Kde je ajťákův ráj na venkově?

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #15 kdy: 26. 01. 2022, 08:43:51 »
vesnice vyhody i v pripade jinych katastrof.



Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #17 kdy: 26. 01. 2022, 10:05:37 »
...na to věru není jednoduchá odpověď :-) Otázkou je, jakým všelijakým bydením jste si za svůj život prošel, a jakým Vaše drahá polovice = jaká máte očekávání a nakolik realistická.

Ajťák co mu stačí noťas na klíně a malý server někde v koutě nebo v kumbálu, a nejlíp je bez rodiny, tomu stačí o málo víc než garsonka. Nejlíp někde v menším městě, na ospalém sídlišti s optikou. A prakticky neřešíte další technické záležitosti.

S rodinou má člověk o něco větší nároky na obytný a úložný prostor.
Anebo jestli máte živnost / malou firmu u které je potřeba minimální dílna / pájecí pracoviště / sklad... to je v bytovce taky na hraně.

Ano na vlastním domku je neustále co dělat. Dobře ohlídaná novostavba by mohla být míň trápení, než starý barák - protože ze starého nový neuděláte. A dále, RD znamená "méně koncentrovanou obytnou zástavbu", takže na mnoha místech budou problémem třeba odpadní vody (kam s nimi) - pokud nemáte kliku na osvícenou radnici, která razí heslo "kanalizace především, a to ve vlastní režii". Zaslechl jsem, že snad na Moravě pár takových obcí existuje. Toto v bytovce neřešíte, ta má kanalizaci vyřešenou, a stejně tak třeba vytápění.

S mrňavými dětmi jsem oceňoval krajskou nemocnici 5 minut autem. Jako zaměstnaný rodič oceňuju velkou sámošku 5 minut pěšky přes ulici, která má otevřeno od sedmi ráno do deseti večer.

Pokud ale není obchod kousek pěšky, takže člověk musí nastartovat auto, tak už je pak asi dost jedno, jestli je to 3 km nebo 15 km. Kdo si užívá skutečnou romantiku někde na samotě, má v rodině aspoň dvě auta, a aspoň jeden dospělák denně pendluje do práce, s děckama do školy apod.

Děcka si na samotě u lesa budou připadat odříznutá - ale to si na sídlišti můžou klidně připadat taky :-( a návštěvy se budou odehrávat autem (rodič taxikaří) na vsi stejně jako ve větším městě.
Děti rostou, jejich požadavky se vyvíjejí, místní škola je sázka do loterie, podmínky ve škole se v čase mění...

Pokud jde o čistotu ovzduší, tak malá ves v mírném terénním ďolíku je v topné sezóně často horší, než dobře umístěné sídliště v krajském městě. Hlavně v zimě, probíralo se to tu mockrát. Možná se teď něco zlepší (starým kotlům teoreticky odzvonilo).

Zimní údržbu příjezdových cest už tu někdo zmiňoval...

Nevím jak kde jinde, ale v polabí je teď spousta kilometrů cyklostezek. A třeba studnu pro zalejvání a bazén pořídíte v nížině podél řeky prostě tak, že vrtáte pár metrů do zvodnělých písků v podloží. Ale slyšel jsem taky názor, že nížina s blízkou řekou znamená vlhčí prostředí, příznivé pro respirační choroby ("rýmičky")... což může být pověra.

Říkal jste, že Ústí a vůbec tenhle směr je pasé... nehodlám přesvědčovat, nemám na tom žádný zájem, jenom to uvedu jako příklad, protože tu bydlím. Jsem bytovkář, mám relativně velikou kliku na okrajovou čtvrť, která je daleko od dvou chemiček v centru, tlaková plynárna je zavřená už asi 30 let a na nedalekou skládku teď zrovna taky nevyvážejí fenolové kaly z Litvínova, takže je tu vzduch málem jak na horách. Je to velký kontrast třeba oproti Štětí, kde jsem vyrostl (papírna v převažujícím západním větru, zejména v sychravém počasí). Tady v Ústí je právě při sychravém počasí cítit horský vzduch. Dokonce bych řekl, že pominul i pravidelný zimní jev: sídliště má dálkové teplo z místní teplárny, ale přesto se v zimě nedalo v noci větrat. Protože kdosi v okolí topil ještě loni uhlím a neuměl to - vydusil vždycky celé sídliště. Letos je vzduch poprvé čistý - nevím přesně proč. Jeden domek tady vedle prošel rekonstrukcí a od léta u něj hučí tepelné čerpadlo. O kus dál na jakémsi vrakáči / v autodílně mívali v budce s trvalou ostrahou zřejmě kamínka s nízkým asi třímetrovým komínem. To byla taky pěkná dýmovnice, a s tou je zřejmě taky konec...

