 kdy: 02. 02. 2022, 12:08:29 »
...A co se týče "vysvětlení ISO"... Jasně, těch 900x je celá řada, ale jak jinak bys ho teda popsal STRUČNĚ, tzn řekněme do rozsahu odstavce o max 10 větách?
https://www.mmspektrum.com/clanek/normy-rady-iso-9000-prinos-nebo-hrozba
Stačí?
Ne ten článek opravdu není ode mne. Ale podepsal bych se pod něj.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #95 kdy: 02. 02. 2022, 12:19:42 »
V tom článku by stačilo zaměnit "ISO 9000" za "agilní metodiky" a pár dalších slovíček a bude úplně stejně platný i pro tuhle oblast (abych se vrátil k jednomu z předchozích témat) :D

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #96 kdy: 02. 02. 2022, 12:38:41 »
...A co se týče "vysvětlení ISO"... Jasně, těch 900x je celá řada, ale jak jinak bys ho teda popsal STRUČNĚ, tzn řekněme do rozsahu odstavce o max 10 větách?
https://www.mmspektrum.com/clanek/normy-rady-iso-9000-prinos-nebo-hrozba
Stačí?
Ne ten článek opravdu není ode mne. Ale podepsal bych se pod něj.

:D neda sa mi nic ine iba smiat na tom zatrpknutom cloveku co napisal ten clanok.

Ked za tebou pride zakaznik a chce urcite veci (napr projektovu dokumentaciu) podla nejakeho standardu (a je jedno ci je to iso norma, alebo je to jeho vlastna struktura/procesy) tak ty ho sice mozes odmietnut ked to nemienis podla toho urobit, potom ale nezarobis ty ale nejaky tvoj konkurent. Mozes takto odmietnut viacero zakaznikov, otazka je dokedy mozes takto fungovat, pretoze skor ci neskor skrachujes ak vacsina tvojich zakaznikov bude vyzadovat procesy podla danych noriem.

Apropo, milujem prist na novy projekt, a vidiet ze projektova dokumentacia bola naposledy updatovana asi 5rokov dozadu, a aj to malo co v nej je, je tak abstraktne, ze mi to vobec nepovie detaily o tom ako niektore veci funguju. Niektore kapitoly vyzeraju doslova ako cmaranica zlozena zo zopar stvorcekov od architektov, ktora ma k finalnej implementacii minimalne 3 chybajuce kroky (ktore tie super teoreticke bloky rozbiju na nieco z realneho sveta). Vo vysledku musim stravit kopu casu (vdaka bohu som za to plateny) aby som debugovanim aplikacie vynahradil lenivost ludi pisat schopnu dokumentaciu (ci uz v kode, alebo v projektovej dokumentacii). A toto prave zazivam na novom projekte. Ale len tak dalej, akakolvek dokumentacia je ciste zlo vymyslene v tom zidojasterskom USA ktore odvadza dobrych programatorov od jedineho spasitela, nasho pana, KÓDU :D ach
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 12:40:19 od kanoe22 »

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #97 kdy: 02. 02. 2022, 12:40:34 »

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #98 kdy: 02. 02. 2022, 23:53:51 »
Oba ty články jsou zcela ze života, zažil jsem oboje :-)
Zejména konec roku 97, kdy jsem byl nově ve firmě spravující celorepublikovou mikrovlnnou síť (upřesňovat nebudu). Majitel bejvalej lampas, operátoři dohledu sítě s chronickým hlubokým podstavem, takže nebyly výjimkou obdenní 24ky (přestože měli sloužit vždycky 3 lidi na 8čce přes den a jeden odpolední+noční 16ku, dopadalo to tak, že dva měli osmičku a ten třetí 24ku, která se kvůli závěrečný administrativě protáhla na 32ku), a do toho v pondělí a pátek cca půldenní porada, která sestávala v podstatě z majitelova bití se v prsa.
Zkušebka mi končila o půlnoci na novej rok, přičemž kvůli nemocnosti a úrazům ostatních jsem odsloužil několik 48ek, a aby tam nikdo z nich nemusel letět na půlnoc, dosloužil jsem to do osmi ráno, dodělal papíry, a v poledne jsem prásknul dveřma.

