Kde je ajťákův ráj na venkově?

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #45 kdy: 26. 01. 2022, 18:18:24 »
:'(
Vinoř zrovna buduje optiku, první etapa (jižní strana mladoboleslavské) má být hotová letos v létě, bude následovat severní strana, a podél golfového hřiště na severozapadnim čipu od mladoboleslavské k Bohdanečské (směr Ctěnice a Čakovice) se mají letos stavět nové bytovky. [...]

Vinoř? Myslel jsem, že zvažoval "někam jinam", ne jen periferii Prahy. To je ostatně klasická představa některých naturalizovaných pražáků: že Praha končí cedulí "Praha". Ne, ta reálně -- mentálně i technicky -- končí dvacet kilometrů od formální hranice Prahy a často (typicky kolem dálnic) i podstatně dál.

Úplně nechápu, jaks došel k závěru, že chce Prahu úplně opustit, to už je nějaká tvoje projekce. Jak s oblibou říkám, myslet znamená hovno vědět, a je třeba číst JEN to, co je skutečně napsáno a nenechat se zaslepit vlastními spekulacemi a předsudky.

Souhlasím. Proto vám doporučuji nemyslet a raději si ještě jednou přečíst na co se ptal: "Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad."

To je docela explicitní, ne?


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #46 kdy: 26. 01. 2022, 18:23:14 »

Osobně mě prostě láká více byt. Je tam spousta nevýhod, ale veskrze člověk může pracovně jet na 2 týdny do vídně, bez toho aby se strachoval, kdo odklidí sníh před barákem.

Jen taková technická připomínka: pokud chodník před domem není váš, nejste povinen ho uklízet. Ta povinnost už naštěstí asi 10 let neexistuje.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #47 kdy: 26. 01. 2022, 18:25:05 »
[...] na druhou stranu si delam se synem obcas srandu typu "kdy nam zacnou budovat metro" :), takze sice to je vesnice, ale hodne blizko Prahy.
Jaká to je? Vesnic "hodně blízko Prahy" jsem viděl spoustu ale reálně to všechno byla Praha, jen za Prahou, a s vesnicí měly společného pramálo.

Nezlobte se, ale misto rikat nechci. Neni to skutecna vesnice jako treba nekde u Slaneho (snad se nikoho nedotknu). Prijde mi to jako rozumny kompromis, lide tu maji hodne penez na to delat prijemnejsi prostredi, do Prahy / Kladna / Berouna se da dojet bez problemu nekolika zaloznimi cestami, bohuzel "vhodnym planovanim staveb" se daji ucpat i ty zalozni cesty, loni jsem to poznal na vlastni kuzi (uzavirky byly z vetsiny ale v Praze). Obrovskou vyhodou z meho pohledu je priroda, klid.

Nevyhody: nutnost auta, moje vesnice neni urbanisticky dobre zpracovana, takze na pesi prochazky je to asi lepsi v Praze (napr. Hanspaulku mam rad), spatni sousede take mohou udelat ze zivota peklo (nastesti znam jen z vypraveni).

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #48 kdy: 26. 01. 2022, 18:38:58 »
[...] na druhou stranu si delam se synem obcas srandu typu "kdy nam zacnou budovat metro" :), takze sice to je vesnice, ale hodne blizko Prahy.
Jaká to je? Vesnic "hodně blízko Prahy" jsem viděl spoustu ale reálně to všechno byla Praha, jen za Prahou, a s vesnicí měly společného pramálo.

Nezlobte se, ale misto rikat nechci.

V pořádku, naprosto to chápu. Zajímalo mě to, že bych se tam zajel podívat abych alespoň jednou potkal vesnici u Prahy, která není jen pražským předměstím. Taky to nemyslím zle, jen jsem prostě za mnoho let žádnou nepotkal. Vesnice kolem Prahy jsou z mého pohledu v tragickém stavu, bez života, v podstatě jen rezidenční čtvrtě u velkého města. I vizuálně je poznám během pár minut...

