Tichá desktop zostava (do 30-35dB)

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« kdy: 03. 12. 2021, 08:40:00 »
Aktualne pouzivam Dell Latitude 5590 (+ externy monitor a klavesnicu), ktory mam vedla seba na stole a v 99% sa ventilator vobec nespusta, alebo ho vobec nie je pocut. V spickach sa z casu na cas pusti. Podla bechmarkov by mala byt jeho hlasitost (idle: 29dB a load: 40dB) - co mi uplne vyhovuje. Pozeram po novom stroji  (java+spring vyvoj) ale vela sucasnych modelov v danej cenovej relacii (cca 1500-1800EUR) ma len 16GB ram, ja by som uz radsej 32GB a tak ma napadlo, ci nekupit desktop, pretoze ten notas je aj tak 100% casu na jednom mieste a za porovnatelne peniaze by som mal vacsi vykon.

Co je ale pre mna velmi dolezite, je hluk z ventilatorov. Musi to byt ticha zostava (max na urovni toho dellu), idealne hotova (uz ma nebavi vytesovat sa skladanim PC ako pocas skoly - asi to starsie rocniky poznaju) - Hry hravam len stare (na DosBox-e) takze modernu grafiku nepotrebujem.
Nechcem po vas ladit "vykonove komponenty", to uz si nieco najdem, primarne mi ide o doporucenie modelovej rady nejakeho vyrobcu, o ktorej viete, ze je naozaj ticha aj pocas vykonovych spiciek.

Beriem aj nazor: vykasli sa na desktop, ten bude vzdy hlucnejsi ako notas - tym padom radsej opat kupim nejaky novy latitude/thinkpad.

Dakujem za kazdy tip.


Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2021, 08:58:07 »
A co nějaký intel NUC ? RAM i disky si zvolíte sám a dá se také přenášet pokud by to bylo třeba.

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #2 kdy: 03. 12. 2021, 09:15:53 »
A co nějaký intel NUC ? RAM i disky si zvolíte sám a dá se také přenášet pokud by to bylo třeba.

to vyzera velmi zaujimavo, ani som nevedel, ze nieco take existuje. Rozumiem tomu spravne, ze do toho vrazim DDR4 ramky (asi velkost pre NB) a SSD a je hotovo? Len dufam, ze s tym Kubuntu nebude mat problem, ale zrejme nie.

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #3 kdy: 03. 12. 2021, 09:18:32 »
A co nějaký intel NUC ? RAM i disky si zvolíte sám a dá se také přenášet pokud by to bylo třeba.

to vyzera velmi zaujimavo, ani som nevedel, ze nieco take existuje. Rozumiem tomu spravne, ze do toho vrazim DDR4 ramky (asi velkost pre NB) a SSD a je hotovo? Len dufam, ze s tym Kubuntu nebude mat problem, ale zrejme nie.
Přesně tak  :)

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #4 kdy: 03. 12. 2021, 09:22:33 »
Co nový mac mini? Pasivně chlazený, na vývoj java/spring to není problém (používají to kolegové přesně na tohle). Výkon je naprosto úžasný, kompilace java aplikací přes maven jim z 5 minut klesla na minutu a půl, a to měli před tím dost drahé stroje. Má pouze malou paměť, ale zase Mac OS funguje trochu jinak a umí využívat daleko více rychlý disk jako cache.

Já mám doma HPE ProLiant ML350 Gen9, pořídil jsem tam z ebaye low power cpu, odstranil všechny větráky, přidal velký blok na chlazení a běží mi kompletně pasivně. Pokud koupíš repas, do 30 se vejdeš i s 64 GB ram.

Intel NUC je další zajímavá věc, Intel NUC 11 má dva sloty na ram a podporuje 32 GB na slot, jen pozor a ověř si kompatibilitu dopředu má tam nějaké požadavky


kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #5 kdy: 03. 12. 2021, 09:53:55 »
Co nový mac mini?
urcite nie, nie som ovca:) ale vazne, aj to by bola moznost (cca 1500 EUR za 16GB/1TB) -  hlavne s novym procesorom M1 - ktory je vraj naozaj rychly, ale nechcem menit OS - Kubuntu 20.04 a na mac ho tlacit nasilu nechcem.

