Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC

Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« kdy: 17. 01. 2022, 05:20:09 »
Zdravím,
mám SSD 2,5" Intel P4510, chtěl jsem ho připojit do běžného PC. Koupil jsem redukci  U.2 -> PCIe:
https://www.aliexpress.com/item/1005002788228614.html
Která je prakticky pasivní.
Nicméně disk není na PCIe sběrnici vidět. Zkoušeno v několika PC.
V čem by mohl být problém?
Jaká je vhodná karta pro tento účel? (Karta nemusí mít přímo montáž na disk - je možno i kabelem)


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #1 kdy: 17. 01. 2022, 05:58:15 »
dal jsem novy m.2 nvme disk do rozsirovaci karty m.2->pcie a v systemu taky disk nebyl videt jako treti nvme,
prvni dve nvme jsou namontovany primo na zakladni desce.
az pak jsem si v manualu precetl, ze nektery sata slot sdili linky s nekterym slotem pcie, tak jsem prepojil
sata kabel od disku do jineho sata slotu a uz byl nvme disk v rozsirovaci karte videt.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #2 kdy: 17. 01. 2022, 06:37:34 »
ze nektery sata slot sdili linky s nekterym slotem pcie, tak jsem prepojil
sata kabel od disku do jineho sata slotu a uz byl nvme disk v rozsirovaci karte videt.

tohle snad byva problem jen u SATA m.2, ne? Ze sdili vzdycky pripojeni se SATA0 na desce
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #3 kdy: 17. 01. 2022, 06:50:30 »
Mám AXAGON PCEM2-D, umí připojit zároveň jeden NVME a jeden SATA SSD. Mám jenom NVME a funguje v pohodě. Karta mě stála v českém eShopu míň, než Tvoje řešení z čínského blešáku.

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #4 kdy: 17. 01. 2022, 06:58:22 »
Jenže pozor, dochází ke zmatení pojmů (s dojmy)
VY mluvíte o SSD v provedení M.2 - malá kartička, já mluvím o SSD U.2 - což je vizuálně nomální 2,5" disk - jen s NVMe rozhraním.
A na ty karty u nás prostě nejsou. Proto ten rychlý Ali.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #5 kdy: 17. 01. 2022, 07:20:01 »
Jenže pozor, dochází ke zmatení pojmů (s dojmy)
VY mluvíte o SSD v provedení M.2 - malá kartička, já mluvím o SSD U.2 - což je vizuálně nomální 2,5" disk - jen s NVMe rozhraním.
A na ty karty u nás prostě nejsou. Proto ten rychlý Ali.

Aha, tak sorry, to jsem po ránu přehlédl.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #6 kdy: 17. 01. 2022, 07:21:00 »
myslim, ze pojmy nemicham.
mam adapter, ktery ma taky dva sloty na m.2 sata a m.2 nvme kartu.
vlozil jsem opravdu m.2 nvme disk do adapteru a bilo se to o linku pcie s klasickym sata portem.
ten pcie slot na moji zakladni desce by nefungoval treba ani se zvukovkou, pokud by to bylo v konfliktu s pripojenym
sata slotem.

manual aorus b550:
The M2B_SB connector shares bandwidth with the PCIEX4 slot. The PCIEX4 slot will become
unavailable when an SSD is installed in the M2B_SB connector
« Poslední změna: 17. 01. 2022, 07:26:56 od alex6bbc »

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #7 kdy: 17. 01. 2022, 07:21:18 »
Pre odbornikov, ktori ked citaju NVMe a ich predstavy koncia pri M form factor = ono existuje este zopar inych form factors. Napr. U.2, ktory ma prave tento disk, takze cela diskusia k tejto teme je dobra tak do kosa.

K problemu:
podla popisu “obchodnika” nakupenej Riser card je definivany okruh chipsetu, kde by to mohlo fungovat a definivany okruh, kde nie. Aky mas chipset a MB?
Vzhladom na to, ze na Aliexprese “obchodnik” napise cokolvek, len aby predal, tak ostava pochybnost nad tym, ci si nenakupil nieco, co uz bolo predmetom reklamacie.
PS: tento produkt ma na ali len 4 reviews a z toho je jedna negativna. To je 25% chybovost. Ruky prec od takeho skore. Nehovoriac o len 4 reviews. To je strasne malo.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #8 kdy: 17. 01. 2022, 07:29:03 »

manual aorus b550:
The M2B_SB connector shares bandwidth with the PCIEX4 slot. The PCIEX4 slot will become
unavailable when an SSD is installed in the M2B_SB connector.

The PCIEX2 slot shares bandwidth with the SATA3 4, 5 connectors. The PCIEX2
slot will become unavailable when a device is installed in the SATA3 4 or SATA3 5
connector.

