Multimetr s USB komunikací?

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #15 kdy: 18. 01. 2022, 19:30:00 »
Abych téma uzavřel, pokud by někoho zajímal výsledek, tak U1232A zřejmě účel splní.

Klikací software od výrobce je tedy dost k prdu, nejkratší interval záznamu umí 1 sec, píšou u toho best effort a celé se to chová nějak divně...  :-)

Nicméně jednoduchému prográmku v Céčku trvá poslání "FETC?\r\n" a příjem odpovědi necelých 50 ms, ptát se můžu kdykoliv, ale hodnota napětí se dle očekávání mění cca 5x za sekundu.
Zkoušel jsem všechny příkazy uvedené na https://sigrok.org/wiki/Agilent_U12xxx_series , můžu se zeptat na aktuální nastavení, stav baterie, zablikat nebo zapískat, ale kromě změny rozsahu zřejmě měření z počítače nikterak neovlivním.

Z pohledu univerzálního multimetru se jako největší slabost jeví fakt, že použitelně nezměří proud okolo 1 mA, protože mezi rozsahy 600 uA a 6 A prostě nic není! Je pravda, že jsem to teď v datasheetu drobným písmem našel, ale nechápu, co je k tomu vedlo?
DC current range of 0.6 mA to 1 mA is not measureable on the U1232A and U1233A models.
AC current range of 0.6 mA to 300 mA is not measureable on the U1232A and U1233A models.

Takže Metex zatím v šuplíku zůstane na případné měření proudu, protože s tímhle leda měřit napětí na nějakém odporu a proud si dopočítat...  :-)


CFM

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #16 kdy: 18. 01. 2022, 21:29:52 »
kromě změny rozsahu zřejmě měření z počítače nikterak neovlivním.
Nastavení triggeru tento model tedy nepodporuje? Command "TRIG:SOUR?" pro zjištění aktuálního nastavení případně přepnutí do měření na vyžádání "TRIG:SOUR BUS" a následně start příkazem "INIT" a potom přečtení hodnoty "FETC?" ... ?

nechápu, co je k tomu vedlo?
Asi snaha ušetřit ... :-/

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #17 kdy: 19. 01. 2022, 07:43:06 »
Nastavení triggeru tento model tedy nepodporuje? Command "TRIG:SOUR?" pro zjištění aktuálního nastavení případně přepnutí do měření na vyžádání "TRIG:SOUR BUS" a následně start příkazem "INIT" a potom přečtení hodnoty "FETC?" ... ?

Máš pravdu, funguje to!

TRIG:SOUR?                                                                 
IMM                                                                           

TRIG:SOUR BUS                                                                 
"010233501200200"
                                                             
INIT                                                                         
"010233801200200"
                                                             
FETC?                                                                         
+2.33800000E+01
                                                               
READ?                                                                         
"010234101200200"                                                             
+2.34100000E+01
                                                               

Trochu jsem ale zmatený, jak přesně tahle funkce funguje? Já očekával, že v okamžiku, kdy zavolám INIT nebo READ?, tak multimetr provede jedno měření, což bych očekával, že potrvá cca 200 ms. Ono to ale často trvá zhruba 2 sekundy, během kterých na displeji bliká Trig. Na co přesně čeká? Nebo to počítá z naměřených hodnot nějaký průměr nebo medián?
V návodu jsem zatím našel akorát: The TrigHold annunciator will flash while attempting to acquire a stable reading.

Na stabilní hodnotu by ale měl snad čekat AutoHold, což je zřejmě TRIG:SOUR REF, tam se zadává počet vzorků a samo se to rozhoduje, která hodnota stojí za uložení?