Zial, nasiel som par prispevkov, kde maju ludia problemy s instalaciou Kubuntu na NUC, ale hadam to za tych prvych 14 dni od nakupu vychytam, ak nie, pojde naspat.

Ak uz nikto nepride s tipom na "plnohodnotny tichy desktop", pojdem asi cestou NUC. Dakujem za tipy.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #6 kdy: 03. 12. 2021, 09:55:16 »
Co nový mac mini? Pasivně chlazený, na vývoj java/spring to není problém (používají to kolegové přesně na tohle). Výkon je naprosto úžasný, kompilace java aplikací přes maven jim z 5 minut klesla na minutu a půl, a to měli před tím dost drahé stroje. Má pouze malou paměť, ale zase Mac OS funguje trochu jinak a umí využívat daleko více rychlý disk jako cache.

Mohl bys prosím uvést konkrétní parametry toho kouzelného Macu Mini a těch "předchozích drahých strojů"?

leten

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #7 kdy: 03. 12. 2021, 10:07:12 »
Notebooky Asus mají obyčejně tiché chlazení.

Možná se to povedlo i u tohoto mini PC https://www.asus.com/Commercial-Mini-PCs/Mini-PC-PB60/

Podle popisu 35 dB při plné zátěži.

Osobní zkušenost s tím nemám.
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 10:08:49 od leten »

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #8 kdy: 03. 12. 2021, 10:53:31 »
Co nový mac mini? Pasivně chlazený, na vývoj java/spring to není problém (používají to kolegové přesně na tohle). Výkon je naprosto úžasný, kompilace java aplikací přes maven jim z 5 minut klesla na minutu a půl, a to měli před tím dost drahé stroje. Má pouze malou paměť, ale zase Mac OS funguje trochu jinak a umí využívat daleko více rychlý disk jako cache.

Mohl bys prosím uvést konkrétní parametry toho kouzelného Macu Mini a těch "předchozích drahých strojů"?

Mac mini má ty parametry poměrně fixní, 8 GB ram, 512 GB disk. Dříve měli klasické firemní notebooky v cenách 40 - 60 tis, např. Dell Precision 5540 (intel i7-9850H, 16GB RAM, 512GB SSD) nebo teď aktuální, které jsou vedle Mac mini, Precision 7550 (intel i7-10850H, 16GB RAM, 512GB SSD). Ten rozdíl v rychlosti je značný. Notebooky stejně stojí na stole a nikdo s nimi nehejbe, takže malý mac mini je vlastně evoluce a způsob jak uvolnit místo na stole.

Nejsem nějaký velký fanoušek Macu, pracuji primárně s linuxem a BSD, jen také nejsem tvrdým odpůrcem a vidím, že to kolegům funguje dobře a jsou s tím spokojení.

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #9 kdy: 03. 12. 2021, 10:55:10 »
Ak uz nikto nepride s tipom na "plnohodnotny tichy desktop", pojdem asi cestou NUC. Dakujem za tipy.

Vela ludi sa stazuje na hlucny vetrak, odporucam googlovat "intel nuc noisy fan".
Tak isto neodporucam Gigabyte Brix. Som nestastnym majitelom GB-BRR7-4800 a na moj vkus vetrak huci velmi nahlas aj ked nie je zatazeny. Skusal som Windows 10, Windows 11, Debian 11, Manjaro.
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 10:57:24 od supreme.commander »

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #10 kdy: 03. 12. 2021, 11:10:35 »
Ahoj,

hlasitost se da ovlivnit nastavenim maximalni frekvence procesoru. Mam dell precision 3541 a zakladnim nastaveni se dost casto spoustel vetrak na vysoke otacky a delalo to kraval. Pouzivam na nem windows. (Staci treba kontrola antivir a procesor skoci na maximalni frekvenci i kdyz to podle grafu vytizeni naprosto neni nutne.) V nastaveni napajeni jsem omezil maximalni frekvenci a od te doby je to krasne tiche. Kdyz nastavis max frekvenci jeste nize, muze to byt i prakticky pasivni.
Samozrejme to snizi vykon, ale to sestijadro ma vykonu dost i na polovicni frekvenci.