A předtím jsem zažil zase firmu, která byla jak z toho prvního článku. Jakákoli evidence materiálu v podstatě naoko, z opravovanejch zařízení se všechno použitelný kanibalizovalo a používalo při servisu, a přitom se to vykazovalo jako nový, aby se na pozáručním mohlo vyúčtovat jako nový a víc se vydělalo. Na servis u zákazníků jsem přitom jezdil MHD, protože auto jsem neměl a firma na služební nemohla vyhazovat prachy, protože by majitel neměl na letní dovolený v karibiku. Taky jsem tam vydržel jen pár měsíců, protože mě nebavilo dělat vola stojícího jednou nohou v kriminále.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #99 kdy: 04. 02. 2022, 22:58:01 »
Mám podobnou zkušenost, rozhodl jsem se jít na PhD. studium + jsem přijal částečný úvazek na jedné fakultě ČVUT, kde jsem pomáhal s v rámci úvazku a částečně v rámci phd studia programovat, protože částí mé práce byly i nějaké programátorské věci. Svoji práci jsem dělal pokud možno zodpovědně, ale člověku, co byl jakoby nade mnou a školiteli se pořád něco nelíbilo - na což má samozřejmě právo, tak jsem navrhl, že přesně vyspecifikujeme, co je přesně něco udělat a kdy.  Jenže další týden to bylo zase, že to chtějí najednou úplně jinak než jsme si jasně řekli a tak. Asi největším vrcholem bylo, že jsem v červenci tomu člověku, pro kterého jsem dělal webovou aplikaci, odevzdal tu webovou aplikaci a trvalo mu asi 2 měsíce než se na ní podíval a dal jsem mu zpětnou vazbu (s tím, že jsem se ho asi první tři týdny ptal, jak na tom je a zda je vše ok a odpověděl mi, že se na to ještě nepodíval), pak už jsem se ho neptal, protože jsem měl další úkoly + studijní povinnosti, na kterých bylo třeba pracovat. Pak v září jsem měl týden marodní a co jsem se dozvěděl, tak ten kolega, kterému jsem svojí práci posílal, nejspíš dostal zjeba, že ta web aplikace ještě neběží a když jsem se vrátil z marodní, dozvěděl jsem se od školitele, že jsem vlastně nic neudělal. Když jsem mu odpověděl, že jsem vše odevzdal včas a poslal jsem mu i screen toho, kdy jsem aplikaci poslal, tak školitel odpověděl, že ho to nezajímá. Argumentoval jsem mu tím, že tu aplikaci mám, dokonce mám i historii v gitu, že mu ji klidně ukážu, odpověď opět, že ho to nezajímá a že to nechce řešit. Naneštěstí byl i konec semestru, kde jsme měli vykazovat, co jsem na projektech jako student udělal, tak jsem samozřejmě vykázal, co vše jsem udělal ( s tím, že jsem měl důkazy mé práce) a řekl, že mi to podepíše pouze pod podmínkou, že na full time budu dělat za nějakých 9 tisíc s pevnou pracovní dobou a celou dobu jen v kanceláři - před tím jsem mohl dělat v případě potřeby i z domova - takže jsem argumentoval, že svoji práci jsem udělal a tudíž to musí podepsat, ale stále jen vyhrožoval, takže jsem se na něj vykašlal, že toto fakt nemám zapotřebí a navyšuji si úvazek v práci, kde to firemní kultura je jiná. Ono v té škole to bylo celkově toxic, školitel měl pořád na někoho nevhodné řeči hraničící s šikanou.

No a samozřejmě otázku jsem měl stejnou, bylo to oprávněně? Měl jsem víc přitlačit na kolegu, který byl de facto mým nadřízeným, protože odpovídal za projekt, aby prostě moji web appku prošel a případně nasadil? Nebo prostě ta komunikace z jejich strany vázla? Byl jsem v pár firmách, ale v žádné jsem neměl takové problémy jako tady ve škole. Ale tady prostě nepomůže říci, že jsem se měl na to vykašlat, protože jsem tři roky studoval PhD a už jsem měl skoro všechny studijní povinnosti splněné. Vnímal jsem tam problém poslední rok a půl, ale chtěl jsem především dokončit studium, no nepovedlo se.