Prijde mi to jako rozumny kompromis, lide tu maji hodne penez na to delat prijemnejsi prostredi,

... a mám teorii, že právě z tohohle důvodu. Jakmile se někam přistěhují lidé z města, co mají dostatek peněz dělat "příjemnější prostředí", stane se z vesnice jen přilehlá městská čtvrť, která i co se prostředí týká začne ztrácet běžný vesnický charakter. Typicky se to projevuje živými ploty, posekanými trávníčky za neprůhlednými ploty, absencí stromů, automatickými elektrickými vraty ve vjezdech, zámkovou dlažbou, keramickou krytinou na střechách, plastovými okny, zpomalovacími Prahy, často nemožností rozumně zaparkovat... je to fakt divné. A mně osobně se to strašně nelíbí. V takové vesnici je většinou mrtvo, jen silnice napříč, neprůhledné ploty, sem tam auto někde za vraty a to je vše.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #49 kdy: 26. 01. 2022, 18:53:55 »
na podobnou otázku, přeci není odpověď. Každému vyhovuje něco jiného. Představa, že odstěhuji do nějaké obydlené zatáčky v zadekákově ně nebere. Co tam? Civilizace nikde, všude nějaký JZD, žádný krám, žádná kultura, jedna zaplivaná hospoda, kde mají tak max. božkova rum. Internet bude v 90% míst na úrovni 90let... Děkuji pěkně :-)
Jinak se na to kouká v mládí a jinak, když už máš pár křížků na hrbu :)

Hodně lidí tu zmiňuje, mohu pracovat na zahradě, grilovat, jíst venku apod. Je to blbost, to lze v Praze, jen to nechce bydlet ja jižáku v betonu. Osobně mohu vše, i se koupat v bazénu na terase a vždy jsem říkal, že Praha je sice krásná, ale je to taky malý zadekákov.

Bydlel jsem kus života v domě se zahradou ve městě a teď pár let v domě se zahradou na vesnici. Je to naprosto nesrovnatelné. Důležité je to, co je za tím plotem zahrady. Zkus ve městě často grilovat, nebo si udělat otevřený oheň, zkus několik hodin řezat a brousit flexou, zkus koupit potomkovi motorku ve věku, kdy ještě nemůže mít řidičák a projeď se s ním po okolí. A asi milion dalších rozdílů, co na vesnici jde, a ve městě to bývá veliký problém.


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #50 kdy: 26. 01. 2022, 19:01:55 »
Na Vysočině jsme kupovali dům i s pozemkem cca za 750 000 Kč před asi čtyřmi roky. Pozemek je tam asi třetinový, taky ve svahu. Stará chalupa, tak tři sta let, postavená na skále. K rekonstrukci, samozřejmě, ale zase ne ruina, bydlet se tam normálně dá.

Otázka výhodnosti kupování realit dnes se opravdu nachomýtá, zejména ceny rekonstrukcí jdou do neskutečných výšin a ceny starých staveb také, a k tomu připočtěme úroky z hypoték, cena energií.

Ruiny za 3 mio, panelákový byt na hranicích za 2 mio. A i když si všichni myslí jak rychle to roste v Praze, v Praze to vyrostlo skoro nejmíň, ve městech jako je Most a někde na hranicích se ty ceny za poslední rok zdvojnásobily.