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #11 kdy: 03. 12. 2021, 11:17:02 »
Vela ludi sa stazuje na hlucny vetrak, odporucam googlovat "intel nuc noisy fan".
Tak isto neodporucam Gigabyte Brix. Som nestastnym majitelom GB-BRR7-4800 a na moj vkus vetrak huci velmi nahlas aj ked nie je zatazeny. Skusal som Windows 10, Windows 11, Debian 11, Manjaro.

hmm a sme zase na zaciatku :( - asi je to cena za velkost, resp. male rozmery tej skrinky. preto som este spominal plnohodnotny desktop - to by asi bolo najjednoduchsie, nebranim sa ani mini/midi desktop skrini pod stolom. mozno by to tak nehrialo ked ma vacsi objem - ale tazko sa to riesi takto na dialku, asi zalezi od konkretneho modelu a realnych skusenosti.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #12 kdy: 03. 12. 2021, 11:25:59 »
Mac mini má ty parametry poměrně fixní, 8 GB ram, 512 GB disk. Dříve měli klasické firemní notebooky v cenách 40 - 60 tis, např. Dell Precision 5540 (intel i7-9850H, 16GB RAM, 512GB SSD) nebo teď aktuální, které jsou vedle Mac mini, Precision 7550 (intel i7-10850H, 16GB RAM, 512GB SSD). Ten rozdíl v rychlosti je značný. Notebooky stejně stojí na stole a nikdo s nimi nehejbe, takže malý mac mini je vlastně evoluce a způsob jak uvolnit místo na stole.

Nejsem nějaký velký fanoušek Macu, pracuji primárně s linuxem a BSD, jen také nejsem tvrdým odpůrcem a vidím, že to kolegům funguje dobře a jsou s tím spokojení.

Dík za odpověď, každopádně alternativou Macu Mini, pokud ho nenosíš v tašce tam a zpět, je normální desktop pod stolem, ne? Docela bych se divil, kdyby za ty prachy nešlo postavit něco minimálně stejně rychlého, ale chtělo by to změřit v praxi.

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #13 kdy: 03. 12. 2021, 11:54:22 »
ani mají i air se stejným HW, pokud to chceš přenášet. Ano, desktop pod stolem, ale ve firmách a domácnostech je ale běžný zavřený notebook na stole s externím monitorem, klávesnicí a myší, přesně tak to i vypadá v kancelářích kam se jen podívám. Mac mini suchým zipem přilepíš ze zadu na monitor a máš prázdný pracovní stůl.

pasivně chlazená M1 od Applu je zatím dost unikát, záleží na jaký use case, ale dá ti dost zabrat postavit něco obdobného za podobnou cenu. V rychlosti se asi vyrovnáš, jen hluk a velikost bude nesrovnatelná. Zase tam máš vazbu na MacOS, teda ikdyž to vypadá, že Arch už tam pomalu funguje se vším potřebným.

Každopádně to je asi jedno, nechtěl jsem rozpoutat náboženskou diskuzi, přišlo mi to jako vhodná alternativa, tak jsem jí zmínil mezi ostatními. Kvas chce něco s Ubuntu, to tady nepůjde.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #14 kdy: 03. 12. 2021, 12:27:08 »
ani mají i air se stejným HW, pokud to chceš přenášet. Ano, desktop pod stolem, ale ve firmách a domácnostech je ale běžný zavřený notebook na stole s externím monitorem, klávesnicí a myší, přesně tak to i vypadá v kancelářích kam se jen podívám. Mac mini suchým zipem přilepíš ze zadu na monitor a máš prázdný pracovní stůl.

pasivně chlazená M1 od Applu je zatím dost unikát, záleží na jaký use case, ale dá ti dost zabrat postavit něco obdobného za podobnou cenu. V rychlosti se asi vyrovnáš, jen hluk a velikost bude nesrovnatelná. Zase tam máš vazbu na MacOS, teda ikdyž to vypadá, že Arch už tam pomalu funguje se vším potřebným.

Každopádně to je asi jedno, nechtěl jsem rozpoutat náboženskou diskuzi, přišlo mi to jako vhodná alternativa, tak jsem jí zmínil mezi ostatními. Kvas chce něco s Ubuntu, to tady nepůjde.

U nás v práci zase mají skoro všichni desktop, aspoň tedy vývojáři. Já doma taky a hodlám to tak nechat, dokud to půjde. Taky jsem neměl zájem se hádat - ten M1 je zajímavé vodítko, tam někam jsem se chtěl dostat.