Třeba jsem něco špatně udělal, třeba ne, já opravdu nevím, ale celkem mě to zklamalo, nejraději bych ukončil phd studium z důvodu, že třeba nejsem schopný splnit své povinnosti, nebo třeba na to nemám, ne z důvodu, že školitel nemá dobrý den.

No nic, život jde dál a snažil jsem se z té situace poučit a říkám si, že holt budu své šéfy či reviewery urgovat ohledně mé práce, kterou je třeba do projektu začlenit. I když v mé práci je toto asi zbytečné a nikdy jsem problém neměl, vše se tam dá pomocí gitu a issue trackingu ověřit a nerozhoduje tam jeden člověk.

P.S. tím ale nechci odrazovat ohledně spolupráce na školách, na Karlově univerzitě jsem také pomáhal s implementací některých věcí a absolutně žádný problém tam nebyl, vedoucí projektu byl ochotný a byla s ním řeč. Záleží holt na člověku, pokud vedoucí je debil, tak prostě zdrhat, pokud to jde a rozhodně si pod ním nedělat disertačku :D

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #100 kdy: 04. 02. 2022, 23:14:18 »
@delficz

asi jsi mel chtit, aby ti podepsal papir o predani projektu a pak se s tim ohanet u skolitele.

ja jsem zazil, ze jsem si pujcil nejake podklady k diplomce a pak kantorka delala bengal, ze jsem ji podklady nevratil. za par dni co uz jsem mel mezi kantory ostudu, prisla na to, ze papiry sama zalozila.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #101 kdy: 05. 02. 2022, 09:35:05 »
Když jsem mu odpověděl, že jsem vše odevzdal včas a poslal jsem mu i screen toho, kdy jsem aplikaci poslal, tak školitel odpověděl, že ho to nezajímá. Argumentoval jsem mu tím, že tu aplikaci mám, dokonce mám i historii v gitu, že mu ji klidně ukážu, odpověď opět, že ho to nezajímá a že to nechce řešit.

Tyhle věci jsou obecně na technických oborech těžké, protože se tam kumuluje velké množství kokotů, tak komunikace je sem tam oříšek.

Řešil jsem něco podobného na střední, učitelé se předháněli v tom, kdo vyhodí víc studentů, nikoho na škole to nezajímalo, tak jsem poslal stížnost na ministerstvo školství a hle, najednou když přišla inspekce a vyšla úspěšnost absolventů 5% (nekecám, 1 z 20ti studentů ukončil studium během 4 let), tak to opravdu hodně lidí začlo zajímat.

Co jsem si prošel hodně firmami, tak se stávají různé věci, a je těžké u toho si zachovat chladnou hlavu. Viděl jsem ledascos, ale takový standard je, že tě někam přijmou, nikdo se ti nevěnuje, firma vůbec nemá plán náboru, naopak ti všichni hází klacky pod nohy a politikaří, a po 3 měsících tě vyhodí.

Občas si čtu zaměstnanecké rady někde na iDnesu apod., a ty psychologové tam jsou totálně mimo bez zkušeností. To co bych za léta praxe shrnul jako nejdůlěžitější:

- neřešit ostatní, ať dělají co dělají, snažit se jejich vliv odpojit a udělat to tak, že ať udělají co udělají, je to jejich problém, ne můj
- primárně řešit sebe, když najdu složité lidi ke komunikaci, ujasnit si přesně strategii, vše dokumentovat a určit si přesně moje hranice
- když nastane problém, vždy je možnost řešení, každý má svého šéfa nakonec. Je dobré si ovšem uvědomit, že i šéf tvého šéfa má své zájmy, a to není tvůj blahobyt, ale jeho pohoda, klid a hodně peněz.
- spíš než hrát to na to, že já jsem "dobrý" to hrát na osobní zájmy ostatních
- odstraňovat z komunikace emoce, hodně lidí se snaží vše vyřešit během jednoho rozhovoru, je lepší tu komunikaci natáhnout do víc rozhovorů a dlouhodobě na věci tlačit, typicky nesnažit se vyřešit vše hned.

