Kde je ajťákův ráj na venkově?

janob

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #30 kdy: 26. 01. 2022, 15:05:42 »
Síce spĺňam podmienku "na východ od Prahy, smerom na Brno", ale až za rieku Moravu to asi myslené nebolo ;-)

Aj tak - ako slovo do bitky a na odľahčenie: barák v dedinke o cca 1300 dušiach, mimo hlavný ťah (ako príjazdová komunikácia asfaltka v úplnej pohode), 10km od centra oblasti (46 000 duší), kanalizácia vo výstavbe (netrápi ma - mám vlastnú ČOV), optika vo výstavbe, 8km od miestneho turistického centra (zámok  + ZOO + kúpele), nadmorská výška 400 - 500m (kopcovitý terén, na juh otvorený), cca 8km od najbližšieho veľkého nákupného centra, ADSL slum 100m (používam 40/4mbit - dá sa aj viac, ale nepotrebujem), škôlka 200m, potraviny + krčma + pizzeria 300m, futbalové + minifutbalové + betónové ihrisko (v zime klzisko) 300m, les/hora (komu libo - aj s medveďmi) 500m, 1600m lyžiarsky vlek 2km (ale už aspoň 2 roky nefungoval, lebo nezasnežuje), jazda na koňoch 2km, horský hrebeň nad 1000m nad morom cca 4km, desiatky kilometrov cyklotrás v okolí, ale základná škola bohužiaľ až cca 4km (už ma netrápi).

V prípade potreby pneuservis/autoservis, stavební remeselníci (murári, vodári, stolári, maliari) priamo v obci, ľudia zvyknutí si pomáhať.
« Poslední změna: 26. 01. 2022, 15:08:15 od janob »


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #31 kdy: 26. 01. 2022, 15:13:40 »
Vážně ti přijde prima, podmínit kvalitu připojení domů připojením přes virtuální server, který stojí 85,- ? Já teda nevím, no...

Vinoř
Já teda Vinoř považuju za Prahu ;D, vždyť to je odtamtud do centra blíž než někde z jihu.

Veřejnou IP bych vzdal a řešil VPN na nějakou VPS, třeba u Forpsi to je za 85 Kč měsíčně… Nebo to fakt tazatel nemá nějaký svůj server v internetu?

Dostupnost internetu je opravdu extrémně rozdílná s velmi velkou granularitou, třeba někde to jde a o vesnici dál ne, takže oblasti nelze poradit.

Přijde mi divné že tazatel řeší „paralyzaci vyhod mesta covidem“ teď na konci epidemie.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #32 kdy: 26. 01. 2022, 15:28:02 »
Podělím se o svoji zkušenost. Na venkov (cca 1000 obyvatel) sem se přesunul začátkem loňského léta, takže ještě navyprchalo úvodní nadšení.
Do té doby sem celý život strávil ve velkých městech.

Měl jsem základní požadavky, jako blízkost do Brna, blízkost D1, starou zástavbu (žádný satelit) a alespoň použitelný Internet. Povedlo se mi sehnat nový dům v jinak staré zástavbě se zahradou, která je opravdu zahrada a ne jen předzahrádka.

Starousedlíci nás přivítali s otevřenou náručí, všechno poradili, pomohli, různě nás vtahují do místního dění, žádný pocit náplavy nemám. Ani moc nekomentují když mě vidí jak se pachtím s rýčem nebo "stavím kůlnu" která víc padá než stojí. Když se zeptám, rádi dají radu/pomocnou ruku, když nechci tak to berou tak, že nikdo učený z nebe nespad. Ale to je fakt o štěstí.

Internet nebyl problém, mám optikou od poskytovatele, který dělá obce po okolí, standardně blokované porty a jen user přístup do routeru šel bezproblémů domluvit, takže mám admin přístup, všechny porty otevřené a v poho si tu dělám co chci. Kluci co to tu tahají byli taky v poho, navzdory tomu, že jen po pozemku mi protahovali skoro 100m kabelu do chráničky a to sem jim eště dal k mikrotubičce lanko abych si pak mohl do chráničky dotáhnout další daťáky. Přišlo mi až neuvěřitelný, jak jsou tu všici v pohodě ve srovnání s Brnem (a to mám pocit je zas nesronatelně víc v poho než třeba Praha).

Dostupnost do centra Brna mám autem kratší než sem měl po Brně, veřejnou skoro stejně, jen to teda nejezdí co 5min, a po 22 smůla. Malé nákupy se dají v poho obstarat pěškobusem v dědině nebo ve vedlejší, větší nákupy spojuji s cestou za prací.

