Vykazovanie práce a odpracovaného času

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #30 kdy: 13. 01. 2022, 22:01:31 »
U nás máme dochádzkový systém, ktorý eviduje čistý čas v práci (počas HO evidujeme začiatok/koniec/prestávku v aplikácii) a navyše vykazujeme si čas na jednotlivé úlohy. Za mesiac má byť na úlohách vykázaný čas minimálne 8h x počet dní, a na dochádzkovom systéme minimálne toľko, čo na úlohách.
Úlohy sa zakladajú takmer na všetko, kvôli vykazovaniu sú aj úlohy ako "Koordinácie+porady+konzultácie", "Lekár", "Dovolenka" atď. každá úloha je priradená niektorému zákazníkovi, alebo interný rozvoj, takže je prehľad komu koľko faktúrovať + automaticky pri release vidieť, ktoré úlohy sa v ňom riešili a čo treba otestovať. Menšie prestávky ako káva v kuchynke si asi väčšina porozhadzuje do úloh dňa, kolega čo tam vysedáva viac si to nevykáže nikde, takže dochádzkových hodín má viac.  Zatiaľ som nepočul, že by niekto bol buzerovaný za to, že prekročil odhadovaný čas, ale bavíme sa o tom, ak je napr. z odhadovaných 2 dní zrazu 6 dní, ale to je tak raz za 2 roky.
Neviem, ako presne sa to vykazuje zákazníkovi, ale myslím si, že k prvotnému odhadu sa pridáva rezerva asi ako všade.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #31 kdy: 13. 01. 2022, 23:38:58 »
Zdravím root,
....

Nastoupil jsem do práce na pozici juniorního webového vývojáře na backend vývoj. ...
....

Dodnes jsem z této zkušenosti v rozpacích, pracuji již v jiné firmě, kde je vlastně vše úplně jinak, i přesto pořád přemýšlím kde jsem udělal chybu a co jsem mohl a měl udělat jinak. Opravdu nevím.

Na rozpacích? Přemýšlíš? Udělal chybu? Udělat jinak? Dej si pár facek a děkuj svému stvořiteli, že ti dal do začátku tak skvělou zkušenost, kde ses naučil hodně o technologii, o fungování firem a o tom co zvládneš.
A to vše úplně zadarmo - myšleno, že si z toho neneseš nějaký průšvih (kdybys to třeba dělal na IČO a oni řekli, že jsi tam udělal škodu za 10 milionů).

Hele souhlas. Takováto zkušenost je k nezaplacení. Ale samozřejmě, pokud možno již neopakovat :-)

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #32 kdy: 14. 01. 2022, 01:23:52 »
@karel95 mal si si este v skusobke hladat pracu inde a ujst ako nahle by sa nieco naslo. Ano ziskal si nejake skusenosti z menezmentu ako to chodi (meetingy kde sa prejednavali veci o tri urovne vyssie ako si ty) a ziskal si aj dost skusenosti o tom ako to chodit nema (ten chaos co si popisal). Rada do buducna, ked robis v takej toxickej firme, do ktorej sa nemienis ani len omylom vratit, tak to treba robit tak ze das vypoved a od druheho dna sa das na PNku az do konca vypovednej doby, lebo: zazil si si sam, ako sa k tebe spravali na konci a ako ti nakladali.

Zdravím root,
....

Nastoupil jsem do práce na pozici juniorního webového vývojáře na backend vývoj. ...
....

Dodnes jsem z této zkušenosti v rozpacích, pracuji již v jiné firmě, kde je vlastně vše úplně jinak, i přesto pořád přemýšlím kde jsem udělal chybu a co jsem mohl a měl udělat jinak. Opravdu nevím.