Pokud se týče konektivity, sídliště s travnatými plochami je ideálním prostředím pro bujení optiky. Konkrétně v Ústí je Teta se symetrickým Ethernetem (server doma? já tu potřebu nemám, ale u Tety podle všeho žádný problém) a zrovna jsme v SVJ dávali souhlas s nějakou konkurenční optikou (PON), kterou připravují T-Mobile a CETIN zřejmě spolu... a na protějším konci města zrovna na podzim natáhl PON někdo další... Menší místní PON sítě pokud vím fungují několik let v menších městech jako je Štětí, Lovosice (btw chemička), Litoměřice... Tady v Ústí dlouhá léta funguje poskytovatel "kvalitních rádiových pojítek pro firmy" (Coprosys). V okrajových čtvrtích a okolních vesnicích wifináři Amigonet v posledních pár letech přešli na přístupová rádia v pásmu 60 GHz, což si místní domkáři nepokrytí optikou nahlas pochvalují :-)
Pokud se týče Starnetu, o existenci této firmy jsem se dozvěděl před cca 3 lety tak, že se mi jednoho dne na stožáru STA objevil jejich 5GHz Mikrotik - asi 30 cm od zářiče TV antény, kabel provrtaný stropem z chodby na půdu, aniž by se kdokoli zeptal... podle mého tam to rádio hnije dál, přestože lidi co si ho objednali jsou dávno odstěhovaní. Asi to pomalu konečně sundám.
Pořídit za rozumné peníze internet na malé vsi může znamenat, že se člověk sám stane providerem pro své sousedy = chodí ho v té pustině kontrolovat ČTÚ (obsazené pásmo na 5 GHz a vyzařované výkony), vede povinnou evidenci atd.

Parkování v Ústí na sídlištích už je dost smutné - volné fleky došly. Pořád ještě má smysl auto vlastnit, ale mám strach, že to nebude dlouho trvat :-) V tomhle mají menší města možná dodnes výhodu. A RD na vlastním pozemku to samozřejmě s parkováním jistí.

Ve Štětí jsem jako děcko a puberťák jezdil všude na kole. Je to v rovině a provoz není tragický. To tady v Ústí ani náhodou - na kole málem není kudy. V tomto ohledu, co takový Hradec, Pardubice...

Za mě shrnuto: libovolné menší město, nejlíp bez smrdutého průmyslu a intenzivní živočišné výroby. On zase průmysl většinou městu přináší určitého "technokratického genia loci" - koncentrují se tam technické mozky, lidi nemají tak hluboko do kapsy, je to vidět na úrovni škol, na skladbě kroužků pro děcka...
Pokud není vláknová optika, tak aspoň výhled na vysoké body v okolí.
Pokud se týče místních vztahů... člověk samozřejmě "nastoupí do rozjetého vlaku", ale pro Vaši vlastní pohodu má klíčový vliv, jak se u sousedů sám zapíšete. To se nestane přes noc, to se vyvine časem.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #18 kdy: 26. 01. 2022, 10:41:33 »
Vinoř zrovna buduje optiku, první etapa (jižní strana mladoboleslavské) má být hotová letos v létě, bude následovat severní strana, a podél golfového hřiště na severozapadnim čipu od mladoboleslavské k Bohdanečské (směr Ctěnice a Čakovice) se mají letos stavět nové bytovky. [...]

Vinoř? Myslel jsem, že zvažoval "někam jinam", ne jen periferii Prahy. To je ostatně klasická představa některých naturalizovaných pražáků: že Praha končí cedulí "Praha". Ne, ta reálně -- mentálně i technicky -- končí dvacet kilometrů od formální hranice Prahy a často (typicky kolem dálnic) i podstatně dál.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2022, 11:15:45 »
Na druhou stranu, bydlím na sídlišti 10 km vzdušnou čarou od centra Prahy a běžně hovorově používám "jedu do Prahy" ve smyslu jedu do centra.  :)


Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #20 kdy: 26. 01. 2022, 11:37:12 »
Na druhou stranu, bydlím na sídlišti 10 km vzdušnou čarou od centra Prahy a běžně hovorově používám "jedu do Prahy" ve smyslu jedu do centra.  :)

Tak i v Praze jsou lidé, co ze Stodůlek nebo Bohnic jezdí do centra třeba jen jednou za měsíc. Někdo mi říkal, že právě v Bohnicích žil a v centru Prahy byli téměř méně než já, co jsem tu měl jen babičku a jinak byl naprosto mimopražský a žil šedesát kilometrů od Prahy. Prostě proto, že tam měl všechno: obchody, školy, lékaře, kroužky, známé a nikam jinam tak jednoduše nepotřebovali. Praha pro ně byla vedlejší město.