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #9 kdy: 17. 01. 2022, 07:59:47 »
Jenže pozor, dochází ke zmatení pojmů (s dojmy)
VY mluvíte o SSD v provedení M.2 - malá kartička, já mluvím o SSD U.2 - což je vizuálně nomální 2,5" disk - jen s NVMe rozhraním.
A na ty karty u nás prostě nejsou. Proto ten rychlý Ali.

Na všemožné redukce rozhraní chodím k německo-čínské značce DeLock. A myslím, že ani tentokrát nezklamali. Přímý dovozce/distributor u  nás je SWS, ale jejich produkty vídám i v některých dalších e-shopech. Doporučený postup: u DeLocku si vyhlédnete konkrétní objednací kód, a pokud ho u nás nenajdete Googlem, zeptejte se emailem produkťáka u SWS nebo ve Vašem oblíbeném e-shopu, kde výskyt značky DeLock pozorujete. Ten hardware je přinejmenším bezchybně osazený (sletovaný).
Kabely k tomu buď tamtéž, nebo ledacos má v sortimentu třeba SuperMicro.

Ještě vysvětlivka obecněji k tématu: pokud vím, NVMe je vespod zcela standardní PCI-e. Tzn. souhlasím, že by to mělo být vidět na PCI-e v libovolném motherboardu, který do toho buď naschvál nehází vidle (BIOS) nebo nemá nějaké sdílení linek mezi sloty.
Druhá půlka problému ovšem je, schopnost BIOSu z toho nabootovat. Starší BIOSy nemají driver pro NVMe "disky", takže starý/hloupý BIOS/UEFI takové zařízení nenabídnou jako disk device v rámci svých "služeb pro přístup k disku" a bootovací sekvence. Pokud je v tomto problém, znamená to bootnout z nějakého tradičnějšího diskového zařízení a NVMe disk mít případně jako další disk v systému. Třeba v Linuxu stačí bootnout "odjinud" jenom kernel (nebo kernel+initrd), čímž si OS natáhne svůj vlastní driver pro NVMe a jede se dál. Prakticky bych prostě takový "legacy" bootdisk mountoval jako /boot, aby se s tím snadno pracovalo při updatech. Asi by stačila USB flashka. Pod windows si nejsem jistý, jestli by stačilo, strčit na "starý" disk jenom EFI oddíl resp. EFI bootovací adresář, nebo jestli na něm musí být taky C:\Windows = prakticky celý systém... na což USB flashka není vhodná jednak v rovině svých obecných vlasností, jednak se Windows instalaci na USB flashku dost brání.
« Poslední změna: 17. 01. 2022, 08:02:34 od František Ryšánek »

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #10 kdy: 17. 01. 2022, 08:10:56 »
Ano Delock ten adapter má. Zkusím zjistit dostupnost.
Na druhou stranu pro vícečetné redukce již musí být nějaká podpora Biosu/desku - musí umožnit rozvětvení (Bifurcation), ale i bez  jeho podpory by měl běžet alespoň jeden NVMe disk.

Vypadá to, že ta redukce se moc nepovedla. (jiný slot a jiné pc jsem samozřejmě zkoušel)

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #11 kdy: 17. 01. 2022, 08:13:15 »
Koukám, že jsou borci, kteří si do UEFI/BIOSu jsou schopni přidat DXE driver (drivery) pro NVMe. A i bez moddingu BIOSu jsou zřejmě další "lehkotonážní metody" jak z NVMe bootnout (blafák s bootloaderem). Je o tom dlouhatánské vlákno na win-raid fóru. Podmínkou samozřejmě je, že je NVMe disk vidět aspoň jako PCI-e zařízení.

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #12 kdy: 17. 01. 2022, 08:19:13 »
Ano Delock ten adapter má. Zkusím zjistit dostupnost.
Na druhou stranu pro vícečetné redukce již musí být nějaká podpora Biosu/desku - musí umožnit rozvětvení (Bifurcation), ale i bez  jeho podpory by měl běžet alespoň jeden NVMe disk.

Souhlas, taky jsem nad tím kroutil hlavou. Dvě poznámky k tomu:
  • všimněte si, že na kartičce od DeLocku jsou dva mrňaví švábi - žeby PCI-e redrivery? Žeby byly na PCI-e lince paralelně, a dokázaly připojit jeden či druhý konektor? Nasvědčuje tomu poznámka "Pouze jeden port může být v provozu, nikoliv oba současně."
  • na tom odkazu u DeLocku jsem viděl zmíněny "podobné produkty" tuším jenom s jedním konektorem

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #13 kdy: 17. 01. 2022, 08:20:05 »
skus nakontaktovat holandskeho distributora:

https://www.startech.com/en-eu/hdd/pex4sff8639

Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« Odpověď #14 kdy: 17. 01. 2022, 08:30:36 »
uz z principu pouzivat tento u.2 na boot, resp. sys disk je ako kupit LaFerrari a jazdit s tym len v rannej zacpe do prace. Ano da sa to. Ten disk treba jednoznacne pouzit na ine cinnosti.
Drzim palce s tou pcie card.