Řekl bych, že po 20 letech v IT je moje schopnost komunikace ten hlavní artikl, který zaměstnavatelům nabízím, takovou tu sebejistotu, že nezáleží na tom, koho mám za šéfa, koho za kolegu, jak firma jedná, že vše je jedno, že já mám pevné hranice, jistou sebejistotu a dokážu ty problémy vyřešit.

Ale tyhle věci jdou hodně se zkušenostma v životě. Jak si spousta firem myslí, že lidi 40+ jsou v IT přebyteční, tak ještě neviděli firmu, kterou zlikvidoval jeden člověk, protože tam byly lidi kolem 20 let, a ty opravdu dokáže jeden psychopat rozložit celý tým ne-li firmu. U starších a hlavně zkušenějších lidí zpravidla dojde k extrakci jednoho kokota poměrně rychle, i když je to třeba šéf, ten tým je pak značně stabilnější.

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #102 kdy: 05. 02. 2022, 10:28:02 »
....
Řekl bych, že po 20 letech v IT je moje schopnost komunikace ten hlavní artikl, který zaměstnavatelům nabízím, takovou tu sebejistotu, že nezáleží na tom, koho mám za šéfa, koho za kolegu, jak firma jedná, že vše je jedno, že já mám pevné hranice, jistou sebejistotu a dokážu ty problémy vyřešit.

Ale tyhle věci jdou hodně se zkušenostma v životě. Jak si spousta firem myslí, že lidi 40+ jsou v IT přebyteční, tak ještě neviděli firmu, kterou zlikvidoval jeden člověk, protože tam byly lidi kolem 20 let, a ty opravdu dokáže jeden psychopat rozložit celý tým ne-li firmu. U starších a hlavně zkušenějších lidí zpravidla dojde k extrakci jednoho kokota poměrně rychle, i když je to třeba šéf, ten tým je pak značně stabilnější.
No a pak jdeš na root nebo abclinuxu nebo podobný server a dostaneš vynadáno, že soft skills jsou hovadina.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #103 kdy: 05. 02. 2022, 10:52:39 »
Citace
No a pak jdeš na root nebo abclinuxu nebo podobný server a dostaneš vynadáno, že soft skills jsou hovadina.

to nejsou softskills, po ctyricitce uz umi poslat blbe kolegy do pici :-)

Re:Naštvaný tým - oprávněně?
« Odpověď #104 kdy: 05. 02. 2022, 11:34:16 »
No a pak jdeš na root nebo abclinuxu nebo podobný server a dostaneš vynadáno, že soft skills jsou hovadina.

Hele obecně v ČR je malé zaměření na byznys, IT tými si kolikrát chodí do práce hrát a jistá byznys logika a jejich přínos pro firmu jim uniká, pak to u pohovorů vypadá tak, že si tam někdo vybere extrémně specifickou věc (třeba přesnou funkci extfs), kterou si před měsícem nastudoval, a podle toho vybírá kandidáty. Firma pak má milion expertů, ale ti bojují s managementem a vůbec nechápou to, že na ty jejich stotisícové platy musí někdo vydělat a netvoří se ze vzduchoprázdna.

Směrem do UK/US pak vidíš spoustu ajťáků, kteří třeba nejsou techničtí mágové, ale perfektně chápou potřeby byznysu a zákazníků, a to co technicky nezvládnou, tak si dostudují nebo na to seženou nějakého dodavatele.

Zejména v UK/US se mnohem více hledí na to, aby zaměstnanec zapadl do týmu, byl důvěryhodný, uměl komunikovat a s firmou fungoval s tím, že je fajn, když je taky trošku expert.

V ČR pak znám spoustu příkladů, kdy přijmou naprosto šílené lidi, kteří si třeba v práci pomocí chemických procesů vaří vlastní čokoládu, nebo aby prodloužili výdrž mobilu, tak si ve vojenské vestě do práce nosí vlastní menší olověnou baterii přes drát připojenou k mobilu, na uživatele i management řvou, ale v linuxu snad znají jména zdrojových souborů kernelu nazpaměť.