Kde je ajťákův ráj na venkově?

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #165 kdy: 04. 02. 2022, 14:44:16 »
 lesy co byly umele vysazene uz se leckde staly skoro-pralesem, takze furt pujdu radsi do horsi prirody do lesa nez do lepsi prirody na pole :-) :-)


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #166 kdy: 04. 02. 2022, 15:01:16 »
Na tahání wifiny a vrtání průstřelů pro kabely, montování rozvaděčů a rozběhnutí modemu VŠ fakt nepotřebuješ.
Ve chvíli, kdy dojde na efektivní rozmístění antén na retrech už se to začíná hodit, a ve chvíli kdy máš dělat nějakej výzkum a uplatnění velkých dat nebo tak něco, už se bez ní (ve správný specializaci) neobejdeš.

Já jsem ale nenapsal, že nepotřebujete znalosti, schopnosti a vzdělání. Já jsem napsal, že nepotřebujete VŠ. To je podstatný rozdíl.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #167 kdy: 04. 02. 2022, 15:03:57 »
Nejlepší lidi, co jsem v tomhle oboru potkal žádnou VŠ vystudovanou neměli. Znám jich celou řadu. Že vy si to nedovedete představit je vaše omezenost, nikoliv omezensot všech ostatních. Co s čím koreluje nekomentuji. Jen říkám, že VŠ není žádná nezbytná podmínka, která by definovala vaše schopnosti. Jak si mnozí myslí. IT je v tomhle skvělý obor.

Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.

Problém je, že takoví lidé se, už kvůli kvalifikačním požadavkům, nemůžou a vlastně ani nesmí, dostat k řízení skutečně velkých projektů. Můžou dostat dílčí úkol, řešit subsystémy, ale až na vyjímky (kdy kvalifikaci splní zaměstnavatel byť jen formálním dozorem) nesmí řídit rozsáhlejší věci.
Už proto absence vzdělání znamená existenci profesního stropu, kterým nemáš šanci prorazit, pokud nejsi majitel firmy a nepřibereš subdodavatele, který kvalifikaci aspoň formálně splní.

Ona je ale otázka, co chcete. Já třeba osobně fakt nejenže nemám ambice, ale výslovně nestojím o to, abych byl nucen cokoliv nebo kohokoliv řídit. To by mi tak ještě chybělo. Čemu tedy říkáte "profesní strop"? Nějakým vašim osobním ambicím. To je v pořádku. Ale to neznamená, že je má nebo to tak chce každý.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #168 kdy: 04. 02. 2022, 15:07:41 »
pako, co tvrdí, že VŠ je nutnost a kdo VŠ nemá, je určitě méněcenný.
Kdo psal o méněcennosti. Dej sem doslovnou citaci.
Vyjadřujete se tak.
Takže jen tvůj další blábol :D Jdi dál lepit weby ;)

Vy jste fakt smutnej případ. Ale ostatní vám za vaše komplexy opravdu nemohou.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #169 kdy: 04. 02. 2022, 15:08:15 »
...
Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.

Zdá se, že jste při svém samostudiu opomněl do svého učebního plánu zařadit "schopnost porozumět psanému textu".

Zdá se, že jste na to zapomněl vy.


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #170 kdy: 04. 02. 2022, 15:10:14 »
Ešte k tým vysokým školám - nerobím si o ich kvalitách veľké ilúzie, ale pri všetkej ich skostnatenosti je VŠ najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť znovuvynachádzaniu desaťročia starých kolies a cimrmanovskému objavovaniu slepých uličiek.

To záleží hlavně na vás. VŠ je, jak už jsem tu mnohokrát psal, možnost. Ale nikoliv nutnost. Jak to některá arogantní individua, co se v každé podobné diskuzi najdou zřejmě kvůli nějakým svým výše popsaným komplexům prezentují.

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #171 kdy: 04. 02. 2022, 15:15:56 »
zalesnovat myslis zasmrkovavat.
Jo.

ja mama takovej pocit, ze za doby Karla IV tu bylo sakra lesu, jen tedy listnatych
No ale to bylo (AFAIK) něco úplně jinýho než to, čemu dneska říkáme "les" (tj. víceméně prázdná krajina, smrky bez jakéhokoli podrostu). Osobně si to představuju nějak tak jako na obrázku v tomhle článku:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lesy-jako-puvodni-ceska-krajina-omyl-upozornuji-vedci

Hustý, skoro neprostupný, pestrý, přirozeně obnovovaný listnatý les má úplně jiný ráz než dnešní "smrkové pole" :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #172 kdy: 04. 02. 2022, 15:26:17 »
smkovy les u nas tak zarostl, ze to je prales. tomu uz bych smrkove pole ani nerikal :-D