Za mega dnes člověk nekoupí ani garáž v Praze. Někde v karpatské rusy tam za to možná koupí dřevěnou chatičku v zahrádkářské kolonii.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #51 kdy: 26. 01. 2022, 19:04:26 »
Prijde mi to jako rozumny kompromis, lide tu maji hodne penez na to delat prijemnejsi prostredi,

... a mám teorii, že právě z tohohle důvodu. Jakmile se někam přistěhují lidé z města, co mají dostatek peněz dělat "příjemnější prostředí", stane se z vesnice jen přilehlá městská čtvrť, která i co se prostředí týká začne ztrácet běžný vesnický charakter. Typicky se to projevuje živými ploty, posekanými trávníčky za neprůhlednými ploty, absencí stromů, automatickými elektrickými vraty ve vjezdech, zámkovou dlažbou, keramickou krytinou na střechách, plastovými okny, zpomalovacími Prahy, často nemožností rozumně zaparkovat... je to fakt divné. A mně osobně se to strašně nelíbí. V takové vesnici je většinou mrtvo, jen silnice napříč, neprůhledné ploty, sem tam auto někde za vraty a to je vše.

z tohoto pohledu ziju v prilehle mestske ctvti, i kdyz mozna ne uplne. Je tu i stara zastavba, neni to takova ta megalomanska vystavba ala Centrlgroup v Hostivici kde vzniklo "americke mestecko" (ale bez tech otevrenych predzahradek :). Zpomalovaci prahy nemame, i kdyz snaha tu od jedne sousedky byla (chtela dokonce znacku "30km/h" :) ). Se sousedy si muzu popovidat, treba na vanoce se vidame, deti take chodi. Parkovat se da bez problemu, paradoxne si na to stezuji popelari u starosty, ze pak nemuzou projizdet.

A jak pise nekdo vyse, muj syn dostal k narozeninam minicrossku, v Praze by nemela zadne uziti, tady se s ni da opatrne vyjet. Nocni grilovani nebo i nejaka oslava nejsou problem.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #52 kdy: 26. 01. 2022, 19:14:07 »
Na Vysočině jsme kupovali dům i s pozemkem cca za 750 000 Kč před asi čtyřmi roky. Pozemek je tam asi třetinový, taky ve svahu. Stará chalupa, tak tři sta let, postavená na skále. K rekonstrukci, samozřejmě, ale zase ne ruina, bydlet se tam normálně dá.

Otázka výhodnosti kupování realit dnes se opravdu nachomýtá, zejména ceny rekonstrukcí jdou do neskutečných výšin a ceny starých staveb také, a k tomu připočtěme úroky z hypoték, cena energií.

To je sice pravda, ale pokud chcete bydlet na venkově, kde je drtivá většina bydlení vlastnického, moc na výběr nemáte. Pronájem byste hledal dost dlouho. A svůj život navíc nežiji proto, aby to bylo až do smrti ekonomicky výhodné ale proto, abych bydlel v tom v čem chci a tak jak chci.

Je možné, že dům dnes stojí dvojnásobek, nový odhad jsem celkem nepřekvapivě dělat nenechával, prodat ho neplánujeme, ale zároveň to nic nemění na tom, že i dnes koupíte na venkově zajímavé stavby, které vás nebudou stát drsné milony a miliony. Určitě to ale samozřejmě nebude 20 kilometrů za Prahou ani za Brnem. A deset kilometrů od dálnice také ne, ale to je třeba pro nás naopak spíš výhoda

Koneckonců: zrovna v závěru loňského roku jsme kupovali poměrně velký dům (tak trojnásobně a to nepočítám obrovskou půdu a velkou k domu připojenou stodolu kam se vejdou dva traktory a půdní byt k tomu) ve vedlejší ulici od tohohle zmíněného, také s malým pozemkem, za cca 2 700 000 Kč v ještě o dost lepším stavu. Takže ano, lze to.

Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #53 kdy: 26. 01. 2022, 19:26:47 »
A jak pise nekdo vyse, muj syn dostal k narozeninam minicrossku, v Praze by nemela zadne uziti, tady se s ni da opatrne vyjet. Nocni grilovani nebo i nejaka oslava nejsou problem.