Na rozpacích? Přemýšlíš? Udělal chybu? Udělat jinak? Dej si pár facek a děkuj svému stvořiteli, že ti dal do začátku tak skvělou zkušenost, kde ses naučil hodně o technologii, o fungování firem a o tom co zvládneš.
A to vše úplně zadarmo - myšleno, že si z toho neneseš nějaký průšvih (kdybys to třeba dělal na IČO a oni řekli, že jsi tam udělal škodu za 10 milionů).
@hahel16625 ked robis na ico, tak mas presne popisany obsah prace, casto krat o mnoho presnejsie ako zamestnanec, ktoremu tam casto krat napisu neurcity bullsh*t v style vykonava pracu sw vyvojara podla zadania zamestnavatela, inymi slovami, si vreco zemiakov ktore kam posadia tam musi sediet, aspon teda do konca vypovednej lehoty ked si povies ze ti to za to nestoji.

Zivnostnik ktori by vzal taku pracu je magor. Zivnostnik ma podrobne rozpisany obsah prace, a/alebo obsah diela ktore ma dodat. Pretoze zivnostnik pracuje vacsinou zakazkovo, kdezto zamestnanec pracuje po dohodnutu dobu (jeden rok/na dobu neurcitu). Zivnostnik ma casto krat vypovednu lehotu jeden alebo dva tyzdne, cize zamestnavatel si nedovoli ojebavat ta tak, lebo mu mozes velmi rychlo zduchnut, kdezto zamestnanec ma v prvom roku jeden mesiac a v nasledujucich dva, este s takou pi.covinou ze sa to pocita az od zaciatku dalsieho mesiaca (priklad das vypoved dnes, tj 13.1, tak sa vypovedna doba rata az od 1.2, cize mozes odist az 28.2 resp 31.3).

Po zamestnancovi moze zamestnavatel pozadovat ako odskodne za sposobenu skodu myslim ze dve ci tri vyplaty, ziadne miliony korun. Ak chce, musi sa sudit, a ak ma zamestnanec dokazy o tom ze upozornoval na to ze nastupil na inu poziciu ako vykonava a ze jeho vykonavana pozicia je nad jeho skusenosti/schopnosti, tak zamestnavatel velmi rychlo sklapne a bude este platit odskodne zamestnancovi ked ho zazaluje naspat.

A ako sa riešia pokuty a ich mantinely u kontraktorov?

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #33 kdy: 14. 01. 2022, 07:54:03 »
Já teda zásadně odmítám prodávače hodinovky a agentury, nejsem dělník, takže toto vykazování se vlastně moc neřeší, nějaké reporty vytvářím, ale po hodině fakt ne.

Pro mě je priorita, aby firma měla vlastní produkt a brala zaměstnání jako vztah, tj. kolikrát prvního půl roku ve firmě nic moc neudělám a jen se učím a firma si je vědoma, že nejsem nájemní dělník.

České firmy jsou z velké většiny taková továrna plná otroků, kde lidi dole jen makají, ale nepodílejí se na rozhodování a směřování firmy. Management níže je jen na buzeraci. A pak jsou lidi jako Čupr, kteří si najmou 500 otroků, a když přijde průser, tak se de ožrat, protože na řešení všech problémů je sám a ve firmě má jenom dělníky.

Myslím, že u nějaké seniornější pozice už je důležité dělat i ty rozhodnutí a tlačení firmy kupředu, aby to nemusel dělat management, který na to stejně nemá čas ani energii. A pak to fakt není o odpracovaných hodinách, ale přínosu pro firmu. Taky když si najímáte realitního makléře, tak ho neplatíte hodinovkou, ale za hodnotu co vytvoří.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #34 kdy: 14. 01. 2022, 08:29:15 »
...
Mluvil jsem o tom task probrat s klientem, vydefinovat co je třeba udělat, jaká je vize do budoucnosti té změny a tak dalé.

Následoval by odhad, implementace, následně testování na prostředí oběma stranami, následně zařazení ticketu do přístího release cyklu ...