Yetel

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #21 kdy: 26. 01. 2022, 11:53:23 »
Spíš na odlehčení: Zkus něco najít v Ktiši, což je zapadlá ves na Šumavě. Je ale zajímavá tím, že tam má pro své datacentrum dotaženou optiku Forpsi, takže možná bude pouštět i trochu trafficu pro místní ;)
https://mapy.cz/s/kotuvupeva
Ovšem pozor, že to je vesnice se vším všudy, takže pro pražského ajťáka to může být docela rána ;D

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #22 kdy: 26. 01. 2022, 12:32:44 »
Tohle dávalo smysl když nemovitosti na dědinách stály do milionu. Ne když to stojí tyhle penize. https://reality.idnes.cz/s/prodej/domy/ktis-okres-prachatice/?s-rd=3
Tohle je solidni bizar: https://reality.idnes.cz/detail/prodej/dum/ktis/60dd83c4c8459611d6552586/

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2022, 12:41:50 »
Tohle dávalo smysl když nemovitosti na dědinách stály do milionu.

A to bylo kdy? Před 20 lety jsem kupoval dům ve vesnici 30km od Brna za 1.2 mega. 900 metrů pozemek (ale ve svahu), samotný dům relativně velký okál s nějakými dostavbami, žádný luxus.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Kde je ajtakuv raj na venkove?
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2022, 12:45:28 »
Nebudu jízlivý a ani sprostý. Ale dám ti radu i když není taková jakou si představuješ, pokud chceš do vidlákova a řešíš tvé požadavky, úplně na to zapomeň. Ztratíš mnoho let, peněz a stejně se pak vrátíš do Prahy(což je mimochodem proti Tokyu se 40 mil obyvatel, vidlákov též)

Vypadnout do vidlákova se hodí, až začneš vidět svět trochu jinak a začneš řešit úplně jiné věci.

Ve vidlakove za Prahou ziju od roku 2004, popravde ani jedno z tohoco pozadujes bych nemel a nemam dneska za prioritu.

Uplne nerozumim te citaci meho postu, ale spis reagujete myslim na RDa ?

Kazdopadne jsem si u kavy procetl cele vlakno, a je to zajimave cteni. Prijde mi, ze se odpovedi ale miji s puvodnim dotazem, resp. predstavou ziti na vesnici.

Pokud jde o tu optiku, v mem vidlakove se ted stavi nejake bytovky, vsude vidim trubicky (snad) na optiku. Ze by z toho vznikla nejaka vetsi sit se ale nezda. Je tu mistni sdruzeni obhosporadujici nekolik sousednich vesnic a mesto, rekl bych celkem solidne fungujici, takze ani ADSL nevidim se rozvijet (tezko by nabidli konkurenceschopne parametry).

Nechci unaset vlakno, ale docela by mne zajimaly pribehy puvodne mestskych "ajtaku" zijicich nyni na vesnici. Jak se zmenil zivot, co vesnice prinesla a vzala. Ja se teda vracet do mesta rozhodne nehodlam, na druhou stranu si delam se synem obcas srandu typu "kdy nam zacnou budovat metro" :), takze sice to je vesnice, ale hodne blizko Prahy.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2022, 13:02:20 »
Klidne to vlakno uneste do souvisejicich smeru, clovek si rozsiri obzory - jsem rad za vsechny podnety ktere tu padli. Kdybych mel jasno co se zivotem, tak se tu neptam :)

Na Prahu mam vazby skrze zakazniky a dodavatele, ale rodinne omezen nejsem. A delam HW, takze nejake prostory jsou potreba, neni to ze by se clovek sbalil s notasem a odjel na remote do Asie.

@mhi - jaka je to konkretne ves? takovy soused by byl fajn :)

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2022, 13:03:11 »
Tohle dávalo smysl když nemovitosti na dědinách stály do milionu.