Nicméne jsem skoro pořád na HO, do Brna jezdím tak jednou týdně + nějaké případné krizovky. Možná kdybch měl jezdit každý den, bylo by to náročnější. Nicméně manželka jezdí každý den busem a je stím v poho (ale ta zas vyrůstala na vesnici kde jezdilů bus dvakrát za den, takže to je něco jiného :-)).

Takže za sebe rozhodně útěk ze města doporučuju.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #33 kdy: 26. 01. 2022, 15:28:40 »
koukam, ze v okruhu 1 km okolo je nejlevnjsi barak 3.8 mil.
slusnej oddil.
asi to vykoupili lidi z Forbsi

Spíš na odlehčení: Zkus něco najít v Ktiši, což je zapadlá ves na Šumavě. Je ale zajímavá tím, že tam má pro své datacentrum dotaženou optiku Forpsi, takže možná bude pouštět i trochu trafficu pro místní ;)
https://mapy.cz/s/kotuvupeva
Ovšem pozor, že to je vesnice se vším všudy, takže pro pražského ajťáka to může být docela rána ;D

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #34 kdy: 26. 01. 2022, 15:45:39 »
 :'(
Vinoř zrovna buduje optiku, první etapa (jižní strana mladoboleslavské) má být hotová letos v létě, bude následovat severní strana, a podél golfového hřiště na severozapadnim čipu od mladoboleslavské k Bohdanečské (směr Ctěnice a Čakovice) se mají letos stavět nové bytovky. [...]

Vinoř? Myslel jsem, že zvažoval "někam jinam", ne jen periferii Prahy. To je ostatně klasická představa některých naturalizovaných pražáků: že Praha končí cedulí "Praha". Ne, ta reálně -- mentálně i technicky -- končí dvacet kilometrů od formální hranice Prahy a často (typicky kolem dálnic) i podstatně dál.

Vinoř JE ještě Praha. 1) PSČ 19017, 2) katastr Prahy končí mezi Vinoří a Podolankou.
Úplně nechápu, jaks došel k závěru, že chce Prahu úplně opustit, to už je nějaká tvoje projekce. Jak s oblibou říkám, myslet znamená hovno vědět, a je třeba číst JEN to, co je skutečně napsáno a nenechat se zaslepit vlastními spekulacemi a předsudky.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #35 kdy: 26. 01. 2022, 15:59:05 »
Síce spĺňam podmienku "na východ od Prahy, smerom na Brno", ale až za rieku Moravu to asi myslené nebolo ;-)
Mám kamaráda v Ulánbátaru, ten to taky splňuje :)

Nicméně na Slovensku mám příbuzné na Šíravě, tam je taky krásně, blízko do Tater, fajn lidi. Jen na to jejich nářečí je třeba si zvyknout, ale to musí “imigranti” z Bratislavy také :)

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #36 kdy: 26. 01. 2022, 17:15:01 »
Osobně jsem se po letech v Praze přestěhoval na sever do maloměsta do baráku, a pár mých komentářů. Maloměsto je veskrze fajn, parkování je problém asi všude, ale tady se zaparkuje i v centru nebo u pošty. Všude blíž než v Praze, opravdu realita je taková, že tím jak je to město malé, tak je všechno víc u sebe a dostupnější. Kvalita služeb i ceny super, celkově bych řekl, že se mi maloměsto veskrze líbí, oproti tomu jak na to všichni mí pražští známí házeli bobek bych řekl, že maloměsto je super.

Ad. barák, žiju sám na baráku, na zahrádku nechodím, nebaví mě to, měl jsem nějakou představu, že mě zahrada alespoň bude trošku brát, ale spíše mě to štve. Mám 50 let starý barák, tj. 70 léta, moje úvodní úvaha, že když budu něco potřebovat, najmu si řemeslníka vzala rychle za své.

Dohodnout se s řemeslníky je nadlidský úkol, všichni slibují, non-stop, a pak se nezastaví, balamutí, 39/40 řemeslníků na některé profese nemá o vaši zakázku zájem, a cena snad i vymalování je neuvěřitelná. Nikdy jsem tento problém v Praze neměl, nikdy nebyl problém někoho sehnat, ale na maloměstě to je velký problém.

Není to čistě jen o penězích, kdyby to bylo o tom prostě udělat plán na rekonstrukci, a pak poslat mega, tak super, ale tak to nefunguje. Jde to tak, že obvoláte 10 řemeslníků, z toho se jeden ozve, za měsíc přijede, dva měsíce slibuje, a pak můžete začít hledat znovu, protože má lepší kšeft, covid a já nevím co.