CFM

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2022, 10:05:34 »
Musím říct, že mě zmátl manuál k U1282A, který jsem odkazoval. K ručnímu U1242B nemám USB kabel. Stolní 34410A připojený přes USB se přes NI VISA test panel chová následovně:

Trigger v módu IMM (výchozí nastavení). INIT spustí měření, ale nevrátí žádnou hodnotu (pouze se obnoví údaj na displeji). Po dokončení dál neměří (na displeji zůstane změřená hodnota). READ? odstartuje měření a hodnotu vrátí až po dokončení a dál neměří. Pokud bylo měření dokončeno, tak FETC? vrátí okamžitě hodnotu, která je na displeji, ale měření nespustí. Pokud měření probíhá (spuštěno pomocí INIT), tak hodnotu vrátí až po dokončení. Pokud se nastaví parametr "TRIG:COUNT n" (kde n je číslo omezené pamětí DMM), tak po odstartování měření (INIT nebo READ?) se změří n hodnot jak nejrychleji to jde. Změřené hodnoty to pak vrací až po dokončení celého bloku oddělené čárkami.

Trigger v módu BUS. Tohle má v zásadě smysl jen v kombinaci s TRIG:COUNT. Po příkazu INIT se na displeji objeví symbol TRIG, ale měření stále nezačne. Měření se spustí až příkazem *TRG (hvězdička není překlep - opravdu tam má být). Takto lze odpálit počet měření definovaných příkazem TRIG:COUNT (nakonec zmizí symbol TRIG z displeje). Změřené hodnoty lze hromadně přečíst pomocí FETC? až po naměření všech hodnot. READ? v tomto módu nefunguje.
« Poslední změna: 20. 01. 2022, 10:08:27 od CFM »

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2022, 14:39:58 »
Stolní 34410A připojený přes USB se přes NI VISA test panel chová následovně...

Ono se zdá, že jde o jednotný protokol jen na první pohled, každý měřák si s těmi příkazy už nakládá po svém a chudák aplikace, kdyby měla fungovat univerzálně.  :-)

Takže U1232A v režimu IMM evidentně měří autonomně hned po zapnutí, žádný příkaz nepotřebuje a ani nastartovat nebo zastavit nejde. Na INIT i ABOR vrací *E, stejně tak na TRIG:COUNT.
Tady se FETC? a READ? chová zřejmě stejně, prostě bez čekání vrátí hodnotu, co zrovna svítí na displeji (dokonce i v případě, že tlačítkem přepnu na MaxMin, tak oba příkazy vrací, co je zrovna na displeji - třeba minimum).

Přepnutí pomocí "TRIG:SOUR BUS" aktuální hodnotu na displeji zmrazí (rozsvítí se TrigHold). Pomocí FETC? čtu do nekonečna tu zmrazenou hodnotu. Po zavolání INIT se hodnota na displeji aktualizuje, přičemž se zdá, že příkaz může trvat docela dlouho, není-li zrovna napětí stabilní. Pak můžu opět číst pomocí FETC?
A tady se zdá, že volání READ? kombinuje INIT+FETC? tedy po zavolání vždy hodnotu aktualizuje.
Když zavolám ABORT (přestože v dokumentu bylo ABOR, které nefunguje), tak se na displeji objeví pomlčky a FETC? pak vyčte +0.00000000E+00. Ale na chování INIT ani READ? asi to nemá žádný vliv.

I tady však TRIG:COUNT hlásí chybu, stejně tak *TRG, takže změření více hodnot zřejmě měřák neumí nebo se to dělá úplně jinak...

Ale nevadí, mně stačí režim IMM, budu se měřáku po 100 ms ptát... a počítat s tím, že vyčtená hodnota už může být 200 ms stará. S tím se dá celkem fungovat.


CFM

Re:Multimetr s USB komunikací?
« Odpověď #20 kdy: 20. 01. 2022, 16:55:57 »
Dík za info. No samotné SCPI tuším definuje pouze formát komunikace a konkrétní commandy (natož implementaci) neřeší. Každopádně bych od tohoto výrobce a cenové hladiny čekal mnohem víc. Už jen chybějící dokumentace pro příkazy tohoto konkrétního modelu. Je vidět, že PC rozhraní u ručních DMM je hlavně položka do prezentací :(.