A to bylo kdy? Před 20 lety jsem kupoval dům ve vesnici 30km od Brna za 1.2 mega. 900 metrů pozemek (ale ve svahu), samotný dům relativně velký okál s nějakými dostavbami, žádný luxus.
To bylo ještě nedávno, než se rozjela hypotéková továrna.
30km od Brna a hrozná díra v Sudetech je dost rozdíl.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #27 kdy: 26. 01. 2022, 14:08:16 »
Ja doporucuju nejaky venkov v zahranici. Osobne sem se usadil tady https://www.schwaz.at/ a nemuzu si stezovat. Klid jak na venkove, infrastruktura prvotridni, hory pred i za barakem. K zivotu nechybi nic.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #28 kdy: 26. 01. 2022, 14:19:21 »
Podle mě záleží, co si kdo představuje pod pojmem ajťák. Pokud člověka, který z venkova využije jen to, že si na jaře vezme na chvíli notebook na zahradu, fyzická práce ho znechucuje a nemá rád rušivé vlivy při práci, tak v tom případě vesnice není ideální. Na klasické vesnici je normální, že jezdí traktory, seká se tráva, řeže se dřevo, někdo něco stlouká, tůruje motor u motorky, ozývá se dobytek atd. A všichni "milují" nového souseda, co se nastěhuje na vesnici a hned si stěžuje na hluk, že sousedovi smrdí koně a proč lidi dělají v neděli kravál s motorovou pilou.Levnější to také být nemusí, provoz a údržba nemovitosti něco stojí, benzín(nafta) na cesty do nejbižšího města také navýší rozpočet.
Internet je místo od místa a určitě bych zjišťoval předem. A nejen internet. Mě třeba nenapadlo řešit, zda budu mít slušný mobilní signál. No neměl jsem. Docela problém, když člověk potřebuje být v kontaktu se zákazníky. Naštěstí než jsem to nějak pořešil sám, vyřešil to operátor - postavil nový vysílač a já nemusel běhat telefonovat na zahradu.
A určitě je dobré do dané lokace párkrát zajet a pokecat s budoucími sousedy o jiných sousedech :) V některých lokalitách je lepší nebydlet, i když tam je jinak krásná příroda a vše dostupné. U nás klidně nechám rozebranou motorku venku na zahradě přes noc a třeba i nezamčená vrátka. V některých lokalitách je v nebezpečí i gril na zahradě přes den, když není pod dozorem. Také klasická představa, že když je třeba s něčím pomoct, tak stačí zajít do místní hospody, už pár desetiletí neplatí. Takže pokud člověk vyloženě nemá štěstí na skvělé sousedy, tak je třeba buď být kutil, nebo mít připraveno dost peněz na řemeslníky, co dojedou na vesnici.

Re:Kde je ajťákův ráj na venkově?
« Odpověď #29 kdy: 26. 01. 2022, 14:33:13 »
Tohle dávalo smysl když nemovitosti na dědinách stály do milionu.

A to bylo kdy? Před 20 lety jsem kupoval dům ve vesnici 30km od Brna za 1.2 mega. 900 metrů pozemek (ale ve svahu), samotný dům relativně velký okál s nějakými dostavbami, žádný luxus.
To bylo ještě nedávno, než se rozjela hypotéková továrna.
30km od Brna a hrozná díra v Sudetech je dost rozdíl.

Nevím, jestli je hroznou dírou v Sudetech myšlena zrovna Ktiš. Ale můžu vám dát pohled místního. Jsem z Jižních Čech, bydlím kousek o Českých Budějovic a do práce dojíždím do Českého Krumlova. A rozhodně bych bych Ktiš nenazval dírou v Sudetech. Ačkoliv při pohledu na mapu to tak může vypadat. Máte to odtud půl hodiny do Budějc, půl hodiny do Krumlova, dvacet minut do Prachatic. To jsou všechno místa, kde je práce.

Ano ceny nemovitostí jsou šílený, dobře to vím, před pěti lety jsme koupili dům. Ale ani já jako "téměř přespolní" nedokážu říct, jestli ty inzeráty na nemovitosti v Ktiši jsou nesmyslně nadsazený, nebo cenově docela rozumný. Cena a umístění pozemku je sice klíčová složka, ale je to jenom část hodnoty nemovitosti.

Bez místní znalosti, fakt těžko můžete hodnotit odněkud z Ostravy kolik by kde měl stát dům. Já bych si to taky netroufnul. (Kromě Bruntálu samozřejmě.)