Odklízení sněhu v zimě, odhrabávání listí v létě, malé popelnice (nezapomeňte, že to není jak u sídliště, kde máte 2 velké kontajnery, a když se to nevejdete, jdete o vchod dál),, prostě do popelnice při nějakém úklidu věci nenarvete.

Za mě můžu říci, že problémy co ostatní říkaj o barácích - kotel (nejmenší problém), revize komínů (nulový problém) vlastně problémy vůbec nejsou, problém je to, že se o vše musíte starat.

Osobně barák prodávám, zatím mám zajištěný pronájem v Praze, ale uvažuji ještě o koupi bytu na maloměstě. Jít do toho znova, jdu někam, klidně na vesnici, maloměsto, kamkoliv, ale už ne do starého baráku, do novostavby bych v dnešní stavitelské džungli ani také nešel, + kvalita prací, udělat jen dobře izolaci, aby se tam nekondenzovala voda a za 10 let jste to nevyhodili je kumšt.

Osobně mě prostě láká více byt. Je tam spousta nevýhod, ale veskrze člověk může pracovně jet na 2 týdny do vídně, bez toho aby se strachoval, kdo odklidí sníh před barákem.

Jde čistě i o časovou logiku.

Ad. Praha, home office, atd... První věc, když nastala vlna home office, co jsem si myslel, že budu v baráku pracovat ze zahrady. Na co jsem došel, že je spousta nabídek práce, víděň, brno, amestdam, ukážete se 2x do měsíce, jednou zaletíte na týden, a pohoda. Z tohoto hlediska dopravního uzlu má Praha jistou výhodu.

Ceny bytů v Praze jsou fantasmagorie, dává logiku jenom pronájem. Ad. příroda, to na maloměstě tak extra neobdivuji, i v Praze je příroda, ale spíše ten celkový klid maloměsta, obecně míň lidí, míň aut, víc živnostníků a obchůdků, nejen velké řetězce a hypermarkety.

Nicméně jak jsem upozorňoval, IT je dnes de fakto evropské, nabídky německo, rakousko, británie, amsterdam, brusel, 80-90% home office. Je fajn na to myslet.

Co mě překvapilo, že ty dvě hodiny týdně jednou do Prahy autem mi nevadí. Středočeský kraj je podle mě nejhorší možná varianta (všichni jezdí jen domů přespat), města mimo střední čechy fakt žijí a není to jenom noclehárna.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #37 kdy: 26. 01. 2022, 17:49:53 »
Kdyz jsem se stehoval z Prahy do RD zapadne kousek od Prahy, tak jsem netusil do ceho jdu, ale nedopadlo to vubec spatne. Co se mi na vidlakove moc libi:

- mnohem vetsi klid nez ve meste

- muzu pracovat i na zahrade :), treba si udelat u toho obed na venkovnim grilu, vzit nejake koreni primo ze zahrady, ...

- bavi mne celkem i takove mikrozahradniceni, mam u toho ale podminku, ze rostlina nesmi vyzadovat nejakou extremni peci. Vlastni rajcata pestovana na kompstu chutnaji uplne jinak nez to co je v obchode. Tedy vlastne mel bych napsat CHUTNAJI. Ta z obchodu skoro chut nemaji.

- kdyz mam naladu, sednu na kolo a jedu se projet, nemusim se slozite dopravovat "do cile". Nebo sednu na motorku a projedu si treba nejake Krivoklatske serpentyny...

- zivot na vesnici je v pripade nejake krize praktictejsi, uz jen kvuli moznosti topeni v krbu, pestovani na zahrade, apod.- zbavuje mne to uzkosti. Kdyz zacinal COVID, z CN chodily celkem neprijemne zpravy, nakoupil jsem zasoby a rekl si "Ok, ted at je klidne na 2 mesice karantena, nejak prezijeme".

- clovek ma lepsi podminky na konicky. Predstavte si, ze budete chtit postavit nejaky vetsi zahradni domek (ne ty montovane prenosne stavbicky) v Praze, na tom ztratite kus zivota nez se to povede vypapirovat. Ve vidlakove mi bylo receno "za 14 dnu musis zacit stavet" a vypapirovat to vc. maleho projektu byla otazka tydne !