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #173 kdy: 04. 02. 2022, 15:27:44 »
smkovy les u nas tak zarostl, ze to je prales. tomu uz bych smrkove pole ani nerikal :-D
Ale houby s voctem. V drtive vetsine "lesu" se jde uplne volne prochazet, protoze tam proste pod tema smrkama nic neroste.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #174 kdy: 04. 02. 2022, 16:58:13 »
Na tahání wifiny a vrtání průstřelů pro kabely, montování rozvaděčů a rozběhnutí modemu VŠ fakt nepotřebuješ.
Ve chvíli, kdy dojde na efektivní rozmístění antén na retrech už se to začíná hodit, a ve chvíli kdy máš dělat nějakej výzkum a uplatnění velkých dat nebo tak něco, už se bez ní (ve správný specializaci) neobejdeš.

Já jsem ale nenapsal, že nepotřebujete znalosti, schopnosti a vzdělání. Já jsem napsal, že nepotřebujete VŠ. To je podstatný rozdíl.

Jistěže je v tom rozdíl. K udělání práce jsou od určité obtížnosti nutné znalosti. Ale na pracovním trhu je od určité úrovně úkolů a zakázek nutná formální kvalifikace, bez níž se k té práci vůbec nedostaneš.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #175 kdy: 04. 02. 2022, 17:02:18 »
Nejlepší lidi, co jsem v tomhle oboru potkal žádnou VŠ vystudovanou neměli. Znám jich celou řadu. Že vy si to nedovedete představit je vaše omezenost, nikoliv omezensot všech ostatních. Co s čím koreluje nekomentuji. Jen říkám, že VŠ není žádná nezbytná podmínka, která by definovala vaše schopnosti. Jak si mnozí myslí. IT je v tomhle skvělý obor.

Ta korelace sice existuje, jenomže to je spíše kauzalita: na VŠ půjdou celkem nepřekvapivě schopnější lidé a stejně tak schopnější lidé půjdou typicky na VŠ. Jenomže to vůbec nic nevypovídá o tom, zda je to nutné.

Problém je, že takoví lidé se, už kvůli kvalifikačním požadavkům, nemůžou a vlastně ani nesmí, dostat k řízení skutečně velkých projektů. Můžou dostat dílčí úkol, řešit subsystémy, ale až na vyjímky (kdy kvalifikaci splní zaměstnavatel byť jen formálním dozorem) nesmí řídit rozsáhlejší věci.
Už proto absence vzdělání znamená existenci profesního stropu, kterým nemáš šanci prorazit, pokud nejsi majitel firmy a nepřibereš subdodavatele, který kvalifikaci aspoň formálně splní.

Ona je ale otázka, co chcete. Já třeba osobně fakt nejenže nemám ambice, ale výslovně nestojím o to, abych byl nucen cokoliv nebo kohokoliv řídit. To by mi tak ještě chybělo. Čemu tedy říkáte "profesní strop"? Nějakým vašim osobním ambicím. To je v pořádku. Ale to neznamená, že je má nebo to tak chce každý.

A jsme zase u toho výkladového slovníku a neschopnosti chápání pojmů.
Takže pro fakt blbý: jistěže JE to částečně o ambicích. Můžu celej život tahat dráty od nevidím do nevidím. Nebo můžu za řádově víc peněz řídit týmy kolegů na velký zakázce, a i když je to určitě víc stresová záležitost, naopak mi stres sníží to, že jsem existenčně zajištěn a nemusím mít strach o budoucnost svoji rodiny, když sletim ze schodů.
Profesní strop spočívá v tom, že se znalostmi a kvalifikaci tu druhou práci za peníze o nulu (jednu nebo klidně víc) delší dělat MŮŽU, kdežto bez nich tu první MUSÍM.

Ale chápu, je to vyšší dívčí, a chápeme to jen my, kapitáni Aroganti.
« Poslední změna: 04. 02. 2022, 17:06:04 od Marek Staněk »

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #176 kdy: 04. 02. 2022, 17:14:37 »
Takže pro fakt blbý: jistěže JE to částečně o ambicích. Můžu celej život tahat dráty od nevidím do nevidím. Nebo můžu za řádově víc peněz řídit týmy kolegů na velký zakázce, a i když je to určitě víc stresová záležitost, naopak mi stres sníží to, že jsem existenčně zajištěn a nemusím mít strach o budoucnost svoji rodiny, když sletim ze schodů.
Profesní strop spočívá v tom, že se znalostmi a kvalifikaci tu druhou práci za peníze o nulu (jednu nebo klidně víc) delší dělat MŮŽU, kdežto bez nich tu první MUSÍM.

Ale chápu, je to vyšší dívčí pro nás, kapitány Aroganty.