Ano. Typický přístup juniora. Kvůli jednoduché změně na pár hodin stráví několik dní schůzováním, analyzováním, designováním a různými formálními tanečky, takže na tom stráví desetkrát tolik času, než bylo nutné. No a za pár týdnů nebo měsíců přijde nečekaná změna, takže si veškeré ty analýzy a designy může strčit akorát tak do /dev/null a čas na nich strávený byl reálně vyhozený.

Seniorita je právě o tom, že člověk dokáže volit vhodné nástroje. Samozřejmě jsou projekty / pozice / problémy, kde je podobný přístup na místě, ale není jich moc. Ale i tam kdybych trávil desetkrát víc času diskutováním, analýzou a designem než programováním, tak by něco bylo hodně špatně. A to programuji hodně rychle.


Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #35 kdy: 14. 01. 2022, 09:44:55 »
Já teda zásadně odmítám prodávače hodinovky a agentury, nejsem dělník, takže toto vykazování se vlastně moc neřeší, nějaké reporty vytvářím, ale po hodině fakt ne.
....

To je fakt skvělé, že jsi nám to napsal. Všichni jsme to tu potřebovali vědět. A nejvíc to potřeboval vědět ten původní tazatel - junior s jedním rokem zkušeností.

Na nějakém autofóru jsem viděl někoho se ptát, že mu fabia na sněhu nedrží stopu. Nechceš tam jít a napsat mu, že ty jezdíš jenom v plnohodnotném 4x4?

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #36 kdy: 14. 01. 2022, 09:48:54 »
...
Mluvil jsem o tom task probrat s klientem, vydefinovat co je třeba udělat, jaká je vize do budoucnosti té změny a tak dalé.

Následoval by odhad, implementace, následně testování na prostředí oběma stranami, následně zařazení ticketu do přístího release cyklu ...

Ano. Typický přístup juniora. Kvůli jednoduché změně na pár hodin stráví několik dní schůzováním, analyzováním, designováním a různými formálními tanečky, takže na tom stráví desetkrát tolik času, než bylo nutné. No a za pár týdnů nebo měsíců přijde nečekaná změna, takže si veškeré ty analýzy a designy může strčit akorát tak do /dev/null a čas na nich strávený byl reálně vyhozený.

Seniorita je právě o tom, že člověk dokáže volit vhodné nástroje. Samozřejmě jsou projekty / pozice / problémy, kde je podobný přístup na místě, ale není jich moc. Ale i tam kdybych trávil desetkrát víc času diskutováním, analýzou a designem než programováním, tak by něco bylo hodně špatně. A to programuji hodně rychle.

Ano, typický přístup seniora. Vezme zadání od zákazníka a udělá to tak, aby uzavřel ticket. Že to dělá ve skutečnosti něco jiné, než zákazník chtěl? Měl si to zákazník lépe specifikovat. Že se měl zeptat a probrat věci, kde jsou možné různé výklady? Nene, splnil jsem ticket v časovém limitu. Teď je to problém project managera, ať se svou vrozenou arogancí vysvětlí zákazníkovi, že dostal, co chtěl a jestli chtěl, ještě něco jiného, ať zase vytáhne peněženku.

anonacct

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #37 kdy: 14. 01. 2022, 10:31:00 »
Já mám pocit, že to korporátní prostředí některé lidi dokáže úplně vygumovat :)

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #38 kdy: 14. 01. 2022, 13:30:20 »
Myslíte si, že takýto štýl práce je v IT bežný alebo je lepšie radšej utekať?

no, co chceš slyšet..

a) máš na víc a máš kam jít, takže to co nejrychleji doklepeš a půjdeš o dům dál
b) nemáš na víc, splácíš hypo, auto a alimenty, no pak jsi v háji a budeš se s tím muset srovnat, ale stejně nakonec půjdeš jinam → a)
c) chceš opravit svět - pak si dáš schůzku s HR, nadřízeným, tam si postěžuješ, bude se to řešit, ale krátkodobě to k ničemu to nepovede, a budeš pokračovat k a)
d) jseš pro firmu/oddělení klíčovej - pak když zachřestíš klíčema, tak ten, koho tam živíš se vyděsí a nějak tě od toho odstíní. Pro tento případ je dobrý vědět, kdo/co z tvý práce žije.
e) chceš tam trollit - pak začneš zakládat tickety kde budeš vykazovat čas strávený reportováním, z čehož nakonec nikdo nadšenej nebude, svět neopravíš a budeš pokračovat viz a).