To chápu. Ostatně to je právě to, co mám na venkově rád. U nás byste nemusel ani opatrně. Tady máte nulovou možnost pokud někde neuděláte nějaký malér a budete se držet na okreskách, že by to vůbec někdo řešil. Je tu ještě pořád svoboda starého světa, kdy na vše nebyl nějaký předpis, papír, certifikace, revize a norma. Lidé se řídí vlastním rozumem, i na úřadě se s těmi pár lidmi domluvíte na čem potřebujete (když to technicky lze) a podstatné je jen to, abyste neubližoval ostatním. A na to milion zákazů a příkazů potřeba není.

O nějakou "přírodu" třeba mně skutečně nejde. Jen o prostou lidskou svobodu žit tak jak chci a dělat to, co má smysl. To je totiž další otázka ve městě. Z mého pohledu je větší město hotové. Nejste-li extrovert aby vás uspokojovala práce s lidmi, v podstatě se v něm člověk jako já může jen procházet případně něco (kulturu, jídlo, sport) konzumovat. Více či méně pasivně existovat a to je vše. Na venkově je co budovat, je kam (obrazně) jít. Ať už se to týká mě samotného nebo mého okolí.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #54 kdy: 26. 01. 2022, 19:38:33 »
Tady to tak nejak taky funguje, psal jsem o tom souhlasu se stavbou, starosta mi to podepsal jeste driv nez jsem s nim vubec mluvil, a to to byl jen jednoduchy vykres bez kot apod. Mame uzkou ulici, a kdyz byl nejaky problem, starosta prohlasil "neblbnete, nebo vam z toho udelame jednosmerku". Pri budovani kanalizace (pripojek) se nektere veci taky delaly dost "nadivoko", jedina starost starosty byla aby nevznikl nejaky prusvih, zadne problemy nedelal.

Syn na minicrossce loni radil primo v ulici, a sousede mi normalne rekli, ze by treba chteli veceret, jestli to muzeme skoncit nebo posunout na jindy.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #55 kdy: 26. 01. 2022, 19:59:36 »
:'(
Vinoř zrovna buduje optiku, první etapa (jižní strana mladoboleslavské) má být hotová letos v létě, bude následovat severní strana, a podél golfového hřiště na severozapadnim čipu od mladoboleslavské k Bohdanečské (směr Ctěnice a Čakovice) se mají letos stavět nové bytovky. [...]

Vinoř? Myslel jsem, že zvažoval "někam jinam", ne jen periferii Prahy. To je ostatně klasická představa některých naturalizovaných pražáků: že Praha končí cedulí "Praha". Ne, ta reálně -- mentálně i technicky -- končí dvacet kilometrů od formální hranice Prahy a často (typicky kolem dálnic) i podstatně dál.

Úplně nechápu, jaks došel k závěru, že chce Prahu úplně opustit, to už je nějaká tvoje projekce. Jak s oblibou říkám, myslet znamená hovno vědět, a je třeba číst JEN to, co je skutečně napsáno a nenechat se zaslepit vlastními spekulacemi a předsudky.

Souhlasím. Proto vám doporučuji nemyslet a raději si ještě jednou přečíst na co se ptal: "Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad."

To je docela explicitní, ne?

To je podmínka, omezující výběr z té OPAČNÉ strany,tzn že to nesmí být HORŠÍ. To je dneska materiál #facepalm :-)
Taktéž doporučuji nastudovat rozdíl mezi explicitní a implicitní.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #56 kdy: 26. 01. 2022, 20:21:58 »
Souhlasím. Proto vám doporučuji nemyslet a raději si ještě jednou přečíst na co se ptal: "Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad."
To je docela explicitní, ne?

To je podmínka, omezující výběr z té OPAČNÉ strany,tzn že to nesmí být HORŠÍ. To je dneska materiál #facepalm :-)
Taktéž doporučuji nastudovat rozdíl mezi explicitní a implicitní.