Ano, je to přesně o schopnosti chápat pojmy. Protože o nějakém musím a nemusím jsem vůbec nemluvil, to do toho vsouváte vy. Dráty netáhám, sítě nestavím, to mohu soudit těžko. Ale vyvíjím software a rozhodně nestojím o to, abych vývoj toho softwaru řídil. A je mi jedno, že by to bylo za víc peněz. Dělat to nechci, je to něco úplně jiného a nebavilo by mě to, už z té představy mi naskakují pupínky. Poslední roky už jsem se alespoň naučil říkat, že o to opravdu nestojím, takže mě do toho konečně nikdo alespoň pořád netlačí jako to bylo roky předtím.

Jenomže lidé jako vy (a fakt nevím, co to plácáte o aroganci, jste zjevně poněkud vztahovačný, o vás jsem nikdy nemluvil, na to tu jsou jiní experti) máte dojem, že někoho někde řídit a o něčem rozhodovat je nějaká univerzální alfa a omega. Ne, možná vás to překvapí, to je vaše osobní touha a váš cíl. A je v pořádku, ostatně někdo to dělat musí. Ale nechápu, proč máte dojem, že to tak mají a musí mít všichni ostatní.

Ostatně třeba mně je úplně jedno, co musím a nemusím. To, co dělám dělám patnáct let a chci to dělat dál. Tak proč bych měl ať už s VŠ nebo bez VŠ řešit jestli musím nebo nemusím? Ano, tohle nechápu. To je pravda. VŠ mi ostatně reálně dala maximálně tak poznání, že některé věci dělat fakt nechci a rád je přenechám jiným.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #177 kdy: 04. 02. 2022, 17:20:54 »

Já jsem ale nenapsal, že nepotřebujete znalosti, schopnosti a vzdělání. Já jsem napsal, že nepotřebujete VŠ. To je podstatný rozdíl.

Jistěže je v tom rozdíl. K udělání práce jsou od určité obtížnosti nutné znalosti. Ale na pracovním trhu je od určité úrovně úkolů a zakázek nutná formální kvalifikace, bez níž se k té práci vůbec nedostaneš.

Za patnáct let se mě na vysokou školu zeptali jednou: a to se ptali, jestli mi nebude studium překážet v práci na projektu. A to jak v ČR, tak v zahraničí. Takže myslím, že mám celkem nárok se ptát, k čemu mi vlastně byla když všechno to, co umím jsem se stejně naučil sám ještě než jsem tam přišel případně později jak věci přicházejí a odcházejí.

Takže ano, někde se možná k něčemu nedostanete. To opravdu nevylučuji a netvrdím, že to tak není. Ale na spoustě jiných míst to nikoho zajímat naprosto nebude. Jak je velká ta spousta nevím, ale já jsem na to za patnáct let nenarazil. A při vší úctě, pokud nějaký kus papíru, který ani nevím, kde mám potřebuji za život maximálně třikrát, reálně ho nepotřebuji vůbec.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #178 kdy: 04. 02. 2022, 17:48:46 »
pokud mi strci na stul 15x CV, ze to mam predtridit s kym chcimluvit jako prvni, tak se se snazim rozpoznat, kde je nejvic bulshitu a pod.

pokud mne to CV opravdu nasere, tak ani s nim nechci mluvit a nikdo mne k tomu neprinuti.

vysokou skolu tam ma kazdej Ind.

pokud tam vidim, ze vystudoval MBA nebo vysokou kadernickou, tak jde na konec, protoze od toho cloveka neocekavam technicky mysleni a ty klicovy slova jsou vzdycky jen nesouroda sbirka copy paste. jasne, necekane obraty se deji.
ale spis ne.

ale behem pohovoru jsem se vzivote na vysokou neptal. protoze hrala roli uz predtim
« Poslední změna: 04. 02. 2022, 17:51:03 od pruzkumbojem »

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #179 kdy: 04. 02. 2022, 17:59:36 »
BTW, mam kamose, co zahrnuju do matfyzaku.
ale vzdycky se az zpetne uvedomim, ze vlastne patrili do bandy, co jen hrala hry a porad si jen prodluzovali studiu .  i v letech meho phd studia jsem se s nima dal vidaval. ale nektery z nich nedokoncili ani toho bakalare.

jine lide mozna odesli z vysoke hned poprvaku, ale zalozili ebanku nebo proste sli na prava (divny obrat, ale jak jsem byl rad, kdyz mne vytahovali z pruseru). ale to bylo par jednotlivcu...

ale  cela tahle "vecna herni" skupina, ani jeden z nich nedokazal nic. jejich kariera se zarazila na pozicich zastupcu nejakyho sefika IT,  (vpodstate podrz kabel a prestehuj pocitace). dal to proste byla zed.

jejich schopnost a ochota dokoncit vysokou presne korelovala s jejich schopnosti neco dosahnout.