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #39 kdy: 14. 01. 2022, 16:00:51 »
Myslíte si, že takýto štýl práce je v IT bežný alebo je lepšie radšej utekať?

no, co chceš slyšet..

a) máš na víc a máš kam jít, takže to co nejrychleji doklepeš a půjdeš o dům dál
b) nemáš na víc, splácíš hypo, auto a alimenty, no pak jsi v háji a budeš se s tím muset srovnat, ale stejně nakonec půjdeš jinam → a)
c) chceš opravit svět - pak si dáš schůzku s HR, nadřízeným, tam si postěžuješ, bude se to řešit, ale krátkodobě to k ničemu to nepovede, a budeš pokračovat k a)
d) jseš pro firmu/oddělení klíčovej - pak když zachřestíš klíčema, tak ten, koho tam živíš se vyděsí a nějak tě od toho odstíní. Pro tento případ je dobrý vědět, kdo/co z tvý práce žije.
e) chceš tam trollit - pak začneš zakládat tickety kde budeš vykazovat čas strávený reportováním, z čehož nakonec nikdo nadšenej nebude, svět neopravíš a budeš pokračovat viz a).

Tohle je boží návod. Ukládám si pro jistotu do budoucna :)

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #40 kdy: 14. 01. 2022, 16:21:14 »
Zdravím root,

K tomu vykazování v práci.

Jsem dlouholetý čtenář rootu, a také jsem juniorní web vývojář. Rád bych slyšel váš názor na zkušenosti z mé druhé, prakticky potažmo první práce. Pracuji již jinde, ale často přemýšlím nad předchozí zkušeností, protože mi přijde velmi zvláštní.

Nastoupil jsem do práce na pozici juniorního webového vývojáře na backend vývoj. Při pohovoru bylo mou stranou a firmou několikrát vysloveno že jsem junior a že jdu na pozici juniora, to koneckonců souhlasilo i s mým CV kde jsem v pracovních zkušenostech neměl napsané zhola nic, odpovídala tomu také cena za tuto práci kolem 30 000 HPP - Praha. Jednalo se o pozici v agenturní firmě, která dělala vývoj pro klienty.


Heh, mi to připomíná také mojí první práci, bylo to v malé firmě která se bokem zabývala vývojem vestavěných zařízení pro měřící přístroje. Tehdy jsem byl docela naivní a první mým varováním mělo být, že člověk který mě zaučoval i když byl fajn, tak byl vyučený elektromechanik, jenž řešil mechaniku, elektroniku a i samotné programování těch mikrokontrolerů.  :D

No potom co jsem trochu otrkal a uvědomil jsem si, že moje práce je stejně k ničemu, protože firma kupuje nekvalitní přístroje, jenž nemají slíbenou přesnost měření a pak ty zakázky nejdou dodělat i přes mnoho přesčasů, protože to prostě není technicky možné, tak ten kolega dal výpověď a já zanedlouho také.

Takže já jsem z této zkušenosti poučil a už si při nástupu dávám pozor, do čeho vlastně jdu.  :D

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #41 kdy: 18. 01. 2022, 12:13:52 »
Ja treba pracuji pomoci modifikovane techniky pomodoro a zajimalo by me, zda je ok vykazovat kratke prestavky mezi cykly jako praci.

Re:Vykazovanie práce a odpracovaného času
« Odpověď #42 kdy: 18. 01. 2022, 13:31:12 »
Myslím, že určite áno. Teda za predpokladu, že návštevy WC a cestu do kuchynky pre kávu si nemusíš vykazovať ako prestávku.