- sousede jsou dost loterie, ja jsem celkem vyhral. Takze domluvit se aby krmili kocky, nebo nejak pomohli, to neni nejmensi problem. Rozhodne ani kousek za Prahou to nemusi byt tak, ze vesnice jsou jen nocleharny.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #38 kdy: 26. 01. 2022, 17:51:31 »
a jsem spokojeny na severni morave, plat nemam prazsky, ale mam pohodu. kdyz nechci sedet doma ve stredne velkem meste na home office, tak si zajedu 30km do beskyd na chatu a homeofficuju na chate a v lete muzu do lesa, nebo se vykoupat v rece ci prehrade.

prahu mam rad, studia tam byly fajn, ale bydlet bych tam uplne nechtel.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #39 kdy: 26. 01. 2022, 18:03:06 »
Vážně ti přijde prima, podmínit kvalitu připojení domů připojením přes virtuální server, který stojí 85,- ? Já teda nevím, no...
Jednak se bavíme „jen“ o routování příchozích spojení.

Jednak VPSky u Forpsi používám dost intenzivně já i kamarádi neustále a chodí to.

A jednak si můžeš koupit tři a nastavit si DNS roundrobin a failover, nebo dražší když věříš tomu že to bude mít lepší dostupnost.

...
Jo, já jsem taky uvažoval že se někam přestěhuju (potřeboval bych ale, aby to bylo max. tak hodinu do Prahy na kole), ale když jsem si uvědomil tu údržbu všeho… stačí mi že mám jeden hardwarový job, fakt nepotřebuju ještě spravovat dům… A to tušení ohledně shánění řemeslníků jsem měl taky, na základě toho jak vidím jak nám funguje shánění kontraktorů v práci.

- kdyz mam naladu, sednu na kolo a jedu se projet, nemusim se slozite dopravovat "do cile".
Zajímavé, já i spousta dalších lidí tohle děláme v Praze, ale občas na internetu skutečně čtu, že to nejde.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #40 kdy: 26. 01. 2022, 18:08:54 »
praha je na kolo narocnejsi, pokud chces na okraj musis do kopce. pardubice jsou naopak idealni na kolo.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #41 kdy: 26. 01. 2022, 18:10:21 »
Tohle dávalo smysl když nemovitosti na dědinách stály do milionu.

A to bylo kdy? Před 20 lety jsem kupoval dům ve vesnici 30km od Brna za 1.2 mega. 900 metrů pozemek (ale ve svahu), samotný dům relativně velký okál s nějakými dostavbami, žádný luxus.

Na Vysočině jsme kupovali dům i s pozemkem cca za 750 000 Kč před asi čtyřmi roky. Pozemek je tam asi třetinový, taky ve svahu. Stará chalupa, tak tři sta let, postavená na skále. K rekonstrukci, samozřejmě, ale zase ne ruina, bydlet se tam normálně dá.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #42 kdy: 26. 01. 2022, 18:11:13 »
na podobnou otázku, přeci není odpověď. Každému vyhovuje něco jiného. Představa, že odstěhuji do nějaké obydlené zatáčky v zadekákově ně nebere. Co tam? Civilizace nikde, všude nějaký JZD, žádný krám, žádná kultura, jedna zaplivaná hospoda, kde mají tak max. božkova rum. Internet bude v 90% míst na úrovni 90let... Děkuji pěkně :-)

Hodně lidí tu zmiňuje, mohu pracovat na zahradě, grilovat, jíst venku apod. Je to blbost, to lze v Praze, jen to nechce bydlet ja jižáku v betonu. Osobně mohu vše, i se koupat v bazénu na terase a vždy jsem říkal, že Praha je sice krásná, ale je to taky malý zadekákov.

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #43 kdy: 26. 01. 2022, 18:12:14 »
[...] na druhou stranu si delam se synem obcas srandu typu "kdy nam zacnou budovat metro" :), takze sice to je vesnice, ale hodne blizko Prahy.

Jaká to je? Vesnic "hodně blízko Prahy" jsem viděl spoustu ale reálně to všechno byla Praha, jen za Prahou, a s vesnicí měly společného pramálo.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #44 kdy: 26. 01. 2022, 18:15:28 »
Prima? Co je to "prima"? Prostě to kompenzuje případné drobné nedostatky pokud má to bydlení zase jiné výhody. Použitelné řešení to velmi často je a to stačí. Vy žijete svůj život podle dostupnosti IP adres? To bych tedy třeba já fakt nechtěl.

Vážně ti přijde prima, podmínit kvalitu připojení domů připojením přes virtuální server, který stojí 85,- ? Já teda nevím, no...

[...]
Veřejnou IP bych vzdal a řešil VPN na nějakou VPS, třeba u Forpsi to je za 85 Kč měsíčně… Nebo to fakt tazatel nemá nějaký svůj server v internetu?
[...]