Když myslím explicitní, napíši explicitní. Chtěl jsem napsat explicitní. A myslím explicitní. A pardon. Já jeho větu chápu zcela jednoznačně tak, že zvažuje venkov. A podmínkou je jen zpevněná silnice aby se tam dalo běžným autem dojet. Proto je tam taky ta pomlčka.

Nepřijdete si trochu arogantně?

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #57 kdy: 26. 01. 2022, 21:03:26 »
Souhlasím. Proto vám doporučuji nemyslet a raději si ještě jednou přečíst na co se ptal: "Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad."
To je docela explicitní, ne?

To je podmínka, omezující výběr z té OPAČNÉ strany,tzn že to nesmí být HORŠÍ. To je dneska materiál #facepalm :-)
Taktéž doporučuji nastudovat rozdíl mezi explicitní a implicitní.

Když myslím explicitní, napíši explicitní. Chtěl jsem napsat explicitní. A myslím explicitní. A pardon. Já jeho větu chápu zcela jednoznačně tak, že zvažuje venkov. A podmínkou je jen zpevněná silnice aby se tam dalo běžným autem dojet. Proto je tam taky ta pomlčka.

Nepřijdete si trochu arogantně?

Jestli se autor někdy věnoval geocachingu třeba v některých šumavských oblastech, tak jeho požadavek chápu. Skutečně se najdou vesničky, kam není samozřejmé dojet dnešním běžným autem.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #58 kdy: 26. 01. 2022, 21:26:57 »
...nedá mi to, omluva za OT: jak teď lenoším zavřenej s čínskou rýmou, všiml jsem si youtubera s kanálem Vice Grip Garage... ten se taky loni odstěhoval na venkov. Akorát on není ajeťák, on je mechoš. A odstěhoval se s těmi svými rezavými rachotinami, které za pár šlupek kupuje a potom renovuje. Jezdí s nimi kolem baráku bez papírů, bez brzd a někdy i bez vejfuku, což mu v hezké čtvrti na předměstí moc kamarádů nepřineslo. Takže si postavil na malém městě kousek pod Nashvillem hezkej novej hangárek, vystrojil si ho novejma zvedákama - odhadem mu víc sype YouTube než řemeslo, ale musí se mu uznat, že když se člověk do těch jeho hlášek a scének trochu zaposlouchá, je to svébytnej komediální sitcom na pokračování. A je na něm vidět, jak roste, jak mu ta rozšafná a omšelá "mediální postavička" pěkně zraje, jako fotrovské fousy a pupek do montérek...
« Poslední změna: 26. 01. 2022, 21:29:50 od František Ryšánek »

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #59 kdy: 26. 01. 2022, 22:53:04 »
Souhlasím. Proto vám doporučuji nemyslet a raději si ještě jednou přečíst na co se ptal: "Takze zamyslim variantu nejakeho venkova - limitem je zpevnena komunikace, auto co mam neni offroad."
To je docela explicitní, ne?

To je podmínka, omezující výběr z té OPAČNÉ strany,tzn že to nesmí být HORŠÍ. To je dneska materiál #facepalm :-)
Taktéž doporučuji nastudovat rozdíl mezi explicitní a implicitní.

Když myslím explicitní, napíši explicitní. Chtěl jsem napsat explicitní. A myslím explicitní. A pardon. Já jeho větu chápu zcela jednoznačně tak, že zvažuje venkov. A podmínkou je jen zpevněná silnice aby se tam dalo běžným autem dojet. Proto je tam taky ta pomlčka.

Nepřijdete si trochu arogantně?

Ujišťuji tě, že to slovo neznamená to, co si myslíš, že znamená. Stejně tak mě vůbec nezajímá, co napsat chceš; reaguji na to, cos skutečně napsal. A to byl zkrátka blábol. Nikoli, arogantní si nepřipadám. A jsem si jist, že ty si nepřipadáš jako uražená sněhová vločka, přestože se tak chováš. Znovu: nastuduj si, co to slovo znamená.